Jump to content

Samsung Galaxy S23


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, stelioz78 said:

εκανα ενα πειραμα , απεγκατεστησα το camera assistant , εχω τραβηξει σημερα και μακρινες και σε κειμενο , και δεν βλεπω καποια θολουρα . αν θελεις δοκιμασε το μηπως κανω λαθος

Δεν εχω τη συσκευη. Το γκουγκλαρα για να δω τι ειναι κι αν ειναι κατασκευαστικο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

κατι που παρατηρησα τωρα . στο s20 ειχα 3 φορτισεις . απλη , γρηγορη στα 15w και εξαιρετικα γρηγορη στα 25w . τωρα στις ρυθμισεις βλεπω μονο διακοπτη για γρηγορη η οποια λογικα ειναι στα 25 και γραφει εξαιρετικα γρηγορη οταν το συνδεεις. οταν κλεισω το διακοπτη της γρηγορης γραφει μονο φορτιση στην οθονη . οποτε δεν εχουμε την 15w τωρα ?

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να βάλουμε gcam στη συσκευή; Εγώ δοκίμασα αρκετές αλλά όλες κρασάρουν μόλις ανοίξουν. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Δεν είσαι ευχαριστημένος από την στοκ κάμερα?

Ναι δε μπορώ να πω. Απλά ήθελα να δω πως βγάζει στο ζουμ καλύτερα. Επίσης επειδή έρχομαι από pixel 7 Pro μπορώ να παραδεχτώ ότι μου λείπει η κάμερα του. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ακόμα αναποφάσιστος (αλλά πολύ κοντά στο να το πάρω), πώς είναι για σένα η εμπειρία εναντι του πίξελ? Προσωπικά περιμένω την ανακοίνωση του 7α διότι έχω ταβάνι στο μέγεθος του κινητού (ακόμα ζαχαρωνω το iphone 13 mini, βαριέμαι όμως το iOS).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sneakysneaky said:

Επειδή είμαι ακόμα αναποφάσιστος (αλλά πολύ κοντά στο να το πάρω), πώς είναι για σένα η εμπειρία εναντι του πίξελ? Προσωπικά περιμένω την ανακοίνωση του 7α διότι έχω ταβάνι στο μέγεθος του κινητού (ακόμα ζαχαρωνω το iphone 13 mini, βαριέμαι όμως το iOS).

Κοίτα, το s23 είναι συσκευή που λειτουργεί σωστά από θέμα συνδεσημοτητας και δεν είναι γυμνή από εφαρμογές. Σε αντίθεση με το πίξελ που έχει σοβαρά θέματα με κλήσεις και δεν υποστηριζει 5g κτλ. Ακόμα και κοσμοτέ να έχεις που λένε ότι έχει volte, έχει πρόβλημα και δε δέχεται κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet (ήταν ο σημαντικότερος λόγος που το έδιωξα). Αν έχεις κλειστό το volte τότε χάνει κλήσεις σε οποιοδήποτε δίκτυο και αν έχεις. Το pixel δεν έχει ούτε εφαρμογή για τραγούδια να φανταστείς. Πρέπει να βρεις μια να σε βολεύει από το play store. 

Όμως έχει τέλεια φωτογραφία. Ακόμα και κινούμενο στόχο να έχεις απομονώνει το ακουνιτο καρέ και βγαίνει ακουνιτο. Αυτό βοηθάει πολύ για πιτσιρίκια κτλ. Επίσης το προ που είχα είχε 5000 μπαταρία και μετά από 2 3 μέρες που με έμαθε, κράταγε πολύ. Μπορώ να πω ότι μου λείπει η φωτογραφία, αλλά καθόλου τα προβλήματα συνδεσημοτητας. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, _NikitaS_ said:

Τελικά κανένας δεν έχει δοκιμάσει gcam; Εγώ όσες και να έχω δοκιμάσει κρασάρουν. 

Εδώ έχεις κοιτάξει???αν όχι ρίξε μια ματιά 

https://forum.xda-developers.com/t/working-gcam-for-s23-ultra.4550019/page-71#post-88407193

Edited by Andreaszel
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Andreaszel said:

Εδώ έχεις κοιτάξει???αν όχι ρίξε μια ματιά 

https://forum.xda-developers.com/t/working-gcam-for-s23-ultra.4550019/page-71#post-88407193

Έχω ρίξει. Μου κρασάρουν αμέσως μόλις επιλέξω φωτογραφία. Στο βίντεο λειτουργούν. Βασικά μου λείπει πολύ το χαρακτηριστικό που έχουν τα pixel και τα iphone που τραβάνε σα κλιπακι και απομονώνουν το ακουνιτο frame. Δε ξέρω αν το s23 το απλό μπορεί να το κάνει. Η κινούμενη λήψη που έχει τραβάει όντως ένα μικρό βίντεο αλλά δεν απομονώνει το ακουνιτο frame. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 7:05 ΜΜ, _NikitaS_ said:

Αξίζει να βάλουμε gcam στη συσκευή; Εγώ δοκίμασα αρκετές αλλά όλες κρασάρουν μόλις ανοίξουν. 

νομιζω οτι το expert raw που εχει η Samsung ειναι η gcam της εταιρειας με πολυ καλυτερα αποτελεσματα αν χρησιμοποιηθει σωστα. Για μενα ασχοληθειτε με αυτο οσοι θελετε gcam, αξιζει πιστευω. 

Για ζουμ, δυστυχως μονο το Ultra εχει τηλεσκοπιο, τα αλλα μονο μερα για τα βασικα σε ζουμ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nikos_Mpl said:

νομιζω οτι το expert raw που εχει η Samsung ειναι η gcam της εταιρειας με πολυ καλυτερα αποτελεσματα αν χρησιμοποιηθει σωστα. Για μενα ασχοληθειτε με αυτο οσοι θελετε gcam, αξιζει πιστευω. 

Για ζουμ, δυστυχως μονο το Ultra εχει τηλεσκοπιο, τα αλλα μονο μερα για τα βασικα σε ζουμ

Εμένα μου λείπει το χαρακτηριστικό που έχει η gcam με την καλύτερη λήψη. Τραβάει ένα μικρό κλιπ και απομονώνει την καλύτερη λήψη. Όπως κάνει και το iphone. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εμένα μου λείπει το χαρακτηριστικό που έχει η gcam με την καλύτερη λήψη. Τραβάει ένα μικρό κλιπ και απομονώνει την καλύτερη λήψη. Όπως κάνει και το iphone. 

δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα αλλα το δοκιμασα επειδη το γραφεις . στην εφαρμογη της καμερας διαλεγεις αυτο που λεει μια ληψη . τραβαει ενα βιντεο 10 δευτερολεπτων και μετα βγαζει 6 διαφορετικα αποτελεσματα . κολαζ , περικομμενες ληψεις , κλιπ αργης κινησης και αλλα . πρωτο στα αποτελεσματα εμφανιζει την καλυτερη φωτο απο αυτα τα 10 δευτερολεπτα με ενα συμβολο σαν στεμμα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stelioz78 said:

δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα αλλα το δοκιμασα επειδη το γραφεις . στην εφαρμογη της καμερας διαλεγεις αυτο που λεει μια ληψη . τραβαει ενα βιντεο 10 δευτερολεπτων και μετα βγαζει 6 διαφορετικα αποτελεσματα . κολαζ , περικομμενες ληψεις , κλιπ αργης κινησης και αλλα . πρωτο στα αποτελεσματα εμφανιζει την καλυτερη φωτο απο αυτα τα 10 δευτερολεπτα με ενα συμβολο σαν στεμμα

Το έχω δοκιμάσει. Καμία σχέση με λήψη του pixel ή του iphone. Μπορείς να βαρεσεις αβέρτα λήψεις και όλες να είναι με καλύτερη λήψη. Προσπάθησε με αυτό που λες να βγάλεις ένα πιτσιρίκι σε εσωτερικό χώρο και πες μου το αποτέλεσμα. Συν ότι είναι πολύ αργή η λήψη με αυτόν τον τρόπο. 

Επίσης μου φαίνεται πολύ περίεργο που το s23 δεν μπορεί να τραβήξει αυτόματα μια super macro λήψη. Όπως κάνουν όλες οι συσκευές. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αβερτα ληψεις ? νομιζω μια φορα πατας το κουμπι και στο τελος στα αποτελεσματα πρωτο επανω εμφανιζει το καλυτερο στιγμιοτυπο . διαβασε και αυτο : https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-use-samsung-single-take-camera-feature/

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stelioz78 said:

τι εννοεις αβερτα ληψεις ? νομιζω μια φορα πατας το κουμπι και στο τελος στα αποτελεσματα πρωτο επανω εμφανιζει το καλυτερο στιγμιοτυπο . διαβασε και αυτο : https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-use-samsung-single-take-camera-feature/

Αν έχεις τραβήξει φωτογραφία με ένα pixel ή με ένα iphone θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Τραβάνε ένα κλιπ σε κάθε λήψη ακόμα και αν πατάς κάθε δευτερόλεπτο το κουμπί και σου εμφανίζουν το ακουνιτο frame και μπορείς αν δε σου αρέσει να αλλάξεις frame. Ότι και να που με δυστυχώς το s23 δε το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, bromonano2 said:

Μήπως εννοείς αυτό?0ad63d3d8583c28c66aece9c3f8894d5.jpg

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Το έχω δοκιμάσει και αυτό. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας. Ίσως ψαχτώ με καμία gcam που να λειτουργεί την λειτουργία "καλύτερη λήψη". 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Εμένα μου λείπει το χαρακτηριστικό που έχει η gcam με την καλύτερη λήψη. Τραβάει ένα μικρό κλιπ και απομονώνει την καλύτερη λήψη. Όπως κάνει και το iphone. 

το iphone τραβαει φωτογραφια με κινηση οπως κανει και το s23 απο την εφαρμογη της καμερας. δεν βλεπω διαφορα στην λειτουργια αυτη. ομως αν η gcam το κανει καλυτερα δεν το ξερω, προσωπικα στο iphone το εχω κλειστο γιατι θεωρω οτι δεν τραβαει καλα με αυτη τη λειτουργια, δε μου αρεσουν τα χρωματα και αν δεις υπαρχει αρκετη επεξεργασια και στο τελος του κλιπ παντα αλλαζουν τα χρωματα του. Τελος παντων, ειναι θεμα προτιμησεων αλλα γενικα προτιμω τις καθαροαιμες φωτο παρα τα καρε απο βιντεο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

το iphone τραβαει φωτογραφια με κινηση οπως κανει και το s23 απο την εφαρμογη της καμερας. δεν βλεπω διαφορα στην λειτουργια αυτη. ομως αν η gcam το κανει καλυτερα δεν το ξερω, προσωπικα στο iphone το εχω κλειστο γιατι θεωρω οτι δεν τραβαει καλα με αυτη τη λειτουργια, δε μου αρεσουν τα χρωματα και αν δεις υπαρχει αρκετη επεξεργασια και στο τελος του κλιπ παντα αλλαζουν τα χρωματα του. Τελος παντων, ειναι θεμα προτιμησεων αλλα γενικα προτιμω τις καθαροαιμες φωτο παρα τα καρε απο βιντεο.

Μαζί σου. Απλα δεν είναι ακριβώς βίντεο. Τεσπα. Εμένα επειδή έχω μικρά παιδιά στο σπίτι και δε κάθονται ακούνητα μου λείπει η λειτουργία αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 11:10 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Μαζί σου. Απλα δεν είναι ακριβώς βίντεο. Τεσπα. Εμένα επειδή έχω μικρά παιδιά στο σπίτι και δε κάθονται ακούνητα μου λείπει η λειτουργία αυτή. 

επειδη με ενδιαφερει γιαυτο το σχολιασα, τι εννοεις? ειναι πολλα καρε? οχι βιντεο? επισης εφοσον εχει την ιδια λειτουργια το s23 ,γιατι δε σε καλυπτει αυτο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

επειδη με ενδιαφερει γιαυτο το σχολιασα, τι εννοεις? ειναι πολλα καρε? οχι βιντεο? επισης εφοσον εχει την ιδια λειτουργια το s23 ,γιατι δε σε καλυπτει αυτο?

Το s23 τραβάει βίντεο. Αν διαλέξεις άλλο καρέ δε το επεξεργαζεται από την αρχή. Πχ αν από πίσω εχει ουρανό, στο δικό του καρέ τον έχει μπλε, αν διαλέξεις άλλο καρέ του βίντεο θα στον βγάλει τον ουρανό καμένο άσπρο. 

Το pixel τραβάει 30 διαφορετικές λήψης όπως τα iphone, σχηματίζει την λήψη. Δεν τραβάει πάντα κινούμενη λήψη αλλά μόνο όταν είναι υποχρεωτικό λόγω κίνησης. Αν χρειαστείς να διαλέξεις στην κινούμενη λήψη νέα εικόνα, την επεξεργαζεται από την αρχή. 

Εγώ γύρισα σε pixel. Τα iphone λόγω λειτουργικού δε τα προτιμώ. Δυστυχώς ενώ το s23 ήταν σε πολύ καλό μέγεθος και το λειτουργικό πλήρες και καλό, καθαρά και μόνο λόγω κάμερας το άλλαξα. Και εννοειτε επειδή τραβάω πιτσιρίκια (λόγω του ότι είμαι γονέας). Αν τράβαγα τοπία ή ενηλίκους, θα ήταν μια χαρά το s23. 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωσή η διάρκεια της μπαταρίας πού διαβάζω κι εδώ αλλα και σε αλλα sites.
Εχω μπει στη πρίζα να το δοκιμάσω αφού δώσω το oneplus 9pro.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην φάω ήττα με την αυτονομία.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Το s23 τραβάει βίντεο. Αν διαλέξεις άλλο καρέ δε το επεξεργαζεται από την αρχή. Πχ αν από πίσω εχει ουρανό, στο δικό του καρέ τον έχει μπλε, αν διαλέξεις άλλο καρέ του βίντεο θα στον βγάλει τον ουρανό καμένο άσπρο. 

Το pixel τραβάει 30 διαφορετικές λήψης όπως τα iphone, σχηματίζει την λήψη. Δεν τραβάει πάντα κινούμενη λήψη αλλά μόνο όταν είναι υποχρεωτικό λόγω κίνησης. Αν χρειαστείς να διαλέξεις στην κινούμενη λήψη νέα εικόνα, την επεξεργαζεται από την αρχή. 

Εγώ γύρισα σε pixel. Τα iphone λόγω λειτουργικού δε τα προτιμώ. Δυστυχώς ενώ το s23 ήταν σε πολύ καλό μέγεθος και το λειτουργικό πλήρες και καλό, καθαρά και μόνο λόγω κάμερας το άλλαξα. Και εννοειτε επειδή τραβάω πιτσιρίκια (λόγω του ότι είμαι γονέας). Αν τράβαγα τοπία ή ενηλίκους, θα ήταν μια χαρά το s23. 

καταλαβα. αρα το ενα τραβαει βιντεο ενω το αλλο πολλα καρε. Βεβαια και το βιντεο 30 καρε ειναι αρα θα επρεπε να εχει το ιδιο αποτελεσμα θεωρητικα ή εστω κοντινο. προσωπικα εχω παιδια και σε εσωτερικους χωρους παντα εχω θεμα, αλλα ποτε δεν επελεγα την εικονα με κινηση θεωρωντας οτι ειναι κατωτερη ποιοτικα ή οτι δε βοηθαει στη ληψη ποιοτικης φωτογραφιας (ισως εσφαλμενα το εχω αυτο στο μυαλο μου), ομως κατεληξα να μειωσω τις φωτογραφιες που τραβαω και ηρεμησα γιατι ειχα απειρες απο απειρες στιγμες που στο τελος ηταν αχρηστες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Μου κάνει εντύπωσή η διάρκεια της μπαταρίας πού διαβάζω κι εδώ αλλα και σε αλλα sites.
Εχω μπει στη πρίζα να το δοκιμάσω αφού δώσω το oneplus 9pro.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην φάω ήττα με την αυτονομία.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχει πολύ καλή αυτονομία για το μέγεθος της μπαταρίας και της συσκευής που είναι μικρή. Δεν είναι είναι πρωταθλητής στην αυτονομία. Εξαρτάται λοιπόν από το τί θεωρεί κανείς πραγματικά καλή αυτονομία. Είχα αναφέρει πριν λίγες μέρες ότι με την δικιά μου χρήση βγάζει άνετα μέρα. Μετά από ένα μήνα χρήσης που έχω πληρέστερη εικόνα, παρατηρώ ότι αν το ζορίζω περισσότερο από την νορμάλ χρήση που κάνω συνήθως, που είναι σχετικά βαριά, μπορεί να χρειαστεί μια μικρή φόρτιση μέσα στην ημέρα, αλλά συνήθως δεν χρειάζεται. Εξακολουθώ να είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως, δεν έχω αυτό το μόνιμο άγχος μη μείνω από μπαταρία που είχα με το s21. Παρόλα αυτά μη ξεχνάμε ότι διαθέτει μια μικρή σε μέγεθος μπαταρία που αν την ζορίσεις πολύ θα το δείξει. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...