Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, sb68s said:

Ακριβώς όπως τα λες, να προσθέσω (το πιο σημαντικό για μένα) το κόψιμο των διαφημίσεων με μια απλή ρύθμιση στους dns servers. Τον περασμένο Αύγουστο αποφάσισα να πάρω Ipad, άντεξα 3 ημέρες, μπήκε στο κουτί του και πήγε στο καλό, με εκνεύριζαν οι διαφημίσεις που υπήρχαν παντού, παντού όμως..... και δεν μπορούσα να τις σταματήσω με τον τρόπο που ήξερα.

ποιά ρύθμιση dns έχεις κάνει? 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Dark_Lord said:

ποιά ρύθμιση dns έχεις κάνει? 

Θεωρώ ότι εννοεί DNS Server με dns.adguard.com.

Και εγώ το χρησιμοποιώ αν και κάποιες φορές δεν με αφήνει να ανοίξω τα χορηγούμενα  αποτελέσματα απο την google στην αναζήτηση. Αλλά αξίζει και με το παραπάνω! ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ διαφημίσεις...

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Andreaszel said:

Μάλλον αυτή εννοει

Screenshot_20230316_194329_Settings.jpg

 

4 minutes ago, petpapoy said:

Θεωρώ ότι εννοεί DNS Server με dns.adguard.com.

Και εγώ το χρησιμοποιώ αν και κάποιες φορές δεν με αφήνει να ανοίξω τα χορηγούμενα  αποτελέσματα απο την google στην αναζήτηση. Αλλά αξίζει και με το παραπάνω! ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ διαφημίσεις...

Αυτό ακριβώς, είχαμε συζητήσει και προηγούμενως εάν είναι καλύτερα η χρήση της εφαρμογής ή απλά η χρήση των dns servers.

Διαφημίσεις πουθενά, μοναδικό πρόβλημα κάποια δίκτυα wifi (τραπεζών ιδίως) που δεν επιτρέπουν την πρόσβαση με αυτό τον τρόπο, μικρό το κακό όμως.

Edited by sb68s

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Just now, sb68s said:

μοναδικό πρόβλημα κάποια δίκτυα wifi (τραπεζών ιδίως) που δεν επιτρ΄πεουν την πρόσβαση με αυτό τον τρόπο, μικρό το κακό όμως.

Ε και με αυτό χ3στhκ3 η φοράδα στο αλώνι! Ωστόσο, δεν το έχω αντιμετωπίσει αυτό γιατί δεν εχω σχέσεις μαζί τους! 😛

 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sb68s said:

 

Αυτό ακριβώς, είχαμε συζητήσει και προηγούμενως εάν είναι καλύτερα η χρήση της εφαρμογής ή απλά η χρήση των dns servers.

Διαφημίσεις πουθενά, μοναδικό πρόβλημα κάποια δίκτυα wifi (τραπεζών ιδίως) που δεν επιτρέπουν την πρόσβαση με αυτό τον τρόπο, μικρό το κακό όμως.

Εμένα κάποιες φορές πιο παλιά στο s9plus  μου έβγαζε το σήμα wifi με θαυμαστικό...δεν είχε πρόσβαση στο ίντερνετ...έκανα off on την επιλογή κ έφτιαχνε...αλλιώς έσβηνα το wifi το κωδικό τον ξαναπερναγα κ όλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, τα περασα ολα χωρις smart switch (μονο επαφες και δικτυα περασα με αυτο) και το προβλημα με τις ειδοποιησεις εξαφανιστηκε. Διδαγμα. Ποτε ξανα smart switch για εφαρμογες. Καλο για επαφες και λογαριασμους αλλα για εφαρμογες καλυτερα να τις κατεβαζεις απο την αρχη και καθαρη εγκατασταση. Επισης δεν χρειαστηκε να κατεβασω και τις ενημερωσεις λογισμικου που ειχε παρει. Μου εγραψε οτι ειναι ενημερωμενο στην τελευταια εκδοση. Με το note 9 νομιζω οτι δεν τις κρατουσε και εκανα ενημερωση ξανα... Αλλο ενα θετικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σε φάση μετάβασης και εγώ στο s23..... έχω ήδη το φορτιστή της Samsung τον 45αρι. Μπαίνω στα παρακάτω διλήμματα λόγω της πολύ καλής μπαταρίας που έχει και με τη χρήση που κάνω με το s22, φαντάζομαι ότι αυτό θα έχει αρκετή μπαταρία ακόμα το βράδυ, οπότε αρχίζω να σκέφτομαι για την καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και την υγεία της.

1)Για να το φορτίζω με αργή φόρτιση, αρκεί ο αποκλεισμός του fast charging μέσα από τις ρυθμίσεις χρησιμοποιοντας τον ίδιο φορτιστή ή χρειάζεται κάποιος άλλος με λιγότερα Watt?

2)Εάν από την άλλη θέλω να αφήσω ενεργές τις ρυθμίσεις του fast charging ( για όταν το χρειαστεί και να μην μπαίνω να το ενεργοποιω εκείνη τη στιγμή), τι φορτιστή χρειάζεται να πάρω ώστε να παρέχει αργή φόρτιση? Τον 25αρι πχ?

Εσείς ποιους χρησιμοποιείτε?

3) Ποια είναι η άποψη σας για τους ασύρματους φορτιστές? Επιβαρύνεται περισσότερο το κινητό ή η μπαταρία εάν του κάνεις ασύρματη φόρτιση σε σχέση με την αργή μέσω καλωδίου?
Ποιους χρησιμοποιείτε? Εχει διαφορά εάν είναι Samsung, Belkin, Spigen κλπ?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φώτα σας παρακαλώ!

Έχω επιλέξει να κλείνει η οθόνη στα 15''. Δεν κλείνει ποτέ. Αν πατήσω το κουμπί ΟΝ/ΟFF κλείνει αλλά παραμένει φωτεινή. Αν δεν το πατήσω παραμένει ανοιχτό ότι και να δείχνει η οθόνη!

Τι πάει λάθος; ΤΟ έχω σκαλίσει άπειρα. Ξεκίνησε μετα την τελευταία αναβάθμιση που ήρθε, τις τελευταίες ημέρες δηλαδή.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς VPN παιδιά; Έχω ένα licence από την Total Av και σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω...θα κόβει πολλή από την ταχύτητα περιήγησης πιστεύετε;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς VPN παιδιά; Έχω ένα licence από την Total Av και σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω...θα κόβει πολλή από την ταχύτητα περιήγησης πιστεύετε;
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές το windscribe. Δεν το έχω βέβαια συνεχώς σε λειτουργία. Δεν είχα παρατηρήσει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην περιήγηση.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2023 at 5:19 ΜΜ, panosfx said:

Το βαρετό για μένα λειτουργικό.Ναι ήξερα τι αγόραζα αλλά είχα καιρό να πιάσω στα χέρια μου ios κι ήταν σα να μην το είχα αφήσει ποτέ.
Το itunes που νόμιζα ότι πια είχε καταργηθει,αλλά παραμένει η μόνη σύνδεση με windows για μεταφορά αρχειων
Οι ειδοποιήσεις κι ο τρόπος που τις διαχειρίζεσαι.Η υλοποίηση του αντροιντ είναι για μένα κορυφή.
Δεν υπάρχει τρόπος για call recorder κάτι που χρειάζομαι
Δεν υπάρχει τρόπος για παράνομο περιεχόμενο όπως stremio και youtube vanced
Δεν έχει δαχτυλικο (αυτό ίσως είναι συνήθεια βέβαια)
Η selfie του είναι μέτρια

Φυσικά σχεδόν όλα τα γνώριζα αλλά πίστευα ότι μπορώ να τα ξεπεράσω γιατί ήθελα λίγο να αλλάξω λειτουργικό,είχα λίγο βαρεθεί.
Ακόμα και το ipad Air 2019 που είχα πάρει όταν είχε βγει,3 βδομάδες το άντεξα.

Δεν είναι κακές συσκευές απλά εγώ νιώθω πως δεν μπορώ να συνηθίσω.Μεγαλωσα κιόλας πια και δεν είμαι εύκολος στις αλλαγές.

Συνονόματε,για τον ίδιο λόγο πήγα πέρυσι τέτοια εποχή σε iPhone. Είχα απωθημένο να δοκιμάσω το iOS αλλά επίσης ήθελα και καλή μπαταρία. Πίεσα τον εαυτό μου να αντέξω όσο μπορώ και να το συνηθίσω. 
 Με αυτά και με εκείνα άντεξα μέχρι και τώρα που μιλάμε. Με το s23 ultra και την τρομερή βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας (εκτός όλων των άλλων) είμαι πάλι σε φάση επιστροφής. Το παρακάτω βίντεο νομίζω πως τα λέει όλα σχετικά με τις διάφορες iOS - android που μας κάνουν να θελουμε να γυρίσουμε στο android. 
Συγγνώμη για το off topic. 

https://m.youtube.com/watch?v=JUy2DyDN7g4

 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε,για τον ίδιο λόγο πήγα πέρυσι τέτοια εποχή σε iPhone. Είχα απωθημένο να δοκιμάσω το iOS αλλά επίσης ήθελα και καλή μπαταρία. Πίεσα τον εαυτό μου να αντέξω όσο μπορώ και να το συνηθίσω. 
 Με αυτά και με εκείνα άντεξα μέχρι και τώρα που μιλάμε. Με το s23 ultra και την τρομερή βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας (εκτός όλων των άλλων) είμαι πάλι σε φάση επιστροφής. Το παρακάτω βίντεο νομίζω πως τα λέει όλα σχετικά με τις διάφορες iOS - android που μας κάνουν να θελουμε να γυρίσουμε στο android. 
Συγγνώμη για το off topic. 

 
βίντεο;;
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ. Διορθώθηκε. 
 

https://m.youtube.com/watch?v=JUy2DyDN7g4

 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες, να προσθέσω (το πιο σημαντικό για μένα) το κόψιμο των διαφημίσεων με μια απλή ρύθμιση στους dns servers. Τον περασμένο Αύγουστο αποφάσισα να πάρω Ipad, άντεξα 3 ημέρες, μπήκε στο κουτί του και πήγε στο καλό, με εκνεύριζαν οι διαφημίσεις που υπήρχαν παντού, παντού όμως..... και δεν μπορούσα να τις σταματήσω με τον τρόπο που ήξερα.
Έλα ρε φίλε...και εγώ ipad pro έχω (Μ1) και με το Adguard μέσα δεν κουνιέται φύλλο....

sent from my S21FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Χθές γύρισα την ανάλυση οθόνης στα 60hz για δοκιμή και η κατανάλωση μπαταρίας βλέπω έχει σημαντική διαφορά
807266846_Screenshot_20230317_205832_Devicecare.thumb.jpg.025f2305de0d816cbebee527f52c8368.jpg
6 ώρες SOT σε μια ημέρα και έχει ακόμα 52%; απίστευτο!
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:
11 ώρες πριν, gab said:

 

6 ώρες SOT σε μια ημέρα και έχει ακόμα 52%; απίστευτο!

Ναι είναι λογικό γιατί είναι κυρίως σερφαρισμα στο ίντερνετ και όχι game που τρώει μπαταρία κ μην ξεχνάς 60hz . γι'αυτό κ αυτοί οι καλοί χρόνοι με συνάμα τον τρομερό επεξεργαστή που έχουν κάνει φέτος.

Link to comment
Share on other sites

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε...και εγώ ipad pro έχω (Μ1) και με το Adguard μέσα δεν κουνιέται φύλλο....

sent from my S21FE 8/256

Μπράβο σου, εγώ έχω το δικαίωμα να μην χρησιμοποιώ εφαρμογή για το κόψιμο των διαφημίσεων ή μου έχει στερηθεί;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, gab said:

Χθές γύρισα την ανάλυση οθόνης στα 60hz για δοκιμή και η κατανάλωση μπαταρίας βλέπω έχει σημαντική διαφορά🙂

Screenshot_20230317_205832_Device care.jpg

Αν και γράφεις "για δοκιμή", με τέτοιο κινητό δε νοείται τέτοια ανάλυση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, εγώ έχω το δικαίωμα να μην χρησιμοποιώ εφαρμογή για το κόψιμο των διαφημίσεων ή μου έχει στερηθεί;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Μπορείς να βλέπεις όσες διαφημίσεις θέλεις δικαίωμά σου... μόνο μην γκρινιάζεις!

sent from my S21FE 8/256


Link to comment
Share on other sites

Άξιζει για τέτοιο κινητό να το πάρω από σκρουτζομαγαζο (μιλάμε για μεγάλο ποσό) ή να πάω σε κάποια μεγάλη αλυσίδα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...