Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ρωτάνε πολλοί για την μπαταρία, ιδού η δική μου χρήση και είναι ακόμα σε εκμαθηση μοτίβων...όλα ανοιχτά στο φουλ, 5g, συνδεδεμενα ακουστικά και ρολόι. Χρήση 60% wifi 40% δεδομενα
1576078249_Screenshot_20230222_090701_Devicecare.thumb.jpg.717a3a399063e67eaf5476365e75304d.jpg
Πώς έχω πάλι την εντύπωση ότι θα έχω λίγο καλύτερη μπαταρία; χαχα. Ήρθε και το γυαλί με τις καλές κριτικές από Amazon. Έχω κάνει ποστ στα αξεσουάρ θήκες κτλ εδώ με φωτογραφία. Τελικά ζελατίνα μόνο από εκεί και θα δω και το γυαλί πώς θα είναι.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει επιλογή για να απενεργοποιήσεις την εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση; Στο s22 υπήρχε!

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει επιλογή για να απενεργοποιήσεις την εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση; Στο s22 υπήρχε!
Εκεί είχε τρεις επιλογές. Τώρα έχει μόνο δύο και η μία είναι για την ασύρματη φόρτιση. Όταν κλείνεις τη γρήγορη φορτίζει αργά. Άλλωστε στο 22 η απλή γρήγορη δεν έκανε και κάτι, ίσως γι αυτό την έβγαλαν και έβαλαν απλά να έχεις γρήγορη φόρτιση ή όχι.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Εκεί είχε τρεις επιλογές. Τώρα έχει μόνο δύο και η μία είναι για την ασύρματη φόρτιση. Όταν κλείνεις τη γρήγορη φορτίζει αργά. Άλλωστε στο 22 η απλή γρήγορη δεν έκανε και κάτι, ίσως γι αυτό την έβγαλαν και έβαλαν απλά να έχεις γρήγορη φόρτιση ή όχι.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κώστα εγώ που έκλεισα τη γρήγορη και το έβαλα σε φορτιστή 45w, μου εβγαλε ταχεία φόρτιση 2.0! Άρα θα πρέπει να ξεθάψουμε παλιούς φορτιστές;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν ο κύκλος είναι μπλε, είναι η ταχεία φόρτιση 2.0 (που την γράφει πλέον απλά ταχεία φόρτιση), όταν ο κύκλος είναι απλά πράσινος είναι η "παλιά" ταχεία φόρτιση. Στο S22U ήταν πιο σαφές. Πλέον ίσως θεωρείται ξεπερασμένη η "παλιά" ταχεία φόρτιση και για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nasosvasedis said:

Νομίζω όταν ο κύκλος είναι μπλε, είναι η ταχεία φόρτιση 2.0 (που την γράφει πλέον απλά ταχεία φόρτιση), όταν ο κύκλος είναι απλά πράσινος είναι η "παλιά" ταχεία φόρτιση. Στο S22U ήταν πιο σαφές. Πλέον ίσως θεωρείται ξεπερασμένη η "παλιά" ταχεία φόρτιση και για αυτό. 

Ακριβως. Δε θα έπρεπε όμως να μπορεί να απανεργοποιεις τις γρήγορες φορτίσεις? Τι θα κάνεις κάθε φορά; Αν θες να φορτίσεις αργά θα ψάχνεις παλιό φορτιστή; Λίγο κουλό μου φαίνεται. 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dark_Lord said:

Ακριβως. Δε θα έπρεπε όμως να μπορεί να απανεργοποιεις τις γρήγορες φορτίσεις? Τι θα κάνεις κάθε φορά; Αν θες να φορτίσεις αργά θα ψάχνεις παλιό φορτιστή; Λίγο κουλό μου φαίνεται. 

Νομίζω ότι στην ουσία λειτουργεί πλέον όπως και σε άλλες εταιρείες. Ειλικρινά η ταχυφόρτιση δεν κάνει καν κακό στην μπαταρία, αυτό που την βλάπτει είναι η θερμότητα και υποτίθεται ότι βοηθάει στην μακροβιότητά της να την κρατάς μεταξύ 20 και 80%...

 

Επομένως δεν μου κάνει εντύπωση αυτό εκ μέρους της Samsung. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ που έκλεισα τη γρήγορη και το έβαλα σε φορτιστή 45w, μου εβγαλε ταχεία φόρτιση 2.0! Άρα θα πρέπει να ξεθάψουμε παλιούς φορτιστές;
Με την ταχεία φόρτιση που φορτίζουν αυτά δε θα πάθει κάτι ή μπαταρία τους!! Θα κάνεις χρόνια για να την αλλάξεις. Με τη αργή η στο 85 αν χρειαστείς μπαταρία 6 μήνες αργότερα στα 4 χρόνια νομίζω δεν είναι άξιο λόγου. Η υπερβολική θερμοκρασία εννοείται ότι την επηρεάζει πολύ περισσότερο.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, costsa41 said:

Με την ταχεία φόρτιση που φορτίζουν αυτά δε θα πάθει κάτι ή μπαταρία τους!! Θα κάνεις χρόνια για να την αλλάξεις. Με τη αργή η στο 85 αν χρειαστείς μπαταρία 6 μήνες αργότερα στα 4 χρόνια νομίζω δεν είναι άξιο λόγου. Η υπερβολική θερμοκρασία εννοείται ότι την επηρεάζει πολύ περισσότερο.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν είναι έτσι Κώστα σίγουρα δεν υπάρχει θέμα. Αν και επιφυλάσσομαι για το τι θερμοκρασίες ανεβαζουν με την ταχεία φόρτιση 2.0...

7 minutes ago, Dark_Lord said:

Αν είναι έτσι Κώστα σίγουρα δεν υπάρχει θέμα. Αν και επιφυλάσσομαι για το τι θερμοκρασίες ανεβαζουν με την ταχεία φόρτιση 2.0...

Όταν βλέπω κάτι τέτοια βέβαια, ησυχάζω..:

https://myphone.gr/to-systima-fortisis-240w-tou-realme-gt3-gemizei-ti-bataria-tou-se-9/

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά,

έχει παρατηρήσει κανεις κατα την διάρκεια κλήσης σε κάποιον αριθμό και ενώ το τηλέφωνο καλεί αν πατήσουμε το κουμπί ηχειο για ανοιχτή ακρόαση να  φαινεται οτι εχει ενεργοποιηθεί αλλα να συνεχίζει σαν να το έχουμε στο αυτι;

Μου το έχει κάνει μια δυο φορές.

Επίσης παρατήρησα ότι αν έχουμε δύο κάρτες sim και μπούμε στις κλήσεις η στις επαφές για να αλλάξουμε την προεπιλεγμενη γραμμή για κλήση δεν υπάρχει επιλογή για μια φορά μόνο αλλά για προεπιλογή.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Phil78 said:

Καλησπερα παιδιά,

έχει παρατηρήσει κανεις κατα την διάρκεια κλήσης σε κάποιον αριθμό και ενώ το τηλέφωνο καλεί αν πατήσουμε το κουμπί ηχειο για ανοιχτή ακρόαση να  φαινεται οτι εχει ενεργοποιηθεί αλλα να συνεχίζει σαν να το έχουμε στο αυτι;

Μου το έχει κάνει μια δυο φορές.

Επίσης παρατήρησα ότι αν έχουμε δύο κάρτες sim και μπούμε στις κλήσεις η στις επαφές για να αλλάξουμε την προεπιλεγμενη γραμμή για κλήση δεν υπάρχει επιλογή για μια φορά μόνο αλλά για προεπιλογή.

Αυτά...

Για το πρωτο, δεν εχω παρατηρησει κατι. Μια χαρ μου δουλευει με την πρωτη το ηχειο.

Για το δευτερο, τι εννοεις ακριβως "για μια φορα" ; Εχει επιλογη απο που να παιρνει τηλεφωνο την συγκεκριμενη επαφη (και να μην σε ρωταει), αλλιως σε ρωταει (αν το εχεις ετσι στις επιλογες)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με δυο εντυπωσιακές εφαρμογές!

1) AOD Notify το είπανε πιο πάνω τι κάνει....και

2) NotiGuy - Dynamic Notch. Χρησιμοποιήστε την αποκοπή κάμερας για να κάνετε προεπισκόπηση της λαμβανόμενης ειδοποίησης σε μια μοναδική και δημιουργική μορφή....

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tips2022 said:

Καλημέρα με δυο εντυπωσιακές εφαρμογές!

1) AOD Notify το είπανε πιο πάνω τι κάνει....και

2) NotiGuy - Dynamic Notch. Χρησιμοποιήστε την αποκοπή κάμερας για να κάνετε προεπισκόπηση της λαμβανόμενης ειδοποίησης σε μια μοναδική και δημιουργική μορφή....

 

Στην πρώτη ας το πούμε λαϊκά ότι έχεις led όπως παλιά για τις ειδοποιήσεις κ στο δεύτερο στις εμφανίζει όπως ας πούμε το iphone με διάφορους τρόπους της επιλογής σου δίπλα στην σελφι κάμερα 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Tips2022 said:

Καλημέρα με δυο εντυπωσιακές εφαρμογές!

1) AOD Notify το είπανε πιο πάνω τι κάνει....και

2) NotiGuy - Dynamic Notch. Χρησιμοποιήστε την αποκοπή κάμερας για να κάνετε προεπισκόπηση της λαμβανόμενης ειδοποίησης σε μια μοναδική και δημιουργική μορφή....

 

Πράγματι εντυπωσιακές και χρήσιμες για πολλούς, σίγουρα όμως θα αυξάνουν την κατανάλωση της μνήμης και της μπαταρίας .

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, jimmis11 said:

Πράγματι εντυπωσιακές και χρήσιμες για πολλούς, σίγουρα όμως θα αυξάνουν την κατανάλωση της μνήμης και της μπαταρίας .

Ααα ναι! Της μπαταρίας σίγουρα γιατί το διαπίστωσα και 'γω. Εμ μην τα θέλουμε και όλα.....αγαπητέ συμφορουμήτη!

Στα πόσα χρόνια κάνουμε δωρεάν αλλαγή μπαταρίας? Θυμάται κανείς?

Edited by Tips2022
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tips2022 said:

Ααα ναι! Της μπαταρίας σίγουρα γιατί το διαπίστωσα και 'γω. Εμ μην τα θέλουμε και όλα.....αγαπητέ συμφορουμήτη!

Στα πόσα χρόνια κάνουμε δωρεάν αλλαγή μπαταρίας? Θυμάται κανείς?

Ένα έτος έχει εγγύηση η μπαταρία αν δεν κάνω λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Tips2022 said:

Ααα ναι! Της μπαταρίας σίγουρα γιατί το διαπίστωσα και 'γω. Εμ μην τα θέλουμε και όλα.....αγαπητέ συμφορουμήτη!

Στα πόσα χρόνια κάνουμε δωρεάν αλλαγή μπαταρίας? Θυμάται κανείς?

1 έτος δωρεάν...εχθές πήγα για αλλαγη μπαταρίας στο s22u μιας και θα μείνει στην οικογένεια

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, arxontas2323 said:

1 έτος δωρεάν...εχθές πήγα για αλλαγη μπαταρίας στο s22u μιας και θα μείνει στην οικογένεια

Και σου την άλλαξαν έτσι χωρίς να έχει πρόβλημα;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dark_Lord said:

Και σου την άλλαξαν έτσι χωρίς να έχει πρόβλημα;

είχε θέμα όπως και η θύρα φόρτισης όπως μου είπαν!!εγω δεν είχα παρατηρήσει κάτι στην θύρα φόρτισης, αλλά η μπαταρία ναι είχα θέμα 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις από το τηλ σε σχέση με το s22 ultra αλλά και με το 14 pro max, είναι μπαταρία πολύ καλύτερη από το 22 και πλέον σχεδόν εφάμιλλη με το 14αρι,και φωτογραφίες απίστευτες. Το βίντεο πλέον εφάμιλλο με το 14αρι

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Και σου την άλλαξαν έτσι χωρίς να έχει πρόβλημα;

Εντός του πρώτου έτους από την αγορά δεν πληρώνεις τίποτα και εντός δεύτερου έτους πληρώνεις μόνο την εργασία. Έτσι είχα πάει το S9+ στους 23 μήνες, είπα δεν κρατάει πολύ η μπαταρία, την άλλαξαν και πλήρωσα μόνο την εργασία, κάπου 20-29 ευρώ, κάτι τέτοιο.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, il_tifosi said:

Εντός του πρώτου έτους από την αγορά δεν πληρώνεις τίποτα και εντός δεύτερου έτους πληρώνεις μόνο την εργασία. Έτσι είχα πάει το S9+ στους 23 μήνες, είπα δεν κρατάει πολύ η μπαταρία, την άλλαξαν και πλήρωσα μόνο την εργασία, κάπου 20-29 ευρώ, κάτι τέτοιο.

A έτσι πάει? 

Α ρε Samsung εγγύηση! 🙂 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, il_tifosi said:

Εντός του πρώτου έτους από την αγορά δεν πληρώνεις τίποτα και εντός δεύτερου έτους πληρώνεις μόνο την εργασία. Έτσι είχα πάει το S9+ στους 23 μήνες, είπα δεν κρατάει πολύ η μπαταρία, την άλλαξαν και πλήρωσα μόνο την εργασία, κάπου 20-29 ευρώ, κάτι τέτοιο.

Ακριβώς έτσι, σε ότι αφορά τη μπαταρία: 1ο χρόνο όλα δωρεάν, το 2ο χρόνο μόνο η εργασία, δωρεάν μεταφορικά με acs για εκτός Αττικής. Το έχω κάνει με όλες τις συσκευές Samsung που είχα στην κατοχή μου.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sb68s said:

Ακριβώς έτσι, σε ότι αφορά τη μπαταρία: 1ο χρόνο όλα δωρεάν, το 2ο χρόνο μόνο η εργασία, δωρεάν μεταφορικά με acs για εκτός Αττικής. Το έχω κάνει με όλες τις συσκευές Samsung που είχα στην κατοχή μου.

Μπορεί κάποιος να μας το καλύτερο service για να πάμε τη συσκευή μας στον 1 χρόνο για αλλαγή μπαταρίας χωρίς να έχουμε θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nasosvasedis said:

Μπορεί κάποιος να μας το καλύτερο service για να πάμε τη συσκευή μας στον 1 χρόνο για αλλαγή μπαταρίας χωρίς να έχουμε θέμα; 

Smartec

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...