Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Phil78 said:

Καλησπέρα απανταχού λάτρεις του S23 Ultra.

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις ειναι ένας απο τους κύριους λόγους που δεν ήθελα να μπλέξω ,και δίνανε και πολύ λιγότερα χρήματα χωρις τα επιπλέον 100ευρώ της Samsung.

Και αν την τιμή των φθηνότερων καταστημάτων του bestprice, την είχαν πιο έμπιστα καταστήματα(βρωμάει από μακριά για μη απόδοση ΦΠΑ η φάση), θα το είχα χτυπήσει ηδη και εγώ το κινητό, αρα είμαι στην αναμονή(να δούμε και με την οθόνη τι παίζει με αυτά που γράφονται).

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, garefal said:

Η δουλειά μου είναι τέτοια που δεν μου επιτρέπει να είμαι σπίτι παρά μόνο για ύπνο

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολύ πιο απλό σε τέτοιες περιπτώσεις, πάρε ένα πριζάκι που λειτουργεί με εφαρμογή και wifi και βάζε του να κάνει countdown δλδ να κλείνει πχ μετά από 50 λεπτά, οπότε φορτίζει πλήρως το κινητό και μετά κλείνει. Εγώ αυτό κάνω. Υπάρχουν πολλές λύσεις πια και φθηνές.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ναι και προσελαβε και μια ξεματιαστρα για να μην ματιαστει καθως φορτιζει αλλα και ενα πετσετακι απο βελουδο να καθεται η συσκευη οταν φορτιζει και .....

Σαφως αστειευομαι. Μην θεωρειτε σωστο οτι σαχλαμαρα διαβαζετε στο ιντερνετ που εχουν γινει ολοι επιστημονες φιλοι μου. Ουτε κλειστες συσκευες (εκτος αν δεν θες ακτινοβολια διπλα στο κεφαλι σου οταν κοιμασαι) ουτε φορτισεις μεχρι το 80% ουτε τιποτα. (δεν θα σας αναλυσω την δουλεια μου αλλα τι κανω εγω)

Μια ζωη κυριως σε iphone φροντιζα για 1 πραγμα , να μην πεσει η μπαταρια μου κατω απο 20%. Παντα πηγαινα σπιτι το βραδυ με ενα 50-60% υπολοιπο και παντα οταν κοιμαμαι το εχω στην φορτιση μεχρι το πρωι που θα σηκωθω. Παντα ειχα 100% υγεια μπαταριας κι ας αλλαζα συχνα συσκευες μεχρι και πριν εναν χρονο. Ακομα και η συσκευη που εχω τωρα ειναι αγορασμενη 05/2022 και εως τωρα η μπαταρια ειναι 100%. Μου εχει τυχει φανταστειτε παλαιοτερα να αγορασω συσκευη με 95% υγεια και μεσα σε 1,5 μηνα να παει στο 98% απλα κανοντας οτι κανω παντα.

Οι μπαταριες χαλανε μετρωντας κυκλους αποφορτισης (δεν ειναι ενας κυκλος φορτισης οταν το βαλεις το βραδυ στην πριζα με 40% και το βγαλεις οποτε ξυπνησεις με 100%. Αυτο ειναι 0,6 του κυκλου) και επισης με υψηλες (η πολυ χαμηλες) θερμοκρασιες. Θα προτιμουσα να εχω εναν απλο φορτιστη το βραδυ που δεν βιαζομαι να την φορτισω ωστε να μην την "ζεστανω" και τον ταχυφορτιστη να τον εχω την ημερα. Κι αυτο περιττο ειναι ομως γιατι πλεον οι μπαταριες εχουν προστασιες ωστε και να θες να μην μπορεις να την χαλασεις.

Μην βαζετε αγχη στην ζωη σας που δεν χρειαζονται. Αρκετα εχει η καθημερινοτητα με σοβαρα πραγματα.

Edited by stiflerakos

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρωτάνε πολλοί για την μπαταρία, ιδού η δική μου χρήση και είναι ακόμα σε εκμαθηση μοτίβων...όλα ανοιχτά στο φουλ, 5g, συνδεδεμενα ακουστικά και ρολόι. Χρήση 60% wifi 40% δεδομενα

Screenshot_20230222_090701_Device care.jpg

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dark_Lord said:

Επειδή ρωτάνε πολλοί για την μπαταρία, ιδού η δική μου χρήση και είναι ακόμα σε εκμαθηση μοτίβων...όλα ανοιχτά στο φουλ, 5g, συνδεδεμενα ακουστικά και ρολόι. Χρήση 60% wifi 40% δεδομενα

Screenshot_20230222_090701_Device care.jpg

Να το πας πίσω είναι χαλασμένο 😂😂

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και γω στα χέρια μου, έχει διάφορες τελικά...

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με μεμβράνη προστασίας ενεργοποιούμε την Ευαισθησία αφής ή δεν χρειάζεται ; Έχω την επίσημη μεμβράνη της Samsung και δεν παρατηρώ κάποια διαφορά στο δακτυλικό αποτύπωμα όσες δοκιμές κάνω, το κρατάω ανοικτώ πάραυτα.

Edited by nikosaek2121
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikosaek2121 said:

Παιδιά με μεμβράνη προστασίας ενεργοποιούμε την Ευαισθησία αφής ή δεν χρειάζεται ; Έχω την επίσημη μεμβράνη της Samsung και δεν παρατηρώ κάποια διαφορά στο δακτυλικό αποτύπωμα όσες δοκιμές κάνω, το κρατάω ανοικτώ πάραυτα.

Η απόκριση είναι άμεση, σαν να μην φοράει τίποτα επάνω στην οθόνη, παρόλα αυτά κι εγώ την έχω μόνιμα ενεργοποιημένη την ρύθμιση.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Phil78 said:

Καλησπέρα απανταχού λάτρεις του S23 Ultra.

Καθότι και έγω μπήκα στον πειρασμό να αλλάξω το παλίο μου τηλέφωνο με το S23 Ultra την περίοδο προπαραγγελίας θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την διαδικασία της Panda για την επιστρόφη του τηλεφώνου.

Αφου έκανα όλη την γραφειοκρατική διαδικασία με την Samsung παρέλαβα ένα μήνυμα απο την Pandas που βάση των στοιχείων που έδωσα (κατάσταση σαν καινούργια) μου έδωσαν προσφορά για 332 ευρώ.

Να ξεκαθαρίσω εδώ οτι η συσκευή μου απο τότε που την αγόρασα (Σεπτέμβριο 20) είναι με μεμβράνη για προστασία οθόνης, θήκη προστασίας) και απόλυτα λειτουργική χωρίς επισκευή - αντικατάσταση οποιουδήποτε ανταλακτικού.

Επέλεξα την διαδικασία ραντεβού με τον υπάλληλο της pandas για ποιο άμεσα και όχι την διαδικασιά με το courier.

Έτσι και έγινε ο ευγενέστατος υπάλληλος ήρθε στον χώρο μου του έδειξα την συσκευή και ξεκίνησε τον έλεγχο.

Αφού ολοκλήρωσε την διαδικασία μου είπε οτι η συσκευή είναι άψογή αλλά επειδή υπάρχει γύρω απο την usb type c θύρα μια μικρή γρατζουνιά απο το βάλε - βγάλε του καλωδίου φόρτισης το σύστημα του βγάζει νέα τιμή 279 ευρώ!!!

Δηλαδή 52 ολόκληρα ευρώ για μια γρατζουνίτσα στην θύρα φόρτισης απο το βάλε βγάλε του καλωδίου!!!

Όταν μάλιστα του είπα οτι η προσφορά σας ηταν για 332 μου είπε ότι "δεν είμαι υποχρεωμένος να την δεχτώ" και μπορώ να αποφασίσω να μην συνεχίσω την διαδικασία.

Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου για να μου πείτε όσου μπήκατε στην ίδια διαδικασία αν είχατε παρόμοια εμπειρία. 

Αντιλαμβάνομαι οτι υπήρχε μια γρατζουνίτσα όπως προείπα στο συγκεκριμένο σημείο αλλά δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση για μια κατα τα άλλα σαν καινούργια συσκευή να την παραδίδεις μεταχειρισμένη και να είναι σαν να την έβγαλες απο την ζελατίνα πρώτη φορά εκείνη την στιγμή.

Ούτε να τους κοροιδέψω πήγα ούτε να πουλήσω τζαμάκια στους ιθαγενείς. Όταν μάλιστα ρώτησα τον υπάλληλο τι κάνουν τις συσκευες μου ειπε οτι είτε χρησιμοποιούνται τα ανταλακτικά ανάλογα την κατάσταση της συσκευης είτε χρησιμοποιείται για την μείωση co2.

Αυτη η πολιτική που λένε στους πελάτες μου θυμίζει βέβαια την πολιτική που ακολουθούν μεγάλες εταιρείες σχετικά με τονφορτιστή οτι το κάνουν γα τον ίδιο λόγο.

Σοβαρα τώρα;;;

Περιμένω σχόλια, προσωπικές εμπειρίες.

 

Καλή συνέχεια και να χαρείτε τα καίνουργια σας τηλέφωνα όλοι!!! 

Και εγώ όταν πούλησα στα Public το Μι10Τ pro στον έλεγχο που του έκανε το service μου μίλησαν για κάτι ελαφριές γρατσουνιές στο γύρω γυρω του αλουμινίου της συσκευής. Στο τέλος όμως την παρέλαβαν όπως ήταν χωρίς να μου περικόψουν κάτι και μου έδωσαν ολόκληρο το προβλεπόμενο ποσό, αφού είχε περάσει και τα τεστ που λες παραπάνω. ¨ο,τι θέλουν κάνουν τελικά....

Μήπως πρέπει να πάς σε κατάστημα συνεργαζόμενο με την panda και να την παραδώσεις εκεί? Ίσως θα ήταν προτιμότερο! Για δοκίμασε και πες μας πάλι....

PS. Ευχαριστώ πολύ τον συμφορουμήτη  Andreaszel που απάντησε μέσα εδώ και μου έλυσε το πρόβλημα της εμφάνισης του αρχείου των παιχνιδιών.....

Edited by Tips2022
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosaek2121 said:

Παιδιά με μεμβράνη προστασίας ενεργοποιούμε την Ευαισθησία αφής ή δεν χρειάζεται ; Έχω την επίσημη μεμβράνη της Samsung και δεν παρατηρώ κάποια διαφορά στο δακτυλικό αποτύπωμα όσες δοκιμές κάνω, το κρατάω ανοικτώ πάραυτα.

Έχει προεγκατεστημένη μεμβράνη out of the box?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, strange_thomas said:

Έχει προεγκατεστημένη μεμβράνη out of the box?

Από ότι έχουν αναφέρει, όχι 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μου Tips2022 την έδωσα την συσκευή απλά ήθελα να στηλιτεύσω την πολιτική - διαδικασία της προωθητικής ενέργειας της Samsung σε συνεργασία με την Pandas.

Εφόσον εσύ είχες άλλη εμπειρία στο public, βγάζω τελικά το συμπέρασμα οτι στην προκειμένη περίπτωση ισχύει αυτό που συμβαίνει κατα κόρον στην χώρα μας, δηλαδη "εξαρτάται καθαρά απο θέμα τύχης σε τι άνθρωπο θα πέσεις".

Εγω απλα όλο αυτό το λέω κουτοπονηρίες και μπακαλίστικες λογικές και νοοτροπίες που καμία σχέση δεν έχουν με σοβαρές Ευρωπαικές χώρες και αγορές.

όπως και να έχει παθαίνουμε και μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!επειδη εβαλα ελαχιστα πιο στραβα τη γνησια μεμβρανη της samsung,ξεκολλησε στην ακρη στο πλαϊ.Ξερετε εαν στο irepair εχει μεμβρανη matte ή γενικα αν.αξιζει;

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σήμερα είχα ραντεβού με την acs για να παραλάβουν τη συσκευή για το trade in και δεν ήρθε κανείς. Τι κάνω τώρα;

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vlasismiriagos said:

Ρε παιδιά σήμερα είχα ραντεβού με την acs για να παραλάβουν τη συσκευή για το trade in και δεν ήρθε κανείς. Τι κάνω τώρα;

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ πάντως που είχα βάλει να έρθουν 9-30 το πρωί ο κουριερ (αν κ δεν περίμενα να έρθει) ήρθε 4 το μεσημέρι. Το είχα έτοιμο να το παρέδιδα πιο αργά ο ίδιος, οπότε αν έχεις κοντά σου πήγαινε το. Αλλιώς καντους τηλ (αν βγάλεις άκρη βέβαια) 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, stiflerakos said:

Ναι και προσελαβε και μια ξεματιαστρα για να μην ματιαστει καθως φορτιζει αλλα και ενα πετσετακι απο βελουδο να καθεται η συσκευη οταν φορτιζει και .....

Σαφως αστειευομαι. Μην θεωρειτε σωστο οτι σαχλαμαρα διαβαζετε στο ιντερνετ που εχουν γινει ολοι επιστημονες φιλοι μου. Ουτε κλειστες συσκευες (εκτος αν δεν θες ακτινοβολια διπλα στο κεφαλι σου οταν κοιμασαι) ουτε φορτισεις μεχρι το 80% ουτε τιποτα. (δεν θα σας αναλυσω την δουλεια μου αλλα τι κανω εγω)

Μια ζωη κυριως σε iphone φροντιζα για 1 πραγμα , να μην πεσει η μπαταρια μου κατω απο 20%. Παντα πηγαινα σπιτι το βραδυ με ενα 50-60% υπολοιπο και παντα οταν κοιμαμαι το εχω στην φορτιση μεχρι το πρωι που θα σηκωθω. Παντα ειχα 100% υγεια μπαταριας κι ας αλλαζα συχνα συσκευες μεχρι και πριν εναν χρονο. Ακομα και η συσκευη που εχω τωρα ειναι αγορασμενη 05/2023 και εως τωρα η μπαταρια ειναι 100%. Μου εχει τυχει φανταστειτε παλαιοτερα να αγορασω συσκευη με 95% υγεια και μεσα σε 1,5 μηνα να παει στο 98% απλα κανοντας οτι κανω παντα.

Οι μπαταριες χαλανε μετρωντας κυκλους αποφορτισης (δεν ειναι ενας κυκλος φορτισης οταν το βαλεις το βραδυ στην πριζα με 40% και το βγαλεις οποτε ξυπνησεις με 100%. Αυτο ειναι 0,6 του κυκλου) και επισης με υψηλες (η πολυ χαμηλες) θερμοκρασιες. Θα προτιμουσα να εχω εναν απλο φορτιστη το βραδυ που δεν βιαζομαι να την φορτισω ωστε να μην την "ζεστανω" και τον ταχυφορτιστη να τον εχω την ημερα. Κι αυτο περιττο ειναι ομως γιατι πλεον οι μπαταριες εχουν προστασιες ωστε και να θες να μην μπορεις να την χαλασεις.

Μην βαζετε αγχη στην ζωη σας που δεν χρειαζονται. Αρκετα εχει η καθημερινοτητα με σοβαρα πραγματα.

Αν κάποιος το βράδυ δεν θέλει ακτινοβολία, μπορεί να βάλει λειτουργία πτήσης(Airplane mode).

Για τις δε φορτίσεις, εννοείται ότι η καλύτερη φόρτιση είναι με αργό φορτιστή γιατί πολύ απλά λιγότερα watt=λιγότερη ζέστη στην μπαταρία.

Ούτως ή άλλως η ταχυφόρτιση δεν βγήκε για να αντικαταστήσει πλήρως την αργή φόρτιση, αλλά σαν εναλλακτική όταν τύχει να την χρειαστείς(συνήθως όταν εισαι με λίγη μπαταρία εντός της ημέρας ή πχ το πρωί αν δεν το φόρτισες το βράδυ).

Μια από τα ίδια και για την φόρτιση μέχρι 85%. Οποιος έχει σκοπό να κρατήσει την συσκευή για τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια, μπορεί αν θέλει(και τον καλύπτει η αυτονομία),να την ενεργοποιήσει.

Ο καλύτερο λοιπόν τρόπος για την μπαταρία όλων των συσκευώ είναι αργή φόρτιση όποτε κάποιος έχει τον χρόνο, γρήγορη φόρτιση όποτε δεν έχει και να μην αφήσει την μπαταρία να πέσει κάτω από 20%(κυρίως να μην πάει στο 10% ή ακόμα χειρότερα στο 0).

Αν δεν κάνω λάθος παλιότερα τα Samsung είχαν και επιλογή στις ρυθμίσεις να ενεργοποιείς εσύ αν θές αργή φόρτιση ακόμα και ταχυφορτιστή να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που κάπου είχε απαντηθεί πιο πάνω αλλά την έχασα. Για να έχουμε λειτουργική ηχογράφηση τι πρέπει να κάνουμε; σε ποιο csc δούλευε; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Leongr188 said:

Ερώτηση που κάπου είχε απαντηθεί πιο πάνω αλλά την έχασα. Για να έχουμε λειτουργική ηχογράφηση τι πρέπει να κάνουμε; σε ποιο csc δούλευε; 

Sek θα βάλεις και θα δουλέψει 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εχει έρθει και στα sek το update, σήμερα έλεγξα γιατί ήθελα να δω αμα θα αναφέρει κανείς τίποτα για το update 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα βάλει να έρθουν 9-30 το πρωί ο κουριερ (αν κ δεν περίμενα να έρθει) ήρθε 4 το μεσημέρι. Το είχα έτοιμο να το παρέδιδα πιο αργά ο ίδιος, οπότε αν έχεις κοντά σου πήγαινε το. Αλλιώς καντους τηλ (αν βγάλεις άκρη βέβαια) 
Και σε εμένα έγινε ακριβώς το ίδιο σήμερα. Οπότε πήγα στο κατάστημα της acs τους ενημέρωσα και το παρέδωσα εκεί το δέμα για την Panda.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To 8 giga σε σχέση με το 12 giga, έχει διαφορά αλλού πέραν της μνήμης?

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος το βράδυ δεν θέλει ακτινοβολία, μπορεί να βάλει λειτουργία πτήσης(Airplane mode).
Για τις δε φορτίσεις, εννοείται ότι η καλύτερη φόρτιση είναι με αργό φορτιστή γιατί πολύ απλά λιγότερα watt=λιγότερη ζέστη στην μπαταρία.
Ούτως ή άλλως η ταχυφόρτιση δεν βγήκε για να αντικαταστήσει πλήρως την αργή φόρτιση, αλλά σαν εναλλακτική όταν τύχει να την χρειαστείς(συνήθως όταν εισαι με λίγη μπαταρία εντός της ημέρας ή πχ το πρωί αν δεν το φόρτισες το βράδυ).
Μια από τα ίδια και για την φόρτιση μέχρι 85%. Οποιος έχει σκοπό να κρατήσει την συσκευή για τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια, μπορεί αν θέλει(και τον καλύπτει η αυτονομία),να την ενεργοποιήσει.
Ο καλύτερο λοιπόν τρόπος για την μπαταρία όλων των συσκευώ είναι αργή φόρτιση όποτε κάποιος έχει τον χρόνο, γρήγορη φόρτιση όποτε δεν έχει και να μην αφήσει την μπαταρία να πέσει κάτω από 20%(κυρίως να μην πάει στο 10% ή ακόμα χειρότερα στο 0).
Αν δεν κάνω λάθος παλιότερα τα Samsung είχαν και επιλογή στις ρυθμίσεις να ενεργοποιείς εσύ αν θές αργή φόρτιση ακόμα και ταχυφορτιστή να έχεις.
Φροντίδα συσκευής /
Μπαταρία /
Άλλες ρυθμίσεις μπαταρίας /
Γρήγορη φόρτιση

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έγινε ακριβώς το ίδιο σήμερα. Οπότε πήγα στο κατάστημα της acs τους ενημέρωσα και το παρέδωσα εκεί το δέμα για την Panda.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ μόλις το παρέδωσα στην acs στο κατάστημα τους... Στην αρχή έκαναν ότι δεν ήξεραν. Κλασικά εικονογραφημένα εταιρείας courier.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...