Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Ενημερωτικά, πήγα σήμερα από Smartec. Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι ακόμη στο 100% και έχει ολοκληρώσει 400 κύκλους φόρτισης. Για να ξεκινήσει να έχει φθορά, θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει 800 κύκλους και πάνω, μόνο τότε την αλλάζουν. Οποιαδήποτε πτώση απόδοσης μου είπαν ότι οφείλεται σε αναβαθμίσεις, εφαρμογές κ.λπ.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dark_Lord said:

Καλημέρα. Ενημερωτικά, πήγα σήμερα από Smartec. Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι ακόμη στο 100% και έχει ολοκληρώσει 400 κύκλους φόρτισης. Για να ξεκινήσει να έχει φθορά, θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει 800 κύκλους και πάνω, μόνο τότε την αλλάζουν. Οποιαδήποτε πτώση απόδοσης μου είπαν ότι οφείλεται σε αναβαθμίσεις, εφαρμογές κ.λπ.

Οι "κύκλοι" είναι οι μέρες???? (το φορτίζεις κάθε μέρα???) Άρα το 800 αντιστοιχούν περίπου σε 2 χρόνια +3 μήνες????? Τους ρώτησες τυχόν πώώώςςς το βρίσκουν αυτό (ίσως από κάποιο πρόγραμμα)??? 

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alex61 said:

Οι "κύκλοι" είναι οι μέρες???? (το φορτίζεις κάθε μέρα???) Άρα το 800 αντιστοιχούν περίπου σε 2 χρόνια +3 μήνες????? Τους ρώτησες τυχόν πώώώςςς το βρίσκουν αυτό (ίσως από κάποιο πρόγραμμα)??? 

Ο κύκλος είναι κύκλος. Μπορεί κάποιος να παίζει βαριά παιχνίδια και να φορτίζει και 3 φορές την ημέρα. Κάποιος άλλος να φορτίζει κάθε μιάμιση μέρα...έχει να κάνει με τη χρήση του καθενός. Κούμπωσε το κινητό μου στον υπολογιστή του σέρβις και έκανε μετρήσεις κανένα πεντάλεπτο μέχρι να μου απαντήσει..

"A charge cycle refers to the process of charging a battery from 0% to 100%, but it's not just about counting from zero to full. For instance, if you charge your battery from 50% to 100% today and then do the same tomorrow, it counts as one full charge cycle."

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alex61 said:

Οι "κύκλοι" είναι οι μέρες???? (το φορτίζεις κάθε μέρα???) Άρα το 800 αντιστοιχούν περίπου σε 2 χρόνια +3 μήνες????? Τους ρώτησες τυχόν πώώώςςς το βρίσκουν αυτό (ίσως από κάποιο πρόγραμμα)??? 

Κύκλος φόρτισης είναι από το 20% έως το 100%. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με την αναβάθμιση του Σεπτεμβρίου σας λειτουργεί το VOLTE και το WiFi Call; Εμένα ούτε με Cosmote ούτε με Vodafone δουλεύει. Πάλι μλκ κάνανε στο update. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Να ρωτήσω με την αναβάθμιση του Σεπτεμβρίου σας λειτουργεί το VOLTE και το WiFi Call; Εμένα ούτε με Cosmote ούτε με Vodafone δουλεύει. Πάλι μλκ κάνανε στο update. 

Εγώ με s22u (cosmote) κανένα πρόβλημα 

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Κύκλος φόρτισης είναι από το 20% έως το 100%. 

Δηλαδή αν φορτίζεις μέχρι το 85% ή το 95% ή το 97% δεν συμπληρώνεται ποτέ κύκλος ή εννοείς ότι ο κύκλος είναι το άθροισμα 80 ποσοστιαίων μονάδων και όχι 100? 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, thabull said:

Δηλαδή αν φορτίζεις μέχρι το 85% ή το 95% ή το 97% δεν συμπληρώνεται ποτέ κύκλος ή εννοείς ότι ο κύκλος είναι το άθροισμα 80 ποσοστιαίων μονάδων και όχι 100? 

Το δεύτερο απ' όσο έχω καταλάβει. Ότι έχω διαβάσει λέω κι εγώ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη τεχνογνωσία στις μπαταρίες 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ένας κύκλος φόρτισης ολοκληρώνεται όταν χρησιμοποιήσετε όλη την ισχύ της μπαταρίας, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραιτήτως την εκτέλεση μίας μόνο φόρτισης.
Για παράδειγμα, μπορεί να χρησιμοποιήσετε τη μισή φόρτιση του κινητού τη μία μέρα και στη συνέχεια να το επαναφορτίσετε πλήρως. Αν κάνετε το ίδιο και την επόμενη μέρα, αυτό θα υπολογιστεί ως ένας κύκλος φόρτισης και όχι δύο. Έτσι, μπορεί να περάσουν αρκετές ημέρες για να ολοκληρωθεί ένας κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως τελικά μπορούμε να "βρούμε" πόσοι κύκλοι φόρτισης έχουν περάσει από το κινητό μας (με κάποιο πρόγραμμα ίσως????) 

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2024 at 7:55 ΜΜ, katsiletra said:

Να ρωτήσω με την αναβάθμιση του Σεπτεμβρίου σας λειτουργεί το VOLTE και το WiFi Call; Εμένα ούτε με Cosmote ούτε με Vodafone δουλεύει. Πάλι μλκ κάνανε στο update. 

Τι,είναι αυτό πάλι? Παιδιά τι γίνεται με το τελευταίο update? Και,έλεγα να το κάνω καθώς βαρέθηκα να σκάει η ειδοποίηση για ενημέρωση κάθε μερα στη συσκευή. Εξάλλου λογικά μες την εβδομάδα που έρχεται θα έρθει το fix στο θέμα της κάμερας που υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Ένας κύκλος φόρτισης ολοκληρώνεται όταν χρησιμοποιήσετε όλη την ισχύ της μπαταρίας, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραιτήτως την εκτέλεση μίας μόνο φόρτισης.
Για παράδειγμα, μπορεί να χρησιμοποιήσετε τη μισή φόρτιση του κινητού τη μία μέρα και στη συνέχεια να το επαναφορτίσετε πλήρως. Αν κάνετε το ίδιο και την επόμενη μέρα, αυτό θα υπολογιστεί ως ένας κύκλος φόρτισης και όχι δύο. Έτσι, μπορεί να περάσουν αρκετές ημέρες για να ολοκληρωθεί ένας κύκλος.

Ακριβώς αυτό, σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει σε εξειδικευμένα forum 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία του παραμένει εξαιρετική στο δικό μου,  φορτίζω σε καθημερινή βάση 45 με 85 % συνήθως και μόνο ασύρματα, είναι απίστευτη η διαχείριση της έχοντας το κινητό πάνω από χρόνο όλα λειτουργούν όπως την πρώτη μέρα...εννοείται πως δεν έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση. Καμία σχέση με όλα τα προηγούμενα Samsung Galaxy που είχα ( s7 edge, S8+,S9+, Note 8 S20+ ,s20fe & s21fe και s22u). Μέχρι και το καλοκαίρι με ανεμιστήρα που του έριχνα πάνω κατά την ασύρματη φόρτιση δεν ξεπερνούσε τους 32 με 33 βαθμούς, εννοείται τώρα 28,5 βαθμούς δείχνει που φθινοπώριασε το χειμώνα 27.5 συνήθως...όλα τα υπόλοιπα κινητά που έγραψα παραπάνω εννοείται ότι από τέλη Μάη αρχές Ιουνίου σταματούσε η ασύρματη φόρτιση και ξεκινούσα πάλι τέτοια εποχή αρχές με μέσα Οκτωβρίου. Αμφιβάλλω αν το έχω φορτίσει ενσύρματα πάνω από 20 φορες συνολικά. Φοβερή δουλίτσα η Samsung...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2024 at 12:06 ΜΜ, Dark_Lord said:

Καλημέρα. Ενημερωτικά, πήγα σήμερα από Smartec. Μου είπαν ότι η μπαταρία είναι ακόμη στο 100% και έχει ολοκληρώσει 400 κύκλους φόρτισης. Για να ξεκινήσει να έχει φθορά, θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει 800 κύκλους και πάνω, μόνο τότε την αλλάζουν. Οποιαδήποτε πτώση απόδοσης μου είπαν ότι οφείλεται σε αναβαθμίσεις, εφαρμογές κ.λπ.

Οπότε δεν σου την άλλαξαν; Πόσο καιρό έχεις τη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Το δεύτερο απ' όσο έχω καταλάβει. Ότι έχω διαβάσει λέω κι εγώ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη τεχνογνωσία στις μπαταρίες 

Και εγώ το δεύτερο έχω καταλάβει 👍.

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους, αλλά όταν κάτι το κάνω λιανά για να το καταλάβω, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνεται η ίδια αρχική τοποθέτηση. 

Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, όταν αθροιστικά συμπληρώνεται μια πλήρης φόρτιση (δηλαδή 100 ποσοστιαίες μονάδες όπως το "¨βλέπουμε" εμείς) έχουμε ένα κύκλο.

Δηλαδή, εκτός από το μισό -μισό του παραδείγματος - ορισμού που αναφέρεται (στο οποίο γίνεται αναφορά σε "επαναφορτίσετε πλήρως", άρα μιλάμε να δούμε 100% στο σηματάκι της μπαταρίας), υπάρχει και η περίπτωση τη μια μέρα (η τη μια φορά) να φορτίσω για 40%, την άλλη για 25% και την επόμενη για 35%, φτάνοντας σε όλες τις περιπτώσεις το 90% της ικανότητας της μπαταρίας.

Αυτός λοιπόν είναι ένας κύκλος γιατί συμπληρώθηκε αθροιστικά το 100%.

(Σωστά ρε παιδιά ή ακόμη δεν το κατάλαβα καλά;)

 

 

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Από εχθές το κινητό μου βγάζει πρόβλημα στις εγκαταστάσεις update σε πολλές εφαρμογές. Ξεκινάει να την κάνει και μετά βγάζει σφάλμα. Χωρίς να υπάρχει θέμα μνήμης ή οτιδήποτε άλλο. Μήπως σας έχει τύχει; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thabull said:

Και εγώ το δεύτερο έχω καταλάβει 👍.

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους, αλλά όταν κάτι το κάνω λιανά για να το καταλάβω, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνεται η ίδια αρχική τοποθέτηση. 

Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, όταν αθροιστικά συμπληρώνεται μια πλήρης φόρτιση (δηλαδή 100 ποσοστιαίες μονάδες όπως το "¨βλέπουμε" εμείς) έχουμε ένα κύκλο.

Δηλαδή, εκτός από το μισό -μισό του παραδείγματος - ορισμού που αναφέρεται (στο οποίο γίνεται αναφορά σε "επαναφορτίσετε πλήρως", άρα μιλάμε να δούμε 100% στο σηματάκι της μπαταρίας), υπάρχει και η περίπτωση τη μια μέρα (η τη μια φορά) να φορτίσω για 40%, την άλλη για 25% και την επόμενη για 35%, φτάνοντας σε όλες τις περιπτώσεις το 90% της ικανότητας της μπαταρίας.

Αυτός λοιπόν είναι ένας κύκλος γιατί συμπληρώθηκε αθροιστικά το 100%.

(Σωστά ρε παιδιά ή ακόμη δεν το κατάλαβα καλά;)

 

 

 

Σωστά 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Οπότε δεν σου την άλλαξαν; Πόσο καιρό έχεις τη συσκευή;

Όχι, δεν μου την άλλαξαν. Την έχω πάρει με προπαραγγελια Γενάρη του 23.

Μου είπαν αν δεν έχει τουλάχιστον 800 κύκλους δεν την αλλάζουν και ότι αν έχει θέματα με την απόδοση της μπαταρίας, μπορεί να φταίει και η πλακέτα 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dark_Lord said:

μπορεί να φταίει και η πλακέτα 

Πολύ σωστά σου απάντησαν κ με το θέμα της πλακέτας την έχω πατήσει σε δύο διαφορετικές συσκευές ΑΛΛΑ κ στις δύο φορές την πάτησα με υπερθέρμανση που καμία από τις 2 συσκευές δεν έκοψε ούτε προειδοποίηση..... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Dark_Lord said:

Όχι, δεν μου την άλλαξαν. Την έχω πάρει με προπαραγγελια Γενάρη του 23.

Μου είπαν αν δεν έχει τουλάχιστον 800 κύκλους δεν την αλλάζουν και ότι αν έχει θέματα με την απόδοση της μπαταρίας, μπορεί να φταίει και η πλακέτα 

Ε τότε γιατί δεν σου άλλαξαν την πλακέτα 😛

?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το άλλαξαν...εγώ και φορά που έκλεινα χρόνο πήγαινα για αλλαγή μπαταρίας και πάντα μου την άλλαζαν. Αυτό που με ρωτούσαν είναι το γιατί, αφού είναι πολύ καλή η υγεία. Τους απαντούσα γιατι θέλω να το κρατήσω αρκετά. Αυτό μόνο και χωρίς αντιρρήσεις.

Όντως την πλακέτα γιατί δεν σου την άλλαξαν αν είχε θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...