Jump to content

Moto G32


polhs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.... 

Δεν βρήκα θέμα για το g32 και θέλω να ρωτήσω αν μπορείτε να βοηθήσετε . 

Πήρα το g32 για την σύζυγο πριν τρεις ημέρες , ο ήχος ειδοποίησης στο viber , messenger είναι πάρα πολύ χαμηλός  και κάποιες φορές αργούν υπερβολικά να έρθουν τα μηνύματα . 

Έχω κάνει πολλές προσπάθειες αλλά χωρίς αποτέλεσμα.....καμία βοήθεια ?? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό μεσημέρι !!! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κοίτα στις ρυθμίσεις -> μπαταρία -> προσαρμόσιμη μπαταρία

καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο, αλλά τις πρώτες μέρες σίγουρα μέχρι να μάθει το μοτίβο χρήσης μπορεί οι ειδοποιήσεις να αργούν. Έτσι γινόταν και σε μένα στην αρχή με το viber. Αλλά στη συνέχεια και μετά τις πρώτες φορτίσεις και η μπαταρία είχε μεγαλύτερη διάρκεια, και οι ειδοποιήσεις έρχονταν στην ώρα τους.

Μια πιο άμεση λύση που νομίζω την είχα εφαρμόσει στην αρχή, είναι στο "χρήση μπαταρίας", να πας στην κάθε εφαρμογή και να επιτρέψεις την απεριόριστη χρήση. Τώρα μπαίνοντας πάλι το βλέπω στο βελτιστοποιημένο, αλλά δεν ξέρω μηπως άλλαξε μόνο του μετά από κάποια ενημέρωση.

Το θέμα της έντασης το βλέπω κι εγώ, αλλά έχω και...περήφανα αυτιά, αύξησα την ένταση και κατά περίπτωση άλλαξα και τον ήχο σε κάτι που μπορώ να το ακούω καλύτερα.Δεν αποκλείεται όμως να παίζει και περιορισμός από το λειτουργικό λόγω ευρωπαϊκης νομοθεσίας....

Υ.Γ. καλό θα ήταν να τα μεταφέρει τα μηνύματα κάποιος moderator σε νέο θέμα, για το moto g32

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kmpatra said:

κοίτα στις ρυθμίσεις -> μπαταρία -> προσαρμόσιμη μπαταρία

καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο, αλλά τις πρώτες μέρες σίγουρα μέχρι να μάθει το μοτίβο χρήσης μπορεί οι ειδοποιήσεις να αργούν. Έτσι γινόταν και σε μένα στην αρχή με το viber. Αλλά στη συνέχεια και μετά τις πρώτες φορτίσεις και η μπαταρία είχε μεγαλύτερη διάρκεια, και οι ειδοποιήσεις έρχονταν στην ώρα τους.

Μια πιο άμεση λύση που νομίζω την είχα εφαρμόσει στην αρχή, είναι στο "χρήση μπαταρίας", να πας στην κάθε εφαρμογή και να επιτρέψεις την απεριόριστη χρήση. Τώρα μπαίνοντας πάλι το βλέπω στο βελτιστοποιημένο, αλλά δεν ξέρω μηπως άλλαξε μόνο του μετά από κάποια ενημέρωση.

Το θέμα της έντασης το βλέπω κι εγώ, αλλά έχω και...περήφανα αυτιά, αύξησα την ένταση και κατά περίπτωση άλλαξα και τον ήχο σε κάτι που μπορώ να το ακούω καλύτερα.Δεν αποκλείεται όμως να παίζει και περιορισμός από το λειτουργικό λόγω ευρωπαϊκης νομοθεσίας....

Υ.Γ. καλό θα ήταν να τα μεταφέρει τα μηνύματα κάποιος moderator σε νέο θέμα, για το moto g32

Ευχαριστώ πολύ.... 

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα !!! 

1 ώρα πριν, kmpatra said:

κοίτα στις ρυθμίσεις -> μπαταρία -> προσαρμόσιμη μπαταρία

καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο, αλλά τις πρώτες μέρες σίγουρα μέχρι να μάθει το μοτίβο χρήσης μπορεί οι ειδοποιήσεις να αργούν. Έτσι γινόταν και σε μένα στην αρχή με το viber. Αλλά στη συνέχεια και μετά τις πρώτες φορτίσεις και η μπαταρία είχε μεγαλύτερη διάρκεια, και οι ειδοποιήσεις έρχονταν στην ώρα τους.

Μια πιο άμεση λύση που νομίζω την είχα εφαρμόσει στην αρχή, είναι στο "χρήση μπαταρίας", να πας στην κάθε εφαρμογή και να επιτρέψεις την απεριόριστη χρήση. Τώρα μπαίνοντας πάλι το βλέπω στο βελτιστοποιημένο, αλλά δεν ξέρω μηπως άλλαξε μόνο του μετά από κάποια ενημέρωση.

Το θέμα της έντασης το βλέπω κι εγώ, αλλά έχω και...περήφανα αυτιά, αύξησα την ένταση και κατά περίπτωση άλλαξα και τον ήχο σε κάτι που μπορώ να το ακούω καλύτερα.Δεν αποκλείεται όμως να παίζει και περιορισμός από το λειτουργικό λόγω ευρωπαϊκης νομοθεσίας....

Υ.Γ. καλό θα ήταν να τα μεταφέρει τα μηνύματα κάποιος moderator σε νέο θέμα, για το moto g32

Και κάτι τελευταίο..... 

Κατεβάζοντας την κουρτίνα για ενεργοποίηση wif i, Bluetooth κλπ , δεν μπορώ να βρω τα δεδομένα κινητής για ενεργοποίηση απ ευθείας από εκεί όπως σε όλα τα τηλέφωνα . 

Τι μπορώ να κάνω για να προσθέσω την λειτουργία ?? 

Υπάρχουν όλα τα άλλα τα οποία με σύρσιμο τα φέρνεις όπου θέλεις .....αυτό πουθενά . 

Και ένα δεύτερο ... 

Αν και το τηλέφωνο είναι αξιόλογο , δεν με ικανοποιεί η κάμερα . 

Έχετε ασχοληθεί με gcam , αν ναι ποια έκδοση να κατεβάσω ?? 

Ευχαριστώ και πάλι , καλό βράδυ και καλή εβδομάδα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα μεσα στο εικονίδιο με τίτλο "διαδίκτυο". Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο περίεργο το συγκεκριμένο μενού και πιθανόν είναι λόγω του android 12. Πατωντας το εχει διακόπτες και για το wifi και για τα δεδομένα στις κάρτες SIM. Προερχόμενος από android 7 και από xiaomi ακόμα δεν μπορώ και εγώ να συνηθίσω κάποια από τα μενού, είναι λίγο περίεργο. Διακόπτη αποκλειστικά τα δεδομένα δεν έχω βρει και εγώ.

Όσον αφορά την κάμερα επειδή δεν ασχολούμαι και πολύ με τη φωτογραφία (άντε να φωτογραφίσω κανένα έγγραφο πού και πού) δεν ξέρω τι γίνεται στη συγκεκριμένη συσκευή με το gcam.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kmpatra said:

Ειναι ολα μεσα στο εικονίδιο με τίτλο "διαδίκτυο". Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο περίεργο το συγκεκριμένο μενού και πιθανόν είναι λόγω του android 12. Πατωντας το εχει διακόπτες και για το wifi και για τα δεδομένα στις κάρτες SIM. Προερχόμενος από android 7 και από xiaomi ακόμα δεν μπορώ και εγώ να συνηθίσω κάποια από τα μενού, είναι λίγο περίεργο. Διακόπτη αποκλειστικά τα δεδομένα δεν έχω βρει και εγώ.

Όσον αφορά την κάμερα επειδή δεν ασχολούμαι και πολύ με τη φωτογραφία (άντε να φωτογραφίσω κανένα έγγραφο πού και πού) δεν ξέρω τι γίνεται στη συγκεκριμένη συσκευή με το gcam.

Όντως δεν υπάρχει κουμπί για δεδομένα όσο και να έψαξα . 

Ευχαριστώ.... 

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Το έχει παρει φιλος ,ο ηχος ειναι καλος ..

Gcam  αρχικά κοιτας να βρεις και να δοκιμασεις τις παρακάτω .Φαίνεται ταιριαζουν καλύτερα με τον αισθητήρα και το φακό .

Αν δεν αρέσουν ,ψαξε για καποια άλλη ,με αναζήτηση για το  μοντελο.

 MGC_8.5.300_A10_V9
 MGC_8.1.101_A9_GV2b

 

 

 

 

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mkaras said:

Το έχει παρει φιλος ,ο ηχος ειναι καλος ..

Gcam  αρχικά κοιτας να βρεις και να δοκιμασεις τις παρακάτω .Φαίνεται ταιριαζουν καλύτερα με τον αισθητήρα και το φακό .

Αν δεν αρέσουν ,ψαξε για καποια άλλη ,με αναζήτηση για το  μοντελο.

 MGC_8.5.300_A10_V9
 MGC_8.1.101_A9_GV2b

 

 

 

 

Ευχαριστώ.... 

Κατέβασα 2-3 εκδόσεις οι οποίες δεν δουλεύουν εκ των οποίων μία 7.3 νομίζω που ήταν προτεινόμενη . 

Έχω την 8.7 και δουλεύει μια χαρά 

Ευχαριστώ και πάλι.... 

Καλό Σαββατοκύριακο.!!! 

Υ. Γ Κατέβασα και την 8.5 η όποια δουλεύει και φαίνεται εντάξει 

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βάλε ακριβώς τις εκδόσεις που δούλεψαν καλά ,ώστε να βοηθήσεις άλλους που θα βρούν το θέμα .

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 5:22 ΜΜ, polhs said:

Ευχαριστώ.... 

Κατέβασα 2-3 εκδόσεις οι οποίες δεν δουλεύουν εκ των οποίων μία 7.3 νομίζω που ήταν προτεινόμενη . 

Έχω την 8.7 και δουλεύει μια χαρά 

Ευχαριστώ και πάλι.... 

Καλό Σαββατοκύριακο.!!! 

Υ. Γ Κατέβασα και την 8.5 η όποια δουλεύει και φαίνεται εντάξει 

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να μας πείς από που τις κατέβασες (κάποιο λινκ δηλαδή) και ποια έκδοση Gcam προτείνεις να κατεβάσουμε? Είδες μεγάλη διαφορά με την stock camera? Προχτές αγόρασα και εγώ αυτο το κινητό. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tzitzikas1 said:

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να μας πείς από που τις κατέβασες (κάποιο λινκ δηλαδή) και ποια έκδοση Gcam προτείνεις να κατεβάσουμε? Είδες μεγάλη διαφορά με την stock camera? Προχτές αγόρασα και εγώ αυτο το κινητό. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα....... 

Αν googlαρεις moto g32 gcam θα σου βγάλει αρκετά . 

Εγώ κατέβασα και δουλεύουν καλά δύο εκδόσεις  8.5 και 8.7. 

gcamupdater η πηγή αν θυμάμαι καλά. 

Αναφέρονται πιο πάνω στα μηνύματα 

 

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 11:51 ΠΜ, tzitzikas1 said:

πέρασα την Gcam 8.5.3. ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές απο τις φώτο και σε σύγκριση με την stock camera. ευχαριστώ!

Εδώ είσαι: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl126/

Η πιο τελευταία έκδοση της GCam 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Οποια δουλεύει καλύτερα μετά από δοκιμές .

Δεν σημαίνει η κάθε τελευταία ή μή έκδοση κάνει για κάθε κινητό .Σε μερικά κινητά είναι τεράστια σε μέγεθος ,πολλές εντολές παραμετροποίησης δεν λειτουργούν σωστά , δεν είναι γρήγορη  κλπ.

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mkaras said:

Οποια δουλεύει καλύτερα μετά από δοκιμές .

Δεν σημαίνει η κάθε τελευταία ή μή έκδοση κάνει για κάθε κινητό .Σε μερικά κινητά είναι τεράστια σε μέγεθος ,πολλές εντολές παραμετροποίησης δεν λειτουργούν σωστά , δεν είναι γρήγορη  κλπ.

Απόλυτα σωστό. Εμπειρικά όμως εγώ που έχω Snapdragon 662 οι τελευταίες εκδόσεις τρέχουν καλύτερα από τις προηγούμενες. Φαντάζομαι σε κινητό με καλύτερο επεξεργαστή θα τρέχει ακόμα καλύτερα. Ξανά λέω όμως ότι αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! ξέρετε αν θα πάρει αναβάθμιση σε android 13 και πότε; επίσης έχει λειτουργία για διπλές εφαρμογές τράπεζας;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει αναβάθμιση σε 13  αλλα αγνωστο πότε .Επίσης ενημερώσεις ασφαλείας ανα δίμηνο για 3 έτη απο την ημερομηνία κυκλοφοριας .

Για τις εφαρμογές τράπεζας μόνο με δοκιμές θα το δεις .Από ότι ξέρω όμως ,οι εφαρμογές των τραπεζών γενικά έχουν θέματα με πολλά κινητά .

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργία ενσωματωμένη για διπλές εφαρμογές όπως τα xiaomi δυστυχώς δεν έχει. Άλλες δύο που δοκίμασα από play store ήταν τα χάλια τους τα μαύρα και όπως εύστοχα μου είπε και κάποιος πιο σχετικός κακώς έβαλα τραπεζική εφαρμογή σε τέτοιες εφαρμογές. Οπότε μόλις την πέταξα από εκει άλλαξα και τον κωδικό. Όχι ότι έγινε και κάτι αλλά θεωρητικά η ενσωματωμένη λειτουργία θα είναι πιο ασφαλής. Προχθές είδα ότι το κινητο έχει δυνατότητα δημιουργίας ξεχωριστού λογαριασμού χρήστη εκτός του κατόχου για τον οποίο λέει απότι λέει μπορεί να έχει ξεχωριστές εφαρμογές. Επειδή προς το παρόν τα βόλεψα με την εφαρμογή της Τράπεζας δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να δω πώς δουλεύει

Είναι στις ρυθμίσεις - Σύστημα - Πολλαπλοί χρήστες.

Εχθές μου ήρθε μία αναβάθμιση στο android, επίπεδο ασφάλειας 1η Ιανουαρίου του 23.

Android 12 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζεις σίγαση και δόνηση γρήγορα; Κατεβάζοντας την κουρτίνα δεν βλέπω κάποιο εικονίδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Με τα volume keys. Πάνω απο την μπαρα έντασης έχει το καμπανάκι που όταν το πατήσεις σου δίνει δύο επιλογές, την σίγαση και τη δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα παιδιά, καμιά καλή θήκη και αν έρχεται με θήκη σιλικόνης στην συσκευασία θα ήθελα να μάθω. Θέλω να το πάρω για την μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται με θήκη σιλικόνης στη συσκευασία. Οι επιλογές στην ελληνική αγορά ειναι λίγες γενικά για τα αξεσουάρ του. Ρίξε μια ματιά στο σκρουτζ. Τι θηκη θες ακριβώς,back cover,book?

Απ'οτι βλέπω εκτος απο back cover μονο τυπου wallet υπάρχουν σε ενα μαγαζι

https://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn/f/956204_1529288/Wallet-Moto-G32.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ενημερώσω ότι σήμερα δοκίμασα να ενεργοποιήσω WiFi calling & voLTE σε cosmote και δουλεύει κανονικότατα με την αποστολή μηνύματος (WIFICALL στο 1333)  απευθείας. Δέχεται κλήσεις και στη λειτουργία πτήσεων εφόσον είναι ανοιχτό το wi-fi. Τελευταία προσπάθεια που είχα κάνει ήταν στις 18 Μαρτίου και μέχρι τότε δεν το δεχόταν σίγουρα. Δεν βλέπω να έχουν ενημερώσει βέβαια τη λίστα των συμβατών συσκευών αλλά από τη στιγμή που το μήνυμα και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας έγινε, προφανώς μπήκε και αυτή η συσκευή στις συμβατές.

Παλαιότερα είχα ενεργοποιήσει έμμεσα την υπηρεσία βάζοντας τη SIM σε συμβατή συσκευή. Αλλά με την πρώτη βλάβη που έπαθε η υπηρεσία από πλευράς cosmote έγιναν όλα άνω κάτω και την απενεργοποίησα. Τώρα όμως ενεργοποιείται κανονικά άμεσα και από ότι φαίνεται χωρίς πρόβλημα. Ίσως έπαιξε και ρόλο η τελευταία ενημέρωση από το google store των υπηρεσιών εταιριών κινητής τηλεφωνίας (carrier services) με ημερομηνία 13-03-23 (σήμερα μου εμφανίστηκε και την εγκατέστησα)

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://www.e-shop.gr/huawei-wall-charger-cp404b-225w-with-type-c-cable-white-55033325-p-TEL.208039

Εγώ έχω πάρει αυτόν. Βρίσκεις και με παραπάνω watt βέβαια (25-30), απλά συνήθως θα χρειάζεται type c καλώδιο και από τις δύο πλευρές οπότε μπορεί να σου πάει πιο ακριβά.

Υπέρυθρες δεν έχει.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2023 at 3:19 ΜΜ, kmpatra said:

Να ενημερώσω ότι σήμερα δοκίμασα να ενεργοποιήσω WiFi calling & voLTE σε cosmote και δουλεύει κανονικότατα με την αποστολή μηνύματος (WIFICALL στο 1333)  απευθείας. Δέχεται κλήσεις και στη λειτουργία πτήσεων εφόσον είναι ανοιχτό το wi-fi. Τελευταία προσπάθεια που είχα κάνει ήταν στις 18 Μαρτίου και μέχρι τότε δεν το δεχόταν σίγουρα. Δεν βλέπω να έχουν ενημερώσει βέβαια τη λίστα των συμβατών συσκευών αλλά από τη στιγμή που το μήνυμα και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας έγινε, προφανώς μπήκε και αυτή η συσκευή στις συμβατές.

Παλαιότερα είχα ενεργοποιήσει έμμεσα την υπηρεσία βάζοντας τη SIM σε συμβατή συσκευή. Αλλά με την πρώτη βλάβη που έπαθε η υπηρεσία από πλευράς cosmote έγιναν όλα άνω κάτω και την απενεργοποίησα. Τώρα όμως ενεργοποιείται κανονικά άμεσα και από ότι φαίνεται χωρίς πρόβλημα. Ίσως έπαιξε και ρόλο η τελευταία ενημέρωση από το google store των υπηρεσιών εταιριών κινητής τηλεφωνίας (carrier services) με ημερομηνία 13-03-23 (σήμερα μου εμφανίστηκε και την εγκατέστησα)

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις, έχω πρόβλημα με το volte, έχω πάρει την εταιρία nova μου είπαν ότι ειναι ενεργοποιημενο αλλά στο κινητό μου δεν λειτουργεί. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...