Jump to content

Ξεπέρασε το 80% η κάλυψη του COSMOTE 5G σε όλη την Ελλάδα


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Ξεπέρασε το 80% η πανελλαδική πληθυσμιακή κάλυψη του COSMOTE 5G, του μεγαλύτερου 5G δικτύου της χώρας, με την COSMOTE να πετυχαίνει, και με το παραπάνω, τον φιλόδοξο στόχο που είχε θέσει για το 2022. H πληθυσμιακή 5G κάλυψη έχει ξεπεράσει το 90% σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κι άλλες 37 πόλεις σε όλη την Ελλάδα.

Συγκεκριμένα, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη η κάλυψη έχει φθάσει στο 97% και 90%, αντίστοιχα, ενώ η 5G κάλυψη ξεπερνά το 90% και: στην Αττική, σε Ασπρόπυργο, Ελευσίνα, Μέγαρα και Σαλαμίνα. Στη βόρεια Ελλάδα, σε Αλεξανδρούπολη, Καβάλα και Κομοτηνή. Στην κεντρική Ελλάδα, σε Άμφισσα, Θήβα, Καρπενήσι, Λαμία, Λιβαδειά και Χαλκίδα. Στην Πελοπόννησο, σε Άργος, Καλαμάτα, Κόρινθο, Ναύπλιο, Πάτρα, Πύργο, Σπάρτη και Τρίπολη. Στη δυτική Ελλάδα, σε Αγρίνιο, Αίγιο, Άρτα, Ηγουμενίτσα, Μεσολόγγι και Πρέβεζα. Στα Επτάνησα, σε Αργοστόλι, Ζάκυνθο και Λευκάδα. Στην Κρήτη, σε Άγιο Νικόλαο, Ηράκλειο, Ρέθυμνο και Χανιά. Τέλος, πάνω από 90% κάλυψη έχει η Ερμούπολη Σύρου, η Ρόδος και η Σάμος.

«Η υπερ-επίτευξη του στόχου που είχαμε θέσει για την κάλυψη του COSMOTE 5G μέχρι το τέλος του 2022, έγινε πραγματικότητα χάρη στην εντατική δουλειά των τεχνικών μας σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια. Κάτοικοι, επιχειρηματίες, αλλά και επισκέπτες σε όλη τη χώρα, απολαμβάνουν σήμερα τις απεριόριστες δυνατότητες του COSMOTE 5G. Συνεχίζουμε με αμείωτο ρυθμό την επέκταση του 5G δικτύου, τόσο στην ηπειρωτική Ελλάδα, όσο και στα νησιά μας», αναφέρει σχετικά ο Executive Director Network Development & Operations, κ. Γιώργος Τσώνης.

Για το 2023, στόχος της εταιρείας είναι να αυξήσει την πανελλαδική πληθυσμιακή κάλυψη του COSMOTE 5G σε 90%

Κορυφαίες διακρίσεις για το δίκτυο COSMOTE

Το 2022, για μία ακόμη χρονιά, το δίκτυο κινητής της COSMOTE βραβεύτηκε για την ταχύτητα και την ποιότητα των υπηρεσιών του. Σύμφωνα με το Speedtest® της Ookla[1]®, η COSMOTE διακρίθηκε ως «το πιο γρήγορο δίκτυο κινητής στην Ελλάδα» για 6η συνεχόμενη χρονιά με τους συνδρομητές να απολαμβάνουν κατά μέσο όρο, υπερδιπλάσιες ταχύτητες download από εκείνες των ανταγωνιστικών παρόχων κινητής. Αντίστοιχα, έλαβε την πιστοποίηση «Best in Test» από τη διεθνώς αναγνωρισμένη εταιρεία μετρήσεων umlaut, πλέον τμήμα της Accenture, για 8η συνεχόμενη φορά, για τις υπηρεσίες Mobile Internet και φωνής.

Ο μεγαλύτερος επενδυτής σε νέες τεχνολογίες και υποδομές στην Ελλάδα

Το COSMOTE GIGASPEED NETWORK διαμορφώνει τις υποδομές που οδηγούν την Ελλάδα στο μέλλον. Με τεχνολογίες αιχμής, όπως το 5G και το Fiber to the Home, το COSMOTE GIGASPEED NETWORK ανταποκρίνεται στις ανάγκες της νέας ψηφιακής εποχής, ανοίγοντας απεριόριστες δυνατότητες και συμβάλλοντας στη δημιουργία ενός κόσμου καλύτερου για όλους. Έχοντας δεσμευτεί να ηγηθεί του ψηφιακού μετασχηματισμού, ο Όμιλος ΟΤΕ είναι ο μεγαλύτερος επενδυτής σε νέες τεχνολογίες και υποδομές στην Ελλάδα. Με περίπου €5 δισ. επενδύσεις την περασμένη δεκαετία και με επενδυτικό πλάνο που ξεπερνά τα €3 δισ. μέχρι το 2027, ο Όμιλος ΟΤΕ δημιουργεί τις υποδομές για την Κοινωνία των Gigabit.

[1] Βάσει της ανάλυσης των δεδομένων Speedtest Intelligence® της Ookla® για το 2017 -2022. Τα εμπορικά σήματα Ookla χρησιμοποιούνται υπό άδεια και ανατυπώνονται με άδεια.

back to the Article

Link to comment
Share on other sites

Αστεία η ανακοίνωση τους οταν στο μεγαλύτερο μέρος της θεσσαλονίκης έχει 2 γραμμές 4g και σε ελάχιστα σημεία πιάνει 5g

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, arxontas2323 said:

Αστεία η ανακοίνωση τους οταν στο μεγαλύτερο μέρος της θεσσαλονίκης έχει 2 γραμμές 4g και σε ελάχιστα σημεία πιάνει 5g

Τα έγραψα στο αντίστοιχο θέμα. Όλες οι εταιρίες ανακοινώνουν κάτι και πρέπει να πάρουμε τον λόγο τους και να τους πιστέψουμε. Μόνο που το χρησιμοποιούν για μάρκετινγκ πρέπει να βάλει σε σκέψεις κάθε λογικό άνθρωπο. Όχι ότι δεν έχει την μεγαλύτερη κάλυψη πληθυσμιακή σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά δεν υπάρχει κάποιος φορέας να ελέγξει την μεθοδολογία που γίνεται αυτό ώστε να είναι όσο ποιο κοντά στην πραγματικότητα η πληθυσμιακή κάλυψη. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Αστεία η ανακοίνωση τους οταν στο μεγαλύτερο μέρος της θεσσαλονίκης έχει 2 γραμμές 4g και σε ελάχιστα σημεία πιάνει 5g

Εννοείς τη Θεσσαλονίκη της Ελλάδας ή κάποια άλλη Θεσσαλονίκη;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mixtri said:

Εννοείς τη Θεσσαλονίκη της Ελλάδας ή κάποια άλλη Θεσσαλονίκη;

Αυτή η αίσθηση υπάρχει επειδή όλη η πόλη βασίζεται στα τόσα πολλά 4G micro, που σε φτάνουν να λες πως να είναι άραγε το 5G. Ειδικά αν μένει κάποιος στο κέντρο, το σηματάκι 5G δύσκολα ανάβει.

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αυτή η αίσθηση υπάρχει επειδή όλη η πόλη βασίζεται στα τόσα πολλά 4G micro, που σε φτάνουν να λες πως να είναι άραγε το 5G. Ειδικά αν μένει κάποιος στο κέντρο, το σηματάκι 5G δύσκολα ανάβει.

Ok, δεκτό. Αλλά όχι ότι δεν υπάρχει κάλυψη 5g. Ίσως όχι στη δυτική Θεσσαλονίκη τόσο, αλλά γενικά έχει αναβαθμιστεί το δίκτυο. Σύντομα και τα micro 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Micro με bands 1+3 όπως στην Κέρκυρα; Προφανώς και καταλαβαίνω ότι οι αδειοδοτήσεις και τα κεραιοσυστήματα δεν επιτρέπουν για παραπάνω. Αλλά μια κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση θα έπρεπε να γίνει.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mixtri said:

Εννοείς τη Θεσσαλονίκη της Ελλάδας ή κάποια άλλη Θεσσαλονίκη;

εχουμε αλλη;;

36 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αυτή η αίσθηση υπάρχει επειδή όλη η πόλη βασίζεται στα τόσα πολλά 4G micro, που σε φτάνουν να λες πως να είναι άραγε το 5G. Ειδικά αν μένει κάποιος στο κέντρο, το σηματάκι 5G δύσκολα ανάβει.

μενω ανατολικα και η δουλεια μου ειναι σίνδο...σίνδο με το ζόρι έχουμε 1 γραμμή 4g...για 5g ουτε καν...ανατολικά έχει σε πολύ συγκεκριμένα σημεία οπως το cosmos που έχει κοντά κεραία...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Τα Micro με bands 1+3 όπως στην Κέρκυρα; Προφανώς και καταλαβαίνω ότι οι αδειοδοτήσεις και τα κεραιοσυστήματα δεν επιτρέπουν για παραπάνω. Αλλά μια κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση θα έπρεπε να γίνει.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Θα αλλάξουν και αυτά.

40 minutes ago, arxontas2323 said:

εχουμε αλλη;;

μενω ανατολικα και η δουλεια μου ειναι σίνδο...σίνδο με το ζόρι έχουμε 1 γραμμή 4g...για 5g ουτε καν...ανατολικά έχει σε πολύ συγκεκριμένα σημεία οπως το cosmos που έχει κοντά κεραία...

Σινδο δεν έχει αναβαθμίσει ακόμη.

Η πόλη της Θεσσαλονίκης έχει 5g.

Και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη στα συγκριτικά που βλέπω είναι 4 φορες πιο γρήγορη από Wind και 3 φορες πιο γρήγορη από Vodafone.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, arxontas2323 said:

μενω ανατολικα και η δουλεια μου ειναι σίνδο...σίνδο με το ζόρι έχουμε 1 γραμμή 4g...για 5g ουτε καν...ανατολικά έχει σε πολύ συγκεκριμένα σημεία οπως το cosmos που έχει κοντά κεραία...

Τα ανατολικά στερούνται από όλους τους παρόχους δυστυχώς. Τυχερή είναι η Cosmote στα ΙΚΕΑ επειδή εκεί που βρίσκεται ο σταθμός είναι κόμβος του κορμού και γι αυτο είχε την δυνατότητα άμεσης αναβάθμισης του σταθμού με Ν78 κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Σινδο δεν έχει αναβαθμίσει ακόμη.
Η πόλη της Θεσσαλονίκης έχει 5g.
Και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη στα συγκριτικά που βλέπω είναι 4 φορες πιο γρήγορη από Wind και 3 φορες πιο γρήγορη από Vodafone.

Γενικά ισχύει απλώς βλέπω συνέχεια περισσότερο 5g από Nova μέσα στην πόλη, με όντως πολύ χαμηλότερο 4 φορές κάτω download αλλά μεγαλύτερο upload από Cosmote.
Πάντως όπου πιάνει το δίκτυο και των δύο, θέμα δεδομένων δεν έχω συναντήσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, rebel1 said:


Γενικά ισχύει απλώς βλέπω συνέχεια περισσότερο 5g από Nova μέσα στην πόλη, με όντως πολύ χαμηλότερο 4 φορές κάτω download αλλά μεγαλύτερο upload από Cosmote.
Πάντως όπου πιάνει το δίκτυο και των δύο, θέμα δεδομένων δεν έχω συναντήσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το upload θέλει optimisation στην cosmote. Κάτι δεν πάει καλά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το upload θέλει optimisation στην cosmote. Κάτι δεν πάει καλά.

Μιλάμε για >500 down και κάτω από 20 upload

Στην nova 100-150 download και 50-70 upload


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη πλατεία Χαριλάου έπιασα 989 download και 76,8 upload με Cosmote 5G. Επίσης 5G πιάνω και μέσα στο σπίτι μου στην περιοχή Βούλγαρη. Όλα αυτά ανατολική Θεσσαλονίκη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Αστεία η ανακοίνωση τους οταν στο μεγαλύτερο μέρος της θεσσαλονίκης έχει 2 γραμμές 4g και σε ελάχιστα σημεία πιάνει 5g

Δυτική Θεσσαλονίκη, Αμπελόκηποι- Εύοσμος υπάρχει  5G….όπου βλέπω ότι κόβεται παίρνει την θέση του το 4G+

Επειδή παρακολουθώ γενικότερα το section του S22 ultra Όπου συμμετέχεις ενεργά εκεί, Διαβάζω πολύ συχνά παράπονα για κακό σήμα και αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως να φταίνε και οι συσκευές σας γενικότερα καθώς εγώ με το S21FE Όσον αφορά το σήμα δεν έχω κανένα παράπονο…

Όσον αφορά τις μπάρες του σήματος είμαι σχεδόν Φούλ πάντα…

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Τα ανατολικά στερούνται από όλους τους παρόχους δυστυχώς. Τυχερή είναι η Cosmote στα ΙΚΕΑ επειδή εκεί που βρίσκεται ο σταθμός είναι κόμβος του κορμού και γι αυτο είχε την δυνατότητα άμεσης αναβάθμισης του σταθμού με Ν78 κλπ. 

ακριβως σ εκεινη την περιοχη εχει πολυ καλο 5g...θερμη,πανοραμα και προς περαια μηχανιωνα είναι πολύ μέτριο το σήμα και σπάνια βλέπεις 5g...

20 ώρες πριν, mixtri said:

Θα αλλάξουν και αυτά.

Σινδο δεν έχει αναβαθμίσει ακόμη.

Η πόλη της Θεσσαλονίκης έχει 5g.

Και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη στα συγκριτικά που βλέπω είναι 4 φορες πιο γρήγορη από Wind και 3 φορες πιο γρήγορη από Vodafone.

Ξέρουμε πότε πρόκειται να αναβαθμιστεί η σίνδος;μιλάμε για βιομηχανική περιοχή που εξυπηρετεί καθημερινά παααρα πολύ κόσμο!!πέρασα απο vodafone και έφυγα γιατί είχαν τραγικές ταχύτητες στο ιντερνετ

9 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Δυτική Θεσσαλονίκη, Αμπελόκηποι- Εύοσμος υπάρχει  5G….όπου βλέπω ότι κόβεται παίρνει την θέση του το 4G+

Επειδή παρακολουθώ γενικότερα το section του S22 ultra Όπου συμμετέχεις ενεργά εκεί, Διαβάζω πολύ συχνά παράπονα για κακό σήμα και αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως να φταίνε και οι συσκευές σας γενικότερα καθώς εγώ με το S21FE Όσον αφορά το σήμα δεν έχω κανένα παράπονο…

Όσον αφορά τις μπάρες του σήματος είμαι σχεδόν Φούλ πάντα…

σε πολύ συγκεκριμένα σημεία έχει 5g,μετακινείσαι λίγο(100 μετρα)και με το ζόρι έχεις 4g(θα μου πεις λογικό) αλλα η δημοσίευση λεει για 90% κάλυψη δικτύου, εγω που κινούμε απο μηχανιώνα μέχρι και σίνδο δεν βλέπω κάτι τέτοιο...η αλήθεια είναι οτι η samsung ποτέ δεν έιχε το τρελό σήμα που έχει η apple και αυτό γιατί εκπέμπει και λιγότερο sar σε σχέση με τα apple...το fe που έχεις είναι snapdragon...δεν ξέρω το καινούριο s23u πως θα συμπεριφέρεται με τον snapdragon και τι διαφορά θα έχει με το s22u...πάντως σε σύγκριση με iphone σε περιοχή που εγω εχω 1 γραμμή,το iphone εχει 2 και κάποιες φορές 3 γραμμές σήμα...δεν έχω κάποιο άλλο μοντέλο με snapdragon της samsung για να δοκιμάσω

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

80% Πληθυσμιακή κάλυψη λέει. Ευτυχώς ξέρουν να επιλέγουν τις σωστές λέξεις.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, arxontas2323 said:

 

σε πολύ συγκεκριμένα σημεία έχει 5g,μετακινείσαι λίγο(100 μετρα)και με το ζόρι έχεις 4g(θα μου πεις λογικό) αλλα η δημοσίευση λεει για 90% κάλυψη δικτύου, εγω που κινούμε απο μηχανιώνα μέχρι και σίνδο δεν βλέπω κάτι τέτοιο...η αλήθεια είναι οτι η samsung ποτέ δεν έιχε το τρελό σήμα που έχει η apple και αυτό γιατί εκπέμπει και λιγότερο sar σε σχέση με τα apple...το fe που έχεις είναι snapdragon...δεν ξέρω το καινούριο s23u πως θα συμπεριφέρεται με τον snapdragon και τι διαφορά θα έχει με το s22u...πάντως σε σύγκριση με iphone σε περιοχή που εγω εχω 1 γραμμή,το iphone εχει 2 και κάποιες φορές 3 γραμμές σήμα...δεν έχω κάποιο άλλο μοντέλο με snapdragon της samsung για να δοκιμάσω

Κι εγώ με Snapdragon είμαι, αλλά δεν πήγα ακόμα σε αυτές τις περιοχές με τη συσκευή μου να δοκιμάσω. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...