Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας.

Στο κινητό της υπογραφής μου, έχω ένα παράξενο πρόβλημα, όσον αφορά την εφαρμογή επαφές της Google.

Ενώ βάζω να κάνει αναζήτηση επαφής, στο επάνω πεδίο (στην κορυφή), στην εφαρμογή "Επαφές", όταν ξεκινώ και πληκτρολογώ γράμματα της επαφής που αναζητώ, κι ενώ υπάρχει επαφή αποθηκευμένη με ακριβώς αυτά τα γράμματα να ξεκινά, δεν την βρίσκει.

Εάν αμέσως κάνω scroll down στο αρχικό γράμμα από το οποίο ξεκινάει η επαφή όμως, θα την δω να υπάρχει κανονικά.

Αυτό το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται σε όλες τις επαφές που θα αναζητήσω, αλλά στις περισσότερες όμως!

Παραθέτω και 2 screenshot για να εξηγήσω τι εννοώ.

Κάποια λύση ίσως;; de0505a514f34f79508e4f6d8dd2469f.jpg4cd4e02659c10f9bd05b3e938276c01c.jpg

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να έχει αποθηκευτεί μια επαφή που ξεκινάει με κάποιο γράμμα κοινό γραμμένο με λατινικό πληκτρολόγιο (πχ A) και στην αναζήτηση να χρησιμοποιείς ελληνικό πληκτρολόγιο. Αλλά αν είναι γραμμένο με Π δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ελληνικό γράμμα είναι, το Π για παράδειγμα, αλλά συμβαίνει και σε άλλα γράμματα, πάντα όμως όχι σε όλες τις επαφές.

Κουλό αρκετά .... Ή για παράδειγμα, έχω 5 επαφές που ξεκινούν από τα γράμματα "Μαρ..." και στην αναζήτηση μου βγάζει τις 2 μόνο!

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε και το 2ο γράμμα (α) αν είναι λατινικό...καλύτερα ακόμα κάνε τις επαφές αυτές ένα edit και ξαναγράψε το όνομα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα ήδη κι αυτά, πάλι το ίδιο... Εσβησα τελείως και την επαφή και την πέρασα ξανά, αλλά πάλι δεν την βλέπει στην αναζήτηση.

Mi 9 Lite via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει widget που κατευθείαν να δείχνει SOT και κατανάλωση μπαταρίας ανά εφαρμογή; Samsung A72 έχω.
δεν λέω το widget του digital wellbeing που δείχνει μόνο screen time αλλά όχι από 100 %μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια, και το samsung galaxy μου, αναβαθμισε απο android 11 (και ειχα κανει αναβαθμισεις τον Νοεμβριο), κατευθειαν σε android 13 στα τελη Δεκεμβριου;
Η εκδοση 12 που πηγε; Την παρεκαμψε; Γινεται αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

  Το αντιγράφω εδώ, διότι είναι γενικού ενδιαφέροντος.

On 6/1/2023 at 7:12 ΜΜ, Skakinen said:

Προσπαθώ να μεταφέρω έναν φάκελο στον φάκελο μιας εφαρμογής (Εσωτερικός Χώρος Αποθήκευσης>Android>data) και μόλις μπαίνω στον φάκελο data βγαίνει αυτό:

Λόγω περιορισμών του Android, το περιεχόμενο αυτού του φακέλου μπορεί να είναι ορατό μόνο σε υπολογιστή.

What???? 😕

 

Απ'ότι είδα, ψάχνοντας, κάτι ανάλογο ισχύει από το Android 11 και μετά.

Είναι ενοχλητικό πάντως, διότι κάποιες εφαρμογές αποθηκεύουν το backup τους, στον φάκελό τους, στο Android>data, οπότε αν θέλει κάποιος να αντιγράψει το backup στο cloud ή το ανάποδο, να το αντιγράψει στον φάκελο της εφαρμογής (από το cloud), είναι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσει pc.

Ή να χρησιμοποιήσει third party apps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Κάτι νομίζω πολύ δύσκολο, πριν τελικά κάνω hard reset.. 

Χτες το τηλέφωνο δεν έμπαινε με τίποτα you tube.. Μου έλεγε συνεχώς να συνδεθώ στο mail.. Τελικά διαπίστωσα ότι χωρίς λόγο είχα αποσυνδεθεί από το mail μου.. Προσπαθούσα πόσες ώρες να συνδεθώ, τίποτα.. Από άλλο τηλέφωνο κ σταθερό υπολογιστή έμπαινα κανονικά στο mail.. 

Δεν δούλευε ούτε το play store αφού δεν είχα email. 

Τελικά παίρνω την απόφαση να διαγράψω το mail από τη συσκευή κ να δημιουργήσω άλλο. 

Τζίφος.. Ούτε αυτό με αφήνει να κάνω, προσπαθώ εδώ κ πόσες ώρες αλλά τίποτα.. 

Πλέον έχω ένα τηλέφωνο, χωρίς email κ χωρίς play store.. 

Καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα πρόσφατα σε tablet Lenovo, αναγκάστηκα να κάνω Factory reset....

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες ενεργοποίησα την επιλογή στο κινητό να κάνει αυτόματα back up στο Google Drive, κυρίως για να είμαι σίγουρος ότι πάντα θα έχω διαθέσιμο ένα αρχείο με τις κλήσεις και τα μηνύματα

Πριν λίγες μέρες χρειάστηκε να αναζητήσω μια τηλεφωνική συνομιλία που είχα πριν από ένα μήνα περίπου. Τις κλήσεις από το κινητό τις είχα σβήσει, όπως και τα μηνύματα από το ίδιο νούμερο. Ωραία, λέω, θα κατεβάσω το αρχείο και θα τα επαναφέρω. Αμ δε! Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι το τελευταίο χρονικά back up δεν είχε τα στοιχεία που ζητούσα. Προφανώς, μετά το σβήσιμο από το κινητό των μηνυμάτων και της συνομιλίας, έγινε νέο back up, το οποίο "έκατσε" πάνω στο προηγούμενο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανακτήσω τα παλιά δεδομένα.

Και το ερώτημά μου είναι αυτό ακριβώς: αυτή είναι η λογική των back up; Δηλαδή, το νεότερο αρχείο πάει και "κάθεται" στο προηγούμενοι και το σβήνει; Έκανα εγώ κάτι λάθος; Δεν μπορώ δηλαδή να έχω μια λίστα με back ups κι εγώ απλά να διαλέγω ποιο θέλω να κατεβάσω στο κινητό; Και τέλος, υπάρχει τώρα τρόπος να ανακτήσω τώρα τα μηνύματα και τις τηλεφωνικές κλήσεις; Η χρονική περίοδος που θέλω να ανακτήσω τα δεδομένα είναι ακριβώς ένα μήνα πριν από τώρα, δηλαδή 10-20 Δεκεμβρίου (το αναφέρω σε περίπτωση που έχει κάποια σημασία)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει καποιος το phone link ; προσπαθω να κανω κληση απο desktop στο οποιο εχω συνδεδεμενα blueetooth ακουστικα. ολα δουλευουνα κανονικα αλλα δεν μπορω με τιποτα να διαχειρηστω τη κληση στο pc.κανω τη κληση απο το phone link αλλα τη στελενει στο κινιτο, και οταν παταω στο κινιτο να τη στειλει στο pc ,το κουμπι του bluettoth με το ονομνα του pc μου κανει μια προσπαθεια να τη στειλει και ξαναγυρναει στο κινιτο. μοτ εχει σπασει τα νευρα 2 μερες εχω δοικιμασει τα παντα.

τα ακουστικα ειναι κατι QCY T13. οταν τα αποσυνδεσω και και αφησω τα ηχεια του pc και το μικροφωνο της καμερας δουλευουνβ ολα κανονικα.

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους

Αλλάζω απο Poco F1 σε Redmi Note 11 Pro + και ψάχνω τον πιο ασφαλή και γρήγορο τρόπο ώστε να μεταφέρω τα δεδομένα (όσα ειναι εκτός SD) απο τη μια συσκευή στην άλλη.

Υπάρχει κάποια λειτουργεία στις συσκευές ή κάποια εφαρμογή που να μπορεί να κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη ;

Link to comment
Share on other sites

εως 15GB δωρεαν μεσα απο τον λογαριασμο που εχουμε απο την παλια συσκευη, μετα στην νεα

google one   https://one.google.com/about

https://www.youtube.com/watch?v=NforgNfwsnw

Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα ένα usb c to 3.5 mm για να συνδεω ακουστικά . Σε κινητό Gome U7 αndroid 7 ,  λειτουργει.  Σε πιο πρόσφατα κινητά δεν παιζει  .  Ο ανταπτορας είναι ο παρακάτω. Υπάρχει καμία λύση  ;

https://m.aliexpress.com/item/4000384725991.html?spm=a2g0o.productlist.main.3.4d1ayo0Tyo0Tbb&algo_pvid=03381961-4cae-4383-a434-4e1214771d64&algo_exp_id=03381961-4cae-4383-a434-4e1214771d64-1&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000001574581771"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!3.0!1.56!!!!!%40212272e216738796738023182d0685!10000001574581771!sea&curPageLogUid=Q45tGEVGPJ77&gatewayAdapt=Pc2Msite

 

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ilka71 said:

ξέρουμε πότε θα υποστηρίξει ο google assistant ελληνικά;

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση αλλά κατά τη γνώμη μου πότε. Δεν θα γίνει γίνει κεντρικά, αν γίνει, αλλά από την Google στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται..... Αυτό στο λέω με επιφύλαξη γιατί το έχω διαβάσει στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι που. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση αλλά κατά τη γνώμη μου πότε. Δεν θα γίνει γίνει κεντρικά, αν γίνει, αλλά από την Google στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται..... Αυτό στο λέω με επιφύλαξη γιατί το έχω διαβάσει στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι που. 
Ποια Google στην Ελλάδα;
Δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα ανάπτυξης για την Ελλάδα μόνο.
Πού το άκουσες αυτό;;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Ποια Google στην Ελλάδα;
Δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα ανάπτυξης για την Ελλάδα μόνο.
Πού το άκουσες αυτό;;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Για αυτό έγραψα ότι το λέω με κάθε επιφύλαξη. Έτσι είχα διαβάσει. Δεν το διασταύρωσα γιατί μου φάνηκε λογικό να υπάρχει τμήμα ανάπτυξης στην Ελλάδα, δεν το βρήκα παράλογο, πως ήταν τα αυτοκίνητα που κατέγραφαν δρόμους για το Street view. Αν γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται, απο android 11, το κινητο να αναβαθμισει σε android 13;

Android 12 δεν υπηρξε ποτε;

Ή βρισκει την τελευταια εκδοση και την εγκαθιστα, κι ας ειχες πχ και android 8;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites



Για αυτό έγραψα ότι το λέω με κάθε επιφύλαξη. Έτσι είχα διαβάσει. Δεν το διασταύρωσα γιατί μου φάνηκε λογικό να υπάρχει τμήμα ανάπτυξης στην Ελλάδα, δεν το βρήκα παράλογο, πως ήταν τα αυτοκίνητα που κατέγραφαν δρόμους για το Street view. Αν γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. 


Και επειδή υπήρχαν αυτοκίνητα που κατεγραφαν για τους χάρτες, ξαφνικά βγήκε υπόνοια οτι υπάρχει και τμήμα ανάπτυξης;
Τελείως διαφορετικά πράγματα. Τα αμάξια δεν φτιάχτηκαν εδώ. Τα εξαρτήματα ήρθαν απέξω.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ήθελα να ρωτήσω η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά μόνο ενσύρματα ακουστικά? Σε bluetooth redmi buds 3 lite δεν φαίνεται να δουλεύει. Ακούγεται μόνο ο ήχος της εισερχόμενης που έχουν τα ακουστικά. Android 12 σε moto g32

 

Screenshot_20230126-110910.thumb.png.a730c996631da034d84e7cf168a8052d.png

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα σε miui 13 με android 12 σε ένα Redmi Note 10 5g. Οταν έχω εφαρμογές στο Παρασκήνιο και θέλω να πάω σε άλλη εφαρμογή, ηπροηγούμενη κλείνει αμέσως ή κάνει ανανέωση Πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό, ποια ρύθμιση είναι;

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...