Jump to content

Προκαλώ την εταιρία, αν καταφέρει να με κάνει να μην γκρινιάξω για διάστημα ενός μήνα και πάνω.


andreasomageiras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, kmpatra said:

Υπάρχει θέμα. Έπρεπε να εχεις καθαρή 50αρα και attainable (μεγιστη δυνατότητα γραμμής) πάνω από 100 με βάση το attenuation. Για μένα εσωτερική εγκατάσταση μυρίζει ή πρόβλημα στο χαλκό που έρχεται από την καμπίνα. Είναι θέμα συγχρονισμού και όχι wifi. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να δώσεις. Αφού πρώτα τσεκαρεις συνδεσμολογία. Ποσα τηλέφωνα εχεις στη γραμμή? Μήπως έχεις κάνει αυτή την επιστροφή σήματος που περιγραφουν οι οδηγίες συνήθως με το ταφ και τις συσκευές σε αλλες πριζες?

Έρχεται η γραμμή από "έξω", κατευθείαν στο ρουτερ. 

Απο εκεί φεύγει 1 τηλέφωνο, 3 utp τα οποία είναι ως εξής : 1 στην tv, 1 pc, 1 σε switch που χωρίζει στα 2 1 pc στον κάτω όροφο και 1 φωτοβολταϊκό. 

Από την τελευταία φορά (φτου σκόρδα) είμαι σταθερά. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίπτωση να είναι σε σχετικά απομακρυσμένη περιοχή πχ έξω από ένα χωριό, ή σε αραιοκατοικημένη περιοχή επίσης. Από τα λεγόμενα έχω καταλάβει ακριβώς αυτό, άρα το πιθανότερο είναι να είναι μακριά από την καμπίνα. Τα FEC Errors, αν και αρκετά, δε δημιουργούν θέμα στη γραμμή . Είναι διορθωμένα λάθη. Τα CRC είναι που κάνουν τη ζημιά. Ο συγχρονισμός όπως είπαμε είναι εντάξει.
Κάποιος είπε ότι το line attenuation είναι εντάξει. Μάλλον θα είδε λάθος γιατί με 21dB εξασθένηση ούτε 50 άρα δεν έχεις. Με το ζόρι 30αρα.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2023 at 1:43 ΜΜ, andreasomageiras said:

Ευχαρίστως. Το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι. 

Αυτό ή κάτι άλλο; 

Screenshot_2023-01-18-16-14-16-02_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Screenshot_2023-01-18-16-15-41-98_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Επειδή είχε γίνει edit δεν μου ήρθε ποτέ ενημέρωση , σορρυ 🥲. Βλέπω πως η γραμμή τερματίζει, είσαι σε 24άρι μέσω καμπίνας που αυτό είναι τέλειο, και με βάση τις τόσες συσκευές που είπες πως έχεις κουμπωμένες επάνω το ότι έχεις μόνο FEC και όχι CRC σφάλματα θα σου πω κατευθείαν πως η γραμμή σου είναι άψογη. Τα σφάλματα FEC είναι τα πιο light ενώ τα CRC λένε πως υπάρχει κάποιο θέμα. Σκέψου πως υπάρχουν γραμμές που έχουν χιλιάδες CRC σε πόσες ώρες αλλά δεν πέφτουν. Θα σου πρότεινα πολύ απλά να κουμπώσεις άλλο ρούτερ στην γραμμή, κάτι μου λεει πως αυτό που έχεις έχει κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο για το attenuation μπερδεύτηκα. Με μπέρδεψε επίσης το upload. Ποσο δινουν στις 24αρες απο καμπίνα? Τελικά πληρώνει για vdsl ή adsl ο φίλος;

Edit: οκ για 24 το λεει στην πρωτη σελίδα. Ρουτερ το πιο πιθανόν όντως....

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Επειδή είχε γίνει edit δεν μου ήρθε ποτέ ενημέρωση , σορρυ 🥲. Βλέπω πως η γραμμή τερματίζει, είσαι σε 24άρι μέσω καμπίνας που αυτό είναι τέλειο, και με βάση τις τόσες συσκευές που είπες πως έχεις κουμπωμένες επάνω το ότι έχεις μόνο FEC και όχι CRC σφάλματα θα σου πω κατευθείαν πως η γραμμή σου είναι άψογη. Τα σφάλματα FEC είναι τα πιο light ενώ τα CRC λένε πως υπάρχει κάποιο θέμα. Σκέψου πως υπάρχουν γραμμές που έχουν χιλιάδες CRC σε πόσες ώρες αλλά δεν πέφτουν. Θα σου πρότεινα πολύ απλά να κουμπώσεις άλλο ρούτερ στην γραμμή, κάτι μου λεει πως αυτό που έχεις έχει κάποιο πρόβλημα

Σάς Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. 

Το ότι η γραμμή είναι "δυνατή" (για 24 άρα πάντα) δεν μπορώ να μην το δεχτώ. 

Το ότι μου παθαίνει (η σύνδεση) διάφορα, δε μπορεί να το διαψεύσει κάνεις. 

Από την Κυριακή, η κατάσταση είναι σταθερή και είναι ευχάριστο, αλλά δεν ξέρω ως πότε θα μείνει έτσι. 

Είμαι σε χωρίο. Μέχρι 24 δίνουν εδώ. 

Οπότε περιμένω και αν χρειαστεί δοκιμή με άλλο ρούτερ, έπεσε στα χέρια μου αυτό AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5. Είχα σκοπό να το πάρω στην δουλειά με extrasim 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο το Fritzbox. Εννοείται θα δοκιμάσεις και με αυτό.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είχα αφήσει το θέμα αυτό. 

Η εταιρεία στάθηκε αντάξια απέναντι στην πρόκληση ή όχι; 

Μεγάλη Εβδομάδα νομίζω ήταν όταν "βρέθηκε" το πρόβλημα και "δόθηκε" λύση. 

Έχει λίγες μέρες που επανήλθε στα ίδια καμώματα. 

Κρίμα και είχα πιστέψει ότι λύθηκαν τα Μάγια... 

Είμαι σε επικοινωνία με το τμήμα "τσατ" τον προϊστάμενο, με το messenger και τηλεφωνικά. 

Έλεγα να πάω για σουβλάκια σήμερα με τα παιδιά (μιας και η σύζυγος είναι στην δουλειά) αλλά θα ασχοληθώ μαζί τους. Ισως βγάλω άκρη ή τα σουβλάκια. Θα δείξει. 

Το συμπέρασμα ως τώρα είναι πως εάν προκύψει κάποια βλάβη σε επαρχιακό δίκτυο απλά την έκατσες, είναι πολύτιμη η εργατοώρα για ξοδευτεί εδώ έξω! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο κάθε μήνα όμως, πληρώνεται κανονικά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, p_k said:

Το πάγιο κάθε μήνα όμως, πληρώνεται κανονικά.

Για την ιστορία, μου έχουν επιστραφεί τα πάγια 14 μηνών με κατάθεση ως πιστωτικό, υποτίθεται ότι είχε βρεθεί και το πρόβλημα πλέον, επανήλθε όμως. 

Το πιστωτικό ήταν καλή κίνηση, αλλά θέλω και τις υπηρεσίες! 

Θα δούμε... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, μου έχουν επιστραφεί τα πάγια 14 μηνών με κατάθεση ως πιστωτικό, υποτίθεται ότι είχε βρεθεί και το πρόβλημα πλέον, επανήλθε όμως. 
Το πιστωτικό ήταν καλή κίνηση, αλλά θέλω και τις υπηρεσίες! 
Θα δούμε... 
Ίσως να μη μιλάμε και για προβληματικό μόντεμ. Ποιο έχεις πάνω στη γραμμή; Αν γίνεται να στείλουν τεχνικό να κάνει δοκιμή με κάποιο άλλο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, johnny_htc said:

Ίσως να μη μιλάμε και για προβληματικό μόντεμ. Ποιο έχεις πάνω στη γραμμή; Αν γίνεται να στείλουν τεχνικό να κάνει δοκιμή με κάποιο άλλο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω αλλάξει 4 ή 5 ρουτερ. 

Ήρθε τεχνικός ο οποίος αποφάνθηκε ότι πρέπει να αλλάξουμε ρουτερ το οποίο και έκανε, αλλάξαμε άλλο ένα μετά από του τεχνικού... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 4 ή 5 ρουτερ. 
Ήρθε τεχνικός ο οποίος αποφάνθηκε ότι πρέπει να αλλάξουμε ρουτερ το οποίο και έκανε, αλλάξαμε άλλο ένα μετά από του τεχνικού... 
Κατάλαβα, άρα δεν είναι αυτό. Για δες στο νήμα της σταθερής τι έχω γράψει να το αποκλείσουμε και αυτό

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, johnny_htc said:

Κατάλαβα, άρα δεν είναι αυτό. Για δες στο νήμα της σταθερής τι έχω γράψει να το αποκλείσουμε και αυτό

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα το δω... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...