Jump to content

Vodafone δίκτυο Κατερίνη


NikosChandolias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία.

Χρόνια με Cosmote στην κινητή, ευχαριστημένος πελάτης. Σταθερό έχω Vodafone. Μου έκαναν λοιπόν μια καλή προσφορά για το κινητό μου και άρχισα να το σκέφτομαι για αλλαγή. Διετές συμβόλαιο βέβαια, το μόνο που με χαλάει λίγο.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ως προς το θέμα του δικτύου. Πως πάει Κατερίνη μέσα και γύρω η Voda; 5g δίνει; Σταθερές ταχύτητες, έστω και 4g, έχει; Σήμα γενικά καλό; Έχω καλομάθει από Cosmote ταχύτητες είναι η αλήθεια και αυτό με καίει αρκετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

 

 

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, NikosChandolias said:

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία.

Χρόνια με Cosmote στην κινητή, ευχαριστημένος πελάτης. Σταθερό έχω Vodafone. Μου έκαναν λοιπόν μια καλή προσφορά για το κινητό μου και άρχισα να το σκέφτομαι για αλλαγή. Διετές συμβόλαιο βέβαια, το μόνο που με χαλάει λίγο.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ως προς το θέμα του δικτύου. Πως πάει Κατερίνη μέσα και γύρω η Voda; 5g δίνει; Σταθερές ταχύτητες, έστω και 4g, έχει; Σήμα γενικά καλό; Έχω καλομάθει από Cosmote ταχύτητες είναι η αλήθεια και αυτό με καίει αρκετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

 

 

Επειδή κινούμαι Κατερίνη-Λιτόχωρο-Λεπτοκαρυά-Πλαταμώνα-Νέοι Πόροι. 
Παιζει καλά σε γενικές γραμμες, αλλά μην περιμένεις υψηλές ταχύτητες. Δοκίμασε με ένα καρτοκινητο cu πρώτα πριν κάνεις την αλλαγή. 
Αν μιλάμε για συμβολαιο και βρεις το Giga Unlimited Ultra στα 25 με 28€ αξίζει τον κόπο. Ειδάλλως θα πήγαινα σε καρτοκινητο,που έχει καλές παροχές και ειδικότερα φοιτητικο που συμφέρει περισσότερο από τα συμβόλαια με 10-15€ που δίνει η εταιρεία.

Κάτοχος what’s up cu που ξεκίνησα από απλό καρτοκινητο,έπειτα φοιτητικά και κατέληξα με συμβολαιο Vodafone.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο πιάνει έως 100mbps προς εγγλεζικο και αστυνομία πιάνει τουλάχιστον 500mbps. Γενικά είναι καλά η βονταφον. Έχει καλό σήμα. Το καλοκαίρι σέρνεται μόνο που μαζεύει κόσμο αλλά έχουν γίνει και αρκετές αναβαθμίσεις από τότε.

713447a2a8fd505a4048ed7816a2d392.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosChandolias said:

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία.

Χρόνια με Cosmote στην κινητή, ευχαριστημένος πελάτης. Σταθερό έχω Vodafone. Μου έκαναν λοιπόν μια καλή προσφορά για το κινητό μου και άρχισα να το σκέφτομαι για αλλαγή. Διετές συμβόλαιο βέβαια, το μόνο που με χαλάει λίγο.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ως προς το θέμα του δικτύου. Πως πάει Κατερίνη μέσα και γύρω η Voda; 5g δίνει; Σταθερές ταχύτητες, έστω και 4g, έχει; Σήμα γενικά καλό; Έχω καλομάθει από Cosmote ταχύτητες είναι η αλήθεια και αυτό με καίει αρκετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

 

 

Προσωπικά δε θα άλλαζα δίκτυο, αν ήμουν ευχαριστημένος. Αν πληρώνεις κάτι παραπάνω και είσαι οκ δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε περιπέτειες. Στο λέω εκ πείρας με τη θεία μου που άλλαξε από Cosmote σε Wind για να πληρώνει λιγότερα και τώρα δεν έχει σήμα σπίτι της...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα άλλαζα δίκτυο, αν ήμουν ευχαριστημένος. Αν πληρώνεις κάτι παραπάνω και είσαι οκ δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε περιπέτειες. Στο λέω εκ πείρας με τη θεία μου που άλλαξε από Cosmote σε Wind για να πληρώνει λιγότερα και τώρα δεν έχει σήμα σπίτι της...

Σωστά! Περνά από το κατάστημα της πλατείας που έχουν ένα σταντ έξω. Δίνουν καλές προσφορές με τους πρώτους 3 μήνες διπλασιασμο της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα frog είμαι , όχι συμβόλαιο. Η voda μου δίνει με 14,80€ απεριόριστη ομιλία και 8gb το μήνα, συν 2,5€ έκπτωση στο σταθερό. Το θεωρώ καλή προσφορά, γι' αυτό και ρωτώ. Δεν με απασχολεί αν θα πιάνω παντού 500ρια, αρκεί να είναι σταθερό το σήμα και να έχω ταχύτητες παντού σταθερές σχετικά.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδέχτηκα και σε λίγες μέρες θα μεταφερθώ. Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις, μπορεί να κλείσει το θέμα.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, NikosChandolias said:

Τελικά αποδέχτηκα και σε λίγες μέρες θα μεταφερθώ. Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις, μπορεί να κλείσει το θέμα.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Περιμένω εντυπώσεις, μιας και η Πιερία είναι μία περιοχή που με ενδιαφέρει. 

Γενικά δεν πρέπει να ήταν ποτέ απαγορευτική με την VODAFONE. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο πιάνει έως 100mbps προς εγγλεζικο και αστυνομία πιάνει τουλάχιστον 500mbps. Γενικά είναι καλά η βονταφον. Έχει καλό σήμα. Το καλοκαίρι σέρνεται μόνο που μαζεύει κόσμο αλλά έχουν γίνει και αρκετές αναβαθμίσεις από τότε.

713447a2a8fd505a4048ed7816a2d392.png
Ωραίος ο χάρτης! Αναλυτικότατος!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα και για 1 έξτρα ερώτηση. Χρειάζεται κάτι να κάνω για να ενεργοποιήσω το 5g; Στην Cosmote είχα στείλει μνμ, γι' αυτό και ρωτώ. Με πήραν τηλ τώρα και μου είπαν ότι Δευτέρα ενεργοποιείται η γραμμή.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα και για 1 έξτρα ερώτηση. Χρειάζεται κάτι να κάνω για να ενεργοποιήσω το 5g; Στην Cosmote είχα στείλει μνμ, γι' αυτό και ρωτώ. Με πήραν τηλ τώρα και μου είπαν ότι Δευτέρα ενεργοποιείται η γραμμή.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk



Είναι αυτόματα ενεργοποιημένο. Απλά ενεργοποιεις από τις ρυθμίσεις να πιάνει και 5g. Αν πάλι δεν δουλεύει καλεις 13840 χωρίς χρέωση να στο ενεργοποιήσουν αυτοί από εκεί ή πας σε ένα κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα συνδέθηκα στο δίκτυο της Vodafone. Ταχύτητες μέτριες, χωρίς να έχω παρατηρήσει κάπου καθυστερήσεις (τεσταρίστηκε σε tapatalk, αποστολή email κλπ). Ποιότητα κλήσεων καλή, δεν διαπίστωσα κάπου θέμα. 5g στο σπίτι, αλλά με πολύ χειρότερες ταχύτητες από το 4g+ του κέντρου.
1η φωτό σπίτι (περιοχή ΔΕΥΑΚ), με 5g
2η φωτο κέντρο (Ειρήνης), με 4g+



fdf17b970fa927ecfab0936bd86c0d90.jpg3ae95158d59497e7b57838c0f4de9e8f.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, NikosChandolias said:

Σήμερα το απόγευμα συνδέθηκα στο δίκτυο της Vodafone. Ταχύτητες μέτριες, χωρίς να έχω παρατηρήσει κάπου καθυστερήσεις (τεσταρίστηκε σε tapatalk, αποστολή email κλπ). Ποιότητα κλήσεων καλή, δεν διαπίστωσα κάπου θέμα. 5g στο σπίτι, αλλά με πολύ χειρότερες ταχύτητες από το 4g+ του κέντρου.
1η φωτό σπίτι (περιοχή ΔΕΥΑΚ), με 5g
2η φωτο κέντρο (Ειρήνης), με 4g+



fdf17b970fa927ecfab0936bd86c0d90.jpg3ae95158d59497e7b57838c0f4de9e8f.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Το ίδιο ισχύει και στη Κεφαλονια…30Mbps 5G και 4G+ καλύτερο. Γενικα η Πιερία παραλιακά όλες καλές είναι,το καλοκαίρι όμως σέρνονται. Χρόνια τώρα που πηγαίνω Λεπτοκαρυά για διακοπές Vodafone & Wind παίζουν καλύτερα στο εξοχικό και όχι μόνο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παραλιακά είναι δράμα γενικά το καλοκαίρι όντως..

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παραλιακά είναι δράμα γενικά το καλοκαίρι όντως..

Sent from my SM-A528B using Tapatalk



Πέρσυ το καλοκαίρι ήταν το κάτι άλλο. Πήρα τους το είπα και μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κατι. Μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να πας αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Και με Cosmote τα ίδια χάλια είναι παραλιακά, μη νομίζεις. Ευτυχώς δεν είμαι φαν της θάλασσας..

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια με Vodafone μπορώ να πω πως είναι επιεικώς χάλια.. τόσα χρόνια δεν μπορούν να κάνουν μια αναβάθμιση στο δίκτυο. Κινούμαι συνήθως παραλιακά και συνέχεια με 13 PM από 5G πέφτει σε 4G/3G μέχρι που χάνεται εντελώς το σήμα όταν το χρειάζεσαι πάντα.. έχω αγανακτήσει.. μόνο στο κέντρο της πόλης είναι αξιοπρεπές το σήμα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγγλέζικος, βγαίνοντας από τη Σβορώνου.0c36c8730a14deeb7f888fc4a702ff4c.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, NikosChandolias said:

Εγγλέζικος, βγαίνοντας από τη Σβορώνου.0c36c8730a14deeb7f888fc4a702ff4c.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Νίκο, στα παράλια της Πιερίας πως είναι τα πράγματα; 

Το καλοκαίρι, από Λεπτοκαρυά και κάτω, δεν ήταν καλά. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα δεν έχω κινηθεί ακόμη παραλιακά. Όταν θα πάω θα ανεβάσω και από εκεί. Βέβαια τώρα χωρίς κόσμο και τουρίστες πιθανόν θα είναι καλύτερα.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NikosChandolias said:

Ανδρέα δεν έχω κινηθεί ακόμη παραλιακά. Όταν θα πάω θα ανεβάσω και από εκεί. Βέβαια τώρα χωρίς κόσμο και τουρίστες πιθανόν θα είναι καλύτερα.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Αν είναι καλύτερα, τώρα, θεμιτό κατεβαίνω για ψάρεμα αν και τελευταία δεν με βολεύει...

😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί προς γανοχωρα έχει κεραία 5G κ δίνει καλές ταχύτητες. Έλα προς Λεπτοκαρυά να δεις διαφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...