Jump to content

[Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, djivo said:

Για αρχή εγώ στη θέση σου θα ξανά πέρναγα τη rom που έχεις από πάνω χωρίς wipe, και όχι μόνο το init_boot.img για να φύγει το root.

Εφόσον είσαι στη Beta θα έβλεπες κατευθείαν το διακόπτη του VoLTE. 

Αν δε σου δουλέψει αυτό πας σε stable με full wipe.

Πάντως το μόνο που είναι σίγουρο, είναι πως κάτι κάνεις λάθος εσύ. Αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί απτα γραφόμενα σου, σε βλέπω σχετικό με το αντικείμενο... 

Χμμμμ να το κάνω unroot λες... ενδιαφέρουσα άποψη, κι αφού είναι τόσο εύκολο να ξαναρουτάρω, γιατί όχι, θα το δοκιμάσω!

Το διακόπτη του VolTE τον βλέπω, όλως περιέργως, αλλά δεν κάνει τίποτα. Περιμένω τώρα (εδώ και 23' 😄) να μιλήσω με εξυπηρέτηση να δω αν με έχουν κομμένο για οποιονδήποτε λόγο.

Γενικά ρουτάρω και μοντάρω κινητά από, χμμμμ νομίζω από την εποχή του HTC TyTNII, δηλαδή από το 2007. Και πιο πριν WinCE devices. Οπότε ντάξει, γενικώς ξέρω τί κάνω, αλλά ποτέ δεν αποκλείεται το λάθος - έχω κάνει καθαρές εγκαταστάσεις αρκετές φορές επειδή τα σκ@τωσα 😄 

Αν το καταλαβαίνω καλά όμως, αν πάω σε stable θα πρέπει οπωσδήποτε να το μοντάρω με IMS (?) γιατί η stable δεν παίζει VoLTE/VoWIFI/5G, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

37 minutes ago, exolon said:

Αν το καταλαβαίνω καλά όμως, αν πάω σε stable θα πρέπει οπωσδήποτε να το μοντάρω με IMS (?) γιατί η stable δεν παίζει VoLTE/VoWIFI/5G, σωστά;

Σε stable κανε αυτόμη μπλέκεις με root διότι δε χρειάζεται πλέον. 

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η παρακάτω ανακοίνωση πως ερμηνεύεται? Θα παίζουν όλα χωρίς παρεμβάσεις?

 

Vodafone expands collaboration with Google on messaging services, Pixel devices, and television in Europe

https://www.vodafone.com/news/services/vodafone-expands-collaboration-with-google

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ερμηνεύεται μέχρι να μάθουμε σε ποιες χώρες θα αποφασίσει να επεκτείνει τη διαθεσιμότητα των pixel.
Μακάρι να πέφτω έξω, αλλά δε νομίζω ότι η Ψωροκωσταινα θα είναι στις πρώτες τους επιλογές.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Νέος χρήστης Pixel 7 pro και χάνω συνεχώς κλήσεις. Και πολλές φορές δε μπορω να καλεσω. Μάλλον λόγω volte. Σπίτι μου πιάνει και 5g και lte. Όταν καταφέρω να καλεσω σε lte δεν εχω προβλημα να μη με ακούν οπότε έχω και κεραία 4g κοντά μου. 

Ενημερωτικά είμαι με Vodafone, είχα 5g στο προηγούμενο κινητό μου και είχα και volte οπότε είναι ενεργοποιημενα. 

Βοηθήστε με λίγο γιατί έψαξα το τοπικ και ενώ ο τίτλος λέει για οδηγό δεν τον βρήκα πουθενά. 

Επίσης ο τίτλος λέει ενεργοποίηση face unlock, μα το έχουμε αυτό, δεν έχει να κάνει με τον παροχο. 

Κάτι άλλο, τι είναι το DT2S? 

Μία ερώτηση ακόμα. Αν καποια κίνηση στον οδηγό απαιτεί root και το κάνουμε, θα χαθεί η εγγύηση? 

Κάνοντας όσα λέει ο οδηγός θα "χαλάσουμε" κάτι άλλο φτιάχνοντας το 5g - volte? Πχ το google wallet. 

Γενικά δε μ'αρεσει να πειράζω τα κινητά που έχω αλλά αν είναι να έχω σήμα και τηλέφωνο να το κάνω. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα χαλάσω κάτι άλλο. 

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, alexandros82 said:

Καλησπερα παιδιά. Νέος χρήστης Pixel 7 pro και χάνω συνεχώς κλήσεις. Και πολλές φορές δε μπορω να καλεσω. Μάλλον λόγω volte. Σπίτι μου πιάνει και 5g και lte. Όταν καταφέρω να καλεσω σε lte δεν εχω προβλημα να μη με ακούν οπότε έχω και κεραία 4g κοντά μου. 

Ενημερωτικά είμαι με Vodafone, είχα 5g στο προηγούμενο κινητό μου και είχα και volte οπότε είναι ενεργοποιημενα. 

Βοηθήστε με λίγο γιατί έψαξα το τοπικ και ενώ ο τίτλος λέει για οδηγό δεν τον βρήκα πουθενά. 

Επίσης ο τίτλος λέει ενεργοποίηση face unlock, μα το έχουμε αυτό, δεν έχει να κάνει με τον παροχο. 

Κάτι άλλο, τι είναι το DT2S? 

Μία ερώτηση ακόμα. Αν καποια κίνηση στον οδηγό απαιτεί root και το κάνουμε, θα χαθεί η εγγύηση? 

Κάνοντας όσα λέει ο οδηγός θα "χαλάσουμε" κάτι άλλο φτιάχνοντας το 5g - volte? Πχ το google wallet. 

Γενικά δε μ'αρεσει να πειράζω τα κινητά που έχω αλλά αν είναι να έχω σήμα και τηλέφωνο να το κάνω. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα χαλάσω κάτι άλλο. 

Δες λίγο το λινκ μερικά ποστ παραπάνω του djivo.

Δεν χρειάζεται root και δεν πειράζεις τίποτα. Απλώς ακολούθησε σωστά τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alexandros82 said:

Καλησπερα παιδιά. Νέος χρήστης Pixel 7 pro και χάνω συνεχώς κλήσεις. Και πολλές φορές δε μπορω να καλεσω. Μάλλον λόγω volte. Σπίτι μου πιάνει και 5g και lte. Όταν καταφέρω να καλεσω σε lte δεν εχω προβλημα να μη με ακούν οπότε έχω και κεραία 4g κοντά μου. 

Ενημερωτικά είμαι με Vodafone, είχα 5g στο προηγούμενο κινητό μου και είχα και volte οπότε είναι ενεργοποιημενα. 

Βοηθήστε με λίγο γιατί έψαξα το τοπικ και ενώ ο τίτλος λέει για οδηγό δεν τον βρήκα πουθενά. 

Επίσης ο τίτλος λέει ενεργοποίηση face unlock, μα το έχουμε αυτό, δεν έχει να κάνει με τον παροχο. 

Κάτι άλλο, τι είναι το DT2S? 

Μία ερώτηση ακόμα. Αν καποια κίνηση στον οδηγό απαιτεί root και το κάνουμε, θα χαθεί η εγγύηση? 

Κάνοντας όσα λέει ο οδηγός θα "χαλάσουμε" κάτι άλλο φτιάχνοντας το 5g - volte? Πχ το google wallet. 

Γενικά δε μ'αρεσει να πειράζω τα κινητά που έχω αλλά αν είναι να έχω σήμα και τηλέφωνο να το κάνω. Αρκεί να ξέρω ότι δε θα χαλάσω κάτι άλλο. 

Για χωρίς ρουτ δες εδώ https://t.me/hellasmobiles/112137

Υποψιν, πρέπει να πατήσεις στο κουμπί που θα σου βγάλει το μποτ όταν μπεις για να βγει το mute.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στο saga μου... σήμερα μίλησα (επιτέλους! Προσπαθούσα για 3-4 ημέρες...) με την υποστήριξη της Cosmote και η εξυπηρετικότατη υπάλληλος μου είπε πως όχι, volte κτλ ΔΕΝ ήταν ενεργοποιημένα στη γραμμή μου! Το ενεργοποίησε real time χωρίς πολλά-πολλά.

Τώρα, το πώς το volte δούλεψε με τη sim μου σε άλλο κινητό χωρίς να είναι ενεργοποιημένο είναι μία ιστορία για άλλο βιβλίο, αλλά τέλος πάντων.

Γεμάτος χαρά αφαιρώ τα mods και... μια απο τα ίδια 😄 Οκ, τώρα τουλάχιστον ξέρω ένα από τα εμπόδια, και πάω για clean flash.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, exolon said:

όχι, volte κτλ ΔΕΝ ήταν ενεργοποιημένα στη γραμμή μου! Το ενεργοποίησε real time χωρίς πολλά-πολλά.

Θα σε δαγκώσω ρε 🤣

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antretng said:

Θα σε δαγκώσω ρε 🤣

Ρε συ αφού δούλευε στο άλλο κινητό, τί να υποθέσω;

Με πρόλαβες πάντως γράφοντας, ήθελα να γράψω πάλι: έκανα reset network settings και πλέον έχω volte και κλαίω με δάκρυα ευτυχίας. Όχι wifi calling η 5G, αλλά έστω...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, exolon said:

Ρε συ αφού δούλευε στο άλλο κινητό, τί να υποθέσω;

Με πρόλαβες πάντως γράφοντας, ήθελα να γράψω πάλι: έκανα reset network settings και πλέον έχω volte και κλαίω με δάκρυα ευτυχίας. Όχι wifi calling η 5G, αλλά έστω...

Θυμασαι ποσο επιμείναμε για αυτο στο telegram ετσι; Ηταν κουλο να μην δουλευε εφόσον δούλευε σε ολους.

Τωρα εισαι με shizuku ? Ή με modules?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antretng said:

Θυμασαι ποσο επιμείναμε για αυτο στο telegram ετσι; Ηταν κουλο να μην δουλευε εφόσον δούλευε σε ολους.

Τωρα εισαι με shizuku ? Ή με modules?

Με τίποτα, αφού παίζει η beta 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με Shizuku μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το πρόβλημα με κλήσεις από nova σταθερή είναι μόνο τα σταθερά που παλιά ήταν forthnet και όχι τα παλιά wind. Δε μπορώ να καταλάβω το γιατί, αλλά αν κάποιος ξέρει κάποιον στη nova ας του πει την σημαντική αυτή διαφορά. Από την παλιά wind σταθερή οι κλήσεις έρχονται κανονικά, από παλιά forthnet όχι (και με αλλαγμένο router). 

Να επισημάνω ότι έχω pixel 7 Pro, patch Shizuku και cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες αυτές τις πατέντες που έκανα παραπάνω και δούλεψε επιτυχώς το Volte και WIFI call (δεν γνωρίζω για 5G δεν πιάνει η περιοχή) αποφάσισα να το δοκιμάσω την beta γιατί δεν μ αρέσει να έχω ένα σορό προγράμματα και σκατάκια φορτωμένα και ξεκλείδωτο bootloader και με cosmote δουλεύει μια χαρά το Volte μόνο όχι WIFI call αλλά πλέον το βασικό και μοναδικό μου πρόβλημα ήταν ότι έχανα κλήσεις και αυτό λύθηκε επιτυχώς με την beta έκδοση χωρίς root η έξτρα προγράμματα πατσακια κλπ. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που είχα συσκευές και παλιότερα που είχανε volte WIFI call εγώ δεν είχα στείλει ποτέ το SMS και ζουσα χωρίς αυτό όλα αυτά τα χρόνια 😊οπότε πλέον είμαι παραπάνω από κομπλέ με το Pixel 7 μου και την Cosmote. Τώρα αν ποτέ βγει και σε καμία stable γυρνάμε πάλι και τελειώνει το παραμύθι

Fall Children Fill The Streets At Dusk, At Last, It All Will Begin.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες αυτές τις πατέντες που έκανα παραπάνω και δούλεψε επιτυχώς το Volte και WIFI call (δεν γνωρίζω για 5G δεν πιάνει η περιοχή) αποφάσισα να το δοκιμάσω την beta γιατί δεν μ αρέσει να έχω ένα σορό προγράμματα και σκατάκια φορτωμένα και ξεκλείδωτο bootloader και με cosmote δουλεύει μια χαρά το Volte μόνο όχι WIFI call αλλά πλέον το βασικό και μοναδικό μου πρόβλημα ήταν ότι έχανα κλήσεις και αυτό λύθηκε επιτυχώς με την beta έκδοση χωρίς root η έξτρα προγράμματα πατσακια κλπ. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που είχα συσκευές και παλιότερα που είχανε volte WIFI call εγώ δεν είχα στείλει ποτέ το SMS και ζουσα χωρίς αυτό όλα αυτά τα χρόνια οπότε πλέον είμαι παραπάνω από κομπλέ με το Pixel 7 μου και την Cosmote. Τώρα αν ποτέ βγει και σε καμία stable γυρνάμε πάλι και τελειώνει το παραμύθι

Την άλλη εβδομάδα λογικά έρχεσαι η stable και θα δούμε τι φέρνει


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε η επόμενη beta πότε;

Δεν έχουμε συγκεκριμένη ημερομηνία αλλά λογικά τέλος Μαρτίου Απρίλιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα που βγαίνει το update ,όσοι έχουμε root ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό ? ή υπάρχει κάτι ποιο ανανεωμένο ?

https://www.youtube.com/watch?v=o_hainMk7qM

έχω το pixel 6a

Edited by elias99

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elias99 said:

παιδιά σήμερα που βγαίνει το update ,όσοι έχουμε root ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό ? ή υπάρχει κάτι ποιο ανανεωμένο ?

https://www.youtube.com/watch?v=o_hainMk7qM

έχω το pixel 6a

E κάτσε ντε, δεν βγήκε ακόμα 😄 

Link to comment
Share on other sites

Το magisk module του 5g σας πίνει μπαταρία και ζεσταίνεται η συσκευή και σε εσάς όταν είναι είστε εκτός wifi έξω?! Να το ξαναπεράσω μήπως δεν έκατσε καλά ή είναι φυσιολογικό?! 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, exolon said:

Αυτή την κατανάλωση πού τη βλέπεις; Δεν είχα διαπιστώσει κάποια αλλαγή όσο το είχα...

Σε διαδρομή μισής ώρας με gps και 5g μου έχει πιει 6-7% μπορεί και παραπάνω και το τηλέφωνο είναι ζεστό στο χέρι.. Είναι τρομερά αισθητή η διαφορά και κατανάλωσης και θερμοκρασίας σε σχέση με όταν είμαι σπίτι σε wifi που γιαυτό ρωτάω.. 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...