Jump to content

[Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΛΙΝΚΣ. Θα ανεβουν αυριο λογικα καινούργια. Ευχαριστώ.

Επειδή μόλις χθες τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :) .

Προς admins: Τον είχα και στη συζήτηση του "5G & VoLTE / VoWiFi δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα" αλλα σκέφτηκα ότι δεν ήταν ακριβώς ontopic. Αν πάλι ενοχλεί όπως το έκανα ας σβηστεί 🙂 . 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7
  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σίγουρα για έναν αρχάριο είναι πολύ ποιο εύκολο να βλέπει τη διαδικασία για root σε βίντεο, βάζω τους οδηγούς που ακολούθησα εγώ για pixel 7 pro και όλα πήγαν καλά χωρίς να δυσκολευτώ, δεν έχω κάνει μόνο το OTA update ακόμα.

Unlock bootloader

Root Guide

Pass safety

OTA with root

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, konandrio said:

Σίγουρα για έναν αρχάριο είναι πολύ ποιο εύκολο να βλέπει τη διαδικασία για root σε βίντεο, βάζω τους οδηγούς που ακολούθησα εγώ για pixel 7 pro και όλα πήγαν καλά χωρίς να δυσκολευτώ, δεν έχω κάνει μόνο το OTA update ακόμα.

Unlock bootloader

Root Guide

Pass safety

OTA with root

Εννοείται. Καλά έκανες και τα εβαλες. Πάντα τα βίντεο είναι πιο βολικά.

Απλά εγώ προσπάθησα να συγκεντρώσω στα ελληνικά όλα τα βήματα και αρχεία στον ίδιο οδηγό σαν έναν γενικό τυφλοσούρτι. 🙂 

Ας πουμε στον οδηγό θα βρεις και οδηγό/αρχεία για face unlock, double tap to sleep, update που λες ότι δεν βρήκες κλπ ενώ αναφέρω και τις διαφορετικές εντολές που χρειάζεσαι τόσο για pixel 6 όσο και για 7 (σε βίντεο πιθανών να αναφέρουν μόνο τις εντολές για την εκάστοτε συσκευή).

Επίσης, όποτε αλλάζει κάτι ή παρατηρούν οι χρήστες αδυναμία, ο οδηγός θα ανανεώνεται. Αντίθετα, αν πηγαίνεις με βίντεο στο yt θα πρέπει να βρεις νέα. 😉 Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που προτίμησα κείμενο αντί βίντεο (ο άλλος ήταν για να μην τρομάξω το κόσμο 😄 )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανα για να ακυρώσω τον οδηγό σου 🙂
Ναι η διαδικασία αφορά pixel 7
Ο οδηγός σου σε συνδυασμό με βιντεάκια πιστεύω θα βοηθήσει καλύτερα αυτούς που νιώθουν ανασφάλεια, ότι υπάρχει καλό είναι.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, konandrio said:

Δεν το έκανα για να ακυρώσω τον οδηγό σου 🙂
Ναι η διαδικασία αφορά pixel 7
Ο οδηγός σου σε συνδυασμό με βιντεάκια πιστεύω θα βοηθήσει καλύτερα αυτούς που νιώθουν ανασφάλεια, ότι υπάρχει καλό είναι.

Δεν το συζητω. Τα βιντεακια, ειδικα για το νουμπ ειναι ταμαμ. 

Επισης, ξαναλεω, feel free για προτάσεις/διορθώσεις. Σιγουρα θα προκυψουν πολλά στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 1:29 ΜΜ, Antretng said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Επειδή μόλις χθες τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :) .

Προς admins: Τον είχα και στη συζήτηση του "5G & VoLTE / VoWiFi δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα" αλλα σκέφτηκα ότι δεν ήταν ακριβώς ontopic. Αν πάλι ενοχλεί όπως το έκανα ας σβηστεί 🙂 . 

Καλησπέρα , ο οδηγός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για pixel 5a ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την διαδικασία όλη σωστα και ενεργοποιήσεις το 5G & Volte  , μπορεις επειτα να κάνεις unroot ? ή σταματάει να δουλεύει το patch .

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι rooted, κυκλοφορεί και module από τον Displax για 5G. Οπότε δεν χρειάζεται να γίνει η διαδικασία με την εφαρμογή Network Signal Guru.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, baiosss said:

Για όσους είναι rooted, κυκλοφορεί και module από τον Displax για 5G. Οπότε δεν χρειάζεται να γίνει η διαδικασία με την εφαρμογή Network Signal Guru.

Ναι μου το ειπε και ο Γιωργος χθες. Θα το ενημερώσω και στον οδηγό. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό;

https://github.com/Displax/modem-fix

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σε 7 Pro παίζει μια χαρά...

image.thumb.png.d5d0f403d1c2a892d5df706b5a3d4844.png

image.png.a2b0dd20b5cca82303fd3811a480886e.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites



Σε 7 Pro παίζει μια χαρά...
image.thumb.png.d5d0f403d1c2a892d5df706b5a3d4844.png
image.png.a2b0dd20b5cca82303fd3811a480886e.png


Το universal safetynet fix 2.4.0 παίζει καλά;Γιατί το 2.3.1 δεν έπαιζε σωστά και έχω βάλει το mod του Displax που είναι μια χαρά

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, afilopou said:


Το universal safetynet fix 2.4.0 παίζει καλά;Γιατί το 2.3.1 δεν έπαιζε σωστά και έχω βάλει το mod του Displax που είναι μια χαρά

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

 

Και εγώ αυτό είχα πριν.

image.thumb.png.ba6281da768a7b891f2f5ee02cb26442.png

Από 7 Ιανουαρίου έχω το 2.4.0 του kdrag0n χωρίς κανένα πρόβλημα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

to safetynet fix 2.4.0 όντως παίζει μια χαρά και πλέον και στα settings του play store , η συσκευή αναγνωρίζεται ως certified! 🙂

το modem fix υπάρχει λόγος να το περάσουμε , αφού ήδη με την αρχική διαδικασία του Network Signal Guru ήδη είμαστε σε 5G και δεν "χαλάει" από τα updates ?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

to safetynet fix 2.4.0 όντως παίζει μια χαρά και πλέον και στα settings του play store , η συσκευή αναγνωρίζεται ως certified! 🙂

το modem fix υπάρχει λόγος να το περάσουμε , αφού ήδη με την αρχική διαδικασία του Network Signal Guru ήδη είμαστε σε 5G και δεν "χαλάει" από τα updates ?

Όχι δεν υπάρχει λόγος. Για τους καινούργιους είναι αυτό περισσότερο. Λίγο πιο απλή διαδικασία. 

Βέβαια σε κάποιους χρήστες φαίνεται να μη δουλεύει τόσο καλά. Οπότε θα επιβεβαιώσουμε πρώτα αν δουλεύει σωστά και αν δεν... το σβήνω το module από τον οδηγό.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε 6 Pro δουλεύει κα ονικα και με μηνιαίες αναβαθμίσεις?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, bardull said:

Σε 6 Pro δουλεύει κα ονικα και με μηνιαίες αναβαθμίσεις?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέσα στον οδηγό υπάρχει και περιγραφή για το πως θα κάνετε πλέον updates.

Με λίγα λόγια θα χρειαστεί λίγα λεπτά ενασχόλησής σας για να γίνει το κάθε update. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο;γιατί αν ναι αλλάζουν τα δεδομένα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



6181f9c2802316b8c55922d73d6166f1.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, griniaris said:

Παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο;γιατί αν ναι αλλάζουν τα δεδομένα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



6181f9c2802316b8c55922d73d6166f1.jpg

Φίλε μου αν ισχύει κατι τέτοιο , πραγματικά με κάνεις πολύ χαρούμενο. Πανω που είχα ξενερώσει με την χθεσινή τιμή του S23 ultra. Μακαρι να ισχύει για να σηκώσω επιτέλους το μεσαίο δάχτυλο στην Sammy και να της πω ένα δυνατό ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, griniaris said:

Παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο;γιατί αν ναι αλλάζουν τα δεδομένα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



6181f9c2802316b8c55922d73d6166f1.jpg

πως μπορούμε να το διαπιστώσουμε αυτό?

4 minutes ago, dimkit said:

Φίλε μου αν ισχύει κατι τέτοιο , πραγματικά με κάνεις πολύ χαρούμενο. Πανω που είχα ξενερώσει με την χθεσινή τιμή του S23 ultra. Μακαρι να ισχύει για να σηκώσω επιτέλους το μεσαίο δάχτυλο στην Sammy και να της πω ένα δυνατό ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

εγώ το έκανα στην Sony ήδη!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σήμερα κιόλας να το χτυπήσω. 

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να μπλέξω με ρουτ κτλ. Πολύ θα χαρώ. 

Τα αλάνια εδώ του myphone που ξέρουν καλύτερα έχουν δοκιμάσει την beta ;

Αν ισχύει, η beta Πότε θα έχει γίνει stable για τους υπόλοιπους; 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, _NikitaS_ said:

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σήμερα κιόλας να το χτυπήσω. 

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να μπλέξω με ρουτ κτλ. Πολύ θα χαρώ. 

Τα αλάνια εδώ του myphone που ξέρουν καλύτερα έχουν δοκιμάσει την beta ;

Αν ισχύει, η beta Πότε θα έχει γίνει stable για τους υπόλοιπους; 

Νομίζω Μάρτιο!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται και σε εμένα σε unroot pixel 6  η ένδειξη volte και για πρώτη φορά η ένδειξη HD δίπλα από το όνομα της κλήσης που έκανα το οποίο δεν ξέρω τι ενεργοποίησε. 

Screenshot_20230202-130958.png

Edited by xristos75
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, xristos75 said:

Εμφανίζεται και σε εμένα σε unroot pixel 6  η ένδειξη volte και για πρώτη φορά η ένδειξη HD δίπλα από το όνομα της κλήσης που έκανα το οποίο δεν ξέρω τι ενεργοποίησε. 

Screenshot_20230202-130958.png

Πραγματοποίηση κλήσεων μέσω του δικτύου 4G και όχι μέσω του 2G, κάτι το οποίο σημαίνει ότι πλέον θα μπορείς να σερφάρεις και στο ιντερνετ τη στιγμή που είσαι σε κλήση.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...