Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, blizard said:

ΥΓ τα δωράκια στην πρώτη ανανεωση του liquid (την δωρεάν) δουλέυουν μάλλον γιατι τα πήρα σε 4 σιμ και έβαλα μόνο μια κανονική καρτα .. οπότε ή δεν ισχύει αυτο που λένε 2 φορές για καθε καρτα ή τα πήρα με την virtual (δεν θυμάμαι δεν το ειχα προσέξει τότε οτι εγραφε 2 φορες το χρόνο ανα καρτα για δώρα)

Σε μένα μόνο 1 φορά δέχτηκε μια χρεωστική της Πειραιώς, αλλά τον Γενάρη αυτό και δε ξέρω εάν έχει αλλάξει:
Θα την ξαναδοκιμάσω μετ"εκλογικά", μιάς και εάν πάμε για 2ες "εκλογές" μπορεί και καλοκαιρινά unlimited data στην αρχή, στα τέλη Ιούνη, ακόμα και 10Ε μπορεί να'ναι:
Οπότε: Με την ίδια χρεωστική (εάν την ξαναπάρει) , #2# φορές unlimited data μηνιαία με τα δωρεάν του 1ου μήνα, με επιλεγμένη συνδρομή 30Ε για αρχή και μετά την αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

φίλος φίλου που είναι αστυνομικός του ειπε οτι τους εκοψαν ολες τις αδειες του Ιουλίου, οπότε οι δεύτερες εκλογές φαίνεται να είναι σιγουράκι...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, HEO said:

Έχει βάλει κανείς την κάρτα μιας χρήσης της ρεβολουτ στο ρευστό;;;

Είμαι περίεργος αν δουλεύει 🙂

Έχω δοκιμάσει. Την κάρτα τη δέχεται το Liquid (να καταχωρηθεί), ωστόσο κάνει αμέσως τη χρέωση/πίστωση του 0,01€. Η χρεωπίστωση αυτή δεν αλλάζει το διαθέσιμο υπόλοιπο στο revolut, αλλά, όπως θα μπορέσεις να δεις μετά από λίγα λεπτά, η one-use virtual κάρτα έχει διαγραφεί (στο revolut), κάτι που σημαίνει ότι όταν θα επιχειρήσει το Liquid να πάρει χρήματα από αυτή, θα αποτύχει. (Χμ... 😉)

Γενικά οι one-use virtual cards του revolut δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε reccuring χρεώσεις (πχ Netflix κλπ).

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βέβαια να μην χρειαστούν οι δεύτερες εκλογές.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, johndouk said:

Γενικά οι one-use virtual cards του revolut δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε reccuring χρεώσεις.

Μπορείς ωστόσο να συνδέσεις στο liquid multi-use virtual κάρτα revolut, την οποία μπορείς και να εκδόσεις μόνο για αυτό το σκοπό και μάλιστα για ασφάλεια να βάλεις και μηνιαίο όριο ίσο με τη συνδρομή σου.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Mobileras said:

φίλος φίλου που είναι αστυνομικός του ειπε οτι τους εκοψαν ολες τις αδειες του Ιουλίου, οπότε οι δεύτερες εκλογές φαίνεται να είναι σιγουράκι...

Να δούμε πόσοι % αποδέχονται τα "Τέμπη" να συμβαίνουν στον αιώνα τον άπαντα σε δαύτη τη χώρα: Ως φαίνεται από τις απαντήσεις κάποιων δε τους νοιάζει καθόλου.

Θα "μετρηθούμε" στις πρώτες "εκλογές" πόσοι % καταλαβαίνουν. Μακάρι να καταλαβαίνουν αρκετοί, αφήνοντας τους dislikeράδες πίσω τους διαπαντώς από δαύτη τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

Σε μένα μόνο 1 φορά δέχτηκε μια χρεωστική της Πειραιώς, αλλά τον Γενάρη αυτό και δε ξέρω εάν έχει αλλάξει:

Δεν κατάλαβα .... πάντως εγω που έχω μια κάρτα της alpha (την απλή χρεωστική που δίνουν δωρεάν με κάθε λογαριασμό) την έχω βάλει σε 4 σιμ της οικογένειας και παίρνει κανονικά λεφτά από εκει σε όλες .

Και οι 4 σιμ έχουν πάρει τον δωρεάν μήνα (12 ως 30 ευρω) χωρίς χρέωσ  ΑΛΛΑ  επειδή στην αρχή έβαζα και μια virtual (skrill) και μια ecopay virtual χωρις λεφτά για δοκιμές δεν θυμάμαι ποιος δωρεάν μηνα δόθηκε με την χρεωστική και ποιος με τις αλλες 2 virtual. Εσυ τι εννοείς μια φορά μόνο δέχτηκε την χρεωστική της Πειραιως ?

ΥΓ Δεν ξέρω αν ειναι έξυπνος ο Λαός να καταλάβει αν ενα ατύχημα ή μια φωτιά ένας παγκοσμίος πόλεμος ασθένιες κλπ είναι θέμα συγκυριών για να καταλάβει μετα και ποιος προσπαθεί σωστά .... Γενικά έχουμε την νοοτροπία της ξεματιάστρας που σου λένε αυτός φταίει για όλα τα κακά και μας αρέσει να συμφωνούμε . Οταν την πληρώσεις η την ψηφίσεις για καλύτερο μέλλον θα ρίχνει σε ξένες δυνάμεις αδύνατο και για την ίδια να ξεπεράσει παρά τις καλές προσπάθειές της και αυτό μας αρέσει επίσης οπότε είμαστε καταδικασμένοι . Η τηλεφωνία ανάλογα μπορεί να πάει στα ύψη  γιατι μην ξεχνάμε είναι από τους πρώτους σε απαίτηση φορολογίας προς το κράτος κλάδους (για κοινωνικό έργο βεβαίως) και το liquid αλλά και γενικά η vodafone επειδή είναι φτηνά δεν φέρνουν εσοδα από  φόρους (απλά θα κατηγορήσουν τις εταιρίες και τέρμα κλασικό κόλπο)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Καλά: Ότι το "Πατρίς, θρησκεία, πανηγύρια" είναι Ιδιότητα/χαρακτηριστικό αυτού του λαού εδώ και αιώνες , είναι γεγονός (%): Να δούμε πόσοι (%) το κατάλαβαν έστω αυτή τη φορά ή θα χρειαστούν και άλλες φορές (ίσως και πάρα πολλές που τείνουν στο άπειρο).

Για την χρεωστική της Πειραιώς που την έχω βάλει σε 1 sim liquid τον Γενάρη, εννοώ ότι όταν (τον Γενάρη πάλι μετά την προηγούμενη liquid) πήγα να την βάλω να κάνω και ακόμα 1 άλλη sim σε liquid, ΔΕΝ την πήρε. Εσύ λες ότι θα την πάρει για ακόμα 1 sim να την κάνω liquid αν το προσπαθήσω αυτή τη στιγμή (μετά τον Μάη 2023);

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

φίλος φίλου που είναι αστυνομικός του ειπε οτι τους εκοψαν ολες τις αδειες του Ιουλίου, οπότε οι δεύτερες εκλογές φαίνεται να είναι σιγουράκι...

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pppe said:

Για την χρεωστική της Πειραιώς που την έχω βάλει σε 1 sim liquid τον Γενάρη, εννοώ ότι όταν (τον Γενάρη πάλι μετά την προηγούμενη liquid) πήγα να την βάλω να κάνω και ακόμα 1 άλλη sim σε liquid, ΔΕΝ την πήρε. Εσύ λες ότι θα την πάρει για ακόμα 1 sim να την κάνω liquid αν το προσπαθήσω αυτή τη στιγμή (μετά τον Μάη 2023);

Μπορείς να βάλεις μια κάρτα (ότι κάρτα να ειναι ακόμα και virtual) σε όλες sim θέλεις (εγώ έχω σε 4)  ... 

Αν θέλεις βάζεις την κάρτα κατα την διάρκεια που τις κάνεις liquid ,  ή και πριν όταν είναι cu και στις 4  , το μόνο που θα ζητήσει είναι 0.01 ευρω και τον κωδικό επιβεβαιωσης μια φορά και τέρμα . Οσες φορές και να τις κάνεις liquid η να βγεις δεν θα ζητήσει ξανά τίποτα απλά να επιλέξεις την κάρτα χρέωσης (και να έχει σβηστεί αν είναι virtual δεν πειράζει)

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει εδώ και ένα μήνα το Liquid σε έναν από τους CU αριθμούς μου και δηλώνω εντυπωσιασμένος από τη σημαντική οικονομία που μπορείς να κάνεις σε ορισμένα σενάρια χρήσης.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πριν ενεργοποιήσω το Liquid είχα υπόλοιπο περίπου 20 Ευρώ σε αυτό το CU, με τελευταία ανανέωση στις 12 Μαρτίου. Στις 11 Απριλίου ενεργοποίησα το Liquid στο πακέτο των 8 Ευρώ και πήρα τον δωρεάν μήνα. Αυτή τη στιγμή το έχω ακόμα έτσι και είναι να ανανεωθεί στις 11 Μαΐου. Μια και η χρήση του μήνα ήταν όλη κι όλη κανένα 2ευρω θα ήθελα να προχωρήσω τη μπάρα ανανέωσης παρακάτω, ώστε να γίνει η ανανέωση τελικά κοντά στο πέρας των 2 μηνών, όπως αναφέρεται παραπάνω.

Πατώντας στο χρηματικό υπόλοιπό μου αναφέρεται λήξη υπολοίπου στις 11 Μαΐου. Θα λήξει όντως το υπόλοιπο τότε ή απλά αναφέρεται η μηνιαία "επέτειος" του Liquid εκεί; Ή θα λήξει μόνο το υπόλοιπο που είχα βάλει με κανονική ανανέωση στις 12 Μαρτίου, ένα μήνα πριν ενεργοποιήσω το Liquid;

Δοκίμασα να κάνω αλλαγή της ημέρας ανανέωσης για τις 8 του μηνός, έτσι στο Liquid γράφει όντως ότι ανανεώνεται στις 8 κάθε μήνα με επόμενη ανανέωση στις 8 Ιουνίου. Πατώντας όμως στο χρηματικό υπόλοιπο συνεχίζεται να αναγράφεται λήξη υπολοίπου στις 11 Μαΐου.

Edited by giamar
Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπό σου λήγει όπως πάντα 2 μήνες από τη τελευταία φορά που μπήκαν πραγματικά χρήματα, είτε απευθείας είτε από την μέρα που έχεις ορίσει να κάνει ανανώση το liquid. Οπότε γύρισέ το πάλι να ανανεώσει πριν τις 11 Μαίου μην έχεις καμιά δυσάρεστη έκπληξη.

Edited by Powerfull

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giamar said:

Στις 11 Απριλίου ενεργοποίησα το Liquid στο πακέτο των 8 Ευρώ και πήρα τον δωρεάν μήνα.

Αυτά τα 8 ευρω δεν ανανέωσαν τα 20 πραγματικά σου ευρω , ούτε ανανεώνονται τα ιδια (θα λήξουν 33 μέρες μετά της 11/4 ότι και να κάνεις (δεν το γράφει κάπου πότε). Βάλε  όπως σου είπε ο power  μην χάσεις τα 20..

Τα χρήματα που σου περισέυουν μπορείς να κρατήσεις με ανανεωση 1 ευρω (cashback) η να τα ξοδέψεις σε αγορές εκτός τηλεφωνίας .... δες εδώ και ότι δεν κατάλαβες ρωτας. Επίσης και εδώ 2 παιδιά είπαν πως με έξοδο από liquid δεν χάνεις το δώρο χρηματικό ποσό για λιγα λεπτά ώστε να αγοράσεις κάτι.

Για να δεις ακριβώς πόσο είναι τα δώρα και πόσο τα πραγματικά χρήματα , δες το  big bang που δείχνει μονο τα πραγματικά και αφαίρεσε από το cu app που τα έχει όλα μαζι.

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, giamar said:

Πατώντας στο χρηματικό υπόλοιπό μου αναφέρεται λήξη υπολοίπου στις 11 Μαΐου. Θα λήξει όντως το υπόλοιπο τότε ή απλά αναφέρεται η μηνιαία "επέτειος" του Liquid εκεί; Ή θα λήξει μόνο το υπόλοιπο που είχα βάλει με κανονική ανανέωση στις 12 Μαρτίου, ένα μήνα πριν ενεργοποιήσω το Liquid;

Όντως θα λήξει το υπόλοιπο που είχες βάλεις με κανονική ανανέωση στις 12/3.

Όπως σου είπε ο powerful κάνε ανανέωση μέχρι τις 11/5. Εκτός από μετακίνηση της μπάρας στις 11/5 (κάτι που πρέπει να κάνεις το πολύ μέχρι τις 10/5), μπορείς εναλλακτικά να κάνεις και χειροκίνητη ανανέωση υπολοίπου, όντας Liquid.

Για ανανέωση με cashback πρέπει να βγεις από Liquid, που δεν σου το συνιστώ αν βρίσκεσαι στο δωρεάν μήνα. Δεν νομίζω ότι πρέπει να θεωρήσεις δεδομένο ότι το δωρεάν υπόλοιπο θα παραμένει διαθέσιμο για λίγα λεπτά αφού βγεις από το liquid, όπως γράφτηκε, διότι κανείς μας δεν ξέρει πόσο ακριβώς μπορεί να διαρκέσει αυτό το διάστημα αβεβαιότητας. Αν ωστόσο είσαι αποφασισμένος να ρισκάρεις την απώλεια αυτού του δωρεάν υπολοίπου, μπορείς να το δοκιμάσεις, αν βέβαια έχεις προαποφασίσει και τι πακέτο μπορείς θα αγοράσεις ή πώς αλλιώς θα αξιοποιήσεις αυτά τα δωρεάν χρήματα αμέσως βγαίνοντας από το Liquid. Αυτό όμως δεν θα σε απαλλάξει από την ανανέωση υπολοίπου μέχρι τις 11/5 και δεν ξέρω αν προλαβαίνεις με cashback.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας για νέα πακέτα καρτοκινητής για 3 Q καρτοκινητά (τα 2 με νορμάλ προς λίγη χρήση, το ένα ελάχιστη), βρήκα αυτό το θέμα μετά από παρότρυνση του HEO.Ο λόγος είναι ότι τα countdown offers έχουν καταντήσει αστεία ενώ τα άλλα τους πακέτα θεωρώ οτι είναι πολύ ακριβά γι αυτά που προσφέρουν.

Δεν διάβασα όλο το θέμα καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από CU και η αλήθεια είναι ότι ζαλίστηκα προσπαθώντας να καταλάβω το πώς δουλεύουν τα BB, smart cashback, μπάρες με ημερομηνίες, πότε πρέπει να μπεις και πότε πρέπει να βγεις, πότε να ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο και πότε το άλλο κλπ.Παρατήρησα όμως με μεγάλο ενδιαφέρον το πόσο ευχαριστημένοι είναι όλοι από την οικονομία που κάνουν χάρη στο liquid.

Αν αλλάξω τις κάρτες με CU ποιες κινήσης θα μου προτείνατε να κάνω με γνώμονα αποκλειστικά την οικονομία μιας και οι ανάγκες σε χρόνους ομιλίας και δεδομένα, τουλάχιστον για την ώρα, είναι από χαμηλές εώς ελάχιστες;

Επίσης θα μπορώ να διαχειριστώ και τους 3 αριθμούς μέσω του CU app εγώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανετα πολλούς λογαριασμούς.  Το liquid είναι βασικά εντελώς απλό ... το αφήνεις να σου παίρνει 8 ευρω το μήνα αυτόματα και δεν ασχολείσαι ξανά . Απλά θα σου αφαιρεί 2 cent για κάθε 3 λεπτά ομιλίας , και 1,2 ευρω για κάθε 1 gb . Στο τέλος ενως 6μηνου πχ  θα έχεις μαζέψει αρκετα χρήματα υπόλοιπο που θα τα χαλάσεις σε σουβλάκια ή soypermarket ή hardware.

Τωρα αν έχεις όρεξη , έχεις πολλες επιπλέον  επιλογές ... φτηνότερο ιντερνετ , να βάζεις λιγότερα χρήματα , να έχεις δωράκια χρηματικά ή ιντερνετ η δωρεάν τηλέφωνα .... δες εδω που ειναι κάπως μαζεμενα και πές μας αν καταλαβες ή οχι ( πρόσεξε κυρίως κατα την φορητότητα να πάρεις τα δωρα)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, duckino said:

 

Επίσης θα μπορώ να διαχειριστώ και τους 3 αριθμούς μέσω του CU app εγώ;

Ευχαριστώ

Εαν εννοείς και τους 3 αριθμούς συγχρόνως οπως γίνεται στο Q app, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στη βονταφον. 

6 ώρες πριν, blizard said:

Ναι ανετα πολλούς λογαριασμούς. 

(Το αφήνω εδω πριν το σβήσει απο το ποστ του για να βλεπετε μερικοι ποσο δικιο εχουμε που λεμε για την παραπληροφορηση που πεφτει στο τοπικ του liquid...)

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, duckino said:

 

Επίσης θα μπορώ να διαχειριστώ και τους 3 αριθμούς μέσω του CU app εγώ;

Ευχαριστώ

Όχι ταυτόχρονα δεν μπορείς να τους διαχειρίζεσαι.. προφανώς μπορείς να βγαίνεις από τον έναν λογαριασμό και να μπαίνεις στον άλλο, αλλά η λειτουργία των πολλαπλών λογαριασμών δεν υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Όχι ταυτόχρονα δεν μπορείς να τους διαχειρίζεσαι.. προφανώς μπορείς να βγαίνεις από τον έναν λογαριασμό και να μπαίνεις στον άλλο, αλλά η λειτουργία των πολλαπλών λογαριασμών δεν υποστηρίζεται.

Μισό κιλό για να καταλάβω

"Ταυτόχρονα" προφανώς και δεν γίνεται.Όπως και στο Q app από το ίδιο κινητό αποσυνδέομαι απ' τον ένα αριθμό και συνδέομαι με τον άλλο.Έχω κάνει προηγουμένως εγγραφή και για τους τρεις όμως και συνδέομαι όποτε χρειάζεται και στους τρεις.

Αυτό δεν γινεται στο liquid;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, duckino said:

Μισό κιλό για να καταλάβω

"Ταυτόχρονα" προφανώς και δεν γίνεται.Όπως και στο Q app από το ίδιο κινητό αποσυνδέομαι απ' τον ένα αριθμό και συνδέομαι με τον άλλο.Έχω κάνει προηγουμένως εγγραφή και για τους τρεις όμως και συνδέομαι όποτε χρειάζεται και στους τρεις.

Αυτό δεν γινεται στο liquid;

Όχι. Πρέπει να βγαίνεις από το δικό σου λογαριασμό και να logάρεις με τον επόμενο. ΔΕΝ αποθηκεύονται.

@duckino γενικώς αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι, προχώρα. Λύσεις υπάρχουν για όλα είτε εύκολες, είτε περίπλοκες. Ο χρόνος είναι χρήμα σε όλες τις εκφάνσεις του liquid.

 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Μονο το κιου αππ και το κοσμοτε αππ υποστηριζουν πολλαπλους λογαριασμους συγχρονως. Ριξε μια ματιά και στο φρογκ εαν οπως λες ψαχνεις οικονομια.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

Μονο το κιου αππ και το κοσμοτε αππ υποστηριζουν πολλαπλους λογαριασμους συγχρονως. Ριξε μια ματιά και στο φρογκ εαν οπως λες ψαχνεις οικονομια.

Το frog ΔΕΝ υποστηρίζει όμως πολλαπλούς λογαριασμούς. Και η Cosmote ap δεν σου δείχνει σωστά τα πακέτα. Ζήλεψες τον @blizardκι άρχισες την παραπληροφόρηση;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kalitexnis_g said:

Το frog ΔΕΝ υποστηρίζει όμως πολλαπλούς λογαριασμούς. Και η Cosmote ap δεν σου δείχνει σωστά τα πακέτα. Ζήλεψες τον @blizardκι άρχισες την παραπληροφόρηση;

Δεν εγραψα αυτο. Πιες καφε και ξαναδιάβασε τι έγραψα. Άλλος παραπληροφορεί εδώ μέσα...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

Δεν εγραψα αυτο. Πιες καφε και ξαναδιάβασε τι έγραψα. Άλλος παραπληροφορεί εδώ μέσα...

Χαχαχαχχα ευτυχώς οι συμφορουμίτες δεν είναι χθεσινοί.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το κατάστημα της Vodafone.Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα 20€ για τη φορητότητα του κάθε αριθμού.Προπολεμικά τη θυμάμαι στο 10άρικο.Τουλάχιστον τον 1ο μήνα δίνουν πολύ πράμα από δεδομένα, ομιλία και sms οπότε στο δεκάρικο πάει το κόστος και πάλι.Σκέφτομαι να τα κάνω CU για αρχή και μετά τον πρώτο μήνα "δώρο" τα γυρίζω σε liquid.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει την ανανέωση ανά 2μηνο.Αν γίνεται με κάποια "πονηριά/πατέντα" κάθε μήνα ή αν τη ρυθμίζεις έτσι από το app ώστε να γίνεται μία και τέλος αυτόματα.Επίσης ισχύει και για τις ανανεώσεις των 8€;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...