Jump to content

Realme 9 5G


phanispal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω ότι δεν υπάρχει νήμα για το συγκεκριμένο μοντέλο, και με αφορμή την προσφορά της Vodafone (https://www.vodafone.gr/eshop/smartphones/realme-mblph-realme-95gds4128gbblackv/p-149032/) ήθελα να γίνει μια κουβέντα να δούμε κατά πόσο όντως αξίζει, όπως και τι γίνεται τελικά με τα χαρακτηριστικά του.

To GSMArena λέει ότι δεν έχει NFC (https://www.gsmarena.com/realme_9_5g-11514.php). Κάποιοι λένε ότι έχει, απλά πρέπει να το ψάξεις στις ρυθμίσεις (ενδεχομένως αναφέρεται διαφορετικά)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, phanispal said:

Βλέπω ότι δεν υπάρχει νήμα για το συγκεκριμένο μοντέλο, και με αφορμή την προσφορά της Vodafone (https://www.vodafone.gr/eshop/smartphones/realme-mblph-realme-95gds4128gbblackv/p-149032/) ήθελα να γίνει μια κουβέντα να δούμε κατά πόσο όντως αξίζει, όπως και τι γίνεται τελικά με τα χαρακτηριστικά του.

To GSMArena λέει ότι δεν έχει NFC (https://www.gsmarena.com/realme_9_5g-11514.php). Κάποιοι λένε ότι έχει, απλά πρέπει να το ψάξεις στις ρυθμίσεις (ενδεχομένως αναφέρεται διαφορετικά)

Πριν 6 μήνες, που η vodafone το είχε πάλι προσφορά, είχα ενδιαφερθεί κι εγώ και επειδή, όπως κι εσύ, είχα διαβάσει ότι δεν δεν έχει NFC πήγα και το είδα σε κατάστημα. Τελικά είχε NFC. 

Όμως δεν το πήρα. Το καθυστέρησα λίγο, οπότε έληξε η προσφορά και η τιμή του ανέβηκε αρκετά.

Αν θυμάμαι καλά, υποστήριζε και επέκταση Ram, εκτός και αν κάτι άλλαξε.

Βέβαια καλά θα ήταν, με κάποιο τρόπο, να τα επιβεβαιώσεις πριν το αγοράσεις, μην τυχόν έχει γίνει εισαγωγή από κάποια άλλη αγορά που δεν τα υποστηρίζει. Δεν το νομίζω, αλλά λέμε τώρα για πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, phanispal said:

Βλέπω ότι δεν υπάρχει νήμα για το συγκεκριμένο μοντέλο, και με αφορμή την προσφορά της Vodafone (https://www.vodafone.gr/eshop/smartphones/realme-mblph-realme-95gds4128gbblackv/p-149032/) ήθελα να γίνει μια κουβέντα να δούμε κατά πόσο όντως αξίζει, όπως και τι γίνεται τελικά με τα χαρακτηριστικά του.

To GSMArena λέει ότι δεν έχει NFC (https://www.gsmarena.com/realme_9_5g-11514.php). Κάποιοι λένε ότι έχει, απλά πρέπει να το ψάξεις στις ρυθμίσεις (ενδεχομένως αναφέρεται διαφορετικά)

Το πήρα για δεύτερη συσκευή λόγω της προσφοράς και έχει NFC και μάλιστα δουλεύει άψογα, επίσης έχει επέκταση ram. Για τα 149 € μια χαρά είναι,και η οθόνη και η κάμερα βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αυτό με την επέκταση RAM πώς δουλεύει;

Πρέπει να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service point; Τιμή στο περίπου; Και μέχρι πόσο μπορώ να την αυξήσω;

Επίσης το. NFC πώς το βρίσκω στις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Spoiler
Spoiler

 

 

Ολα στο μενου ρυθμίσεων βρίσκονται εννοείται.

Screenshot_2022-12-26-08-52-23-96_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Screenshot_2022-12-26-08-52-35-93_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Screenshot_2022-12-26-08-52-53-91_41a74ddf68be21faad2fbbb691b15143.jpg

Screenshot_2022-12-26-08-52-58-37_41a74ddf68be21faad2fbbb691b15143.jpg

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ.

Τα 1/2/3 έξτρα GB που παίρνει απ' τον αποθηκευτικό χώρο ξέρεις αν έχουν ίδια ταχύτητα με την κανονική;

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάμε για virtual ram δεν νομίζω ότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά της DDR4 επεξεργαστικής μνήμης για τις διεργασίες. Πάντως το κινητό αυτό σε γενικές γραμμές δουλεύει σβέλτα αλλά το λογισμικό χρειάζεται βελτίωση για να εξαλειφθούν κατι μικρά hickups που εμφανίζονται περιστασιακά σε μικρό βαθμό αλλά αντιληπτό. Τώρα τον Ιανουάριο όπως διάβασα θα πάρει την realme UI 4.0 με Android 13.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω Cosmote και δε μπαίνει 5G.

Ένας φίλος μου είπε να τους πάρω να τους πω να με κάνουν εγγραφή στο 5G.

Μετά από 45 λεπτά αναμονή βαρέθηκα και είδα ότι μπορώ να στείλω SMS το 5G στο 1333, έτσι κι έκανα.

Και μου ήρθε απάντηση "Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ COSMOTE 5G ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ cosmote.gr/5G".

Τι φάση τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις συμβατή συσκευή, βάζεις την SIM σου και στέλνεις από εκεί το SMS. Μπορείς και να πας σε Γερμανό ή κατάστημα Cosmote και να στο ανοίξουν.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thanks, it did the trick.

Γιατί όλο αυτό όμως; Επειδή δεν την έχει στις πιστοποιημένες η Cosmote;

Ερώτηση: με δεδομένα ανοιχτά (είτε 4G είτε 5G), όταν καλώ κάποιον απενεργοποιούνται.

Δε γίνεται να έχω δεδομένα κατά τη διάρκεια κλήσης;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: επειδή η τύχη του συγκεκριμένου μοντέλου σα να αγνοείται από την άποψη ότι ψάχνω για θήκη και για tempered glass και έχουν μόνο για το 9i και για το Pro/Pro+, με ποιο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο το 9 5G;

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Thanks, it did the trick.
Γιατί όλο αυτό όμως; Επειδή δεν την έχει στις πιστοποιημένες η Cosmote;
Ερώτηση: με δεδομένα ανοιχτά (είτε 4G είτε 5G), όταν καλώ κάποιον απενεργοποιούνται.
Δε γίνεται να έχω δεδομένα κατά τη διάρκεια κλήσης;
Πρεπει να ενεργοποιηθεί και το VoLTE. Αν δεν δουλέψει το μήνυμα WIFICALL στο 1333 από τη συσκευή σου (ενεργοποιει WiFi Calling και VoLTE μαζί) κάνε το ίδιο που έκανες και για το 5G

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξαιρετική τιμή για τα specs, έχει και επιλογή να αυξήσεις την virtual ram ( δεν υπάρχει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής στο redmi note 11 ).   Έχει γίνει αναβάθμιση σε Android 13;

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Και στο Redmi Note 10s που είχα μέχρι πρόσφατα γινόταν επέκταση ram,και στο  Redmi Note 11s οπότε υποθέτω και στο Redmi Note 11 θα υπάρχει. Τώρα στο realme 9 5g που έχω τώρα επειδή τώρα τον Ιανουάριο θα βγει realme UI 4.0( Android 13)  ψαχνόμουν και διαβάζοντας εδώ για χρήση πχ. Turbo VPN (Playstore) για να έρθει πιο γρήγορα αναβάθμιση το έβαλα να ψάξει (με ip Γερμανία) και μου έβγαλε πιο πρόσφατη την αναβάθμιση 11_Α_43 που την έκανα. Πάντως με τον ίδιο τρόπο πιστεύω θα βγάλει και την realme UI 4.0 τις επόμενες μέρες.

 

image007.webp

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η Realme να μην είναι σαν την Xiaomi με τις αναβαθμίσεις και τρέχουμε και δε φτάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυπικοί .Στο realme 9 pro την έδωσε στην ώρα της, πριν τα Χριστούγεννα είχα πάρει σταθερή android 13.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα και εγώ αυτό το κινητό, υπάρχει σε μερικά καταστήματα ακόμα αν και το κατέβασαν από το site...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει επιλογή για always on display; Σε βίντεο στο YouTube δείχνει να υπάρχει αλλά δεν βρίσκω κάτι... Από την άλλη μάλλον σε εκδόσεις για Ινδία πχ υπάρχει και όχι για Ευρώπη...

 

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Τώρα για android 13, αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, asterias1984 said:

Το πήρα και εγώ αυτό το κινητό, υπάρχει σε μερικά καταστήματα ακόμα αν και το κατέβασαν από το site...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει επιλογή για always on display; Σε βίντεο στο YouTube δείχνει να υπάρχει αλλά δεν βρίσκω κάτι... Από την άλλη μάλλον σε εκδόσεις για Ινδία πχ υπάρχει και όχι για Ευρώπη...

 

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Τώρα για android 13, αναμένουμε...

Το βρήκες αυτές τις μέρες σε κατάστημα Vodafone στα 149 ευρω; !

Link to comment
Share on other sites

Ναι στη Περαία Θεσσαλονίκης. Πάντως αν το ψάχνεις μπες στο fb γράψε vodafone και βρες τα καταστήματα της περιοχής σου. Απαντάμε σχεδόν όλα και αν το έχουν θα σε πουν 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς καλό τζαμάκι που να μην το πετάει / σηκώνει η θήκη του κινητού;
Στο Πλαίσιο βλέπω αυτή https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/aksesouar-gia-kinita/memvranes-gialia-prostasias/sentio-giali-2-5-d-realme-9-pro-9-5g_4014901 η οποία πιάνει την οθόνη και περιμετρικά στα άκρα της και είμαι 99% σίγουρος ότι η θήκη που έρχεται με το κινητό θα το σηκώνει.

Οπότε λογικά πρέπει να κοιτάζουμε για κάποιο που δεν καλύπτει τα άκρα, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε και η αναβάθμιση σε realme UI 4.0 εντός Ιανουαρίου όπως ήταν στο roadmap, για να δούμε...

Επέκταση μνήμης ram τώρα εως +4 GB, προστέθηκαν δυο γραμματοσειρές ακόμα για επιλογή,νέο animation φόρτισης,ταπετσαρίες καρουζελ στην οθόνη κλειδώματος. Αυτά για τώρα παρατήρησα μκαι γενικά πιο σβέλτο ... 

Screenshot_2023-01-28-11-42-10-41_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Screenshot_2023-01-28-18-22-23-73_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Screenshot_2023-01-28-18-22-12-05_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου (πρέπει να είναι από Πολωνία) δεν ήρθε ακόμα κάτι, και έκανα και έλεγχο για ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...