Jump to content

Alcatel One Touch 735 / 735i


DimitrisNo2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://my-onetouch.com/eService/contact?en=fr

 

Άμα σου βγάζει server errors ξαναδοκίμασε μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι θα σου απαντήσουν σύντομα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

xerome!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.

 

http://www.texnokosmos.com

Link to comment
Share on other sites

παιδια,δεν τα καταφερα, βαρεθηκα και απλα περιμενω το usb καλωδιο.

εκανα α-κ-ρ-ι-β-ω-ς οτι μου εγραψε ο keysmith αλλα τιποτα...

akalokat, ειδα ολες τις σελιδες, δεν γραφεις πουθενα τιποτα..

bye

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χθες που τηλεφώνησα στο service στην Κανιγκος (omniteck) μου είπαν πως το firmware έιναι διαθέσιμο και να περάσω για upgrade (9πμ-5μμ).
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, όταν πας και το κάνεις ενημέρωσέ με σε παρακαλώ.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

έκανα την περιφυμη αναβάθμηση που θα έλυνε ο πρόβλημα ανζήτησης.

 

Παώ εκεί (κανιγκος Omnitel) Και εξηγώ το πρόβλημα. Μια κοπέλα παίρνει το κινητό το πάει μέσα και επιστρέφει, λέγοντας.

- Μα δουλευει η αναζήτηση. (με την SIM που είχαν βάλει αυτοί)

- δεν μπορέι λέω για να δώ...

Τι να δώ ΔΟΥΛΕΥΕ σε όλα τα γράμματα :wacko: (έλα χριστέ και παναγιά)

- Δεν είμαι τρελός λέω βγάζω την δικιά οτυς SIM και βάζω την δικιά μου κάρτα...

Και όντος με την δικιά μου SIM η αναζήτη ΔΕΝ δουλευε! (όπως έλεγα)

Καλό και αυτό... Μου λέει υπάρχει ναναβάθμηση και ελάτε σε δύο ώρες να το πάρεται.

Το πέρνω και μου λεν αναβάθμηση και αλλαγή οθόνης :confused:

- Οθόνης?? Μα το κινητό έιναι με την ζελατίνα ΔΕΝ το έχω δουλέψει.

- Ε.. κανα καμένο πιξελ είχε... την αλλάξαμε

(ισως ξέπλημα ανταλακτικών ήταν αυτό)

και βάζω την κάρτα μου αλλά η αναζήτηση παπαλα!!! Δνε δουλευε.

Μου λέει ξανααπευθυνθείτε στην alcatel εμείς αυτό το firmware εχουμε

 

Σπίτι με την ησυχί αμου διαπίστοσα (αφού τα έσβησα όλα contacts) πως τώρα δουλευει για ΟΛΑ τα ΛΑΤΙΝΙΚΑ γράμματα (αλλά όχι μολις τα εισάγει εκεί μπερδευται, Πρέπει να βγείς και να ξαναμπείς στην αναζητηση).

 

Στα Ελληνικα (Δ, Φ, Ω, Π, Σ, Γ, Θ) ΔΕΝ δουλευει σε ΚΑΝΕΝΑ, μόνο στα λατινικά...

:cry:

Δοκίμασα και άλλες δύο κάρτες (όλων τα δίκτυα δηλαδή). Τιποτα...

 

κοινώς μισή δουλειά :mad:

 

Αντε να ξαναγράψω αντε να ξαναδώ τι γίνεται (με Alcatel)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα!

Είπες ότι στην αντιπροσωπεία δούλευαν όλα. Γιατί δεν το πήρες να φύγεις;

Πάντως αυτό με την κάρτα με έβαλε σε υποψίες. Αν σβήσεις όλες τις εγγραφές από τη SIM παίζει;

 

Α, και τώρα τι έκδοση firmware έχεις; Και τι αλλαγές έχει;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

στην αντιπρωσοπία δουλευαν όλα με την ΔΙΚΗ τους SIM (μια vodafon παλιά). OXI με την δική μου (καινούρια Cosmote). Οταν άλλαξα SIM (και έβαλα την δική μου) δεν δουλευε τίποτα όπως και πρίν.

 

το Bug είναι SIM specific!!! Δοκίμασε και εσύ μια άλλη SIM και ίσως δουλέψει η αναζήτηση. Το θέμα έιναι πως με το νεο firmware δουλευει με ολες τις SIM η αναζήτηση αλλά για λατινικά γράμματα μόνο... (πριν ούτε για λατινικα δουλευε)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το περίφημο option του μενού που γράφει στο manual "Αναζήτηση με όνομα" ή κάτι τέτοιο υπάρχει επιτέλους στο νέο firmware?

Η μόνο πατώντας γράμματα δουλεύει;

Και επιπλέον, ένα πράγμα που δεν κατάλαβα ποτέ, όταν πατάς ας πούμε το [3 def] δε θα έπρεπε πατώντας το κυκλικά να πηγαίνει στις εγγραφές που αρχίζουν με d, e, f? Τώρα νομίζω ότι πηγαίνει μόνο στο πρώτο γράμμα (d).

 

Α, και την οθόνη στην άλλαξαν τσάμπα;

Πολύ ύποπτο μου ακούγεται αυτό, μήπως έχει κανά bug και αυτή και την αλλάζουν;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έπρεπε, αλλά αυτό λέμε ότι η αναζήτηση είναι χαλασμένη.. Δεν παίζει!! Κανει ότι θέλει.

θα δεις προσθέτοντας με τον καιρό contacts οτι άλλες φορές θα πάει σε άλλα γραμματα που πριν δεν δουλευε ενώ θα σταματάει να δουλευει σε αυτά που δουλευε. Κοινώς μπαχαλο. Ισως με άλλη SIM να δουλέψει (δοκίμασε καμια bfree σου και πες μου).

 

Με το νεο firmware όλα δουλευουν μια χαρά def κάνει κύκλους (αλλά μόνο στα λατινικά δεν πάει στο Δ)

Η οθονη έιναι "ξέπλημα" ίσως. Δηλαδή δικαιολογουν ανταλακτικό από την μαμά εταιρία (το πληρώνει η alctel) και την χρησιμοποιούν γιαπεισκευή άλλου κινητού έκτώς εγγίησης. (οι οθόνες είναι must)

 

Συνηστώ να συμαδευεται και τις μπαταρίες με μαρκαδόδο μην βρεθείται με καμια παλιά.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση μάλλον με την πλειοψηφία των θαμώνων του forum, δεν έχω άλλη κάρτα SIM! Μία έχω μόνο και είναι Cosmote με συμβόλαιο.

Θα δοκιμάσω να σβήσω όλα τα contacts από τη SIM.

(Τα έχω περασμένα στο PC από το προηγούμενό μου κινητό, το T65)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρος τι έπαιζε πριν και τι όχι, πάντως έσβησα όλες τις επαφές από τη σιμ και μου παίζει η αναζήτηση μια χαρά στα ελληνικά (δεν έχω τίποτα στα λατινικά) εκτός από κάποια "εξωτικά" γράμματα (π.χ. Χ, Ψ).

Οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο συνταρακτικό, δεν πάω για αναβάθμιση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να κάνω downgrade??

Τι εννοείς δεν ε΄χω τίποτα στα λατινικα (το Μ, Κ, είναι και λατινικα)?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν έχω καταλάβει καλά, δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ των λατινικών και ελληνικών γραμμάτων που είναι ίδια στα κεφαλαία (Α, Β, Ε, Κ, Μ, Ν, κλπ.). Οπότε είτε γράψεις ΚΩΣΤΑΣ ή KEANU θα είναι το ίδιο όσον αφορά την αναζήτηση και ταξινόμηση.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν κάνει διαχωρισμό όταν χρησιμοποιεί Non-Unicode γραμματα (γιατί αν χρησιμοποιεί unicode είναι εντελός διαφορετικά το K από το K (λατινικό)

 

Επαιξα χθες με το καινούριο firmware. Φοβαμε ότι ούτε σε όλα τα λατινικά δουλευει εκτώς αν φτιάξει τουλάχιστον ένα contact σε κάθε γράμμα. Κοινώς είναι ακόμα προβληματικότατο... :(

 

Και επειδή η alcatel με βγάζει τρελό θα της ξαναγράψω.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το κινητόαυτό θα με τρελάνει. Τι σας είπα ότι δουλευουν τα λατινικα... Τα "παπουτσια" μου τα δυο δουλευουν. Οτι θέλει κάνει. Σημερα το πρωί το ανοίγω με Stet καρτα που χθεσ δεν δουλευε κανενα γραμμα μετα το τ στο πληκτρολογιο και ολος τυχαιως δουλευαν τα παντα!!! :eek: Ναι και ελληνικά και λατινικα! :wacko:

To σβήνω βάζω άλλη καρτα cosmote το ίδιο πρόβλημα. Ξαναβάζω την Telestet και τώρα δεν δουλευει στα ελληνικά. την ξαναβγάζω την κουνάω λίγο προς τα πανω και ξαναμπαίνω και τα ελληνικά δουλευαν. Ωραία το β΄ρηκα λεώ, πρέπει να μπένει η κάρτα ψηλά. Βάζω την Cosmote αλλά δεν... Τα ίδια μανολάκι μου... Τελικά μετά από μερικές επιπλέον καταχωρίσεις το σκινικό άλλαξε κλαι γράμματα που μου δουλευαν έπαψαν ενώ αλλα που δεν δουλευαν αρχισαν να δουλευουν... Κοινως είμαι ακριβώς στα παλιά σε σημείο να μην ξέρω αν έκανα ανβαθμιση η όχι :whistle:

 

Α, να πω επίσεισ πως τα γραμματ δεν δουλευουν η δουλευουν καταπερίπτωση. Ετσι εγώ έχω φτιάξει και άλλες κατηγορίες (συγκενέις, φίλουσ, κτλ) Ενώ στο ένα πχ παίζει το Χ αλλά πάιζει το Η σε άλλη κατηγορια ΔΕΝ παίζει Η αλλά παίζει το Χ ή οποιοςδηποτε συνδιασμός. Αν το ξαναανοίξω μπορέι να οδυλευουν όλα :blink:

 

Θέλει firmware

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ti lei to kinto telika?akougontai polla.exi kanis na stili kamia photo travigmeni apo to 735i na doume thn kaliteri analisi?genika i camera ti lei?apo iperithres pernai java i theli usb?poso kani to kalodiaki?kratai i mpataria poses meres genika an iste ikanopoimeni.grigora giati psinomai
Link to comment
Share on other sites

Φίλε silentpower, το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα Ericsson T65. Έχω δει επίσης από πρώτο χέρι τα Sagem MyV65, Ericsson Z600, T610, Nokia 6600.

Οπότε μπορώ να συγκρίνω ως προς τα παραπάνω και μόνο.

Η κάμερα του 735i βγάζει μέγιστη ανάλυση 352x288 και η ποιότητά της μοιάζει με webcam, όπως περίπου και αυτή των περισσότερων υπολοίπων. Μόνο το Nokia 6600 με εντυπωσίασε πραγματικά με την ανάλυση και την ποιότητα των φωτογραφιών του (σα φθηνή ψηφιακή φωτογραφική).

Java δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να περάσω γιατί δεν έχω βρει τίποτα. Και είναι περίεργο, γιατί τα 2 παιχνίδια που έχει μέσα είναι από gameloft, όμως αν πας στο site τους δεν το αναφέρουν καθόλου. Καλωδιάκι δεν πήρα και ούτε θα πάρω, οι υπέρυθρες από το notebook παίζουν μια χαρά για φωτό και μελωδίες. Με τη μπαταρία δεν είμαι ικανοποιημένος, πέφτει πολύ γρήγορα σε σχέση με το T65, αλλά το T65 δεν είναι έγχρωμο και δεν έχει όλα τα καλούδια που έχει τούτο δω.

Μικροενοχλήσεις σε άλλα σημεία έχω, όπως π.χ. ότι το ξυπνητήρι του είναι είτε εβδομαδιαίο είτε one-time, ενώ το Τ65 σε άφηνε να ορίσεις ποιες μέρες θέλεις να χτυπάει.

Και φυσικά υπάρχει και το πρόβλημα της ταξινόμησης και αναζήτησης που έχουμε αναφέρει εδώ.

Κατά τα άλλα μια χαρά, για τα λεφτά του όταν το πήρα πριν ένα μήνα, δεν υπήρχε καλύτερο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κοπελιά μου έχει myx-v6 (v65 παρόμοιο) τολμώ να πώ πως η μπαταρία, κάμερα και η οθόνη των sagem (640χ480 άλλωστε) είναι μακράν καλύτερη από αυτή του alcatel (352x288) και σε ανάλυση αλλά και σε καθαρότητα και φωτηνότητα (Τραβά σε πιο σκοτάδι το sagem) αλλά μέχρι εκεί.

 

Σε ευχριστία, ασφαλώς το Alcatel δεν πάιζεται (μόνο τα siemens τα χτυπάνε ίσως). Ας (και αν) λύσουν το πρόβλημα με την αναζήτηση και πάρε alcatel τα οποία έιναι και πιο μικρά σε μέγεθος και πιο όμορφα από sagem (γνώμη μου).

 

Αν βρέις το 735 NOT i πάρε αυτό που έιναι απροβλημάτιστο αλλά δεν έχει Java.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι η διαφορά του 735 από το 735i είναι η ύπαρξη JAVA.

Μπορεί να υπάρξει αναβάθμιση από 735 σε 735i;

 

:rolleyes:

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Οχι!

Επίσημη απάντηση από αντιπρωσοπία. Αυτό δεν γίνεται, λόγο διαφορετικού Hardware. Το έψαξα εγώ για να κάνω downgrade από 735ι σε 735 (να την βράσω την Java οταν δεν παίζει η αναζήτηση)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

όντως τα παλιά links δεν έπαιζαν αλλά τώρα υπάρχουν νέα (κοιτάξτε το σχετικό θέμα)
mixalis0mcp is here ! Welcome to the new, better, stronger, faster, unwired revolution ...Welcome to myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ,χρειάζομαι βοήθεια στο θέμα με τις υπέρυθρες και το 735ι.

 

Έχω ΜΑ-620 πάνω σε Windows XP PRO SP1 και βλέπουν το κινητό για λίγο δίνοντας το μήνυμα ALCATEL ΟΤ 735ι is in range αλλά ποτέ δεν συνδέεται. Σε λίγο αυτό χάνεται βέβαια.Ακόμα ποτέ δεν βλέπω στα modem καποιο standard over ir και ούτε άλλη com εκτός από τις δύο σειριακές (αν πάω να κάνω manually εγκατασταση κάποιου modem υπάρχουν σαν επιλογή οι οδηγοί της Alcatel για το 735ι αλλά δεν είναι δυνατή η επιλογή κάποιου άλλου port ,οπότε δεν γίνεται να λειτουργήσει τίποτα.).Το Ζ600 το έβλεπε κανονικά,άρα από την πλευρά του ΜΑ620 και του USB γενικότερα δεν υπάρχει πρόβλημα. Το software της Alcatel PC suite 2.20(και αναβαθμ. σε 2.24 απο δίκτυο) όταν φτάνω στο setup connection στο κρίσιμο σημείο , αφήνει το next ανενεργό και δεν μπορώ να συνεχίσω ακομα και αν κάποια στιγμή το ΜΑ 620 αναγνωρίσει το κινητό(το δει in range).

 

Υπαρχει κανένας που να γνωρίζει το αντικείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Σας λέω φτέει ο driver. Που κωλάτε απλά πάτε στο control panel και σβήστε το Alcatel modem. Μετά και μέσω του προγράμματός της aclactel περάστε το σωστό όπως λέω

τρέξε το "Setup connection" δίάλεξε IR και ακολούθα τις οδηγίες. Απλά ΜΗΝ ανάψεις τις IR πριν σου το ζητήσει. Μόλις το ζητήσει θα δεις θα βάλει άλλους drivers.

Δοκιμάστε το σε νέο Pc που δεν έχει ξαναδέι alcatel απλά μην ανάψετε το Ir πριν σας το ζητήσει το πρόγραμμα. Θα δέιτε παίζει. Δεν υπάρχει περίπτωση. Θέλω να πώ πως το ίδιο πρόβλημα θα το έχετια με εγγενείς υπέρυθρες που έχουν κάποια laptop. Δεν φταίει το IR αλλά το ότι τα windows εχουν από την μάνα τους ένα driver που δεν πάιζει. Υπάρχει και ο IrCom driver που ορίζει COM θύρα για το M620 αλλά δεν χρι΄ζεται για aclatel. Ψάξτε να τον βρείτε στο internet δεν έχω τώρα Λινκ

 

Σε λίγο αυτό χάνεται βέβαια
Ασφαλώς αφού οι υπέρυθρες σβηνουν αν δεν κάνουν τίποτα σε κάποιο χρόνο. Πρέπει να τις ξανανάψεις. Εγώ πάτως τις έβαλα σε sortcut Και ενεργοποιούνται πατόντας το πλήκτρο 7 παρατεταμένα (θα μπορούσα να είχα ορίσει άλλο πλήκτρο από το 2-9)

Επειδή έχω δόσει το κινητό δεν μπορέω να το ξαναπροσομοιώσω αλλά το έχω κάνει δύο φορές σε διαφορετικά μηχανήματα (ένα XP Και ένα 2k server)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω όλα αυτά keysmith .Το δοκίμασα σε 3 λειτουργικά windows 98 se, WINDOWS 2000 ΚΑΙ WINDOWS XP PRO SP1 αλλά δεν δουλεύει.Οι υπέρυθρεW του κινητού δουλεύουν στην αποστολή καρτών σε άλλο και από άλλο κινητό.Ακόμα το ΜΑ 620 δούλευε με Sony Z600;'Ομως το πρόγραμμα της Alcatel δεν προσπαθεί καν να βρει το modem και δεν εωεργοποιείται το πλήκτρο next κατά την εγκατάσταση. Τα windows βλέπουν το κινητό in range αλλά δεν κάνουν εγκατάσταση κανενός οδηγού.Αν κάνω χειροκίνητη εγκατάσταση οδηγών και πάλι δεν δουλεύει.

Από Alcatel μου έστειλαν ειδικό registry cleaner για τους οδηγούς τους αλλά ούτε μετά από αυτό δούλεψε. Έβαλα και το ΙRCOMM ,φαίνεται και σύτό ότι βλέπει in range το κινητό αλλα μετά αν κάνω Log βλέπω device slow to answer ,waiting some more και μετά πάλι την αρχική αναγνώριση , Alcatel Ot735i in range. Καμιά άλλη ιδέα? Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch 735 / 735i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...