Jump to content

Alcatel One Touch 735 / 735i


DimitrisNo2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To εγχειρίδιο θα το βρεις εδώ στα αριστερά.

 

Το πρόγραμμα για επικοινωνία με το pc στην ίδια σελίδα στα δεξιά.

 

Κάποιες φωτογραφίες και μελωδίες για αρχή, μπορείς να βρεις στην υπογραφή μου.

 

Καλορίζικο.

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eυχαριστω!!!!

Μα καλα? ιδιο user guite με το 535 εχει???

Μπραβο τους!!!!!!!

 

Κατι αλλο τωρα.

Συνοδευε το 735 κανενα cd???

Γιατι αν υπηρχε ελειπε και αυτο!!!!

Αν τελικα υπηρχε που μπορω να το βρω????

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο το κουλο???

Μου στελει ενα παιδι ΜΜS (εικονα) και δεν μου την εμφανιζει

γιατι λεει εχει οριο 50 KB σε μια φωτο.

Ενω η φωτο ειναι 54,2.

 

Αχ ρε ALCA, με ξενερωσες τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Με το 535 είναι ίδιο ακριβώς, μόνο η κάμερα λείπει (απ'το 535) και η μνήμη.

Ναι, το δικό μου είχε και cd.

Τίποτα σπουδαίο δεν είχε μέσα, μόνο την πρώτη έκδοση του PC Suite.

Αχρείαστο δηλαδή.

Τα 50kB/MMS ισχύουν και σε μένα.

Ξενέρωμα.

 

Τα νέα για τις συσκευές της Alcatel που έρχονται τα ακούσατε;

Πολύ ενδιαφέροντα, ειδικά το ΟΤ756.

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα φωτό.

Η press release είναι εδώ

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα στα χέρια μου ένα 735i :*

 

Έφτασε σπεύσατε !! :) :up:

 

Συμπεράσματα από δευτέρα. ΣΚ θα το περιεργαστώ..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα στα χέρια μου ένα 735i :*

 

Έφτασε σπεύσατε !! :) :up:

 

Συμπεράσματα από δευτέρα. ΣΚ θα το περιεργαστώ..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ 735 ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑ620 ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ ΣΤΟ PC.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΕΝΩ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΜΟΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΡΧΕΙΑ (ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ FAILED!)ESTEILA MAIL ΣΤΗΝ Μ.Α. ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ALCATEL!ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ PC ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ USB ΚΑΛΩΔΙΟΥ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ FORUM ΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ 735 ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΑΝ ΤΟ PC ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ 735 ΜΕΣΩ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ (ΜΕ ΤΟ ΜΑ620).ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ PC ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ USB ΚΑΛΩΔΙΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΤΟΥ SOFTWARE ΤΟΥ 735? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν διαβάζετε και καμιά προηγούμενη σελίδα;

Το ΟΤ735 επικοινωνεί με υπολογιστή μόνο με χρήση του Alcatel PC Suite.

Το οποίο που θα το βρεις;

Μα φυσικά στην σελίδα της Alcatel .

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ...ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ALCATEL PC SUITE!!!(ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΑΓΟΡΑΣ...)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Δ-Ε-Ν ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑ 620 ΠΟΥ ΕΧΩ...

ΣΤΟ SET UP CONNECTION ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ FAILED.

ENΩ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ "ΒΛΕΠΕΙ" ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ!

EΣΤΕΙΛΑ MAIL ΣΤΗΝ Μ.Α. ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ALCATEL! ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ PC ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ USB ΚΑΛΩΔΙΟΥ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ FORUM ΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ 735 ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΑΝ ΤΟ PC ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ 735 ΜΕΣΩ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ (ΜΕ ΤΟ ΜΑ620).ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.

ΑΥΤΑ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ααα, εντάξει, εγώ δεν το κατάλαβα καλά.

Εγώ έχω το MA-600 (serial όχι usb όπως το 620) και δουλεύει άριστα.

Μάλλον η mobile action εννοεί ότι δεν βγάζουν πρόγραμμα για τα alcatel γιατί στις υπέρυθρες, γενικά, μπορείς να συνδέσεις οτιδήποτε.

Εξάλλου όπως λες, ο υπολογιστής σου το αναγνωρίζει το κινητό.

Σε εμένα, αν έχω ταχύτητα σύνδεσης για την συσκευή υπερύθρων στα 115200 βγάζει failure. Στα 57600 δουλεύει τέλεια.

Δοκίμασέ το.

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

57600 είναι το κλειδί... (το λέει και το manual του ME ότι τα κιντητά θέλουν 57600 και κάτω). Βασικά πρέπει να ριθμίσεις φαντάζομαι το suite να χρησιμοποιεί για IR το IRcom που αντιστοιχέι στο Με620 και όχι κανά COM1-2 που μπορέι να έχει by default

 

Θα το δωκιμάσω σήμερα και θα σου πώ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από TIM Center τελικα, το οποίο όμως το παρήγγηλε από τρίτο κατάστημα (ίσως.. Γερμανός) μιας και οι ίδιοι ΔΕΝ το φέρναν.

 

Η τιμή του είναι ίδια με του 735 μιας και το αντικαθυστά (ίσως να υπάρχει και firmware upgrate για τα παλιά) ας ρωτήσει κάποιος την αντιπροσωπία. πρέπει να έχει γύρο στα 210€ (δεν ξέρω γιατί το πήρα με επιδώτηση)

 

Σαν τηλέφωνο είναι ολόιδιο, μόνο το κουτί αλλάζει που τώρα είναι λευκό και όχι μάυρο. Το μενού αλλάζει μόνο σε ένα, από "παιχνίδια" λ'ει τώρα "απαιχνίδια και άλλα" και έχει ΄με΄σα και υπομενού εφαρμογές (που είναι άδειο). Έχει δυό χαζά παιχνίδι java (οχι αυτά του 735) τα οποία επειδή πλαγιάζεις το κινητό είναι δύσκολο να παίξει μιας και τα χειριστήρια έρχονται στο αριστερό χέρι!! (αμάν εμείς είμαστε δξιόχειρες)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στον Γερμανό Πειραιά την Παρασκευή το απόγευμα που έγραψες ότι το πήρες και ο υπάλληλος έκανε σα να του μίλαγα κινέζικα!

Δε νομίζω να το έχει φέρει ο Γερμανός, εκτός αν ο εν λόγω υπάλληλος είναι γκάου!

 

Παρεμπιπτόντως, επειδή κι εγώ με επιδότηση μάλλον θα το πάρω, πόσο το πήρες και σε ποιό πρόγραμμα; Εγώ βέβαια έλεγα να το πάρω από cosmote, αλλά δε με χαλάει και η ΤΙΜ αν το έχει φέρει ήδη...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος keysmith ( 1 Μάρ. 2004 , 16:03)

 

Έχει δυό χαζά παιχνίδι java (οχι αυτά του 735) τα οποία επειδή πλαγιάζεις το κινητό είναι δύσκολο να παίξει μιας και τα χειριστήρια έρχονται στο αριστερό χέρι!! (αμάν εμείς είμαστε δξιόχειρες)

 

 

Ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις, πρέπει να υπάρχει κάπου ρύθμιση για το πώς θέλεις να "πλαγιάζει" η οθόνη. Το 715 αν θμάμαι καλά έχει επιλογή για δεξιά ή αριστερά, οπότε πιθανώς να συμβαίνει και εδώ το ίδιο.

mixalis0mcp is here ! Welcome to the new, better, stronger, faster, unwired revolution ...Welcome to myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

.

-----------------------------------------

:!: ΑΛΤ ! Κλαρίνοοο.... :!:

-----------------------------------------

 

Μην το αγοράσεται (όχι ακόμα) διότι... ΔΕΝ δουλευει η αναζήτη τηλεφώνικού καταλόγου. :( :(

 

Ούτε στα ελληνικά ΟΥΤΕ στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ... :cry:

 

Στα ελληνικά δεν δουλευει για κανένα γράμμα πλιν του Σ (για κάποιο λογο)

 

Στα λατινικά κάνει ότι θέλει. Μια δουλευει, μια δεν δουλευει για συγκεκριμένα γράματα (Χ, Ν, Ο, κ.α) :wacko:

 

Δεν καταλαβαίνω. Κάτι που δουλευε απροβληματιστα το χαλάσαν τώρα. Ξερει κανείς στοιχεία για την αντιπροσοπία στην ΑΘΗΝΑ να αναζητήσω firmware.

 

Όσο για την Java ο μόνος εμφανής τροπος να φορτώσεις εφαρμογή είναι το ...internet. Το Suite δεν έχει upload για java. :mad:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

έκανα την συνδεση σήμερα με Me620.

 

To λάθος που μάλον έκανες είναι ότι άνηξετ ο κιντιτό και το πλησίασες στο 620 και τα windows τοποθετησαν δικό τους driver. έπειτα διαπίστωσες πως δεν μπορούσες να συνδέσεις με IR μιας και σου έλεγε πως έχει λαθος modem για το com11.

 

Πρέπει να κάνεις remove το driver που έχει μπει μόνος του και έπειτα να σβίσεις το IR (735) Και να περιμένεις (πατόντας το next) να σου ζητήσει να το ανάψεις. Μετά θα εγκαταστίσει αυτό δικό του driver και όλα θα παίζουν jet. Πάντα στα 57600

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί ρε Keysmith, ψαξ'το λίγο παραπάνω, διάβασε το μάνιουαλ...

Είναι δυνατόν να δουλεύει μόνο με το Σ?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

τι μου λές... εγώ τρελάθηκα όταν το είδα.

έκατσα και έκανα 24 contacts το ένα το ονόμασα ΑΛΦΑ με τηλ 21022222

το δευτερο ΒΗΤΑ, το τρήτο ΓΑΜΑ, ΔΕΛΤΑ κτλ.

 

Σου λέω ΔΕΝ δουλεύει... Μάλιστα (σαν πληροφορικάριος που είμαι και παλαιός δεινός προγραματιστής :) ) προσπάθησα με reverce engineering σκέψη να βρώ τι λογική του bug. Δεν μπόρεσα. O τύπος που έγραψε την ρουτήνα ταξινόμησης (η οποία ασφαλώς και δεν δουλεύει) και αναζήτησης τα έχει κάνει μαντάρα. To O-μικρον (που είναι και λατινικό!) δούλευε μόνο αν έβαζα κάτι που άρχιζε από N αλλά τότε δεν δουλευε το Ν το οποίο για να δουλέψει ήθελε contact που αρχίζει από Χ το οπόιο μια δουλευε μια όχι. :angry:

 

Κάπως έτσι τελος πάντον γιατι δεν θυμάμε τις ακριβείς συνθήκες που εντόπησα για καθε γράμμα, πάντως ένα ΜΠΑΧΑΛΟ :mad:

Σημειωτέον γύρησα το τηλέφωνο ΚΑΙ στα Αγγλικά και εκεί μια από τα ίδια... Ευυχός έχει και εκεί πρόβλημα άρα μάλλον θα το φιάξουν θέλω να ελπίζω.

 

Όσο για το μανουαλ λέει (σε ορισμενες γλώσσες η αναζήτηση πρέπει να γίνει από τομενού "ευρεση ονόματος" το οποίο ΔΕΝ βρήκα πουθενά σαν μενού)

 

Πως την πάτησα έτσι... :stupid: Γ@μότο έπρεπε να περιμένω λίγο να μου τα εξηγέι κανας άλλος και να του λέω εγώ "δεν μπορέι... μηπως δεν διαβασες το μανουαλ΄". :D :) ;)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεία της Alcatel τι λέει για όλα αυτά;

 

Και κάτι άλλο:

Από εκεί που θα το πάρω (π.χ. Γερμανός) μπορώ να τους πω να το κάνω ένα test-drive? Όχι με τα πλαστικά που έχουν στη βιτρίνα, με το κανονικό εννοώ για να διαπιστώσω ιδίοις όμασι το πρόβλημα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα (3/3/2004) μίλησα με την εδώ αντιπρωσοπία (Omnitec 2109490790) και τους ανέφερα αναλυτητκά το πρόβλημα.

 

Αφού εξαιτάσαμε όλες τις περιπτώσεις (αν unicode αν από μεταφορά κλτ) συμφώνησαν μαζί μού ότι το πρόβλημα έιναι σημαντικό και ότι πρέπει να λυθεί. Μου είπαν ότι θα διαβηβαστέι στην alcatel και ότι περιμένουν καποιο fix μιας και όπως συμφώνησαν αλλοιώς το τξλέφωνο είναι καταδικασμένο. Μου είπαν να τους ξαναενωχλήσω και θα το κάνω την επόμενη ευδομάδα.. Δεν γνωρλιζουν πότε θα έιναι έτειμη για ναβάθμηση (μπορέι και ένα (1) μηνα να πάρει αλλά και λιγότερο).

 

Αϊ να δούμε...

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό ερώτημα είναι:

Οι ίδιοι (στην αντιπροσωπεία) μπόρεσαν να αναπαράγουν το πρόβλημα σε κάποιο δικό τους 735i;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ THANKS KEYSMITH ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΣΘΕΙΣ ΝΑ HELP!

ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ 57600 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ...

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟ 735 ΜΕΣΩ ΜΑ620 ΜΕ ΤΟ PC?(ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ALCATEL ΚΑΙ Μ.Α. ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...!)

ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ DRIVERS ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ REMOVE?

ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ(ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ) ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ!ΜΗΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ USB ΚΑΛΩΔΙΟ...

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε stabil σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία. είναι σα να φωνάζεις

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch 735 / 735i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...