Jump to content

Καταγραφή προβλημάτων στις κλήσεις με Pixels (Tensor chipset)


tsoump
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταγραφή προβλημάτων στις κλήσεις με τα Pixels που έχουν Tensor chipset
 
Επειδή υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που αντιμετωπίζει προβλήματα με τις κλήσεις στα Pixel 6, 6 pro, 6a, 7, 7 pro, παρακαλώ ας καταγράψει ο καθένας το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ή και όχι μαζί με το setup των καρτών SIM & eSIM. Θα πρότεινα κάθε post που θα γίνεται να φέρει και το παρακάτω συμπληρωμένο πινακάκι για να βγει κάποιο συμπέρασμα. Το δικό μου setup είναι το εξής:
 
Συσκευή : Pixel 6
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote Vodafone
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE) 3G
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL) GSM/WCDMA preferred
Ανοιχτά data : Ναι Όχι
Λειτουργία Allow 2G: Ναι Ναι
 

Στόχος είναι να συλλεχθεί η εμπειρία του καθένα και μετά να γίνουν διαφορετικές δοκιμές με διαφορετικούς παρόχους ώστε να εντοπιστεί το πρόβλημα. Τα modem των συσκευών είναι για τον Tensor G1 είναι το Samsung’s Shannon A5123 5G & για τον Tensor G2 είναι το Samsung Exynos 5300 5G. Ευχαριστώ για τη συνεισφορά σας!

Κοινά προβλήματα που έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής:
- Χαμένες κλήσεις & sms (lost calls)
- Κλήσεις που χάνουν τον ήχο (muted calls)
- Κλήσεις που πέφτουν (dropped calls)
- Πτώσεις δικτύου / εμφάνιση θαυμαστικού (!)
   
 
Παράπονα:  
Link 1    
Link 2    
Link 3    
Link4    
HW pixel 6 pro    
     

New Update: Από 12/12/2022 με root και το ανάλογο magisk module δίνεται η δυνατότητα για 5G, VoLTE & VoWiFi και για τους 3 παρόχους στην Ελλάδα (Cosmote, Vodafone, Wind). Συνεπώς, το παρόν μου setup είναι το παρακάτω. Για την ώρα δεν έχω παρατηρήσει καμιά χαμένη κλήση παρά μόνο ότι κατά την εναλλαγή της SIM στην κλήση υπάρχει κάποιο κώλυμα. Θα το εξετάσω και θα επανέλθω.

Συσκευή : Pixel 6
root : Ναι
OS : Android 13 stock - Security Patch Δεκεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote Vodafone
Επιλεγμένο δίκτυο : 5G LTE (Recommended)
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : NR/LTE/GSM/WCDMA GSM/WCDMA/LTE (PRL)
Ανοιχτά data : Ναι Όχι
Λειτουργία Allow 2G: Ναι Ναι
Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο μια sim κι αυτή φυσική. Είμαι συνδρομητής cosmote χωρίς ρουτ εννοείται.
Με το 6Ρ που είχα, φαίνεται ότι τα πράγματα είχαν διορθωθεί.
Με το 7Ρ όμως, μέσα στις 15 μέρες που το έχω, έχω λάβει 12 sms για χαμένες κλήσεις.
Επίσης άλλες δύο φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης χάθηκε εντελώς το σήμα βγάζοντας θαυμαστικό, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούσω ούτε να με ακούσει ο συνομιλητής μου. Αυτό που λέμε muted calls.
Το παράξενο είναι ότι το σήμα δεν επανήλθε ποτέ όσο κι αν περίμενα, παρά μόνο με επανεκκίνηση.
Τις τελευταίες 3 μέρες άλλαξα sim (είπα να το δοκιμάσω κι αυτό) κι έχω μόνο ένα sms χαμένης κλησης.
Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Συσκευή : Pixel 7 Pro
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote -
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE)  - 
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL) -
Ανοιχτά data : Ναι -
Λειτουργία Allow 2G: Ναι -


Sent from my Pixel 7 Pro

 

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το Pixel 6 δύο μήνες που το δούλεψα,χαλαρά είναι η αλήθεια,με μια φυσική Sim,Wind δεν είδα κάτι τρομερό σε χαμένες κλήσεις...Για να το πω καλύτερα δεν είδα κάτι που δεν είχα δει σε άλλες συσκευές...Μένω σε νησί,και το σήμα σε διάφορες περιοχές δεν είναι και το καλύτερο...

Προβλήματα Πάντος δεν αντιμετώπισα ...

Για το 6 Pro τώρα,είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα...

Σε καμιά βδομάδα θα έχω εικόνα ..

Link to comment
Share on other sites

8 μέρες με το 6 δεν παρατηρώ τίποτα αξιοσημείωτο. Μάλιστα, θεωρώ ότι το αδικώ κιόλας γιατί το περιμένω στη γωνία...Αν δεν είχα διαβάσει τίποτα από πολλά αυτά, δεν θα έδινα καμία σημασία. Όλα μαμά, όπως βγήκε από το κουτί. Μια sim,wind και για τα λεφτά που το πήρα νομίζω κλοπή...

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αυτό το setup έχω σποραδικά muted calls είτε στη μια είτε στην άλλη κάρτα. Το θαυμαστικό και τις αποσυνδέσεις επίσης τις βλέπω μια φορά τη βδομάδα.

Δεν είχα ποτέ χαμένη κλήση και να λάβω μετά SMS.

Όταν έχω και τις 2 κάρτες με ανοιχτά data μού πέφτουν συνέχεια οι κλήσεις και μάλιστα απανωτά.

 

Συσκευή : Pixel 6
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote Vodafone
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE) 3G 
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL) GSM/WCDMA preferred
Ανοιχτά data : Ναι Όχι
Λειτουργία Allow 2G: Ναι Ναι
Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και 2,5 μήνες του 6pro δεν είναι τόσο συχνό το φαινόμενο για εμένα χαμένο κλήσεων τέσσερες ή πέντε φορές ήρθαν sms όσο για το θαυμαστικό δεν το έχω παρατηρήσει ή διαπιστώσει.

Συσκευή :

Pixel 6 pro

root : Όχι
OS :  Android 13 beta - Security Patch Νοεμβρίου
                        Φυσική SIM  
Πάροχος :                     Wind  
Επιλεγμένο δίκτυο :             3G,  4G (LTE)  
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* :   GSM/WCDMA perferred       
Ανοιχτά data :     Όποτε χρειάζεται   
Λειτουργία Allow 2G: Ναι  
Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Συσκευή : Pixel 6
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM  
Πάροχος : Wind  
Επιλεγμένο δίκτυο : 5G(συνιστάται)  
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : NR/LTE/GSM/WCDMA  
Ανοιχτά data : Ναι  
Λειτουργία Allow 2G: Ναι  
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε εσάς πως έχετε NR/LTE/GSM/WCDMA/ χωρίς root πως δεν γύρισε ξανά στην αρχική ρύθμιση? Εγώ όποτε προσπάθησα μετά από λίγο όταν ξανά έμπαινε στο μενού γύρισε στο GSM/WCDMA perfect

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, spideman3 said:

Ερώτηση σε εσάς πως έχετε NR/LTE/GSM/WCDMA/ χωρίς root πως δεν γύρισε ξανά στην αρχική ρύθμιση? Εγώ όποτε προσπάθησα μετά από λίγο όταν ξανά έμπαινε στο μενού γύρισε στο GSM/WCDMA perfect

Καλή απορία. Εμένα το cosmote SIM & data κάθεται (όχι σε όλα), ενώ το vodafone eSIM γυρίζει μόνο του.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατί νομίζω ότι αρκετοί έχουν μπερδευτεί, αν κρίνω από αυτά που διαβάζω παραπάνω.

Δε γίνεται να έχετε επιλεγμένο δίκτυο LTE και προτιμώμενο τύπο δικτύου NR/LTE/GSM/WCDMA. Είναι φύση αδύνατον.

LTE = GSM/WCDMA/LTE (PRL)

5G = NR/LTE/GSM/WCDMA

Να το θέσω διαφορετικά.

Αν πάτε από το μενού *#*#4636#*#* και ορίσετε προτιμώμενο τύπο δικτύου GSM/WCDMA/LTE (PRL), τότε αυτομάτως το επιλεγμένο δίκτυο γυρίζει σε LTE.

Αν πάλι πάτε και ορίσετε NR/LTE/GSM/WCDMA, το επιλεγμένο δίκτυο γυρίζει σε 5G.

Όλα αυτά σε Cosmote.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στον προτεινόμενο τύπο δικτύου τι έχετε επιλέξει;;;

Το 5G/LTE/3G???

Έχω έχω επιλέξει το 5G,και δεν έχω μέχρι στιγμής καμία χαμένη κλήση...Το ίδιο ίσχυε και όσο είχα το 6....

Φυσικά όταν Vodafone  και Wind κλείσουν και αυτές το 3G θα αρχίσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοχοι με πάροχο την Cosmote...

Και κάτι μου λέει ότι στους κατόχους Voda/Wind θα είναι χειρότερα τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή : Pixel 7 pro
root : ΟΧΙ
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote  
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE)  
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL)  
Ανοιχτά data : Ναι  
Λειτουργία Allow 2G: Ναι  

 

Δεύτερο pixel μιας και το πρώτο το έδωσα γιατί το ήθελα σε λευκό χρώμα και με νευρίαζε η οθόνη που είχε θέμα με την oleophobic επίστρωση.

Οπως και το πρώτο κανένα θέμα στις κλήσεις, δεν έχω αντιμετωπίσει χαμένες κλήσεις, ούτε muted.

LTE, κλήση και πέφτει σε Ε και επανέρχεται άμεσα σε LTE. Γενικά πιο πολύ χαμένες κλήσεις είχα χθες με το Sony για κάποιο λόγο παρά με το pixel.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Pixel 6a qpr3.1 με φυσική Vodafone, κανένα πρόβλημα σε χαμένες κλήσεις. Αυτό που ακούω είναι κάτι σχρταχσ στην αρχή όταν μιλάω και δέχομαι δεύτερη κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα manually τη νέα έκδοση Νοεμβρίου του sim manager (.apk) : version D.2.1.473171966-google

Η προηγούμενη ήταν από τον Δεκέμβριο του 2021, σε κάποια pixel έχει έρθει το νέο update πάντως.

Δεν μπορώ να αξιολογήσω αν άλλαξε κάτι, από χθες με πάει στρωτά.

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο βδομάδες προβλημάτων με SIM (Cosmote) & eSIM (Vodafone) , μπορώ να επιβεβαιώσω πως με το configuration του @tsoump τα προβλήματα muted & drops calls έχουν επιλυθεί! 

8 στις 10 κλήσεις είχα προβλήματα, οπότε με το παρακάτω config είδα τα θετικά αποτελέσματα απο την πρώτες κι όλας κλήσεις!

 

Συσκευή : Pixel 6a
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch April 2023
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote Vodafone
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE) 3G
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL) GSM/WCDMA/LTE (PRL)
Ανοιχτά data : Ναι Όχι
Λειτουργία Allow 2G: Ναι Ναι
Edited by kirmis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά !

Κάτοχος 6α απο χτες και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...έκανα την ενημέρωση συστήματος που μου έβγαλε, κατέβασα εφαρμογές κλπ. Παρατηρώ χωρίς ανοιχτα δεδομένα θαυμαστικό(τι σημαίνει αυτό?) στο σήμα με αποτέλεσμα κάποιες κλήσεις να χάνονται όπως έχει αναφερθεί και απο άλλους . Μια κάρτα φυσική whats up cosmote.προτιμώμενος τύπου δικτύου lte και απο το *#*#4636#*#* GSM/WCDMA/LTE (PRL) αυτόματη επιλογή δικτύου και επιτρέπεται το 2g. Οταν έχω ανοιχτα data το θαυμαστικό φεύγει, αναγράφει lte  και κλήση δεν χάνεται μέχρι στιγμής και μετά το τέλος της κλήσης πέφτει σε Ε και επανέρχεται σε lte.Τέλος για κάποιον λόγο δεν μπορώ να συνδέσω το mi watch το bluetooth δεν το βρίσκει(ενω στο Mi9 συνδέεται κανονικά) ούτε γίνεται σύνδεση με την εφαρμογή Mi fitness που κατέβασα στο pixel.εκτός απο root(το οποίο θα το έκανα αλλά είμαι άσχετος) κάποια άλλη ιδέα για τα θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά !
Κάτοχος 6α απο χτες και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...έκανα την ενημέρωση συστήματος που μου έβγαλε, κατέβασα εφαρμογές κλπ. Παρατηρώ χωρίς ανοιχτα δεδομένα θαυμαστικό(τι σημαίνει αυτό?) στο σήμα με αποτέλεσμα κάποιες κλήσεις να χάνονται όπως έχει αναφερθεί και απο άλλους . Μια κάρτα φυσική whats up cosmote.προτιμώμενος τύπου δικτύου lte και απο το *#*#4636#*#* GSM/WCDMA/LTE (PRL) αυτόματη επιλογή δικτύου και επιτρέπεται το 2g. Οταν έχω ανοιχτα data το θαυμαστικό φεύγει, αναγράφει lte  και κλήση δεν χάνεται μέχρι στιγμής και μετά το τέλος της κλήσης πέφτει σε Ε και επανέρχεται σε lte.Τέλος για κάποιον λόγο δεν μπορώ να συνδέσω το mi watch το bluetooth δεν το βρίσκει(ενω στο Mi9 συνδέεται κανονικά) ούτε γίνεται σύνδεση με την εφαρμογή Mi fitness που κατέβασα στο pixel.εκτός απο root(το οποίο θα το έκανα αλλά είμαι άσχετος) κάποια άλλη ιδέα για τα θέματα?

Είναι απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά να σου βγάζει θαυμαστικό με δεδομένα κλειστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή: Pixel 7
Root: Όχι
OS:

Android 13 stock - Security Patch Ιανουαρίου 2023

  Φυσική SIM eSIM
Πάροχος: Cosmote -
Επιλεγμένο δίκτυο: 4G (LTE) -
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#*:

 

GSM/WCDMA/LTE (PRL)

 

-

Ανοιχτά data: Ναι -
Λειτουργία Allow 2G: Ναι

-

Επιπλέον ρυθμίσεις: Adaptive connectivity: OFF, Enable DSDS: OFF (από το μενού *#*#4636#*#*), δοκιμή με προτιμώμενο δίκτυο το 5G (μπας και αλλάζει κάτι).

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα καινούρια SIM ή άλλο πάροχο.

Το κινητό ήταν προ-παραγγελία από amazon.de, από την αρχή έχω θέματα με χαμένες κλήσεις και ρομποτική φωνή σε κλήσεις 20+ λεπτών. Οι χαμένες κλήσεις παρατηρώ ότι συμβαίνουν συνήθως σε περιοχή με κακό σήμα (πχ σπίτι μου). Kατά την κλήση η μετάβαση από LTE σε 2G πολλές φορές αργεί και έχει τύχει κάποιες φορές να κολλήσει χωρίς σήμα-σύνδεση στο δίκτυο μέχρι να κάνω restart ή airplane mode on/off.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Finn said:


Είναι απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά να σου βγάζει θαυμαστικό με δεδομένα κλειστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το πηρα χθες και γενικα λειτουργει καλα. Ομως δεν μπορουν να με παρουν τηλεφωνο. Μου βγαζει την αναπαντητη αφου με πηραν και σε εκεινους βγαζει οτι ειναι κατελλημενο. Εγω μπορω να παρω τηλεφωνο αλλα αργει 30 δευτερολεπτα πιο πριν μεχρι να παρει (υποθετω παιρνει σε 2g?). Μου βγαζε στην κεραια LTE οποτε δεν καταλαβαινω γιατι(?). Η σιμ ειναι φυσικη και ο παροχος vodafone. Εχει αλλος αυτο το προβλημα? τι μπορω να κανω?

 

χρησιμοποιω pixel 6a.

Edited by MT21
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 3:33 ΜΜ, MT21 said:

Το πηρα χθες και γενικα λειτουργει καλα. Ομως δεν μπορουν να με παρουν τηλεφωνο. Μου βγαζει την αναπαντητη αφου με πηραν και σε εκεινους βγαζει οτι ειναι κατελλημενο. Εγω μπορω να παρω τηλεφωνο αλλα αργει 30 δευτερολεπτα πιο πριν μεχρι να παρει (υποθετω παιρνει σε 2g?). Μου βγαζε στην κεραια LTE οποτε δεν καταλαβαινω γιατι(?). Η σιμ ειναι φυσικη και ο παροχος vodafone. Εχει αλλος αυτο το προβλημα? τι μπορω να κανω?

 

χρησιμοποιω pixel 6a.

 Ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα: https://myphone.gr/forum/topic/186059/

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...