Jump to content

TCL 40 series


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφόρησαν οι δύο πρώτες συσκευές της νεας σειράς 40 κινητών τηλεφώνων της TCL. 405 και 40R 5G. Και οι δύο συσκευές έχουν 6,6" LCD IPS HD οθόνες, MediaTek επεξεργαστές, και Samsung JN1 κυρία κάμερα 50mp. Λειτουργικό Android 12. Τιμές €150 και €200. 

Πάλι συσκευές στην χαμηλή/φθηνή κατηγορία που είχαν τα Alcatel, που μάλλον καταργούνται. Δεν θα δούμε συσκευές που θα αντικαταστήσουν τα 10 Pro και 20 Pro; 

Link to comment
Share on other sites

Το TCL 40R 5G 240 ευρω τιμη λιανικης στην ιταλια μεσω της TIM Italia

https://www.tim.it/prodotti/smartphone/tcl-40r#acquisto-a-rate

Ιδιο ξαναζεσταμενο φαγητο (TCL 20R 5G) μετα απο 2 χρονια τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα

Δεν θελει να ρισκαρει αυτη η εταιρια πλεον και να βγαλει αξιολογα μοντελα, οποτε δυστηχως αλλα προβλεπω οτι θα εχει το τελος της LG mobile οπως και αυτη καποια στιγμη

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 3/11/2022 at 5:11 ΠΜ, mobile59 said:

Φθηνοτερο ειναι  το note 10 pro της Xiaomi και το Nova 9 της Huawei απο το παλιακο νεο κινητο της TCL.

Πρόσθεσε και το Realme 9  5G με 149 ευρώ , το Redmi Note 11 και πόσα άλλα.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση για την πολλά υποσχόμενη TCL όταν ξεκινούσε το 2019 με αξιόλογες συσκευές όπως τα Plex, 10 Pro, 10 5G, αργότερα με τα 20 L+, 20 5G και φυσικά το 20 Pro. Πέρσι είχαμε τουλάχιστον συσκευές με amoled οθόνες τα 30 και 30+, φέτος όλη η σειρά 40 είναι με επεξεργαστές 2 ετών χαμηλών επιδόσεων και οθόνες 720p. Η καλύτερη κάμερα που βάζουν πέρσι και φέτος είναι η πολύ μέτρια JN1 50mp της Samsung που όσο καλο και να είναι το λειτουργικό κάμερας τα αποτελέσματα είναι καλά μεν στις φωτογραφίες ημέρας αλλά μέτριες στις νυχτερινές, ειδικά αν δεν υπάρχει ois. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει και τρεις συσκευές ποιότητας με amoled οθόνες, επεξεργαστές όπως sd695, sd778 κάμερες όπως η imx766 της Sony με τιμες €400-600, αλλά...  Η TCL εγινε Alcatel. Κρίμα πολύ κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα έχω βολευτει και με καλύπτουν πλήρως.και το επόμενο κινητό μου,αν υπάρχει η μάρκα όταν θα πάρω tcl θα είναι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο άθλια τα καινούργια που ούτε τζάμπα δεν θα τα κρατούσα. Κρίμα για την κατάντια της και ξεκίνησε καλά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σαπιλα. Και ήμουν από τους μεγαλύτερους φαν της TCL...

Κριμα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2023 at 10:44 ΜΜ, spy14 said:

Εγώ πάντως τα έχω βολευτει και με καλύπτουν πλήρως.και το επόμενο κινητό μου,αν υπάρχει η μάρκα όταν θα πάρω tcl θα είναι.

Αν και εκτός θέματος θα ήθελα να σου προτείνω το επόμενο σου κινητό να είναι Motorola. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις πάλι TCL (εκτός αν αλλάξει 180°) από τη στιγμή μάλιστα που υπάρχει η τρομερή Motorola 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κλείσει η tcl,όταν πάρω κινητό ναι το έχω σκεφτεί για μοτορολα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι την στιγμή που θα πάρω κινητό,αν δεν υπάρχει η tcl έχω σκεφτεί εναλλακτική την μοτορολα και την Νοκια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2023 at 11:48 ΜΜ, spy14 said:

Εννοώ ότι την στιγμή που θα πάρω κινητό,αν δεν υπάρχει η tcl έχω σκεφτεί εναλλακτική την μοτορολα και την Νοκια.

Το κατάλαβα απλά μου φαίνεται περίεργο να επιλέγεις τη σάπια TCL ενώ υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες συσκευές από άλλες εταιρείες και στα ίδια λεφτά σχεδόν...

Φιλικά πάντα και για χάρη κουβέντας, δε "ψάχνω" αντιπαράθεση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Την αξιοπιστία και την απροβληματιστη χρήση δεν την έχω βρει αλλού.εχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Γέλα εσύ .ενάμιση χρόνο τώρα με tcl απόλυτα ικανοποιημένος.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, spy14 said:

Την αξιοπιστία και την απροβληματιστη χρήση δεν την έχω βρει αλλού.εχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Γέλα εσύ .ενάμιση χρόνο τώρα με tcl απόλυτα ικανοποιημένος.

Εγώ δε γελάω. Συμφωνώ μαζί σου αλλά ακριβώς την ίδια αξιοπιστία και απροβληματιστη χρήση προσφέρει και η Motorola. Απλά η Motorola προσφέρει και ενημερώσεις και έχει και λίγο καλύτερες συσκευές...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Για τον άλλο το λέω που έβαλε γελακι.προφανως είναι μέσα στο κινητό μου και γνωρίζει αν δουλεύει απροβληματιστη η όχι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με την καλή έννοια γελάω, μπορεί όπως λες να είναι απροβληματιστα αλλά τέτοια σαπιλα τουλάχιστον στα καινούργια είναι απαράδεκτο. Ας μην πούμε για ενημέρωση ασφαλείας που είναι για κλάματα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρίνω με βάση αυτό που έχω.παρομοια χαρακτηριστικά έχουν δεκάδες κινητά.τι περιμενατε;μικρή εταιρεία είναι στα κινητά.να βγάλει ναυαρχίδες με τιμή mid range;η ενημέρωση ασφαλείας τόσο καιρό δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην χρήση του κινητού.θα με ενδιαφέρε αν έκανα συναλλαγές.τωρα τι μπορεί να μου προκύψει;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επεξεργαστές που θα μπορούσαν να βάλουν για να είναι πιο ανταγωνιστική π.χ mtk g95 - 99, sd695 μια χαρά mid range είναι, αυτούς που έβαλε είναι το πολύ μέχρι 100€ παραπάνω με τίποτα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ενημερώσεις ασφάλειας συμφωνώ και γω ότι επί του πρακτέου είναι εντελώς άχρηστες. Εγώ λέω για ενημερώσεις λειτουργικού. Επίσης αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η TCL βγάζει μερικές από τις πιο απροβληματιστες συσκευές της αγοράς. Αυτό όμως το κάνει και η Motorola με καλύτερα χαρακτηριστικά και καλύτερη πολιτική ενημερώσεων οπότε δεν υπάρχει πλέον λόγος να επιλέξει κάποιος τη TCL όσο καλή και αν είναι. Απλά γιατί υπάρχει καλύτερη εταιρία 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έρθει η ώρα που θα αλλάξω,αν έχει αρχίσει να βγαζει προβλήματα η εταιρεια,η δεν υπάρχει θα κοιτάξω άλλου.αλλα προς το παρών θα μείνω εδώ αφού είμαι ευχαριστημένος.δεν βλέπω τον λόγο να κάνω αλλαγές.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spy14 said:

Όταν θα έρθει η ώρα που θα αλλάξω,αν έχει αρχίσει να βγαζει προβλήματα η εταιρεια,η δεν υπάρχει θα κοιτάξω άλλου.αλλα προς το παρών θα μείνω εδώ αφού είμαι ευχαριστημένος.δεν βλέπω τον λόγο να κάνω αλλαγές.

Δε συμφωνώ αλλά το θέμα είναι να κάνουμε ό,τι μας αρέσει και ό,τι μας ευχαριστεί... 🙂👍

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά δεν θα έχουμε smartphone της TCL στην μεσαία ούτε φυσικά στην άνω κατηγορία μίας και θέλουν να μείνουν στην χαμηλή κατηγορία συσκευών κάτω από €300 όπου, όπως αναφέρει ο Stefan Strait, διευθυντής πωλήσεων, τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Η μεσαία κατηγορία €300-€600  είναι πολύ κορεσμένη με πολύ μεγαλύτερη προσφορά από την ζήτηση και έτσι προτιμούν να περάσουν ένα με δύο χρόνια για να ξανά προσπαθήσουν.

Εάν είχαν δείξει συνέπεια στις ενημερώσεις και τις αναβαθμίσεις οι πωλήσεις θα ήταν πολύ καλύτερες και θα μπορούσαν να τα πάνε καλά στην μεσαία ίσως και στην άνω κατηγορία των συσκευών. Κρίμα γιατί οι συσκευές τούς είναι πολύ καλές χωρίς προβλήματα αλλά οι χρήστες θέλουν και αναβαθμίσεις και ενημερώσεις. Το 10 Pro πού έχω, έχει έξι μήνες να πάρει ενημέρωση ασφαλείας και αναβάθμιση Android πήρε μόνο μία. Ένα Tablet  που πήρα τον Σεπτέμβριο το Tabmax 10.4 από Αμαζον μιας και δεν κυκλοφορεί αυτή η έκδοση στην Ελλάδα, δεν έχει πάρει καμία ενημέρωση ασφαλείας ως τώρα.

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ τους φίλους εδώ στο φόρουμ

Λοιπόν έχω το TCL 20l και είμαι όπως όλοι σας πολύ ευχαριστημένος

Αλλά επειδή όταν είχα το TCL 10l και μετά την δεύτερη φορά που έπεσε στην θάλασσα τα έφτυσε και έτρεχα για να αγοράσω το tcl 20l και μάλιστα δεν το έβρισκα σκέφτομαι να αγοράσω το TCL 40r 5g 256gb από το Κωτσόβολο στα 210 ευρώ να το έχω για back up θα ήθελα την γνώμη σας εάν αξίζει , η χρήση που κάνω είναι διάφορες εφαρμογές τράπεζες κλπ απλώς με ενδιαφέρει η αξιοπιστία που έχουν τα TCL, η εαν έχει δοκιμάσει κανείς κάποια άλλη μάρκα καλύτερη. Σε Motorola υπάρχει κάποιο παρόμοιο στην ίδια τιμή και ποιο μοντέλο?, σε 6 GB ram και 5000 mah μπαταρία 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kalogran11 said:

Χαιρετώ τους φίλους εδώ στο φόρουμ

Λοιπόν έχω το TCL 20l και είμαι όπως όλοι σας πολύ ευχαριστημένος

Αλλά επειδή όταν είχα το TCL 10l και μετά την δεύτερη φορά που έπεσε στην θάλασσα τα έφτυσε και έτρεχα για να αγοράσω το tcl 20l και μάλιστα δεν το έβρισκα σκέφτομαι να αγοράσω το TCL 40r 5g 256gb από το Κωτσόβολο στα 210 ευρώ να το έχω για back up θα ήθελα την γνώμη σας εάν αξίζει , η χρήση που κάνω είναι διάφορες εφαρμογές τράπεζες κλπ απλώς με ενδιαφέρει η αξιοπιστία που έχουν τα TCL, η εαν έχει δοκιμάσει κανείς κάποια άλλη μάρκα καλύτερη. Σε Motorola υπάρχει κάποιο παρόμοιο στην ίδια τιμή και ποιο μοντέλο?, σε 6 GB ram και 5000 mah μπαταρία 

Ευχαριστώ 

Φίλε μου ήμουν μεγάλος φαν της TCL αλλά πλέον δεν αξίζει. Με 180€ παίρνεις το πολύ ανώτερο Motorola Moto G32

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...