Jump to content

Μεταφορά (ή διακοπή) σταθερού τηλεφώνου


mplamplakas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλάζω σπίτι και θέλω να μεταφέρω τον αριθμό μου. Έχω 2 χρόνια συμβόλαιο και έχουν περάσει 10 μήνες προς το παρόν. Επικοινωνώντας με την Wind μου είπαν πως το κόστος μεταφοράς είναι 70€!

Δεν ξέρω, αλλά μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό. Ρωτώντας τους τι πρέπει να κάνω και πόσο θα μου κοστίσει η διακοπή του συμβολαίου μου, με παραπέμπουν σε ένα νούμερο το οποίο δεν το σηκώνουν ποτέ, συνέχεια σε αναμονή και σύντομα κάποιος θα με εξυπηρετήσει.

Γνωρίζει, με δεδομένο πως έχουν περάσει 10 μήνες από τα 2 χρόνια συμβόλαιο, αν πληρώσω πολλά σε περίπτωση διακοπής; 

Και: δεν σας φαίνεται κι εσάς μεγάλο το ποσό της μεταφοράς;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται μεγάλο το κόστος μεταφοράς (η Cosmote το τιμολογεί στα 36.38€, η Vodafone στα 50.31€ και η Nova 49.9€). Είναι έτσι χρόνια τώρα, και εγώ τόσα πλήρωσα πέρσι, αλλά επειδή τα τέλη διακοπής ήταν κοντά στο 200αρικο, προτίμησα τα 70€. Τα τέλη διακοπής, πρόστιμα κλπ βρίσκονται στο έγγραφο του συμβολαίου σε πινακάκι ανάλογα με το μήνα που βρίσκεσαι. Αν έχεις το Fiber 50 με 26€/μήνα που έχω εγώ και μπορώ να δω το συμβόλαιό μου, στον 10ο μήνα τα τέλη διακοπής είναι 118.06€

Poco X3 Pro via Tapatalk









Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε τηλεφωνική επικοινωνία που έκαναν, επιτέλους, μαζί μου, μου είπαν πως είναι 24 και κάτι ευρώ αν διακόψω στον 10ο μήνα. Και είδα και το πινακάκι που λες και όντως αναφέρει: 24.87€ για διακοπή στον 10ο μήνα, το οποίο να ομολογήσω δεν το περίμενα τόσο χαμηλό.

Τώρα, αν όντως το διακόψω (πράγμα το οποίο δεν με νοιάζει καθόλου, μόνο για ίντερνετ το έχω) και κάνω καινούργια γραμμή πληρώνω κάτι επιπλέον, πχ τέλη σύνδεσης ή κάτι τέτοιο; Θέλω να δω αν υπερβαίνω τα 70€ που ζητάνε για μεταφορά γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 25/10/2022 at 4:56 ΜΜ, georgeavl3 said:

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται μεγάλο το κόστος μεταφοράς (η Cosmote το τιμολογεί στα 36.38€, η Vodafone στα 50.31€ και η Nova 49.9€). Είναι έτσι χρόνια τώρα, και εγώ τόσα πλήρωσα πέρσι, αλλά επειδή τα τέλη διακοπής ήταν κοντά στο 200αρικο, προτίμησα τα 70€. Τα τέλη διακοπής, πρόστιμα κλπ βρίσκονται στο έγγραφο του συμβολαίου σε πινακάκι ανάλογα με το μήνα που βρίσκεσαι. Αν έχεις το Fiber 50 με 26€/μήνα που έχω εγώ και μπορώ να δω το συμβόλαιό μου, στον 10ο μήνα τα τέλη διακοπής είναι 118.06€

Poco X3 Pro via Tapatalk








 

Είναι μεγάλο ποσό για μεταφορά,και το χειρότερο είναι να μην υποστηρίζει την 50 ή 100αρα γραμμή στη περιοχή σου και να πας στα 24.

Κινητο,unlimited και δόξα το θεό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά, τον Οκτ.-2022 ζήτησα διακοπή (με 50 ευρώ πέναλτυ) προκειμένου να μην πληρώσω το κοροιδίστικο 70-άρι, με σκοπό να βάλω άλλη εταιρία που κάνουν όλες δωρεάν ενεργοποίηση.
Την επόμενη μέρα από την αίτηση διακοπής με πήραν τηλ και μου είπαν ότι θα χρεωθούν αυτοί τη μεταφορά, προκειμένου να μην διακόψω.

Αυτά βέβαια εν καιρό .... wind (όχι ΝΟΒΑ)

Και το αστείο του θέματος .... ακόμα περιμένω τη μεταφορά (έλειψη διαθέσιμων γραμμών στο ΚΑΦΑΟ της νέας περιοχής μου). 
3 μήνες χωρίς σταθερό, και φυσικά με 0-ευρώ λογαριασμούς. Ώσπου ανέλαβε η ΝΟΒΑ , και έστειλε 90-ευρώ πάγια (χωρίς ακόμα να έχει συνδεθεί η γραμμή).
Μετά από διαμαρτυρία μου το "άμα-πιάσει-έπιασε" 90-άρι , έπεσε στα 16, χωρίς να μπορεί κανένας υπάλληλος της ΝΟΒΑ να μπορεί να μου εξηγήσει πως προκείπτει ποσό χωρίς να παρέχεται υπηρεσία, και χωρίς ανάλυση λογαριασμού στους ηλεκτρονικούς λογαριασμούς που λαμβάνω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...