Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από updates, 2-3 φορές μου αλλάζει το AOD. Ενώ το έχω να ανοίγει όταν έρχεται ειδοποίηση και να εμφανίζεται στο πλάι, μετά από κάποιο updates μου εμφαίνίζει τις ειδοποιήσεις στο κέντρο. Και συνήθως πρέπει να το ξανασετάρω. Το έχει παρατηρήσει και άλλος?
Προτιμώ το AOD στο πλάι γιατί πιστεύω θα καταναλώνει λιγότερο μπαταρία (λιγότερα γράμματα και φωτεινότητα στο πλάι σε σχέση με το κέντρο).
πως μπαίνει "στο πλάι" η AOD;
Link to comment
Share on other sites

Βασθικά πλέον δε βρίσκω την επιλογή, μάλλον την έβγαλαν (το Clock style είναι απενεργοποιημένο/γκρίζο σε μένα, δε θυμάμαι αν ρυθμιζόταν από εκεί).

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ilka71 said:
4 ώρες πριν, costini said:
Μετά από updates, 2-3 φορές μου αλλάζει το AOD. Ενώ το έχω να ανοίγει όταν έρχεται ειδοποίηση και να εμφανίζεται στο πλάι, μετά από κάποιο updates μου εμφαίνίζει τις ειδοποιήσεις στο κέντρο. Και συνήθως πρέπει να το ξανασετάρω. Το έχει παρατηρήσει και άλλος?
Προτιμώ το AOD στο πλάι γιατί πιστεύω θα καταναλώνει λιγότερο μπαταρία (λιγότερα γράμματα και φωτεινότητα στο πλάι σε σχέση με το κέντρο).

πως μπαίνει "στο πλάι" η AOD;

Στις ρυθμίσεις του Always On Display επιλέγεις στυλ ρολογιού και στη συνέχεια τις τρεις κουκκίδες. Είναι η τελευταία επιλογή η πλάγια απεικόνιση.

Προσωπικά έχω τη default επιλογή, οπότε δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο θέμα να μην κρατάει τη ρύθμιση. Σε ότι έχει να κάνει με την κατανάλωση της μπαταρία όμως, δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά αν η απεικόνιση είναι οριζόντια ή κατακόρυφη. Είναι αμελητέα η διαφορά των pixel που ανάβουν σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς τι είναι αυτό που εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα στο σήμα του 4G?
Ευχαριστώ 35e796ca1385787ba401b67ef9c456f3.jpg

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Καλημέρα, ξέρει κανείς τι είναι αυτό που εμφανίστηκε ξαφνικά δίπλα στο σήμα του 4G?
Ευχαριστώ 35e796ca1385787ba401b67ef9c456f3.jpg

Sent from my SM-G990B using Tapatalk


Ok το βρήκα, συγνώμη, ει αι το mobile Hotspot.. Χαχαχαχα

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, costini said:

Βασθικά πλέον δε βρίσκω την επιλογή, μάλλον την έβγαλαν (το Clock style είναι απενεργοποιημένο/γκρίζο σε μένα, δε θυμάμαι αν ρυθμιζόταν από εκεί).

Όντως ρυθμίζεται από το Clock style αλλά σε μένα είναι απενεργοποιημένο και ο λόγος είναι πως είναι ενεργοποιημένο το Roaming Clock (είμαι σε ταξίδι). Απενεργοποιώντας το, μπορώ να ρυθμίσω το Clock style.

Κάτι άλλο, το Goodlocks που αναφέρετε, συγκεκριμένη εφαρμογή είναι? Από Play Store ή Galaxy Store? Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς να κατεβάσω?
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, costini said:

Όντως ρυθμίζεται από το Clock style αλλά σε μένα είναι απενεργοποιημένο και ο λόγος είναι πως είναι ενεργοποιημένο το Roaming Clock (είμαι σε ταξίδι). Απενεργοποιώντας το, μπορώ να ρυθμίσω το Clock style.

Κάτι άλλο, το Goodlocks που αναφέρετε, συγκεκριμένη εφαρμογή είναι? Από Play Store ή Galaxy Store? Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς να κατεβάσω?
Ευχαριστώ.

Το good lock δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα. Εναλλακτικά κατεβάζεις το nice lock από το Google store. Πρόκειται για εφαρμογή παραμετροποίησης. Έχει και κάποια άλλα εργαλεία αλλά δεν είναι ότι χάνεις και τίποτα αν δεν το έχεις. Πιο πολύ είναι για να έχουμε να ασχολούμαστε κάποιοι "άρρωστοι". Αν ήταν κάτι που θα ήταν κάτι απολύτως απαραίτητο για τη λειτουργία της συσκευής θα υπήρχε προεγκατεστημένο. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω χάλια σήμα σπίτι (μια γραμμή 4G, καθόλου 5G) έφτιαξα μια ρουτίνα όταν συνδέεται στο wifi του σπιτιού να γυρίζει σε 2G. όταν όμως φεύγω θέλω να καρφώνει σε 4G όπως το έχω ρυθμίσει μέσω της εφαρμογής Force LTE για όλη την Αθήνα για να μην με ρίχνει στο σπαστικό H. γίνεται; γιατί τώρα όταν φεύγω μου το γυρίζει σε αυτόματο 5G,4G,3G κλπ

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ilka71 said:

επειδή έχω χάλια σήμα σπίτι (μια γραμμή 4G, καθόλου 5G) έφτιαξα μια ρουτίνα όταν συνδέεται στο wifi του σπιτιού να γυρίζει σε 2G. όταν όμως φεύγω θέλω να καρφώνει σε 4G όπως το έχω ρυθμίσει μέσω της εφαρμογής Force LTE για όλη την Αθήνα για να μην με ρίχνει στο σπαστικό H. γίνεται; γιατί τώρα όταν φεύγω μου το γυρίζει σε αυτόματο 5G,4G,3G κλπ

Γίνεται. Θα βάλεις μια ρουτίνα όταν το wifi του σπιτιού αποσυνδεθεί να γυρίζει το δίκτυο σε αυτόματο 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φαίνεται παράξενο ρε παιδιά... ακούω αρκετούς ειδικά στο thread του s22 ultra δεν εχω σήμα δεν έχω σήμα....με κοσμοτε όπου πήγα ανά την Ελλάδα δεν είχα θέμα ποτέ

sent from my S21FE 8/256



Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Θα βάλεις μια ρουτίνα όταν το wifi του σπιτιού αποσυνδεθεί να γυρίζει το δίκτυο σε αυτόματο 
δεν διάβασες καλά θέλω να γυρίσει ΜΌΝΟ ΣΕ 4G
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ilka71 said:
45 minutes ago, Andreaszel said:
Γίνεται. Θα βάλεις μια ρουτίνα όταν το wifi του σπιτιού αποσυνδεθεί να γυρίζει το δίκτυο σε αυτόματο 

δεν διάβασες καλά θέλω να γυρίσει ΜΌΝΟ ΣΕ 4G

Όντως δε διάβασα καλά. Τότε όταν κλείνει το wifi σπιτιού θα βάλεις να ανοίγει η εφαρμογή αυτή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

επειδή έχω χάλια σήμα σπίτι (μια γραμμή 4G, καθόλου 5G) έφτιαξα μια ρουτίνα όταν συνδέεται στο wifi του σπιτιού να γυρίζει σε 2G. όταν όμως φεύγω θέλω να καρφώνει σε 4G όπως το έχω ρυθμίσει μέσω της εφαρμογής Force LTE για όλη την Αθήνα για να μην με ρίχνει στο σπαστικό H. γίνεται; γιατί τώρα όταν φεύγω μου το γυρίζει σε αυτόματο 5G,4G,3G κλπ

Voice over wifi δεν παιζει σαν επιλογη ? Εγω ετσι παιζω σπιτι μου που εχω μηδεν σημα.
 

48 minutes ago, Konstantine73 said:

με κοσμοτε όπου πήγα ανά την Ελλάδα δεν είχα θέμα ποτέ

Δεν εχουν ολοι οι παροχοι την ιδια καλυψη παντου. Στο σπιτι μου η voda ειναι στο μηδεν σημα , η cosmote παιζει στις 2 παυλες κατα μεσο ορο και η wind απο οσο θυμαμαι εχει καλο σημα. Εντος Αττικης ολα αυτα. Και για να προλαβω καποιον που θα πει , οκ και το ταδε κατσαβραχο ειναι εντος Αττικης , μιλαω για Δυτικα Προαστια ... 6 χλμ απο το κεντρο σε ευθεια ... εν ετει 2023.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολοι οι παροχοι την ιδια καλυψη παντου. Στο σπιτι μου η voda ειναι στο μηδεν σημα , η cosmote παιζει στις 2 παυλες κατα μεσο ορο και η wind απο οσο θυμαμαι εχει καλο σημα. Εντος Αττικης ολα αυτα. Και για να προλαβω καποιον που θα πει , οκ και το ταδε κατσαβραχο ειναι εντος Αττικης , μιλαω για Δυτικα Προαστια ... 6 χλμ απο το κεντρο σε ευθεια ... εν ετει 2023.
Επιτρέπεται στην πρωτεύουσα και να μην έχετε σήμα???

Θεσσαλονίκη παντού full σήμα... 5g σε πάρα πολλές περιοχές. Δυτική Θεσσαλονίκη 800 mbps



sent from my S21FE 8/256



Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολοι οι παροχοι την ιδια καλυψη παντου. Στο σπιτι μου η voda ειναι στο μηδεν σημα , η cosmote παιζει στις 2 παυλες κατα μεσο ορο και η wind απο οσο θυμαμαι εχει καλο σημα. Εντος Αττικης ολα αυτα. Και για να προλαβω καποιον που θα πει , οκ και το ταδε κατσαβραχο ειναι εντος Αττικης , μιλαω για Δυτικα Προαστια ... 6 χλμ απο το κεντρο σε ευθεια ... εν ετει 2023.
στο σπίτι μιλάω κανονικά(έχω και το WiFi Calling πλέον αλλά δεν χρειάζεται. πιο πολύ έλεγα να γυρίζει σε 2G για να μην τρώει πολύ μπαταρία λόγω χαμηλού 4G σήματος η δεν καταναλώνει πολύ το χαμηλό σήμα;
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Konstantine73 said:

Επιτρέπεται στην πρωτεύουσα και να μην έχετε σήμα???

Aν σου δειξω χαρτη καλυψης των παροχων για την περιοχη που μενω , ειδικα με την vodafone ειναι σαν να ζω μεσα σε μαυρη τρυπα ... Προχτες πηγα σουπερμαρκετ , 500-600 μετρα απο το σπιτι μου , και πηγα να παρω τηλ. την μανα μου για να δω αν ηθελε να της παρω κατι , και η κληση δεν εγινε ποτε. Μηδενικο σημα. Καπου κατανταει επικινδυνα μη-πρακτικο. Τον επομενο μηνα ληγει η δεσμευση του καρτοσυμβολαιου και την εκανα για wind/nova. 
 

6 minutes ago, ilka71 said:

πιο πολύ έλεγα να γυρίζει σε 2G για να μην τρώει πολύ μπαταρία λόγω χαμηλού 4G σήματος η δεν καταναλώνει πολύ το χαμηλό σήμα;

Το οτι το κινητο παλευει να βρει καλυτερο σημα συνεχως σιγουρα εχει επιπτωση στην μπαταρια. Ποσοτικα ποσο ειναι αυτη , δεν ξερω , για να πω οτι οντως εχει νοημα ολο το σεναριο που θες να υλοποιησεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή αν επιτρέπεται φίλε; 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το camera assistant γιατί δεν δουλεύει στο κινητό μας αφού λέει ότι είναι από S20 και πάνω;;
Γιατί το fe το έχουν για πέταμα...

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και στο s20 fe ενώ λειτουργούσε κανονικά το camera assistant σταμάτησε να λειτουργεί, νομίζω μετά το update σε 5.1

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν είμαι στους χάρτες και δέχομαι μια κλήση(με dialer true phone) οι χάρτες γίνονται μικροί σε picture in picture. δεν θα έπρεπε να δω ποιος καλεί να μικρό παράθυρο pop up πάνω πάνω στην οθόνη ΧΩΡΊΣ να γίνουν minimized οι χάρτες;

Link to comment
Share on other sites

σας το κάνει στην εφαρμογή μηνύματα της google να τρεμοπαιζει κάτω η άσπρη μπάρα που λέει ότι δεν μπορείς να απαντήσεις στα συγκεκριμένα μηνύματα; στης samsung την εφαρμογή δεν το κάνει


https://mega.nz/file/2NIWkaBL#NABiz-TVu-Y1PTgP9eF3h1DSwrqysAEpJ8pjkf_dV6Y

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

σας το κάνει στην εφαρμογή μηνύματα της google να τρεμοπαιζει κάτω η άσπρη μπάρα που λέει ότι δεν μπορείς ΝΔ απαντήσεις στα συγκεκριμένα μηνύματα; στης samsung την εφαρμογή δεν το κάνει


https://mega.nz/file/2NIWkaBL#NABiz-TVu-Y1PTgP9eF3h1DSwrqysAEpJ8pjkf_dV6Y

Ναι, το κάνει κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...