Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα πρόσφατα σε ένα ποστ στο νήμα του s22u για την εμπειρία ενός μέλους μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα  χρήσης με το κινητάκι μας το οποίο του άφησε άριστες εντυπώσεις και με το παραπάνω και μάλιστα του φάνηκε ακόμη πιο ομαλό και σβέλτο το δικό μας σε σχέση με το s22u. Το αναφέρω κυρίως για δύο λόγους, πρώτον για να δούμε πόσο δυνατή και ολοκληρωμένη συσκευή έχουμε, οπότε η παραπάνω κατανάλωση είναι δεδομένη θεωρώ σε σχέση με πιθανά  midrange και δεύτερον ότι έχουμε με το ένα τρίτο περίπου των χρημάτων ένα εξαιρετικό κινητό.Ταυτοχρόνως έρχεται ως επιβεβαίωση των γραφομενων μου εδώ και πολύ καιρό... εδώ ούτε χαμένες κλήσεις υπήρξαν ποτέ ούτε απρόσμενα ξαφνικά reboot. Δεν το συγκρίνω το αναφέρω όμως για να δούμε όπως έγραψα και παραπάνω ότι έχουμε επιδόσεις και εμπειρία χρήσης ανάλογη με την κορυφαία ναυαρχίδα της εταιρείας μας με το ένα τρίτο των χρημάτων. Διαμαντακι τσέπης... φτου φτου 😁

Εγώ τα έχω ζήσει βέβαια δύο φορές, μία τον Ιούνιο η πρώτη εμπειρία και σύγκριση δέκα μέρες περίπου και τον Οκτώβριο για 20 μέρες περίπου...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα σε ένα ποστ στο νήμα του s22u για την εμπειρία ενός μέλους μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα  χρήσης με το κινητάκι μας το οποίο του άφησε άριστες εντυπώσεις και με το παραπάνω και μάλιστα του φάνηκε ακόμη πιο ομαλό και σβέλτο το δικό μας σε σχέση με το s22u. Το αναφέρω κυρίως για δύο λόγους, πρώτον για να δούμε πόσο δυνατή και ολοκληρωμένη συσκευή έχουμε, οπότε η παραπάνω κατανάλωση είναι δεδομένη θεωρώ σε σχέση με πιθανά  midrange και δεύτερον ότι έχουμε με το ένα τρίτο περίπου των χρημάτων ένα εξαιρετικό κινητό.Ταυτοχρόνως έρχεται ως επιβεβαίωση των γραφομενων μου εδώ και πολύ καιρό... εδώ ούτε χαμένες κλήσεις υπήρξαν ποτέ ούτε απρόσμενα ξαφνικά reboot. Δεν το συγκρίνω το αναφέρω όμως για να δούμε όπως έγραψα και παραπάνω ότι έχουμε επιδόσεις και εμπειρία χρήσης ανάλογη με την κορυφαία ναυαρχίδα της εταιρείας μας με το ένα τρίτο των χρημάτων. Διαμαντακι τσέπης... φτου φτου
Εγώ τα έχω ζήσει βέβαια δύο φορές, μία τον Ιούνιο η πρώτη εμπειρία και σύγκριση δέκα μέρες περίπου και τον Οκτώβριο για 20 μέρες περίπου...
Μα για αυτά που αναφέρεις δεν έχει φάει πούλημα.
Και φυσικά το μέγεθος που είναι τέλειο!
Προτίμησα αυτό το κινητό συν ένα τάμπλετ,παρά ένα κινητό τάμπλετ όπως το s22u.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω βάλει δίπλα δίπλα δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από το S22 ultra σε σβελτάδα και smoothness… Το μόνο μου παράπονο είναι η μπαταρία τίποτα άλλο σ’ όλα τ’άλλα πραγματικά είναι εκπληκτικό…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@panosfx κάπως έτσι παίζω κι εγώ μόνο που με έχει βολεψει το Mi 11i με 6.7'' αντί για το τάμπλετ το πραγματικά το έχει φάει το συρτάρι. Βέβαια βοηθά και το γεγονός ότι έχω δύο κάρτες  SIM μία σε κάθε κινητό κι έτσι ορισμένες φορές μοιράζω και την καθημερινή μου χρήση.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δουλεύετε το s21 fe το δουλεύετε με εξοικονόμηση ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gjimmys said:

Όσοι δουλεύετε το s21 fe το δουλεύετε με εξοικονόμηση ενέργειας;

Full, και φόρτιση μέχρι 85%

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Όλα ανοιχτά και χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Φόρτιση μέχρι τα 85%.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vastegial_74 said:

Όλα ανοιχτά και χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Φόρτιση μέχρι τα 85%.

Και 120;Σίγουρα δεν θα παίζετε παιχνίδια όμως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το 85% δεν την παλεύω.... Και δεν παίζω καν παιχνίδια...

sent from my S21 FE 8/256

Και 120;Σίγουρα δεν θα παίζετε παιχνίδια όμως!!
Το τηλέφωνο στα 60 hertz είναι τραγικό...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Konstantine73 said:

Εγώ με το 85% δεν την παλεύω.... Και δεν παίζω καν παιχνίδια...

sent from my S21 FE 8/256
 

Το τηλέφωνο στα 60 hertz είναι τραγικό...

sent from my S21 FE 8/256
 

Εγώ δυστυχώς παίζω παιχνίδια και το έχω σε εξοικονόμηση ενέργειας και στα 60 hertz.Αυτο είναι πρόβλημα δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gjimmys said:

Εγώ δυστυχώς παίζω παιχνίδια και το έχω σε εξοικονόμηση ενέργειας και στα 60 hertz.Αυτο είναι πρόβλημα δυστυχώς!!

Εγω εχω ψιλοχασει τη μπαλα, ειμαι χωρις 5G, στα 60Hz, φορτιζω στο 100%,extra dim το απογευμα και υπαρχουν μερες με καλη αυτονομια και μερες με ποοοοοοοοολυ χαλια αυτονομια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, gjimmys said:

Και 120;Σίγουρα δεν θα παίζετε παιχνίδια όμως!!

Ναι και 120. Όχι παιχνίδια και ούτε social. Μόνο WhatsApp, messenger και YouTube. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 120hz εννοείται στα 60 συμπεριφέρεται σαν χαλασμένο, φόρτιση ανάλογα τις απαιτήσεις της ημέρας. Τώρα το χειμώνα ασύρματη φόρτιση συνήθως από 30 μέχρι 80-88 τοίς εκατό. Καθημερινά Bluetooth ανοιχτό περίπου 8 ώρες μοιρασμένα data WiFi αρκετό ίντερνετ  browsing από τρεις διαφορετικούς browsers με καμιά 30αρια σελίδες, πολύ σπάνια τοποθεσία και όχι συγχρονισμό. Ενίοτε φωτογραφίες και λιγότερο  YouTube αρκετά what's app Viber Facebook Instagram και messenger όπως και Gmail ομιλία περίπου δύο ώρες ημερησίως και φωτεινότητα σταθερά πάνω από την μέση και τέρμα σε εξωτερικούς χώρους πάντα σε κανονικό  mode όχι dark mode. Δέκα μήνες που το έχω έτσι το δουλεύω δεν έχει πέσει καθόλου η απόδοση στην μπαταρία του μονάχα το καλοκαίρι το "προστατεύω" και δεν φορτίζω με ασύρματο φορτιστή και συνήθως χρησιμοποιώ για τους θερινούς μήνες αργό φορτιστή να μην ανεβάζει θερμοκρασία κατά την φόρτιση πάνω από 30 μέχρι 33 όσο δηλαδή το χειμώνα ο ασύρματος...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 10:51 ΜΜ, rapsodos1979_ said:

Το έχω αλλάξει.. Έχω βάλει της Microsoft.. Αλλά, το είχα συνηθίσει το ρημάδι.. Εντωμεταξύ, μετά το security patch κ την αναβάθμιση, φορτίζω κάθε 10 ώρες... Ότι να ναι

Παλαιότερα το έβαλα κι εγώ, όμως δεν μου έδειχνε στα εικονίδια των εφαρμογών τις ειδοποιήσεις μηνυμάτων. Μέχρι να βρω τι φταίει, είχα τρελαθεί. 

Τώρα είναι εντάξει, δείχνει ειδοποιήσεις κανονικά, σε όλες τις εφαρμογές; 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, kakos said:

Παλαιότερα το έβαλα κι εγώ, όμως δεν μου έδειχνε στα εικονίδια των εφαρμογών τις ειδοποιήσεις μηνυμάτων. Μέχρι να βρω τι φταίει, είχα τρελαθεί. 

Τώρα είναι εντάξει, δείχνει ειδοποιήσεις κανονικά, σε όλες τις εφαρμογές; 

Το πληκτρολόγιο; τι σχέση έχει με τα εικονίδια και τις ειδοποιήσεις; στο πληκτρολόγιο αναφερόταν ο φίλος, στο SwiftKey. Μόνο αυτό χρησιμοποιώ. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί τέτοιο κόλλημα με το πληκτρολόγιο της samsung.... Προσωπικά έχω της google και δεν το αλλάζω με τίποτα

sent from my S21 FE 8/256

Το πληκτρολόγιο; τι σχέση έχει με τα εικονίδια και τις ειδοποιήσεις; στο πληκτρολόγιο αναφερόταν ο φίλος, στο SwiftKey. Μόνο αυτό χρησιμοποιώ. 

Επειδή δεν θέλω να γράψω στο νήμα του ultra … Μια χαρά τα παιδιά κατάλαβαν τι έγραφε ο τύπος….


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@johnnyman25 επιβεβαιώνω κι εγώ το υψηλό ποσοστό των Google services απλά στην καθημερινότητα μου δεν διαπίστωσα κάτι ενοχλητικό, σήμερα έτσι μπήκα να δω...πολύ σπάνια ασχολούμαι με την μπαταρία μιας και όπως έχω γράψει κατ' επανάληψη η συσκευή με υπέρ καλύπτει...

Screenshot_20230204_154348_Device care.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω γράψει ξανά. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω τέτοιες διάφορες από συσκευή σε συσκευή. 

Screenshot_20230204_175856_Device care.jpg

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως τα Google Play Services έχουν μεγάλες αποκλίσεις ανά συσκευή, καθώς άλλοι έχουν ανοιχτά τοποθεσία, ακρίβεια τοποθεσίας, ιστορικό τοποθεσίας, ειδοποιήσεις για το χρόνο άφιξης σε σπίτι/εργασία, εύρεση συσκευής και άλλα πολλά. Ενώ κάποιοι άλλοι απενεργοποιούν τα παραπάνω.

Επίσης, όσο μετακινείται η συσκευή, τόσο αυξάνεται και η χρήση των Google Play Services για να γίνει η καταγραφή των παραπάνω δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως τα Google Play Services έχουν μεγάλες αποκλίσεις ανά συσκευή, καθώς άλλοι έχουν ανοιχτά τοποθεσία, ακρίβεια τοποθεσίας, ιστορικό τοποθεσίας, ειδοποιήσεις για το χρόνο άφιξης σε σπίτι/εργασία, εύρεση συσκευής και άλλα πολλά. Ενώ κάποιοι άλλοι απενεργοποιούν τα παραπάνω.
Επίσης, όσο μετακινείται η συσκευή, τόσο αυξάνεται και η χρήση των Google Play Services για να γίνει η καταγραφή των παραπάνω δεδομένων.

Προσωπικά έχω τα πάντα ανοιχτά και όπως είπα το ποσοστό μπαταρίας των Google services είναι πολύ χαμηλό


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Το πληκτρολόγιο; τι σχέση έχει με τα εικονίδια και τις ειδοποιήσεις; στο πληκτρολόγιο αναφερόταν ο φίλος, στο SwiftKey. Μόνο αυτό χρησιμοποιώ. 

Είναι ακριβώς αυτό που γράφω παραπάνω. 

Όσο είχα το πληκτρολόγιο της microsoft, δεν  μου εμφάνιζε στα εικονίδια των εφαρμογών τις ειδοποιήσεις. 

Και ρώτησα να μάθω, αν τώρα είναι εντάξει η όχι.

Προφανώς κάποια ασυμβατότητα είχε δημιουργηθεί και δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, konakis said:

@johnnyman25 επιβεβαιώνω κι εγώ το υψηλό ποσοστό των Google services απλά στην καθημερινότητα μου δεν διαπίστωσα κάτι ενοχλητικό, σήμερα έτσι μπήκα να δω...πολύ σπάνια ασχολούμαι με την μπαταρία μιας και όπως έχω γράψει κατ' επανάληψη η συσκευή με υπέρ καλύπτει...

Screenshot_20230204_154348_Device care.jpg

8.7 το δικό μου.. 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα factory reset διότι δεν είχα κάνει όταν πέρασα την 13αρα.
αναμένω μερικές μέρες να δούμε πως θα πάει..
δεν παλευόταν άλλο...

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...