Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ois = optical image stabilization

 

Τελικά αυτό με το πρώτο γράμμα μη-κεφαλαίο στη πληκτρολόγηση είναι θέμα OneUI 5? Android 13?

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2022 at 5:51 ΜΜ, johnnyman25 said:

έχεις κάνει factory reset μετά τo oneui 5?

My S21 FE Is Awesome!!
 

To oneui 5 ήρθε; ρωτάω για να δω μήπως όταν το είχα αγοράσει 31 Οκτωβρίου υπήρχε ήδη όταν έστηνα το κινητό. Επισης το one UI αφορά τα εικονίδια;... 🤔

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kyramas said:

Ναι το  AOD το έχω μονίμως ανοιχτό ήταν ένας λόγος που πήρα amoled οθόνη.

Το ois σημαίνει optical image stabilization σταθεροποιητής εικόνας δηλαδή βοηθάει σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού

Το ois δεν έχει να κάνει με φωτισμό.

Βοηθάει να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες. 

Δεν έχει σημασία αν είναι μέρα η νύχτα. 

άσχετο γιατί αυτά που γράφω έχουν μεγάλο διάστημα από σειρά σε σειρά;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kakos said:

Το ois δεν έχει να κάνει με φωτισμό.

Βοηθάει να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες. 

Δεν έχει σημασία αν είναι μέρα η νύχτα. 

άσχετο γιατί αυτά που γράφω έχουν μεγάλο διάστημα από σειρά σε σειρά;

Ναι απλώς είναι πιο χρήσιμο το βράδυ που ο μικρούλης αισθητήρας ζορίζεται να μαζέψει φώς ! 🙂

Η αν τρέμεις σαν το ψάρι όταν πας να βγάλεις φωτογραφίες !

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kyramas said:

Ναι απλώς είναι πιο χρήσιμο το βράδυ που ο μικρούλης αισθητήρας ζορίζεται να μαζέψει φώς !

Δεν ειναι οτι ζοριζεται. Ειναι οτι βγαζει μια σειρα απο φωτος σε διαστημα μερικων δευτερολεπτων , με διαφορετικα exposures και συνθετει μια συνολικη φωτο με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Οσο περιμενεις αυτα τα λιγα δευτερολεπτα να τραβηξει τις φωτος , το χερι λογικο ειναι να κουνιεται . Αρα εκει βοηθαει το OIS.
Σε συνθηκες καλου φωτισμου , οπου τραβιεται ακαριαια μια και μοναδικη φωτο , το OIS δεν εχει τοση χρησιμοτητα , εκτος και αν εισαι εν κινησει ή αν εχεις παρκινσον 🙂 

Ευτυχης κατοχος και εγω εδω και κατι μερες , να μας ζησει να το χαιρομαστε. 🙂  Και για να απαντησω και στον φιλο που ρωταει καναδυο ποστς πισω αν ηρθε το oneui 5 , ναι ηρθε. Οταν το πρωτοανοιξα , πηρε Android 13 (oneui 5) + ενα μικρο update μετα , μαλλον καποιο security patch.

YΓ : Το OIS ειναι μεγαλη υποθεση. Ερχομαι απο κινητο χωρις OIS και νυχτερινη ληψη δεν εβγαζα με την καμμια. Το ανεπαισθητο κουνημα οσο περιμενεις να βγαλει τις φωτος μεσα σε μερικα δευτερολεπτα , ειναι ουσιαστικα καταστροφικο. Αν δεν ακουμπησεις το κινητο σε μια σταθερη επιφανεια , δουλεια δεν γινεται.
Πλεον βγαζω ανετα νυχτερινες φωτος , οπως και φωτος σε συνθηκες ημερας σε φαση να νομιζω οτι εγινα επαγγελματιας φωτογραφος 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι  app είναι οπτικός σταθεροποιητής εικόνας ενσωματωμένος σε κάθε φακό, για αυτό και παραπάνω αναφέρθηκε ότι υπάρχει και στους τρεις ( με αμφιβολία για τον υπέρ ευρυγώνιο δεν το έχω ψάξει). OIS= Optical image stabilization. Και επί ευκαιρίας EIS ηλεκτρονικός σταθεροποιητής εικόνας συνήθως η xiaomi τον χρησιμοποιεί σε πιο φτηνά μοντέλα της αλλά και στην λήψη βίντεο. 

* είναι αυτό  που ορισμένα μέλη ρωτούν κατ' επανάληψη ότι στο πίσω μέρος του κινητού τους τηλεφώνου ακούν έναν ήχο (τσικ τσικ) όταν το κουνάνε...είναι ο σταθεροποιητής εικόνας των φακών 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, konakis said:

Δεν είναι  app είναι οπτικός σταθεροποιητής εικόνας ενσωματωμένος σε κάθε φακό, για αυτό και παραπάνω αναφέρθηκε ότι υπάρχει και στους τρεις ( με αμφιβολία για τον υπέρ ευρυγώνιο δεν το έχω ψάξει). OIS= Optical image stabilization. Και επί ευκαιρίας EIS ηλεκτρονικός σταθεροποιητής εικόνας συνήθως η xiaomi τον χρησιμοποιεί σε πιο φτηνά μοντέλα της αλλά και στην λήψη βίντεο. 

* είναι αυτό  που ορισμένα μέλη ρωτούν κατ' επανάληψη ότι στο πίσω μέρος του κινητού τους τηλεφώνου ακούν έναν ήχο (τσικ τσικ) όταν το κουνάνε...είναι ο σταθεροποιητής εικόνας των φακών 

οπως έγραψα και παραπάνω έχει μόνο σε δύο κάμερες σταθεροποιητή. 

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

στην φωτογραφική έχω ενεργοποιημένη την κίνηση στη φωτογραφίες και έχει φοβερό lag κάθε φορά που βγάζω μια φωτογραφία. γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να μπορέσω να τραβήξω την επόμενη. σας έχει τύχει;

 

Link to comment
Share on other sites

στην φωτογραφική έχω ενεργοποιημένη την κίνηση στη φωτογραφίες και έχει φοβερό lag κάθε φορά που βγάζω μια φωτογραφία. γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να μπορέσω να τραβήξω την επόμενη. σας έχει τύχει;
 
ποια είναι αυτή η ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, l_kostas said:

στην φωτογραφική έχω ενεργοποιημένη την κίνηση στη φωτογραφίες και έχει φοβερό lag κάθε φορά που βγάζω μια φωτογραφία. γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να μπορέσω να τραβήξω την επόμενη. σας έχει τύχει;

 

Όχι δεν εχω θέμα προσωπικα 

2 ώρες πριν, ilka71 said:
2 ώρες πριν, l_kostas said:
στην φωτογραφική έχω ενεργοποιημένη την κίνηση στη φωτογραφίες και έχει φοβερό lag κάθε φορά που βγάζω μια φωτογραφία. γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να μπορέσω να τραβήξω την επόμενη. σας έχει τύχει;
 

ποια είναι αυτή η ρύθμιση;

Όπως κρατάς κάθετα την συσκευή το δεύτερο εικονίδιο από δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με την εφαρμογή του whats up της Cosmote;

Δεν μου λειτουργεί η εφαρμογή καθόλου...βγάζει σφάλμα από χθες τι βράδυ και δεν ανοίγει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, makouin said:

Έχει κανείς θέμα με την εφαρμογή του whats up της Cosmote;

Δεν μου λειτουργεί η εφαρμογή καθόλου...βγάζει σφάλμα από χθες τι βράδυ και δεν ανοίγει καθόλου.

Μια χαρά σεμενα ...κάνε clear cache της εφαρμογής..

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Tolakos said:

Μια χαρά σεμενα ...κάνε clear cache της εφαρμογής..

Έχω δοκιμάσει τα πάντα φίλε μου, από clear cache της εφαρμογής μέχρι και όλου του τηλεφώνου...απεγκατάσταση ξανά εγκατάσταση...

Μου βγάζει ότι υπάρχει αναπάντεχο σφάλμα και μου αναφέρει να περιμένω αναβάθμιση της εφαρμογής.

Γι' αυτό έγραψα εάν έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makouin said:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα φίλε μου, από clear cache της εφαρμογής μέχρι και όλου του τηλεφώνου...απεγκατάσταση ξανά εγκατάσταση...

Μου βγάζει ότι υπάρχει αναπάντεχο σφάλμα και μου αναφέρει να περιμένω αναβάθμιση της εφαρμογής.

Τι να πω φίλε εμένα μια χαρά δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, l_kostas said:

στην φωτογραφική έχω ενεργοποιημένη την κίνηση στη φωτογραφίες και έχει φοβερό lag κάθε φορά που βγάζω μια φωτογραφία. γύρω στα 10 δευτερόλεπτα μέχρι να μπορέσω να τραβήξω την επόμενη. σας έχει τύχει;

 

Εμένα κομπλέ είναι! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2022 at 7:52 ΠΜ, konakis said:

 

περι ois

δείτε το χαριτωμένο βιντάκι της lg που εξηγεί πως λειτουργεί η οπτική σταθεροποίηση εικόνας. 

http://www.greeceandroid.gr/device/973-lg-ois-advertisement?fbclid=IwAR0pXmF0230P3J2DeyI5o-15LfpP2gkbIORL2r_U_WziwCGm2GiTHo6ktgE

υ.γ.

άσχετο, τι γίνεται ρε παλληκάρια;

πρώτον γιατί ότι γράφω εδώ έχει κενό μιας σειράς;

και δεύτερο γιατί αναγκαστικά για να γράψω κάτι πρέπει να φαίνεται σαν απάντηση σε κάποιον; 

υ.γ.2

καλά ότι νάναι, μου φαίνεται το myphone από τότε που έκανε την ανανέωση δε συνήλθε ποτέ. 

τώρα οκ μπορώ να γράψω κάτι δίχως να είναι απάντηση σε άλλον. 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ένα βίντεο UHD 60 και σε ένα σημείο λαγκαρει πάρα πολύ..υπάρχει τρόπος να το φτιάξω με κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stefan_city said:

Ήρθε το patch Δεκεμβρίου.

  Διορθώθηκε το θέμα με τα κεφαλαία γράμματα; 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, rapsodos1979_ said:

  Διορθώθηκε το θέμα με τα κεφαλαία γράμματα; 

αν αναφέρεσαι στο πληκτρολόγιο της Samsung, τότε όχι. δεν το χρησιμοποιώ, αλλά το έβαλα δοκιμαστικά για να γράψω αυτό το μήνυμα. όπως φαίνεται, εξακολουθεί να μη βάζει κεφάλαιο γράμμα στην αρχή των προτάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stefan_city said:

αν αναφέρεσαι στο πληκτρολόγιο της Samsung, τότε όχι. δεν το χρησιμοποιώ, αλλά το έβαλα δοκιμαστικά για να γράψω αυτό το μήνυμα. όπως φαίνεται, εξακολουθεί να μη βάζει κεφάλαιο γράμμα στην αρχή των προτάσεων. 

τα ζώα μου αργά εκειστη Σάμι..

Link to comment
Share on other sites

Thanks!! Την κατεβάζω μόλις 👌😎

Μια χαρά λοιπόν περαστηκε και το patches Δεκεμβρίου...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...