Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50 minutes ago, stefan_city said:

Δεν έχω καν τη συσκευή, αλλά παρακολουθώ το νήμα γιατί με ενδιαφέρει.

Τα κυριότερα σημεία για μένα είναι η αυτονομία και η φωτογραφική μηχανή. Το πόσο γρήγορο και smooth μπορεί να είναι, το θεωρώ δεδομένο πλέον για όλες τις συσκευές σε αυτό το εύρος τιμής.

Δεδομένου ότι παντού λένε τα χειρότερα για την αυτονομία, η δική σου μου φάνηκε αρκετά ικανοποιητική, αν και σίγουρα θα μπορούσε και καλύτερα.

 

Για τη χρήση που σου περιέγραψα δεν είναι απλά ικανοποιητική. 😉

Για το smoothness που λες, αν και το hw είναι αναγκαία, δεν αποτελεί όμως και ικανή συνθήκη. Ειδικά αν το εξετάσεις από πλευράς χρημάτων, μπορώ να σου πω αρκετά κινητά που έχω πιάσει και είχαν σημαντικά frame drops. 

Κάμερα πάντως, από φωτογραφικής απόψεως, θα έλεγα ότι είναι απλά οκ. Ικανοποιητικό μεν αλλά όχι και κάτι το τρομερό. Αν βέβαια βάλεις στην εξίσωση και το βίντεο, τότε ναι, είναι καλό σύνολο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το περιεργάστηκα σήμερα και μου φαίνεται ποιοτικά, μάλλον χειρότερο από το S20 Fe. Ειδικά η ποιότητα της πλαστικής πλάτης με ξένισε και μου φάνηκε υποδεέστερη της αντίστοιχης του 20 fe

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stapd_21 said:

Το περιεργάστηκα σήμερα και μου φαίνεται ποιοτικά, μάλλον χειρότερο από το S20 Fe. Ειδικά η ποιότητα της πλαστικής πλάτης με ξένισε και μου φάνηκε υποδεέστερη της αντίστοιχης του 20 fe

Sent from my SM-G781B using Tapatalk
 

Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο, είναι όμως σίγουρα πλαστικουρα. Αυτό βέβαια του έδωσε και το μικρότερο βάρος.

Αλλά ναι, όσο είναι σβηστό δείχνει mid range. Αν όμως ανάψεις οθόνη τότε αλλάζεις άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο, είναι όμως σίγουρα πλαστικουρα. Αυτό βέβαια του έδωσε και το μικρότερο βάρος.
Αλλά ναι, όσο είναι σβηστό δείχνει mid range. Αν όμως ανάψεις οθόνη τότε αλλάζεις άποψη.
Δεν αμφιβάλλω, δεν πρόλαβα να το περιεργαστω για ώρα, είναι η αλήθεια. Η πρώτη εντύπωση που μου άφησε είναι αυτή.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stapd_21 said:

Δεν αμφιβάλλω, δεν πρόλαβα να το περιεργαστω για ώρα, είναι η αλήθεια. Η πρώτη εντύπωση που μου άφησε είναι αυτή.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk
 

Πάντως στη θέση σου δεν θα άλλαζα κινητό.

Θέλω να πω, αν δεν είχες κανένα από τα δύο θα σου έλεγα μεν καλύτερη επιλογή το s21 fe αλλά όχι τόσο καλύτερη για να φύγεις από το ένα και να πας στο άλλο. Δεν αξίζει για μένα η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stapd_21 said:

Παρόλο που έχει πέσει η τιμή του δραματικά; Στα 450 πλέον

Sent from my SM-G781B using Tapatalk
 

Δεν έχει να κάνει με τη διαφορά χρημάτων. Ίσα ίσα, που λόγω της μικρής διαφοράς που έχουν τα δύο κινητά, αν δεν είχες κανένα από τα δύο θα σου έλεγα σίγουρα καλύτερη επιλογή το s21 fe.

Εφόσον όμως έχεις ήδη το s20 fe, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τη ταλαιπωρία (back up, αγγελία, άγχος για πώληση, στήσιμο νεας συσκευής). Είναι μεν καλύτερο αλλά όχι τόσο καλύτερο για να ξεκουνήσεις. Αυτό λέω. 

 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.
Εχει εγκατεστημενη εργοστασιακη ζελατινα το κινητο out of the box?
Επισης σκεφτομαι για θηκη την spigen ultra hybrid, σε συνδυασμο με το τζαμακι της spigen, αν κια φοβαμαι μηπως το συγκεκριμενο τζαμακι καλυπτει πολυ ολοκληρη την οθονη και μου το "πεταξει" στις ακρες η θηκη.
 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, g_angelo01 said:

Καλησπερα και απο εμενα.
Εχει εγκατεστημενη εργοστασιακη ζελατινα το κινητο out of the box?
Επισης σκεφτομαι για θηκη την spigen ultra hybrid, σε συνδυασμο με το τζαμακι της spigen, αν κια φοβαμαι μηπως το συγκεκριμενο τζαμακι καλυπτει πολυ ολοκληρη την οθονη και μου το "πεταξει" στις ακρες η θηκη.
 

Όχι δεν έχει !

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, g_angelo01 said:

Καλησπερα και απο εμενα.
Εχει εγκατεστημενη εργοστασιακη ζελατινα το κινητο out of the box?
Επισης σκεφτομαι για θηκη την spigen ultra hybrid, σε συνδυασμο με το τζαμακι της spigen, αν κια φοβαμαι μηπως το συγκεκριμενο τζαμακι καλυπτει πολυ ολοκληρη την οθονη και μου το "πεταξει" στις ακρες η θηκη.
 

Καλησπέρα σας, δεν έχει ζελατίνα απ το εργοστάσιο. Προσωπικά έβαλα την θήκη την thin fit της spigen και το τζαμακι της spigen και κάθεται τέλεια χωρίς κανένα κίνδυνο να το πετάξει η θήκη. Επίσης έβαλα και το τζαμακι για τις κάμερες της spigen αλλά εκεί είναι λίγο πιο οριακά τα πράγματα. Πιστεύω ότι αν έβγαζα και έβαζα συχνά την θήκη θα υπήρχε αυτός ο κίνδυνος. Όσο δεν το πειράζω κάθονται όλα μια χαρά. Άλλωστε με τον "οδηγό" που δίνει η spigen για το τζαμακι της μπροστινής οθόνης δεν υπάρχει τρόπος να το βάλετε σε σημείο που θα έχει επαφη με τη θήκη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.... Μια ερώτηση σε εσάς που το έχετε και το δουλεύεται το κινητό.... Έχω ένα Honor View 20 και σκέφτομαι να το αντικαταστησω με το 21 Fe. Τι λέτε, αξίζει η μετάβαση? Από μπαταρία σε σχέση με το δικό μου μπορεί κάποιος να τα συγκρίνει?

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, oasisAthens said:

Καλησπέρα φίλοι μου.... Μια ερώτηση σε εσάς που το έχετε και το δουλεύεται το κινητό.... Έχω ένα Honor View 20 και σκέφτομαι να το αντικαταστησω με το 21 Fe. Τι λέτε, αξίζει η μετάβαση? Από μπαταρία σε σχέση με το δικό μου μπορεί κάποιος να τα συγκρίνει?

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χωρις φοβο και παθος αξιζει! Αμα εισαι ομως μπαταριακιας πας σε πιο οικονομικους επεξεργαστες βλεπε snapdragon 778G.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Χωρις φοβο και παθος αξιζει! Αμα εισαι ομως μπαταριακιας πας σε πιο οικονομικους επεξεργαστες βλεπε snapdragon 778G.

Παντως εγω θα το περνα μονο και μονο για να το πειραξω να βγαλει κανα 8ωρακι SOT 🤣

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Honor μου βγάζει μια μέρα μετά από 3 χρόνια χρήσης και το δουλεύω το κινητό. Εαν κρατάει παραπάνω το πήρα χθες

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, oasisAthens said:

Καλησπέρα φίλοι μου.... Μια ερώτηση σε εσάς που το έχετε και το δουλεύεται το κινητό.... Έχω ένα Honor View 20 και σκέφτομαι να το αντικαταστησω με το 21 Fe. Τι λέτε, αξίζει η μετάβαση? Από μπαταρία σε σχέση με το δικό μου μπορεί κάποιος να τα συγκρίνει?

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τώρα που έκλεισα βδομάδα και έχει στρώσει μπορω να πω με σιγουρια οτι τα παει πολυ καλά παρότι τον snap 888. Από οσα εχω πιάσει με αυτο το soc ειναι μακράν το καλύτερο μπαταριακά.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και screenshot. Προσέξτε την αναμονή που είναι πάνω από 24ωρο.

Πιστεύω οριακά μου έβγαζε και τη σημερινή δεύτερη μέρα. Αλλά τώρα θα μπει πρίζα.

(Αυτόματη φωτεινότητα, 120hz, κοντά 6 ώρες mobile data και κάποιες φωτογραφίες)

Screenshot_20220326-175307_GSam Battery Monitor.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα τη συσκευη δοκιμαστικά, ενώ είμαι κάτοχος s21 ultra εδώ και ένα χρόνο. Αν καταφέρει και βγάζει τον ίδιο χρόνο μπαταρίας με το  S21ultra θα το κρατήσω, μιας και το βάρος του είχε αρχίσει και με κούραζε... Καμία σχέση με το fe το οποίο πραγματικά είναι από τις πιο compact και ελαφρές συσκευές, με τέτοια ονομαστική τουλάχιστον μπαταρία. Αναμένεται να δούμε τι θα κάνει και στην πράξη βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, g_angelo01 said:

Εγώ πάντως πήρα τη συσκευη δοκιμαστικά, ενώ είμαι κάτοχος s21 ultra εδώ και ένα χρόνο. Αν καταφέρει και βγάζει τον ίδιο χρόνο μπαταρίας με το  S21ultra θα το κρατήσω, μιας και το βάρος του είχε αρχίσει και με κούραζε... Καμία σχέση με το fe το οποίο πραγματικά είναι από τις πιο compact και ελαφρές συσκευές, με τέτοια ονομαστική τουλάχιστον μπαταρία. Αναμένεται να δούμε τι θα κάνει και στην πράξη βέβαια...

Πιο πολυ η κάμερα και η οθονάρα θα σου λείψει παρα η μπαταρία.

Οχι οτι ειναι ασχημα στο fe. Αλλα το ultra ειναι αλλη κλάση. 

Link to comment
Share on other sites

Ισως η καλυτερη θηκη της Spigen για μενα. Την παιρνω σε ολα μου τα κινητα εδω και χρονια. Προστατευει επαρκως χωρις να προσθετει ογκο και εχει και αψογο grip. Πρεπει να εισαι τελειως αδεξιος για να σου γλιστρησει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/33338956/Spigen-Tough-Armor-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Μαύρο-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan

υπάρχει και αυτή βλέπω αλλά φοβάμαι ότι θα κάνει το κινητό ντουκι.

έγώ έχω αυτή https://www.skroutz.gr/s/33368997/Nillkin-CamShield-Pro-Back-Cover-Σιλικόνης-Μαύρο-Galaxy-S21-FE-5G.html?from=catspan αλλά δεν έχει κάθολου κάποιο χείλος να εξέχει στην οθόνη.

η rugged armor έχει @GMF80 ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από spigen κοιτάξτε και τις thin fit.
Είναι εκπληκτικές και προστατεύουν χωρίς να δίνουν όγκο στο κινητό.

Στάλθηκε από το SM-S901B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

H Spigen Rugged Armor (όπως και η tough armor) σίγουρα προστατεύει το κινητό, αλλά το χοντραίνει αρκετα.

Η Nillkin CamShield είναι ωραία θηκούλα, αλλά το πορτάκι: α) ανοιγοκλείνει δύσκολα και β) κουράζει όταν βγάζεις φωτογραφίες.

Caseology μια φορά έχω πάρει (για note 10+) και ήταν αρκετά καλή και ποιοτική, αλλά σχετικά ακριβή.

Εγω προσωπικά θεωρώ κορυφαία την Spigen Liquid Air η οποία είναι όμορφη, δεν χοντραίνει καθόλου το κινητό και μπαινοβγαίνει εύκολα αλλά περιέργως δεν υπάρχει για το s21FE...

 

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...