Jump to content

Wind Vision και Ελληνικά Κανάλια Εθνικής Εμβέλειας


memoriesradio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Από το Σάββατο 15/10/2022 η Wind Vision έπαψε (επικαλείται βλάβη αν και το πρόβλημα είναι στο transcoding για τα συγκεκριμένα κανάλια και μόνο - συμφωνίες μεταξύ κυρίων (βλέπε. Digea)) να μεταδίδει τα Ελληνικά κανάλια εθνικής εμβέλειας (Mega, Ant1, Alpha, Skai, Star, Open, Makedonia) από την πλατφόρμα της.
Σε επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών επικαλέστηκαν γενικευμένο πρόβλημα-βλάβη, το οποίο 6 μέρες μετά αδυνατούν να το επιλύσουν ή να γνωρίζουν το χρονοδιάγραμμα επίλυσης. Επίσης στην σημερινή επικοινωνία ξανά μαζί τους πρότειναν λύσεις & δικαιολογίες (γελοίες) για την υπηρεσία που θα έπρεπε κανονικά να παρέχουν (μέχρι και την 31/12/2022), και όπως μπορείτε να δείτε στα αντίγραφα των συνομιλιών.

Δυστυχώς η εικόνα από την νέα μαμά εταιρεία αφήνει πολύ άσχημες αρχικές εντυπώσεις.
Φυσικά για την κοροϊδία και μόνο, θα γίνει καταγγελία και στην ΕΕΤΤ.

Η επίσημη λίστα των συνδρομητικών καναλιών (εκτός των ψηφιακών ελευθέρων μέσω DIGEA) που περιλαμβάνει το πακέτο (Family Pack) της Wind Vision:
https://www.wind.gr/support/idiotes/xekinontas-sti-wind/ti-kanalia-prosferoun-ta-paketa-tis-wind-vision

 

Τελικά επιλύθηκε το πρόβλημα την Παρασκευή 21/10/2022. Απλά η αντιμετώπιση και οι προτεινόμενες "λύσεις" ήταν γελοίες...

 

Wind1.jpg

Wind2.jpg

Wind3.jpg

Wind4.jpg

Wind5.jpg

Wind6.jpg

Edited by memoriesradio
Solved

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε καταλαβαίνω διότι κι εγώ δεν έχω ξεχωριστό αποκωδικοποιητή MPEG-4 και χρησιμοποιούσα μόνο το Wind Vision.

Εμένα στα τέλη Οκτωβρίου μου πρότειναν να γυρίσω σε EON με τα ίδια λεφτά που έδινα για Wind Vision οπότε δέχθηκα και μου έστειλαν το καινούριο android box. Όταν το παρέλαβα διαπίστωσα πως έχει δυνατότητα DVB-T2. Μια μέρα που έγινε διακοπή ρεύματος και αργούσε να συγχρονίσει η γραμμή, δεν έπαιζαν τα κανάλια στην EON και εμφάνιζε μήνυμα: "Σφάλμα σύνδεσης. Δοκίμασε παλι σε ένα λεπτό. Αν το πρόβλημα παραμείνει, παρακαλούμε κάλεσέ μας στο Nova 13831 Wind 13800. Εν τω μεταξύ, μπορείς να παρακολουθήσεις Live TV."

Τους κάλεσα και πλήρωσα €0,39 για να μου πούνε πως δεν έχουν ιδέα και πρότειναν φυσικά μόνο επανεκκίνηση του android box! Πειραματίστηκα λίγο όμως και πέρασα την εφαρμογή Live Channels οπότε έχω και όλα τα επίγεια. Αν θυμάμαι καλά το είχα προσπαθήσει στο παλιό android box του Wind Vision, αλλά δεν είχε δουλέψει τότε.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...