Jump to content

Τηλεφωνικά SPAM


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταιο καιρο και ιδιαιτερα το μεσημερι περνουν συνεχως τηλεφωνο μη αφηνοντας με να ξεκουραστω γυρνοντας απο την δουλεια.

 

Την μια περνου απο AlphaBank για να βγαλουνε American Express, την αλλη απο ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ για μια καταπληκτικη προσφορα σε πιστωτικη καρτα τις Eurobank.

 

Εχθες πηραν απο Lannet, την περασμενη εβδομαδα απο Forthnet Telephony.

 

Μα αν ειναι δυνατον. Ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να με ενοχλουν συνεχως; Δεν ειμαι πελατης στις παραπανω εταιριες και απορω πως βρηκαν το τηλεφωνο μου.. μαλλον απο τον καταλογο ε;

 

Μπορω να κανω κατι;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kapote eixe dimiourgithei enas organismos pou dilones to tilefono sou prokeimenou na min se enoxloun me tilefona SPAM.

Ean kapoios se enohlisei boreis na kinitheis dikastika.

Distihos den thimamai poios organismos h ipiresia htan. Anybody help?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του 134 μπορεί όποιος συνδρομητής θέλει να ζητήσει να έχει τη δυνατότητα να ενεργοποιεί όποτε θέλει την υπηρεσία φραγής εισερχομένων κλήσεων (με πάγιο φυσικά).
ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του 134 μπορεί όποιος συνδρομητής θέλει να ζητήσει να έχει τη δυνατότητα να ενεργοποιεί όποτε θέλει την υπηρεσία φραγής εισερχομένων κλήσεων (με πάγιο φυσικά).

 

To thema den einai na kaneis fragi se oles tis eiserhomenes.

To thema einai na min se pairnoun ASXETOI...

Link to comment
Share on other sites

Θελει επισης προσοχη και το γεγονος οτι συντομα θα βγουν και τηλ. καταλογοι κινητων απο οτι καταλαβα. Αν ειναι να γινει θα πρεπει να κανουμε τα τηλ μας απορρητα διοτι χαθηκαμε.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρέπει να έχεις υπ' όψη:

1. Και να κάνεις απόρητο το τηλέφωνό σου δεν λέει κάτι, γιατί το έχουνε...

2. Και να το κάνεις απόρητο, δεν κερδίζεις κάτι (χάνεις βέβαια τα € για το απόρητο) γιατί τους αριθμούς δεν τους παίρνουν από τον κατάλογο, αλλά από μέσα (εαν ξέρεις τι εννοώ)...

3. Επίσης πέρνουν τους αριθμούς στην σειρά π.χ. 2103400000, 2103400001 κ.τ.λ. οπότε δεν γλιτώνεις σε καμία περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρέπει να έχεις υπ' όψη:

1. Και να κάνεις απόρητο το τηλέφωνό σου δεν λέει κάτι, γιατί το έχουνε...

2. Και να το κάνεις απόρητο, δεν κερδίζεις κάτι (χάνεις βέβαια τα € για το απόρητο) γιατί τους αριθμούς δεν τους παίρνουν από τον κατάλογο, αλλά από μέσα (εαν ξέρεις τι εννοώ)...

3. Επίσης πέρνουν τους αριθμούς στην σειρά π.χ. 2103400000, 2103400001 κ.τ.λ. οπότε δεν γλιτώνεις σε καμία περίπτωση...

 

Ακριβώς έτσι. Και γω το ίδιο παθαίνω ρε γ... το κερατό τους...και γω γυρνάω κομμάτια, και εκείνη την ώρα βρίσκουν και παίρνουν....

 

Δεν θα έχει νόημα το απόρρητο παιδιά....Τα παίρνουν από εσωτερικούς καταλόγους από μέσα......

 

Εγώ έχω βρει ως λύση το βγάλσιμο από την μπρίζα. Αλλιώς ΔΕΝ γίνεται.....όταν δεν θέλω να με ξυπνήσουν, κλειστό το κινητό και εκτός μπρίζας το σταθερό...

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ε απο οσο βλεπω δεν υπαρχει λυση οποτε θα στραφω στην λυση να κλεινω το ασυρματο. Ελεος πια :mad: Σημερα παλι πηρανε..απο Λανετ :X
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

nai re sis ine mlkia na se pernoun thl tis ores pou den 8es.

1)i mporite na vgalete tin priza(hard way&secure way)

2)na tous tin spasete(px lannet giati na sas xrisimopoiso?mlkas ime?)

3)skilovristetous

4)pite oti an ksanaparoun 8a kini8ite dikastika(siga min ksanaparoun oi idioi,poses eteries iparxoun?se 1 xrono ksemperdespses, :lol:

ipomoni re file.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω αυτο ακριβως. Τους ψαρωνω ρωτωντας που βρηκατε το τηλεφωνο μου, ειναι απορρητο, θα σας παω στη Αρχη Προστασιας. Διαγραψτε με λεω απο τη λιστα σας και μη διανοηθειτε να ξαναπαρετε. Οποιος του τα ειπα δεν ξαναεμφανιστικε. Με 1000 την κανουν.
Link to comment
Share on other sites

Kapote eixe dimiourgithei enas organismos pou dilones to tilefono sou prokeimenou na min se enoxloun me tilefona SPAM.

Ean kapoios se enohlisei boreis na kinitheis dikastika.

Distihos den thimamai poios organismos h ipiresia htan. Anybody help?

 

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Μπορείς να ζητήσεις να συμπεριληφθείς στο μητρώο του Άρθρου 13 του Ν.2472/97. Κοίτα εδώ http://www.dpa.gr/article_13.htm

 

ΥΓ Με πρόλαβε στο δευτερόλεπτο ο redcon :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω αυτο ακριβως. Τους ψαρωνω ρωτωντας που βρηκατε το τηλεφωνο μου, ειναι απορρητο, θα σας παω στη Αρχη Προστασιας. Διαγραψτε με λεω απο τη λιστα σας και μη διανοηθειτε να ξαναπαρετε. Οποιος του τα ειπα δεν ξαναεμφανιστικε. Με 1000 την κανουν.

lol redcon. :p kalos tropos.an me enoxloun 8a to kanw.

afto elipe na mi to kanoun.an pros8esis:8a sas katagilw an me ksanaparete

8a to kanoun me 2000 :lol: :lol: :p :p

Link to comment
Share on other sites

:spam: ΥΠΕΡΕΣΙΑ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕ ΟΚ ΣΤΟ 4222 ΜΟΝΟ ΜΕ 0,5 EURO THN EΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΧΘΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ(NTERNETQ) ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ??? Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ Q ΜΕ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ :spam:
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο και ιδιαιτερα το μεσημερι περνουν συνεχως τηλεφωνο μη αφηνοντας με να ξεκουραστω γυρνοντας απο την δουλεια.

 

Την μια περνου απο AlphaBank για να βγαλουνε American Express, την αλλη απο ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ για μια καταπληκτικη προσφορα σε πιστωτικη καρτα τις Eurobank.

 

Εχθες πηραν απο Lannet, την περασμενη εβδομαδα απο Forthnet Telephony.

 

Μα αν ειναι δυνατον. Ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να με ενοχλουν συνεχως; Δεν ειμαι πελατης στις παραπανω εταιριες και απορω πως βρηκαν το τηλεφωνο μου.. μαλλον απο τον καταλογο ε;

 

Μπορω να κανω κατι;

Μπορείς να δηλώσεις το τηλέφωνό σου στην ειδική λίστα της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (κατέβασε την αίτηση από το site τους στο internet και στείλ'την με φαξ).

 

Αν σε ξανακαλέσουν θα έχεις το δικαίωμα να τους ζητήσεις αποζημίωση. Να δεις πόσο γρήγορα θα σταματήσουν όλοι να σε παίρνουν τηλέφωνο (εγώ το έχω κάνει εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια, δεν θυμάμαι, και έχω βρει την ησυχία μου!).

Link to comment
Share on other sites

Καλό. Και αυτό σημαίνει οτι δεν θα σε παίρνει ΚΑΝΕΙΣ τηλέφωνο για διαφιμήσεις; Επ ουδενί λόγω; Ούτε από τις εταιρίες, ούτε από τον ΟΤΕ; Και δεν έχει κανένα περιορισμό; Και αν σε πάρουν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση;χιχιχι! Πολύ ωραίο. Άραγε γιατί δεν το έχουν κάνει όλοι; Μήπως κρύβει τίποτα ύποπτο;
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορείς να δηλώσεις το τηλέφωνό σου στην ειδική λίστα της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (κατέβασε την αίτηση από το site τους στο internet και στείλ'την με φαξ).

 

Αν σε ξανακαλέσουν θα έχεις το δικαίωμα να τους ζητήσεις αποζημίωση. Να δεις πόσο γρήγορα θα σταματήσουν όλοι να σε παίρνουν τηλέφωνο (εγώ το έχω κάνει εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια, δεν θυμάμαι, και έχω βρει την ησυχία μου!).

man afti ine lisi.opios to kani kerdizi kai lefta $$$ ooouuu mpravo man.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
mporeis na kaneis ektropi sto 134;-)

einai xoris xreosi,opote...oneira gluka:)

Φοβερή λύση, σε συγχαίρω!!!!!

 

Δύο παρατηρήσεις όμως:

 

1) Μπορεί να χάσεις κάποιες σημαντικές κλήσεις.

2) Αν σε καταλάβουν από τον ΟΤΕ και εκνευριστούν τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γυρνάω στον τηλεφωνητή και ησυχάζω. Και αν χρειάζεται κάποιος γνωστός κάτι αφήνει μήνυμα. Έχω παρατηρήσει ότι πλέον οι κ***spammers έχουν ανέβει επίπεδο. Δεν έχουν τηλεφωνήτριες πια, αλλά αυτοματοποιημένα συστήματα («έχετε κερδίσει ένα πάπλωμα με φτερά γριπιασμένης όρνιθος αν την θέλετε πατήστε το πλήκτρο με το αστέρι» κτλ)... :mad: :angry:

 

ΥΓ: Αχ και να μπορούσα να έβαζα φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

2) Αν σε καταλάβουν από τον ΟΤΕ και εκνευριστούν τι γίνεται;
Θα σου "λύσουν" το πρόβλημα του τηλεφώνου μια και καλή...

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

συμαντικές κλήσεις χάνεις κι αν το βγάλεις απο την πρίζα.

Οσο για τον ΟΤΕ,το κάνω εδω και 2 χρόνια και δε μου είπε κανείς τίποτα.

Αλωστε δεν είδα κανέναν νόμο να το απαγορεύει.

Μάλον διαφήμιση τους κάνω. :O :p

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Μπορείς να ζητήσεις να συμπεριληφθείς στο μητρώο του Άρθρου 13 του Ν.2472/97. Κοίτα εδώ http://www.dpa.gr/article_13.htm

 

ΥΓ Με πρόλαβε στο δευτερόλεπτο ο redcon :D :D

 

Στην αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις και να την στείλεις με φαξ πρέπει να εισάγεις ονοματεπώνυμο κτλ κτλ

Υπάρχει περίπτωση κάποια διαφημηστική να προβάλλει σαν επιχείρημα οτι το τηλεφώνημα δεν προορίζεται για το πρόσωπο που έκανε την αίτηση αλλά σε κάποιο άλλο συγγενικό του που χρησιμοποιεί το ίδιο νούμερο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις και να την στείλεις με φαξ πρέπει να εισάγεις ονοματεπώνυμο κτλ κτλ

Υπάρχει περίπτωση κάποια διαφημηστική να προβάλλει σαν επιχείρημα οτι το τηλεφώνημα δεν προορίζεται για το πρόσωπο που έκανε την αίτηση αλλά σε κάποιο άλλο συγγενικό του που χρησιμοποιεί το ίδιο νούμερο;

 

 

Υποθέτω ότι αυτό που μετρά είναι ποιός είναι ο κάτοχος της γραμμής. Μήπως όμως να γινόσουν πιο συγκεκριμένος;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...