Jump to content

iPad Pro 11-inch & 12,9-inch (6th gen - 2022)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

iPad Pro

iPad Pro: Η 6η γενιά έρχεται με M2 επεξεργαστή και Wi-Fi 6E
 

Χωρίς καμία προειδοποίηση ή κάποιο ειδικό event, η Apple ανακοίνωσε την 6η γενιά του iPad Pro. Το πανίσχυρο tablet της, λοιπόν, αναβαθμίζεται όσον αφορά την απόδοση, αφού έρχεται με το νέο M2 chip που είδαμε για πρώτη φόρα στα Macbook που κυκλοφόρησε η εταιρία στις αρχές του χρόνου.

 

Όπως και προηγουμένως, το iPad Pro θα έρχεται σε δύο διαφορετικές εκδοχές, μια με οθόνη 11 ιντσών και μια με οθόνη 12 ιντσών. Το πρώτο μοντέλο ζητά $799, ενώ το δεύτερο θα ξεκινά από τα $1,099, με την κυκλοφορία και των δύο να είναι προγραμματισμένη για τις 26 Οκτωβρίου.

 

Ένα από τα πιο αξιοσημείωτα καινούργιο χαρακτηριστικά του νέου iPad Pro είναι το “hover” για το γραφίδα. Συγκεκριμένα, η οθόνη της συσκευής μπορεί να αναγνωρίζει το Apple Pencil πριν η μύτη ακουμπήσει στην οθόνη, επιτρέποντας για διάφορες χρήσιμες αλληλεπιδράσεις, όπως για παράδειγμα μια προεπισκόπησή πριν ο χρήστης μαρκάρει κάτι. Παράλληλα, αυτό κάνει τα σκίτσα και τις εικονογραφήσεις ακόμη πιο ακριβείς και γενικότερα τη χρήση του Apple Pencil πιο αβίαστη. Οι κάτοχοι Samsung Note smartphones σίγουρα είναι εξοικειωμένοι με το concept.

 

Μόνο η οθόνη του 12.9 ιντσών μοντέλου είναι ξανά Mini LED τεχνολογίας, για βελτιωμένα μαύρα, καλύτερη αντίθεση και HDR. Και τα δύο διαθέτουν ProMotion για refresh rates έως 120Hz.

l760cK2.jpg

Συγχρόνως και οι δυνατότητες δικτύωσης των νέων iPad Pro είναι αναβαθμισμένες. Τα tablets έρχονται με Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 και υποστήριξη για τα περισσότερα από τα 5G δίκτυα του κόσμου. Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο υπάρχουν 128GB, 256GB και 512GB μοντέλα με 8GB RAM, καθώς και επιλογές των 1TB και 2TB με 16GB RAM.

Συνολικά, ο σχεδιασμός παραμένει ίδιος, χωρίς αξιοσημείωτες αλλαγές από το 2018, όταν η εταιρία είχε αποφασίσει να αφαιρέσει το κεντρικό κουμπί για να μεγαλώσει την επιφάνεια της οθόνης. Για την ιστορία να σημειωθεί πως μερικά εικοσιτετράωρα πριν το ντεμπούτο των νέων iPad, η Apple σκοπεύει να κυκλοφορήσει και το ολοκαίνουργιο iPadOS 16, το οποίο θα φέρει στα tablets διάφορα χρήσιμα χαρακτηριστικά, μεταξύ των οποίων και το Stage Manager που αλλάζει ολοκληρωτικά το multitasking.

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 11-inch & 12,9-inch (6th gen - 2022)
  • 1 month later...

Πρέπει να είναι πολύ φοβερές συσκευές 

Σε κανένα κατάστημα έτσι που τα έχω δει μόνο σε σχέση με τα απλά iPad είναι μέρα με νύχτα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σε λίγες ημέρες θα έχω εικόνα για το αν αξίζει η αλλαγή από το 2021 στο 2022,11-inch πάντα, αν και νομίζω ότι ξέρουμε όλοι την απάντηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Σε λίγες ημέρες θα έχω εικόνα για το αν αξίζει η αλλαγή από το 2021 στο 2022,11-inch πάντα, αν και νομίζω ότι ξέρουμε όλοι την απάντηση.

Για τα χρήματα που απαιτούνται για την αλλαγή από το ένα στο άλλο στην ουσία με την μόνη αναβάθμιση να είναι το M2 chip σίγουρα όχι!! 

Πανευτυχής νέος  κάτοχος του M1 12.9 στα 725€ από Πλαίσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρώτη φορά σε iPad κ έχω μείνει άναυδος


Sent from my iPhone 14 using Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 30/11/2022 at 8:51 ΜΜ, athanaso77 said:

Σε λίγες ημέρες θα έχω εικόνα για το αν αξίζει η αλλαγή από το 2021 στο 2022,11-inch πάντα, αν και νομίζω ότι ξέρουμε όλοι την απάντηση.

Όπως το περίμενα… οι συσκευές είναι πανομοιότυπες εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά. Καμία διαφορά το 2021 με το 2022 iPad Pro 11-inch.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Θήκη Spigen;

Ναι spigen rugged armor και την εχω καταβρει !!!Αψογη


Sent from my iPhone 14 using Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς τι συγκεκριμένη θήκη να μας πει γνώμη

https://eu.mous.co/products/ipad-pro-case


Sent from my iPhone 14 using Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η Mous είναι από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο. Έχει πολύ ποιοτικές θήκες και αυτή σίγουρα δεν αποτελεί εξαίρεση. Δεν ξέρω βέβαια ποσό διαφορά θα δεις από τη spigen που ήδη έχεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Mous είναι από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο. Έχει πολύ ποιοτικές θήκες και αυτή σίγουρα δεν αποτελεί εξαίρεση. Δεν ξέρω βέβαια ποσό διαφορά θα δεις από τη spigen που ήδη έχεις.

Η spigen ειναι φοβερή θήκη αλλα εχει ενα θεματάκι με την φορτιση του Pencil δεν πιανει παντα…..αν δεν ισχυει αυτο με Mous νομιζω ειναι μονόδρομος


Sent from my iPhone 14 using Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σαν να είναι σε οριζόντια λειτουργία, το δεξί κουμπί μειώνει την ένταση και το αριστερό την ανεβάζει. Έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και εδώ και δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά. Έχω απλώς ένα παρεκκλίνον μοντέλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Πώς μπορώ να κατεβάζω εφαρμογές από το app store χρησιμοποιώντας το face Id? 

Τώρα μου ζητάει συνεχώς κωδικό. 

Ευχαριστώ 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιημένο το έχω. 

20231231_204445.jpg

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το και κάνε ένα ρεμπουτ. Ενεργοποίησε το ξανά. Κολλάει καμία φορά.

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει με αυτές τις ρυθμίσεις, κολλάει καμία φορά μετά από update νομίζω αλλά κάνω αυτό που έγραψα και λειτουργεί ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια.Γραφω ξανα το προβλημα μου εδω.Εχω λοιπιον το συγκεκριμενο ταμπλετ προσφατα αγορασμενο.Ακομα το σεταρω.Τωρα εχω κατεβασει την εφαρμογη της κοσμοτε που βλεπεις το σταθερο σου κ το ιντερνετ κ το κινητο σου κλπ.Στο κινητο δουλευει σψογα.Εδω ομως οταν παω στον λογαριασμο σταθερης κ πατωντας το share button δεν δουλευει.Εχω δωσει ολες τις αδειες που μπορπυσα να βρω αλλα ματαια! Να φταει η εφαρμογη? τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...