Jump to content

Google Pixel 7


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Lemongrass Pixel 7 camera visor close up.

Η Google, πιστή στην υπόσχεσή της, μέσα από το #MadeByGoogle event αποκάλυψε και επίσημα τα Google Pixel 7 και Google Pixel 7 Pro. Οι νέες ναυαρχίδες της εταιρίας έρχονται με νέες τεχνολογίες και χαρακτηριστικά, που θέλουν να εμπλουτίσουν την εμπειρία σας, ωστόσο, πάμε να τα δούμε όλα πιο αναλυτικά.

Front screen of Pixel 7

Αρχικά, η Google ξεκίνησε με το Pixel 7, το οποίο έρχεται με 6,3 ίντσες οθόνη (1080p ανάλυση και 90Hz) και υπόσχεται μπαταρία όλη μέρα ή και μέχρι 72 ώρες με το αναβαθμισμένο battery saver mode. Σύμφωνα με την Google και τα δύο τηλέφωνα έχουν πλέον 25% περισσότερη φωτεινότητα σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

Η Google έμεινε πολύ στις κάμερες των νέων τηλεφώνων της και υπόσχεται καταπληκτικές φωτογραφίες και βίντεο, με το guided frame να βοηθάει σημαντικά στις φωτογραφίες πολλών ανθρώπων με προβλήματα όρασης. Επίσης, η εταιρία υπόσχεται ότι οι θολές selfie που βγάζετε θα αποτελούν πλέον παρελθόν, χάρη στον Tensor G2, ο οποίος θα αφαίρει τη θολούρα, έτσι ώστε να είναι πιο ευκρινείς. Μάλιστα, αυτό ισχύει για τις εικόνες και από τον ultrawide φακό, καθώς και από τον κεντρικό σένσορα.

Και οι δύο συσκευές έχουν 50MP στο κεντρικό φακό τους, με optical image stabilization και μπορεί να τραβάει 4K βίντεο με 30 ή 60FPS, 10-bit HDR περιεχόμενο και προσφέρει επίσης εκπληκτικό βίντεο σε Snapchat και TikTok. Όσον αφορά τη selfie κάμερα, εδώ έχουμε έναν σένσορα 10.8MP. Η εταιρία λέει ότι θα δείτε πολλές σημαντικές (και μικρές) λεπτομέρειες που θα βελτιώσουν την εμπειρία σας με την κάμερα των τηλεφώνων.

Google Tensor G2 graphic on lime background.

Όσον αφορά το νέο chipset του Pixel 7, έχουμε τα 2x Cortex-X1 + 2x A76 και 4x A55 και στο GPU τον Mali-G710 MC10 που υπόσχεται ακαριαίες ταχύτητες και 35% boost στα tasks του machine learning. Η μονάδα επεξεργασίας Tensor επόμενης γενιάς είναι σε θέση να εκτελεί εργασίες μηχανικής εκμάθησης 60% πιο γρήγορα και 20% πιο αποτελεσματικά.

Back of Pixel 7 covered in water droplets

Η Google, υπόσχεται επίσης 5 χρόνια από security updates για τα νέα Pixels, όπως ακριβώς είχε υποσχεθεί και με τα Pixel 6. Επιπροσθέτως, η εταιρία θα φέρει και ένα VPN χωρίς επιπλέον κόστος, στα νέα Pixel, ωστόσο δεν έδωσε ακόμα ημερομηνία κυκλοφορίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Specs: https://store.google.com/gb/product/pixel_7_specs?hl=en-GB

 

2143360339_ScreenShot2022-10-06at6_16_40PM.thumb.png.37956087ea86c2f678a3da05979ff8eb.png1160983703_ScreenShot2022-10-06at6_16_12PM.thumb.png.4fecb6d5e534f7572872b62b66c029c2.png

Έφυγε pre-order, είχε δώρο τα Pixel buds μαζί.

Ελπίζω να βγει καλό γιατί από UK δεν υπάρχει εγγύηση για τίποτα.

Edited by Dinos_12345
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, vegetto_raging said:

Είπανε τίποτα για το 5g στις χώρες που δεν  είχαν τα παλαιότερα; 

Ακόμα η Ελλάδα είναι έξω...

Από καλοκαίρι και αν...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, randroyle said:

Προπαραγγειλα το pro απο amazon.de. Εχει και τα ρολοι λεει δωρο για να δουμε

Ακύρωσα εγώ γιατί είδα πως έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση από Αγγλία και είναι μανούρα να το πάω εκεί αν θέλω κάτι να αλλάξω. Σκέφτομαι και εγώ για Amazon de αλλά θα αφήσω να βγούνε τα review πρώτα.

 

Edit: Για το δώρο πρέπει λέει να συμπληρώσεις μια φόρμα για να το πάρεις, έχει όρους εδώ.

Άραγε με διεύθυνση Ελλάδα στο Amazon να έχει θέμα; Σου κάνει κόπο να στείλεις στο Amazon να ρωτήσεις μιας που το παρήγγειλες;

https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE

https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE/terms

Quote
  1. Only people who enter a shipping address in Germany and are over 18 years old can participate in this promotion ( "Participants" ). It is expressly pointed out that the use of forwarding addresses ( and similar services ) for this promotion is prohibited and there is no entitlement to a premium if such services are used.

 

Edited by Dinos_12345
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Dinos_12345 said:

Ακύρωσα εγώ γιατί είδα πως έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση από Αγγλία και είναι μανούρα να το πάω εκεί αν θέλω κάτι να αλλάξω. Σκέφτομαι και εγώ για Amazon de αλλά θα αφήσω να βγούνε τα review πρώτα.

 

Edit: Για το δώρο πρέπει λέει να συμπληρώσεις μια φόρμα για να το πάρεις, έχει όρους εδώ.

Άραγε με διεύθυνση Ελλάδα στο Amazon να έχει θέμα; Σου κάνει κόπο να στείλεις στο Amazon να ρωτήσεις μιας που το παρήγγειλες;

https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE

Ναι ισχυει αυτο με τη φορμα, αλλα θα την ανοιξουν απο Νοέμβριο. Απο οτι καταλαβα το δωρο το δινει κατευθειαν η google και σιγουρα πρεπει να βαλεις εκει γερμανικη διευθυνση (εγω θα βαλω ενος γνωστου μου και θα μου το στειλει αυτος οταν του παει). Παρολαυτα ισως ρωτησω αν παίζει ρολο που το κινητο το παραγγειλα για Ελλαδα (δεν νομιζω ομως να εχει σημασια) 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Dinos_12345 said:

Ακύρωσα εγώ γιατί είδα πως έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση από Αγγλία και είναι μανούρα να το πάω εκεί αν θέλω κάτι να αλλάξω. Σκέφτομαι και εγώ για Amazon de αλλά θα αφήσω να βγούνε τα review πρώτα.

 

Edit: Για το δώρο πρέπει λέει να συμπληρώσεις μια φόρμα για να το πάρεις, έχει όρους εδώ.

Άραγε με διεύθυνση Ελλάδα στο Amazon να έχει θέμα; Σου κάνει κόπο να στείλεις στο Amazon να ρωτήσεις μιας που το παρήγγειλες;

https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE

https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE/terms

 

In the application form, the participant must state his full name and postal address where the premium is to be delivered, as well as upload proof of purchase, e.g. B. a copy of the receipt or invoice from the participating dealer. The shipping address given in the application form must be a home address or registered company address ( if the participant himself is not resident in Germany, e.g. by family members, friends or acquaintances ). The use of subsequent addresses ( and similar services ) is excluded for this promotion.Participants must also provide the IMEI - number of the qualifying product and, if requested, provide a photo of the IMEI - number of the qualifying product. The IMEI - number can be found on the packaging and / or in the settings of the qualifying product.

 

Αποοτι φαινεται εδω θα πρεπει να μπει η διευθυνση στο application, και δεν νομιζω οτι ξερουν που θα ερθει το κινητο απο το αμαζον. Οποτε απλα οταν ειναι για το ρολοι πρεπει να βαλουμε γερμανικη διευθυνση. Δεν βολεύει αν δεν ξερεις καποιον που να μενει Γερμανία. 

Edited by randroyle
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 7

Σχετικά με την προ-παραγγελία και το δώρο, αν κατάλαβα καλά και από το διπλανό θέμα, παραγγέλνεις από amazon.de με ελληνική διεύθυνση παράδοσης και δηλώνεις γερμανική (πχ ενός συγγενή/φίλου) μόνο στο claim του δώρου στο https://promo-rewards.com/2022launch/de-DE και είναι οκ;;

update: τελικά δεν κρατήθηκα, το παρήγγειλα (Pixel 7 128 GB Obsidian) κι ό,τι θέλει ας γίνει! Στο claim του δώρου θα δηλώσω γερμανική διεύθυνση ενός συγγενή και νομίζω ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Στην ολοκλήρωση της παραγγελίας έλεγε estimated delivery 26 Οκτωβρίου-02 Δεκεμβρίου αλλά μετά ήρθε νέο email με ημερομηνίες 22-27 Οκτωβρίου, παρέα με τα έξτρα που παρήγγειλα (φορτιστή και θήκη). Για Pixel 6a ξεκίνησα, εδώ κατέληξα.. : D

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικά με το δώρο επειδή δεν έχω γερμανική διεύθυνση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό το σάιτ:

https://shipgerman.com/

 

Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο; Ή κάποιο αντίστοιχο που να είναι αξιόπιστο. Κρίμα είναι να χάσω το δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δώρο επειδή δεν έχω γερμανική διεύθυνση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό το σάιτ:
https://shipgerman.com/
 
Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο; Ή κάποιο αντίστοιχο που να είναι αξιόπιστο. Κρίμα είναι να χάσω το δώρο.

Παρήγγειλα κατι κρασιά με το πρώτο πακέτο να φαίνεται ήδη στο σύστημα τους και το δεύτερο να φτάνει αύριο. Τα στέλνω Ελλάδα και πιστεύω θα πάνε όλα καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Finn! Άρα θα χρησιμοποιήσω αυτό και ξεμπερδεψα.

Παιδιά έχουμε πρόβλημα με τις υπηρεσίες προωθησης υπηρεσίας. Αυτό βγάζει η ελληνική μετάφραση από το σάιτ της Google:

 

Εισαγάγετε την πλήρη γερμανική διεύθυνσή σας για να εξασφαλίσετε την παράδοση. Οι διευθύνσεις προώθησης αλληλογραφίας δεν γίνονται δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Από το Google pixel 5 πήγα στο 7.

 

Πρώτη εντύπωση είναι ανάμεικτη. Με χάλασε που δεν είναι 6 ίντσες και είναι πιο μεγάλο από ότι ήθελα. Δεύτερη και πιο μεγάλη απογοήτευση, μου φαίνεται άσχημο. Είχα πάθει πλάκα με το 5, πόσο κομψό και μαζεμένο ήταν και αυτό που φαίνεται άχαρο. Και έτσι που εξεχουν οι κάμερες, είναι κάπως. Τεσπα... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Από το Google pixel 5 πήγα στο 7.
 
Πρώτη εντύπωση είναι ανάμεικτη. Με χάλασε που δεν είναι 6 ίντσες και είναι πιο μεγάλο από ότι ήθελα. Δεύτερη και πιο μεγάλη απογοήτευση, μου φαίνεται άσχημο. Είχα πάθει πλάκα με το 5, πόσο κομψό και μαζεμένο ήταν και αυτό που φαίνεται άχαρο. Και έτσι που εξεχουν οι κάμερες, είναι κάπως. Τεσπα... 

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο το πούλησα και κράτησα το 5 παράλληλα με 14 pro. Έχει όλα τα φόντα να είναι κινηταρα και το χάνουν στις λεπτομέρειες. Είσαι ευχαριστημένος με το video shooting?


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2022 at 10:18 ΠΜ, Finn said:


Για τον ίδιο ακριβώς λόγο το πούλησα και κράτησα το 5 παράλληλα με 14 pro. Έχει όλα τα φόντα να είναι κινηταρα και το χάνουν στις λεπτομέρειες. Είσαι ευχαριστημένος με το video shooting?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν το πολύ έψαξα να πω την αλήθεια. Φαίνονται καλά τα βίντεο, αλλά και του 5 μου είχαν αρέσει. 

Φαντάζομαι στα τεστ (dxomark) θα ξέρουνε καλύτερα 

Να συμπληρώσω, μιας και μένω στην Ολλανδία, δεν έχω θέμα με το 5g. Τί είναι αυτό που αποτρέπει το κινητό να δουλέψει 5g στην Ελλάδα; software η hardware; η μήπως συχνότητες; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 12/11/2022 at 8:51 ΜΜ, marios_geo2 said:

Τί είναι αυτό που αποτρέπει το κινητό να δουλέψει 5g στην Ελλάδα;

Η ίδια η Google.

Υπάρχει ξεχωριστό θέμα όπου συζητάμε αυτό ακριβώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, μετά το update του Δεκεμβρίου έφυγε το δίκτυο της wind και γύρισε σε telestet 4c41473793cbdbabfaa97e20d7885db6.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από Amazon.De πριν δυο εβδομάδες το εν λόγω κινητό για την σύζυγο στο πρασινωπό χρώμα. Η αποστολή ξεκίνησε χθες. Θα αντικαταστήσει το Xiaomi MiA1. 
Κατέληξα σε αυτό λόγω μικρού μεγέθους και καλής μπαταρίας και κάμερας ,μιας και η σύζυγος ποτέ δεν είχε χρησιμοποιήσει WiFi calling,volte. Το μόνο που με νοιάζει είναι να μην αντιμετωπίσει προβλήματα σε κλήσεις. 
Αναμένουμε,  λοιπόν. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είστε ευχαριστημένοι με την κάμερα του 7; Δεν μιλάω για ζουμ η μακρο, για την default camera default settings...έρχομαι από s20+ 5g και νιώθω ότι η ποιότητα των φωτογραφιών είναι πολύ χειρότερη. Τόσο που σκέφτομαι ότι ίσως είναι ελάττωμα της δικής μου συσκευης μονο. Εντυπωσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανέφερα κάποια προβλήματα του Pixel 7 μου εδώ κι εδώ. Αντιμετωπίζετε κάτι απ΄ αυτά; Το θέμα του 7 Pro είναι πολύ πιο ενεργό..

Και σε συνέχεια των παραπάνω, αναφέρω 2 παράξενα προβλήματα-κολλήματα που δεν παρατηρήθηκαν ξανά:

1) Σε υπόγειο φιλικό σπίτι που δεν έχω σήμα ποτέ, μία (και μόνο μία) φορά έτυχε να δείχνει ότι έχει σήμα κανονικά αλλά προφανώς δε μπορούσα να κάνω/λάβω κλήση/SMS ούτε είχα δεδομένα. Όταν βγήκα έξω συνέχισε για αρκετή ώρα να έχει την ίδια εικόνα μέχρι που δοκίμασα restart για να καταφέρει να ξανασυνδεθεί στο δίκτυο.

2) Μία (και μόνο μία) φορά έφτασα στη δουλειά και το κινητό φαινόταν ακόμα συνδεδεμένο στο wi-fi του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ 2 μήνες τώρα!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα κάποια προβλήματα του Pixel 7 μου εδώ κι εδώ. Αντιμετωπίζετε κάτι απ΄ αυτά; Το θέμα του 7 Pro είναι πολύ πιο ενεργό..
Και σε συνέχεια των παραπάνω, αναφέρω 2 παράξενα προβλήματα-κολλήματα που δεν παρατηρήθηκαν ξανά:
1) Σε υπόγειο φιλικό σπίτι που δεν έχω σήμα ποτέ, μία (και μόνο μία) φορά έτυχε να δείχνει ότι έχει σήμα κανονικά αλλά προφανώς δε μπορούσα να κάνω/λάβω κλήση/SMS ούτε είχα δεδομένα. Όταν βγήκα έξω συνέχισε για αρκετή ώρα να έχει την ίδια εικόνα μέχρι που δοκίμασα restart για να καταφέρει να ξανασυνδεθεί στο δίκτυο.


Παρόμοια κολλήματα τρωει και μενα το iphone 13, οπότε δε βγάζεις άκρη. Τομονο που εχω διαπιστώσει και αυτο με επιφύλαξη είναι οτιοταν ειμαι με data Vodafone με συνέβαινε πολυ συχνά ενω οταν ειμαι με Cosmote πολυ λιγότερο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...