Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα στην σταθερή έκδοση πήρε update. Ήταν security. Θα κοιτάξω απ το απόγευμα να δω αν διόρθωσαν το θέμα με την esim που φαίνεται κλειστό το νούμερο της φυσικής sim. Αν κάποιος άλλο το δοκιμάσει ας πει. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την STABLE Απριλίου μια χαρά 5g έχω και νομίζω οτι αυτό ήρθε για να μείνει.

Εχει κάτι διορθώσεις στην κάμερα απο ότι διάβασα και τίποτα το ιδιαίτερο που να χρήζει προσοχής.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ispithash said:

Και εγώ LTE βλέπω. Είχα 1-2 στιγμές που εμφανίστηκε το 5G icon αλλά ήταν στιγμιαίο. Γυρίζει σε LTE με την μια...

Αυτό ακριβώς!

Εμφανίστηκε 1-2 φορές ελάχιστα το εικονίδιο 5G και τίποτα παραπάνω.

Όλα αυτά με τα 2 τελευταία beta update, περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε σχέση με τη μπαταρία πως τα πάει η συσκευή; 

Σε όλα τα συγκριτικά στο YouTube βλέπω ότι δεν έχει και την καλύτερη. 

Με δεδομένα συνεχώς ανοιχτά τη βγάζει τη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, patrik said:

Παιδιά σε σχέση με τη μπαταρία πως τα πάει η συσκευή; 

Σε όλα τα συγκριτικά στο YouTube βλέπω ότι δεν έχει και την καλύτερη. 

Με δεδομένα συνεχώς ανοιχτά τη βγάζει τη μέρα; 

Εγώ είμαι στο τέλος της ημέρας με 25% συνήθως. Δεν έχω παράπονο.

Δεδομένα gps και wifi μόνιμα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, patrik said:

Παιδιά σε σχέση με τη μπαταρία πως τα πάει η συσκευή; 

Σε όλα τα συγκριτικά στο YouTube βλέπω ότι δεν έχει και την καλύτερη. 

Με δεδομένα συνεχώς ανοιχτά τη βγάζει τη μέρα; 

Huawei P30 pro που είχα πριν δεν είναι. Σε wifi συνέχεια βγάζει το δικό μου καμιά 6αρα ώρες οθόνη και έχει ακόμα 20%. Με data έξω και με ήλιο μη περιμένεις πολλά. Το μεγαλύτερο κακό για μένα είναι ότι ζεσταίνετε εύκολα οταν γενικά κάνεις αρχεία μεταφορά με data ή αν πχ το βάλεις καλοκαίρι να κάνει καμία δυνατή δουλειά. 

 

 

 

Επίσης να αναφέρω για την sim και την esim από πήρε update το carrier settings στο play store με ημερομηνία 01 Απρίλη. Μόλις το έκανα για να τσεκάρω αν χάνει κλήσεις με ενεργή την esim ή το έφτιαξαν. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια Vodafone sim για δοκιμή. Με την μια εμφανίστηκε το 5G icon ενώ cosmote δεν εμφανίζεται ποτέ.

Ωστόσο πιστεύω στην Vodafone, το 5G εμφανίζεται χώρος πραγματικά να πιάνει.

Σε speedtest είχα ίδιες ταχύτητες με LTE COSMOTE, ~200mb/s που πιστεύω είναι ταχύτητες 4G...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που το δοκίμασα με LTE και 5g πάντως είχε διαφορές ,θα το κάνω και το βράδυ και θα γράψω νούμερα ακριβή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έχουν διαφορές. Έχω και cosmote και vodafone. Το ότι η cosmote έχει πολύ καλύτερο δίκτυο και ακόμα και το 4g της είναι σκάλες ανώτερο σε ταχύτητες ακόμα και από το 5g των άλλων εταιριών δεν είναι θέμα της συσκευής. 

Επίσης έχω να πω ότι το θέμα που είχε παρατηρηθεί με όποιον είχε ενεργή esim που έχανε κλήσεις στην φυσική sim, προσωπικά εδώ και 4 μέρες που έχει πάρεις carrier settings update έχει διορθωθεί. Δε μου έχει χάσει καμία κλήση. 

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν τελικά έχετε δίκιο, πριν το update Απριλίου, το 5g με το LTE είχε χαοτικές διαφορές, σε σημερινή μου μέτρηση με speedtest, είναι ακριβώς το ίδιο.

Απο χαμένες κλήσεις ούτε καν και νομίζω είναι ένα θέμα που εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων δεν υφίσταται στο p7p

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συνεχίζει το πρόβλημα με τις χαμένες κλήσεις, παρά το update Απριλίου. 

Ίσως φταίει ο συνδυασμός φυσικής Nova sim με Cosmote esim. Σκέφτομαι να πάω στην Nova να αλλάξω την sim με esim και να έχω δύο esim, μπας και φτιάξει με αυτό τον συνδιασμό.

Edited by jorjo v
Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά το θέμα εντοπίζεται με όσους έχουν e-sim

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα test ταχύτητας κρίνονται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι και πάντα αξιόπιστα.
Όχι μέσα στην ίδια μέρα, αλλά και στο ίδιο σημείο να κάνεις ακίνητος, κρατώντας το κινητό ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (για όσους θυμούνται το παλιό θέμα με τα iPhone) το ένα μετά το άλλο τα τεστ, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά.

Σίγουρα πάντως δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα μετά το update Απριλίου και σίγουρα δεν είναι... "εικονικό" το 5G (ήμαρτον τι άλλο θα διαβάσουμε). Προσωπικά πιστεύω ότι σε max ταχύτητες θα είναι πιο πίσω από τα τελευταία Samsung λόγω του modem, αλλά γενικά δεν υπάρχει θέμα. Κατέβασα το Ookla για να τεστάρω επειδή διάβαζα τα post. Pixel 8 Pro με patch Απριλίου, σε μέρος που ναι μεν έχω καλό σήμα αλλά το δίκτυο είναι πιταρισμένο (το ξέρω γιατί πριν βάλω οπτική ίνα είχα το 4G modem του OTE για υβριδική σύνδεση και ήμουν μέχρι τα 50).

Το max που πιάνω με LTE είναι στα 80 περίπου (και αυτό μία φορά) και το max με 5G είναι στα 900.

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2024 at 5:36 ΜΜ, guy_fawkes said:

πάντως γενικά το θέμα εντοπίζεται με όσους έχουν e-sim

Από χτες το πρωί σταμάτησα να έχω χαμένες κλήσεις. Τι έκανα:

Data μόνο από την φυσική Nova sim. Από την esim απενεργοποίησα την λειτουργία switch mobile network automatically και επιπλέον την περιόρισα σε 3G ενώ την φυσική την άφησα σε 5G. Το VoLTE το άφησα ενεργό και στις 2 αν και δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα στην Cosmote εφόσον την περιόρισα στην ουσία σε 2G. Επίσης ενεργοποίησα το VoWiFi με το shizuku  και ims APN και στις 2  sim και δουλεύει και στις 2.

Το αποτέλεσμα:

1. με το netmonster είδα ότι η Nova συνδέεται σε 5G ενώ η Cosmote σε 2G (λογικό αφού δεν υπάρχουν 3G κεραίες πια).

2. Δεν έχω χαμένες κλήσεις πια σε κανένα νούμερο. 

3. Όταν με παίρνουν στην Cosmote και είμαι εκτός wifi, δεν έχω internet. Μικρό το κακό όμως. 

Αυτά. Αν έχει κανένας άλλος παρόμοιο συνδυασμό παρόχων και πρόβλημα με χαμένες κλήσεις ας το δοκιμάσει να μας πει.

Επίσης, ξέχασα να σάς πω ότι παρατήρησα βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας με το που έβαλα την δεύτερη κάρτα σε 3G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...