Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό πώς έγινε τώρα...;

Έκανα restart μπας και μου έρθει η stable qpr2 και είναι όλα ενεργοποιημένα χωρίς να τρέχει shizuku (δείχνει σε όλα Νο)...IMS όλα off τα δείχνει, αλλά παίζουν κανονικά...

Screenshot_20230324-142233.png

Screenshot_20230324-142247.png

Screenshot_20230324-142258.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, klainmein said:

Αυτό πώς έγινε τώρα...;

Έκανα restart μπας και μου έρθει η stable qpr2 και είναι όλα ενεργοποιημένα χωρίς να τρέχει shizuku (δείχνει σε όλα Νο)...IMS όλα off τα δείχνει, αλλά παίζουν κανονικά...

Screenshot_20230324-142233.png

Screenshot_20230324-142247.png

Screenshot_20230324-142258.png

Το Shizuku το έχεις περάσει όμως...Σωστά;;;

10 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Να ρωτήσω κάτι βρε παλικάρια γιατί εγώ μίλαγα τόσο καιρό μόνο για cosmote και γκρινιάζω για την forthnet. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει vodafone και να έχει ενεργό το volte (είτε με shizuku είτε με root) να δούμε αν δεχεται κλήσεις από forthnet. 

Αν ναι, να κάνω μια φορητοτητα να τελειώνω... 

Έχω εγώ συγγενή μου με σταθερή wind πάρα πολλά χρόνια πάνω από 8 ,αλλά δεν ξέρω αν την είχε κάνει επί forthnet...Σε Pixel 6 Pro με Shizuku,δέχομαι από το συγκεκριμένο νούμερο κλήσεις,απλά δεν έχει καλή ποιότητα.  Αύριο θα ρωτήσω αν είχε κάνει την σύνδεση επί forthnet,και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω τόσο καιρό, αλλά μετά από  restart πάντα ήθελε patchάρισμα...Στο shizuku το ανοίγεις κ λέει Not running...

Screenshot_20230324-224910.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, klainmein said:

Ναι, το έχω τόσο καιρό, αλλά μετά από  restart πάντα ήθελε patchάρισμα...Στο shizuku το ανοίγεις κ λέει Not running...

Screenshot_20230324-224910.png

Έτσι είναι...μετά από το restart το δείχνει ότι δεν τρέχει...Έτσι πρέπει..Αν μπεις στο μενού θα δεις ότι το VoLTE είναι ενεργοποιημένο και το wifi calling  επίσης αν το έχεις ενεργοποιήσει...

Εγώ τώρα πέρασα την αναβάθμιση,πέρασα και το Shizuku,και έχω πάλι VoLTE γιατί μάλλον σε κάθε αναβάθμιση πρέπει να το ξαναπερνας...

Και εγώ τώρα που άνοιξα το Shizuku το δείχνει ότι δεν τρέχει...Μπες στο μενού τηλεφώνου *#*#4536#*#* και πάτα πληροφορίες τηλεφώνου μετά πάνω στις τρεις τελικές και κατάσταση IMS και θα δεις ότι θα σου γράψει IMS με εγράφη,καιvolte ενεργο

 

Κάτι άλλο έκανα μια κλήση και δεν εμφανίζει το HD δίπλα στο όνομα που καλώ...Μπαίνω στις ρυθμίσεις δείχνει κανονικά το VoLTE ενεργό...Δεν ξέρω τι παίζει θα το ψάξω και αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τρέχει το Shizuku, οι ρυθμίσεις που εφαρμόζει το Pixel IMS επιβιώνουν μετά από restart, απεγκατάσταση του Pixel IMS και του Shizuku, ακόμα και απενεργοποίηση των developer tools. Μόνο μετά από update χάνονται.

8 ώρες πριν, jimlost said:

Έτσι είναι...μετά από το restart το δείχνει ότι δεν τρέχει...Έτσι πρέπει..Αν μπεις στο μενού θα δεις ότι το VoLTE είναι ενεργοποιημένο και το wifi calling  επίσης αν το έχεις ενεργοποιήσει...

Εγώ τώρα πέρασα την αναβάθμιση,πέρασα και το Shizuku,και έχω πάλι VoLTE γιατί μάλλον σε κάθε αναβάθμιση πρέπει να το ξαναπερνας...

Και εγώ τώρα που άνοιξα το Shizuku το δείχνει ότι δεν τρέχει...Μπες στο μενού τηλεφώνου *#*#4536#*#* και πάτα πληροφορίες τηλεφώνου μετά πάνω στις τρεις τελικές και κατάσταση IMS και θα δεις ότι θα σου γράψει IMS με εγράφη,καιvolte ενεργο

 

Κάτι άλλο έκανα μια κλήση και δεν εμφανίζει το HD δίπλα στο όνομα που καλώ...Μπαίνω στις ρυθμίσεις δείχνει κανονικά το VoLTE ενεργό...Δεν ξέρω τι παίζει θα το ψάξω και αύριο..

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Allow 2G και κάνε μια κλήση για να το υποχρεώσεις να την κάνει μέσω LTE. Αν δεν δουλέψει, τότε το VoLTE δεν είναι ενεργό παρόλο που στις ρυθμίσεις φαίνεται ενεργό. Έχω παρατηρήσει ότι το VoLTE χαλάει σε Cosmote αν ενεργοποιήσεις VoWiFi με την τελευταία stable. Σε αυτή την περίπτωση φτιάχνει ξανά αν πας στο Pixel IMS και κάνεις reset to default settings και μετά restart. Γενικά το Shizuku/Pixel IMS αυτή τη στιγμή σε Cosmote δεν έχει λόγο ύπαρξης από τη στιγμή που το VoWiFi δεν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τρέχει το Shizuku, οι ρυθμίσεις που εφαρμόζει το Pixel IMS επιβιώνουν μετά από restart, απεγκατάσταση του Pixel IMS και του Shizuku, ακόμα και απενεργοποίηση των developer tools. Μόνο μετά από update χάνονται.
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Allow 2G και κάνε μια κλήση για να το υποχρεώσεις να την κάνει μέσω LTE. Αν δεν δουλέψει, τότε το VoLTE δεν είναι ενεργό παρόλο που στις ρυθμίσεις φαίνεται ενεργό. Έχω παρατηρήσει ότι το VoLTE χαλάει σε Cosmote αν ενεργοποιήσεις VoWiFi με την τελευταία stable. Σε αυτή την περίπτωση φτιάχνει ξανά αν πας στο Pixel IMS και κάνεις reset to default settings και μετά restart. Γενικά το Shizuku/Pixel IMS αυτή τη στιγμή σε Cosmote δεν έχει λόγο ύπαρξης από τη στιγμή που το VoWiFi δεν δουλεύει...
Μπορείς να δοκιμάσεις αν επιβιώνουν και μετά απο την παρακάτω επαναφορά!
531e284ebf875f5cb1ff73a80b796fc5.jpg

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Da_rudakos said:

Μπορείς να δοκιμάσεις αν επιβιώνουν και μετά απο την παρακάτω επαναφορά!
531e284ebf875f5cb1ff73a80b796fc5.jpg

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω, αλλά λυπήθηκα το χρόνο που θα χάσω μετά για να συνδέσω 15-20 συσκευές Bluetooth, γιατί τα σβήνει όλα... Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2023 at 10:52 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Να ρωτήσω κάτι βρε παλικάρια γιατί εγώ μίλαγα τόσο καιρό μόνο για cosmote και γκρινιάζω για την forthnet. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει vodafone και να έχει ενεργό το volte (είτε με shizuku είτε με root) να δούμε αν δεχεται κλήσεις από forthnet. 

Αν ναι, να κάνω μια φορητοτητα να τελειώνω... 

Καλησπέρα η τηλεφωνική σύνδεση είχε γίνει αρχικά με την Tellas και μετά πήγε στην Wind...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimlost said:

Καλησπέρα η τηλεφωνική σύνδεση είχε γίνει αρχικά με την Tellas και μετά πήγε στην Wind...

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ. Άρα δεν είναι τσεκαρισμένο με forthnet. 

Θα ήθελα να ήξερα ώστε αν είναι μέχρι 29 Μαρτίου να προλάβαινα την προσφορά της vodafone που δίνει όλα απεριόριστα με 12 ευρώ και να μπορώ να εχω με shizuku και volte και επικοινωνία με forthnet που η cosmote τα παίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα bug απο χθες που μου περαστηκε το τελευταιο update στην εκδοση Μαρτιου. Ενω ολα πηγαν φυσιολογικα με την εγκατασταση της ενημερωσης απο τοτε και μετα μου βγαζει μεσα στην μερα που και που το μηνυμα καλωσορισματος της Vodafone (Welcome to Vodafone) και εχει να πατησω τα κλασσικα οκ ή ακυρωση και φευγει το παραθυρο. Και μετα ξανα το ιδιο. Σε τυχαια χρονικα διαστηματα. Μπορει μετα απο 10 λεπτα ή μπορει μετα απο ωρα.

Σε αυτο το σημειο να πω πως εχω καινουρια καρτα Vodafone (ουτε 6 μηνων) και εχω pin στην καρτα μου. Αρα αν την εχανε και την εβρισκε θα ζητουσε ξανα pin περα απο το μηνυμα που βγαζει. Εχει κανεις καμια ιδεα; Ειμαι ετοιμος να το κανω reset αλλα σκεφτηκα πρωτα να ρωτησω για να γλυτωσω τον χρονο που μπορει να ειναι και ασκοπο.

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, _ilidan_ said:

Καλησπερα σας. Εχω ενα bug απο χθες που μου περαστηκε το τελευταιο update στην εκδοση Μαρτιου. Ενω ολα πηγαν φυσιολογικα με την εγκατασταση της ενημερωσης απο τοτε και μετα μου βγαζει μεσα στην μερα που και που το μηνυμα καλωσορισματος της Vodafone (Welcome to Vodafone) και εχει να πατησω τα κλασσικα οκ ή ακυρωση και φευγει το παραθυρο. Και μετα ξανα το ιδιο. Σε τυχαια χρονικα διαστηματα. Μπορει μετα απο 10 λεπτα ή μπορει μετα απο ωρα.

Σε αυτο το σημειο να πω πως εχω καινουρια καρτα Vodafone (ουτε 6 μηνων) και εχω pin στην καρτα μου. Αρα αν την εχανε και την εβρισκε θα ζητουσε ξανα pin περα απο το μηνυμα που βγαζει. Εχει κανεις καμια ιδεα; Ειμαι ετοιμος να το κανω reset αλλα σκεφτηκα πρωτα να ρωτησω για να γλυτωσω τον χρονο που μπορει να ειναι και ασκοπο.

Βγάλε την κάρτα SIM και ξαναβαλε την προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ. Άρα δεν είναι τσεκαρισμένο με forthnet. 

Θα ήθελα να ήξερα ώστε αν είναι μέχρι 29 Μαρτίου να προλάβαινα την προσφορά της vodafone που δίνει όλα απεριόριστα με 12 ευρώ και να μπορώ να εχω με shizuku και volte και επικοινωνία με forthnet που η cosmote τα παίζει. 

Εμένα με Shizuku δουλεύουν όλα...Και σε Nova και σε Vodafone...Τι προσφορά είναι αυτή της Vodafone???12 €ολα απεριόριστα;;

Just now, jimlost said:

Εμένα με Shizuku δουλεύουν όλα...Και σε Nova και σε Vodafone...Τι προσφορά είναι αυτή της Vodafone???12 €ολα απεριόριστα;;

Εκτός 5G φυσικά 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jimlost said:

Εμένα με Shizuku δουλεύουν όλα...Και σε Nova και σε Vodafone...Τι προσφορά είναι αυτή της Vodafone???12 €ολα απεριόριστα;;

Εκτός 5G φυσικά 

Είναι προσφορά τις CU. Απλά δε θέλω να πάω ελαφρά τη καρδιά και κάνω φοριτοτητα γιατί θα χάσω το φοιτητικό που ήδη έχω και με έχει σώσει. Αλλά αν είναι να πάω και να τελειώσω από όλα αυτά με ένα shizuku (διαδικασία 2 λεπτών μετά από κάθε update) τότε πρέπει να το κάνω. 

Η προσφορά είναι εδώ έως 29 Μαρτίου 

https://www.vodafonecu.gr/ela-sto-cu/gine-cu-offer600/

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2023 at 8:01 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Καλημέρα!
Εγώ χτες παρέθεσα αναλυτικά στην εξυπηρέτηση cosmote (αυτή με πήρε μετά από mail μου) το θέμα με το volte που όταν είναι ενεργοποιημενο δέχομαι κανονικά κλήσεις απο παντού εκτός από παλιό σταθερό forthnet όπως επίσης και τις χαμένες κλήσεις που είχα ενώ είχα κλειστό το volte (το κάνω για να δέχομαι κλήσεις από παλιό forthnet). Όλα με χρόνους και απόκλιση δευτερολέπτων ώστε να δουν τις κλήσεις οι τεχνικοί.
Μιλάγαμε κάνα 40λεπτο. Πρέπει να παρέθεσε στους τεχνικούς κείμενο έπος. Όλα χωρίς κάποιο ψέμα, ακόμα και την συσκευή google pixel 7 Pro και ότι το volte ήταν ήδη ενεργό από παλαιότερη συσκευή. Όλα!
Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι σε αντίθεση με την απλή εξυπηρέτηση που μιλάμε όταν παίρνουμε, δε μου ανέφερε πουθενά το κλασικό "κλείστε το volte γιατί δεν υποστηρίζεται η συσκευή", αντίθετα μου έλεγε "δώστε μου κι άλλες πληροφορίες να κάνουν οι τεχνικοί κάνα θαύμα γιατί δεν γίνεται στο 2023 να μην έχετε volte". Επίσης μου έλεγε "τι σημασία έχει ότι η συσκευή δεν πωλείται επίσημα στην Ελλάδα, την έχετε και θέλετε να εξυπηρετηστε πλήρως από αυτήν". 
Δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι. Ελπίζω να το κοιτάξουν οι τεχνικοί και να βρουν την λύση ώστε το volte να είναι πραγματικά ενεργό για όλες τις εταιρίες (τουλάχιστον από πλευρά παροχου).
Θεωρώ ότι γενικά αν υπάρξει μαζική επικοινωνία ίσως κάτι γίνει. 

Τελικά έβγαλες άκρη; Είχες ενημέρωση για το ζήτημα που αναφέρεις; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, jimma1987 said:

Τελικά έβγαλες άκρη; Είχες ενημέρωση για το ζήτημα που αναφέρεις; 

Όχι. Απολύτως τίποτα. Καλά δε περίμενα και πολλά. Περισσότερο απλά είχα μια ελπίδα. Θα δούμε όμως. Μπορεί να τρέχουν τη βλάβη και να μην έχω ενημέρωση. Μπορεί και όχι. 

Να σου πω την αλήθεια. Αν σήμερα έβρισκα κάποιον να το δώσω 650 ευρώ (και ας χάσω 170 ευρώ από την τιμή που το αγόρασα) θα το πούλαγα. Δε μου αρέσει να έχω μια συσκευή και να ψάχνομαι. Κακώς την πήρα. Απλά μετά αναρωτιέμαι τι να αγόραζα. Θα ήθελα την αγαπημένη μου huawei αλλά δεν έχει google. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Όχι. Απολύτως τίποτα. Καλά δε περίμενα και πολλά. Περισσότερο απλά είχα μια ελπίδα. Θα δούμε όμως. Μπορεί να τρέχουν τη βλάβη και να μην έχω ενημέρωση. Μπορεί και όχι. 

Να σου πω την αλήθεια. Αν σήμερα έβρισκα κάποιον να το δώσω 650 ευρώ (και ας χάσω 170 ευρώ από την τιμή που το αγόρασα) θα το πούλαγα. Δε μου αρέσει να έχω μια συσκευή και να ψάχνομαι. Κακώς την πήρα. Απλά μετά αναρωτιέμαι τι να αγόραζα. Θα ήθελα την αγαπημένη μου huawei αλλά δεν έχει google. 

Κ γω το huawei P30 pro έχω κ έλεγα για Pixel 7 pro, αλλά διαβάζω εδώ κ ακόμη περιμένω, μην έχω κάνα θέμα αν κ τουλάχιστον το volte λύθηκε που είναι και το κυριότερο! 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σήμερα (27/03/2023) από πλευράς Vodafone, αλλά μετά από 1.5 περίπου μήνα εντελώς απροβλημάτιστης χρήσης (και με πολύ καλή ποιότητα ήχου στις κλήσεις!), εμφανίστηκαν και σε μένα τα συνήθη προβλήματα (μη διαθέσιμος σε κλήσεις τρίτων, κακό σήμα/lag και ποιότητα στις κλήσεις που κάνω).

Πέρασα μόλις Shizuku και IMS (σε 5' κυριολεκτικά), και όλα πάλι άψογα - αν όχι καλύτερα.

Και κάτι άσχετο: παρότι ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα σε χώρα που πωλείται επίσημα το Pixel (Σουηδία), 5G δεν είδα, γιατί κάνοντας roaming από την ελληνική vodafone διατηρούνται οι περιορισμοί στη συνδεσιμότητα (δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής βέβαια με αυτή τη διατύπωση, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από δίκτυα).

On 24/3/2023 at 10:52 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Να ρωτήσω κάτι βρε παλικάρια γιατί εγώ μίλαγα τόσο καιρό μόνο για cosmote και γκρινιάζω για την forthnet. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει vodafone και να έχει ενεργό το volte (είτε με shizuku είτε με root) να δούμε αν δεχεται κλήσεις από forthnet. 

Αν ναι, να κάνω μια φορητοτητα να τελειώνω... 

Αν θέλεις, το δοκιμάζεις (από σήμερα που έβαλα IMS) με μένα, απλά πες μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NickNT said:

Λοιπόν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σήμερα (27/03/2023) από πλευράς Vodafone, αλλά μετά από 1.5 περίπου μήνα εντελώς απροβλημάτιστης χρήσης (και με πολύ καλή ποιότητα ήχου στις κλήσεις!), εμφανίστηκαν και σε μένα τα συνήθη προβλήματα (μη διαθέσιμος σε κλήσεις τρίτων, κακό σήμα/lag και ποιότητα στις κλήσεις που κάνω).

Πέρασα μόλις Shizuku και IMS (σε 5' κυριολεκτικά), και όλα πάλι άψογα - αν όχι καλύτερα.

Και κάτι άσχετο: παρότι ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα σε χώρα που πωλείται επίσημα το Pixel (Σουηδία), 5G δεν είδα, γιατί κάνοντας roaming από την ελληνική vodafone διατηρούνται οι περιορισμοί στη συνδεσιμότητα (δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής βέβαια με αυτή τη διατύπωση, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από δίκτυα).

Αν θέλεις, το δοκιμάζεις (από σήμερα που έβαλα IMS) με μένα, απλά πες μου.

Για την forthnet εννοείς; Αν ναι, θα το ήθελα πολύ! Απλά δεν εχω εγώ αλλά οι γονείς μου. Λες να μου δόσεις το νούμερο σου να δουν αν μπορούν να σου κάνουν κλήση στη vodafone με volte; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NickNT said:

Και κάτι άσχετο: παρότι ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα σε χώρα που πωλείται επίσημα το Pixel (Σουηδία), 5G δεν είδα, γιατί κάνοντας roaming από την ελληνική vodafone διατηρούνται οι περιορισμοί στη συνδεσιμότητα (δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής βέβαια με αυτή τη διατύπωση, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από δίκτυα).

 

Σαφής γίνεσαι. Αντίστοιχα δουλεύει το 5G στην Ελλάδα με ξένο provider και roaming. Πέτυχα τις προάλλες στο reddit έναν από ΗΠΑ που είχε έρθει για λίγες μέρες Ελλάδα και είδε 5G.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.τα κινέζικα πάνω εκεί δεξιά πως απενεργοποιούνται;a69544178d0fd1df24820151445cfc62.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ανακεφαλαίωση παιδιά και προκαταβολικά συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί ; Σε COSMOTE με το update του Μαρτίου, δε λειτουργεί το shizuku; Μόνο το volte από τη μάνα του;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stapd_21 said:

Μια ανακεφαλαίωση παιδιά και προκαταβολικά συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί ; Σε COSMOTE με το update του Μαρτίου, δε λειτουργεί το shizuku; Μόνο το volte από τη μάνα του;

Σωστά, απλά με το μαμά volte της cosmote δε θα μπορείς να δεχτείς κλήση από σταθερά forthnet. 

Εγώ γι αυτό πάω σε vodafone και θα είμαι με shizuku. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, _NikitaS_ said:

Σωστά, απλά με το μαμά volte της cosmote δε θα μπορείς να δεχτείς κλήση από σταθερά forthnet. 

Εγώ γι αυτό πάω σε vodafone και θα είμαι με shizuku. 

Και επίσης δε δουλεύει στη τελευταία ενημέρωση από ότι διάβασα, και το vowifi. Ενώ με το προηγούμενο update ήταν οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...