Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, vasilisN900 said:

Δεν ισχύει για όλους αυτό! Εμένα μια χαρά με καλούν απο παλιά forthnet

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Με τι πάροχο κινητής είσαι?! 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vasilisN900 said:


 

 

7 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Πες του μονο ότι αν έχει αρκετούς που έχουν σταθερό παλιά forthnet δε θα τον βρίσκουν. Ότι θα βγαίνει κατειλημμένος. Κατά τα άλλα μόνο αυτή είναι η λύση! 

 

20 minutes ago, vasilisN900 said:

Δεν ισχύει για όλους αυτό! Εμένα μια χαρά με καλούν απο παλιά forthnet

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Είναι ολοφάνερο πως πρόκειται για πρόβλημα όσων έχουν πάροχο την Cosmote σε συνδυασμό με Pixel.

Από ότι θυμάμαι κάνεις με Vodafone ή Nova δεν έχει αναφέρει αδυναμία κλήσεων από πρώην forthnet.

 

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είναι αδυναμία με το volte της cosmote σε κλήση από forthnet. Αν το κλείσω το volte τότε η κλήση γίνεται κανονικά με 2g. Σα να μην υπάρχει κανένα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, _NikitaS_ said:

Είναι αδυναμία με το volte της cosmote σε κλήση από forthnet. Αν το κλείσω το volte τότε η κλήση γίνεται κανονικά με 2g. Σα να μην υπάρχει κανένα θέμα. 

Οπότε μάλλον στη cosmote πρέπει να απευθυνθείς μπας και βρεθεί λύση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, djivo said:

Με γεια σου! Κάνε αυτό και θα έχεις μια χαρά wifi calling/volte

 

13 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Πες του μονο ότι αν έχει αρκετούς που έχουν σταθερό παλιά forthnet δε θα τον βρίσκουν. Ότι θα βγαίνει κατειλημμένος. Κατά τα άλλα μόνο αυτή είναι η λύση! 

 

Σας ευχαριστώ.

Δε θέλω να πειράξω τίποτα στη συσκευή επάνω, ούτε να τρέχω σε κάθε update να πειράζω εκ νέου. Όλα καλά.

Όταν ενεργοποιηθεί και αν ενεργοποιηθεί από τον πάροχο μου.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά, επικοινώνησα με την Alphabank στο 21-3260000 και ανέφερα το πρόβλημα με το δαχτυλικό στην εφαρμογή. Άνοιξαν ticket και αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Θα μπορούσα στην συσκευή να βάλω μια esim που να την έχω μόνο 2g για κλήσεις και μια φυσική sim μόνο για internet; Γίνεται κάτι τέτοιο; 

Επίσης αν γνωρίζετε. Η esim της cosmote μόνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλη συσκευή ή όλες οι εταιρίες θέλουν νέα esim σε κάθε συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν … (volte on) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαμένη κλήση μετά την αναβάθμιση του Μαρτίου. 
Φοβάμαι να μιλήσω … μήπως το ματιάσουμε κ αρχίσουν πάλι τα όργανα …

Οι άλλοι χρήστες με COSMOTE … ???

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, xabos said:

Προς το παρόν … δεν έχω παρατηρήσει καμία χαμένη κλήση μετά την αναβάθμιση του Μαρτίου. 
Φοβάμαι να μιλήσω … μήπως το ματιάσουμε κ αρχίσουν πάλι τα όργανα …

Οι άλλοι χρήστες με COSMOTE … ???

Με ενεργό volte ή με κλειστό; 

Εγώ με ενεργό όλα καλά εκτός όπως έχω χιλιοπει από εισερχόμενες κλήσης forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα αρνητικό που έχει το root είναι ότι η συσκευή φαίνεται σαν Huawei Nexus 6P, για αυτό μάλλον δεν κατάφερα να βρω άκρη και με το free vpn της  google.
Σκέφτομαι να φύγω από root και να θυσιάσω το 5G.

Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, konandrio said:

Ένα αρνητικό που έχει το root είναι ότι η συσκευή φαίνεται σαν Huawei Nexus 6P, για αυτό μάλλον δεν κατάφερα να βρω άκρη και με το free vpn της  google.
Σκέφτομαι να φύγω από root και να θυσιάσω το 5G.

Και εμένα έτσι φαίνεται... αλλά θεωρώ ότι βρήκα που οφείλεται. Έκανα σύνδεση στο λογαριασμό της google μετά το root. 

Θεωρώ ότι αν κάνεις σύνδεση στον λογαριασμό πριν το root η συσκευή θα φαίνεται σαν Pixel 7 Pro. Απλά τώρα "βαριέμαι" να το ξανά κάνω από την αρχή μόνο και μόνο για το VPN. Και εννοείται ότι είναι δική μου σκέψη, δεν το διάβασα κάπου. Μπορεί και να μην ισχύει!

Στο κινητό... Settings--->Google-->Manage Your Account-->Security--> κάτω χαμηλά Your Devices-->Διαλέγεις την συσκευή

image.thumb.png.0101426fdd8ee5557eff85dd911af214.png

 

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, spookype20 said:

Και εμένα έτσι φαίνεται... αλλά θεωρώ ότι βρήκα που οφείλεται. Έκανα σύνδεση στο λογαριασμό της google μετά το root. 

Θεωρώ ότι αν κάνεις σύνδεση στον λογαριασμό πριν το root η συσκευή θα φαίνεται σαν Pixel 7 Pro. Απλά τώρα "βαριέμαι" να το ξανά κάνω από την αρχή μόνο και μόνο για το VPN. Και εννοείται ότι είναι δική μου σκέψη, δεν το διάβασα κάπου. Μπορεί και να μην ισχύει!

Στο κινητό... Settings--->Google-->Manage Your Account-->Security--> κάτω χαμηλά Your Devices-->Διαλέγεις την συσκευή

image.thumb.png.0101426fdd8ee5557eff85dd911af214.png

 

Για να σας δουλέψει το VPN θα πρέπει να γυρίσετε το προφίλ πληρωμών στο gpay σε μια υποστηριζόμενη χώρα (πχ Γερμανία.) Αν δε το κάνετε αυτό δε θα το δείτε πότε. Δεν παίζει ρόλο αν είσαι με root ή όχι.

Αυτή η αλλαγή σας επιτρέπεται από τη Google μια φορά το χρόνο αν έχετε πολλά προφίλ.

Εκτός και αν αφήνετε ένα κάθε φορά. Δηλαδή, φτιάχνω ένα με γερμανική διεύθυνση και μετά σβήνω το Ελληνικό ή ανάποδα.

Παρόλα αυτά το VPN το είχα 2-3 βδομάδες και μετά δεν δούλευε σωστά, έβγαζε μήνυμα ότι πρέπει να ελέγξεις τη συνδρομή σου. Ήταν γενικό το πρόβλημα, υπάρχει και αναφορά στο XDA. Ίσως τώρα να διορθώθηκε διότι το έχει δώσει και σε όλα τα προγράμματα αποθηκευτικού χώρου του Google One.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Δύο κάρτες cosmote θα λειτουργούν κανονικά ;

H μία πρέπει να είναι esim λογικά. 

Στο site της cosmote δεν δείχνει συμβατο το pixel 7 pro για esim

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, djivo said:

Για να σας δουλέψει το VPN θα πρέπει να γυρίσετε το προφίλ πληρωμών στο gpay σε μια υποστηριζόμενη χώρα (πχ Γερμανία.) Αν δε το κάνετε αυτό δε θα το δείτε πότε. Δεν παίζει ρόλο αν είσαι με root ή όχι.

Αυτή η αλλαγή σας επιτρέπεται από τη Google μια φορά το χρόνο αν έχετε πολλά προφίλ.

Εκτός και αν αφήνετε ένα κάθε φορά. Δηλαδή, φτιάχνω ένα με γερμανική διεύθυνση και μετά σβήνω το Ελληνικό ή ανάποδα.

Παρόλα αυτά το VPN το είχα 2-3 βδομάδες και μετά δεν δούλευε σωστά, έβγαζε μήνυμα ότι πρέπει να ελέγξεις τη συνδρομή σου. Ήταν γενικό το πρόβλημα, υπάρχει και αναφορά στο XDA. Ίσως τώρα να διορθώθηκε διότι το έχει δώσει και σε όλα τα προγράμματα αποθηκευτικού χώρου του Google One.

δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά...με το που ενεργοποίησα την προσφορά για google one membership, άνοιξε και το google vpn.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikos_s3 said:

δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά...με το που ενεργοποίησα την προσφορά για google one membership, άνοιξε και το google vpn.

Ποια συνδρομή έχεις? 

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, _NikitaS_ said:

Το διάβασα...Περιμένουμε τόσο καιρό,και τώρα μας λέει η Google να κλείσουμε VoLTE και wifi calling...Δεν πρόκειται ποτέ να τελειώσει αυτό το μαρτύριο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djivo said:

Ποια συνδρομή έχεις? 

καμία...με την αγορά του πίξελ 7 προ, είχε προσφορά τα 100GB για 3 μήνες...την ενεργοποίησα, μπήκα στην αφαρμογή του google One και φάνηκε και το google vpn για ενεργοποίηση...μέχρι και tile στα quick settings έχω για άμεσο on/off

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά...με το που ενεργοποίησα την προσφορά για google one membership, άνοιξε και το google vpn.

Ακριβώς το ίδιο είχα κάνει κι εγώ από Δεκέμβριο,  προσφορά τα 100GB για 3 μήνες, το είχα αναφέρει εδώ μέσα και δεν μπορούσαν να το κάνουν άλλοι. VPN κανονικότατα

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Nikos_s3 said:

καμία...με την αγορά του πίξελ 7 προ, είχε προσφορά τα 100GB για 3 μήνες...την ενεργοποίησα, μπήκα στην αφαρμογή του google One και φάνηκε και το google vpn για ενεργοποίηση...μέχρι και tile στα quick settings έχω για άμεσο on/off

 

43 minutes ago, klainmein said:

Ακριβώς το ίδιο είχα κάνει κι εγώ από Δεκέμβριο,  προσφορά τα 100GB για 3 μήνες, το είχα αναφέρει εδώ μέσα και δεν μπορούσαν να το κάνουν άλλοι. VPN κανονικότατα

To τηλ το πήρατε από Play Store ή από Amazon?

To λέω γιατί όταν αγοράζεις από Play Store, αυτόματα δημιουργείτε προφίλ πληρωμών στη χώρα που το αγόρασες, το πιο πιθανό είναι να σας δουλεύει και σας για αυτό το λόγο. Είναι ο λόγος που δεν μπορούσαν να το κάνουν όλοι.

Αν θέλετε να τσεκάρετε το προφίλ πληρωμών δείτε εδώ... https://pay.google.com/gp/w/u/0/home/settings

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Google Store με account ξαδέρφου που ζει Γερμανία, αλλά το προφίλ πληρωμών μου είχε το δικό μου - ελληνικό - account όταν το ενεργοποίησα...Είχα ανεβάσει και screenshots εδώ.

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2023 at 7:13 ΜΜ, xabos said:

Προς το παρόν … (volte on) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαμένη κλήση μετά την αναβάθμιση του Μαρτίου. 
Φοβάμαι να μιλήσω … μήπως το ματιάσουμε κ αρχίσουν πάλι τα όργανα …

Οι άλλοι χρήστες με COSMOTE … ???

Εγώ δυστυχώς συνεχίζω και χάνω κλήσεις... Έχει μειωθεί σημαντικά αλλά ακόμα θα χάσω τουλάχιστον 4-5 κλήσεις τη μέρα.

Έχω ανοιχτό VoLTE και 2g και απενεργοποιημένη την αναμονή κλήσης. Έψαχνα να την ενεργοποιήσω ξανά αλλά δεν έβρισκα απο πού μήπως βοηθήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, annihilator said:

Εγώ δυστυχώς συνεχίζω και χάνω κλήσεις... Έχει μειωθεί σημαντικά αλλά ακόμα θα χάσω τουλάχιστον 4-5 κλήσεις τη μέρα.

Έχω ανοιχτό VoLTE και 2g και απενεργοποιημένη την αναμονή κλήσης. Έψαχνα να την ενεργοποιήσω ξανά αλλά δεν έβρισκα απο πού μήπως βοηθήσει αυτό.

Οι κλήσεις που χάνεις μήπως είναι από σταθερά forthnet; Αν ναι, με volte είναι λογικό. Δε λειτουργεί σωστά... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...