Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, NickNT said:

Κατ'αρχάς, συγχαρητήρια σε όσους ενημερώνουν και μοιράζονται λύσεις για να δουλέψει σωστά το κινητό στην Ελλάδα!

Σαν ενδιαφερόμενος αγοραστής, όμως, πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Διαβάζω τις τελευταίες δύο ημέρες το παρόν θέμα, είμαι στο τσακ να πατήσω "αγορά", αλλά... δεν μπορώ παρά να αναρωτιέμαι τι θα γίνει μόλις βάλω τη sim της Vodafone μέσα! Βλέπω τόσο ικανοποιημένους όσο και απογοητευμένους χρήστες, ανεξάρτητα από πάροχο, και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει εν τέλει τη διαφορά.

Συνεπώς, καταχραζόμενος την υπομονή όσων γράφουν εδώ μέσα, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιά είναι η τρέχουσα κατάσταση με 7 pro και Vodafone, και τι να περιμένω; Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το είχα ανακαλύψει μόνος μου μέσα από τα προηγούμενα posts, αλλά σε κάποια σημεία μου φάνηκε κάπως αντιφατική η διαθέσιμη πληροφορία. 🙂

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Λογικοι οι φοβοι σου, μεχρι πριν 3 μερες θα σου έλεγα αν σε ενοχλει το να πεφτει το σημα καθε τοσο ή να σε εμφανισει κατειλημμένο μερικες φορες, μη το πάρεις. Μετα το τελευταιο patch που κυκλοφορησε κ φαινεται να ελυσε το θέμα με τις κλήσεις, απλα σε android είναι μονόδρομος. Ακόμα κ αν στοιχιζε οσο το S23+, παλι το smoothness που εχει το κάνει φανταστικο. Δεν εχει 5g ακόμα κατι που δεν ενοχλεί το 4g ειναι μια χαρα 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ΤΟΣΟ γρήγορη ανταπόκριση! Η αλήθεια είναι ότι το Shizuku φαίνεται πολύ απλό, και λογικά θα υπάρχει εδώ μέσα και το link για το ims (που από ό,τι καταλαβαίνω δεν δημιουργεί θέματα με οποιαδήποτε άλλη λειτουργία όπως pay/wallet κτλ).

Συμφωνώ επίσης με τα θετικά για το τηλέφωνο σχόλια - για την ακρίβεια είναι το μόνο που μου κινεί πραγματικά το ενδιαφέρον, και για αυτό είμαι πρόθυμος να πειραματιστώ.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ, γιατί καταλαβαίνω ότι όλοι ερχόμαστε εδώ και ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια. Πάω να το τσιμπήσω. 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NickNT said:

Ευχαριστώ για την ΤΟΣΟ γρήγορη ανταπόκριση! Η αλήθεια είναι ότι το Shizuku φαίνεται πολύ απλό, και λογικά θα υπάρχει εδώ μέσα και το link για το ims (που από ό,τι καταλαβαίνω δεν δημιουργεί θέματα με οποιαδήποτε άλλη λειτουργία όπως pay/wallet κτλ).

Συμφωνώ επίσης με τα θετικά για το τηλέφωνο σχόλια - για την ακρίβεια είναι το μόνο που μου κινεί πραγματικά το ενδιαφέρον, και για αυτό είμαι πρόθυμος να πειραματιστώ.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ, γιατί καταλαβαίνω ότι όλοι ερχόμαστε εδώ και ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια. Πάω να το τσιμπήσω. 🙂

Μην έχεις κανένα θέμα να ρωτάς. Πάντα βρίσκεται κάποιος να βοηθήσει. Αυτός είναι ο λόγος του φόρουμ, να λύνει τα προβλήματα. Το πρόβλημα υπάρχει όταν μπαίνουν διάφοροι για να κάνουν το κομμάτι τους και να προκαλούν μόνο εντάσεις.

Αυτή τη στιγμή η μέθοδος του Shizuku είναι πολύ εύκολη και ακίνδυνη και δεν έχει κανένα αρνητικό. Από την άλλη όλοι περιμένουν τον Μάρτιο για να δουν αν τα πράγματα θα συνεχίσουν να είναι τόσο θετικά. Προσωπικά, αν δεν επείγει θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμη. Εκτός αν δεν σε χαλάει το root (εγώ προσωπικά δεν είμαι fan).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mcool said:

Πόσο χρόνο διαρκεί μια πλήρη φόρτιση (~20% -> ~100%);

με τον original φορτιστή της google που έχω πάρει, θέλει γύρω στα 75 με 80 λεπτά το πολύ!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θέλω να καταλάβω, αν έχει καταφέρει κανείς να βρει κάτι ειναι το εξης. Οκ το volte δεν ήταν ενεργοποιημένο, ωστόσο για ποιον λογο ακριβως το σήμα χανόταν έστω και με 2g? Ποτέ δεν είχα θέμα με άλλες συσκευές, που ούτε σε εκείνες είχα ενεργοποιήσει το volte. Είναι θέμα hardware? θεμα software? έχει καταλάβει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sm4rt said:

Αυτο που θέλω να καταλάβω, αν έχει καταφέρει κανείς να βρει κάτι ειναι το εξης. Οκ το volte δεν ήταν ενεργοποιημένο, ωστόσο για ποιον λογο ακριβως το σήμα χανόταν έστω και με 2g? Ποτέ δεν είχα θέμα με άλλες συσκευές, που ούτε σε εκείνες είχα ενεργοποιήσει το volte. Είναι θέμα hardware? θεμα software? έχει καταλάβει κανεις?

Έχω την εντύπωση ότι οι κλήσεις έπεφταν και το σήμα χανόταν κατά τη μετάβαση σε 2G, αυτά τα δεκατα/δευτερόλεπτα που χρειαζόταν. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοτε χάνονταν, αλλα γιατί με αυτή τη συσκευή? πάντα γίνοταν αυτη η μεταβαση αν δεν ειχες ενεργοποιημένο το volte ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, guy_fawkes said:

με τον original φορτιστή της google που έχω πάρει, θέλει γύρω στα 75 με 80 λεπτά το πολύ!

Νομίζω, επίσης, ότι το να φτάσεις μέχρι το 80% είναι πολύ πιο γρήγορο και από 80% μέχρι 100% θέλει περισσότερη ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Finn said:



Εναλλακτικά περιμένεις να δεις τι θα γίνει με το update Μαρτίου το οποίο περιμένουμε όλοι για να δούμε αν όντως η cosmote θα συνεχίσει να έχει υποστήριξη για VoLTE και στην stable Android 13 QPR2 και αν θα προστεθούν και οι άλλοι δύο ελληνικοί πάροχοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ σε όποιον θέλει να αγοράσει ένα Pixel.

Εγώ πιστεύω και μετά από τόσα χρόνια που έχω Pixel ότι είναι η πρώτη φορά που κάτι γίνεται..

Αργά η γρήγορα η Google θα τα δώσει...Περιμένεις ακόμα μερικές μέρες,και βλέπεις...Αφού έγινε η αρχή στην beta θα ακολουθήσει και η stable...

Εμένα βασικά δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο,αλλά με το Shizuku αυτή την στιγμή σε θέμα κλήσεων έχω ένα τηλέφωνο όπως πρέπει να δουλεύει...Εγώ σε Vodafone /Wind ποτέ δεν είχα θεμα...

Αλλά μέσα στο '23 θα καταργηθεί το 3G...Αλλά όπως είπα,το Shizuku κάνει πολύ και καλή δουλειά ..

Αλλά εσύ θα αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα πράγματι να περιμένω έως το Μάρτιο... αλλά σε κάνα 3ωρο πιστεύω θα το έχω στα χέρια μου, γιατί μία στις τόσες νομίζω ότι είναι ok να είναι κανείς παρορμητικός και ανυπομόνος (π.χ. το βρήκα πιο φθηνά εκτός Αττικής, αλλά στη βράση κολλάει το σίδερο κτλ). 😆

Θα επανέλθω με εντυπώσεις, και ευχαριστώ και πάλι που απαντήσατε όλοι τόσο γρήγορα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχετικά τη μετακίνηση των εικονιδίων στη home screen, εχω δει σχεδόν σε όλα τα review videos ότι πχ η google search bar βρίσκεται κάτω κατω. 

 

Υποθέτω μπορουμε να της αλλάξουμε και θέση σωστά; κάπου διάβασα ότι δεν είναι εφικτό αυτό και ρωτάω κ εδώ κυρίως όσους χρήστες έχουν τη συσκευή. Γενικά θα είναι μάλλον το πρώτο Pixel phone που θα τσιμπήσω και θέλω να ξέρω μερικά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη Search bar, είναι εκεί μόνιμα... Μόνο με άλλον launcher γλιτώνεις (πχ Nova).

Έχω κι εγώ μια απορία... Διαβάζω δεξιά κι αριστερά ότι το Pixel 6a φοράει μια κάμερα που τη δουλεύουν χρόνια software wise και την έχουν φτάσει στο pick της και βγάζει τρομερές φωτογραφίες πια. Να ελπίζουμε σε συνεχείς βελτιώσεις και για τον δικό μας φακό; Ας πούμε ο υπερευρυγωνιος με χαλάει λίγο σε ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό, θα μπορούσε να βελτιωθεί; 

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.
Φαντάζομαι ότι έχει ακόμα να δώσει πολλά.
Για τον uw έχεις δίκιο. Είναι όντως απαράδεκτος, ειδικά στις βραδυνές.
Απλά δε με απασχολεί γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποιώ, σε αντίθεση με τον τηλεφακό.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, klainmein said:

Όσον αφορά τη Search bar, είναι εκεί μόνιμα... Μόνο με άλλον launcher γλιτώνεις (πχ Nova).

Έχω κι εγώ μια απορία... Διαβάζω δεξιά κι αριστερά ότι το Pixel 6a φοράει μια κάμερα που τη δουλεύουν χρόνια software wise και την έχουν φτάσει στο pick της και βγάζει τρομερές φωτογραφίες πια. Να ελπίζουμε σε συνεχείς βελτιώσεις και για τον δικό μας φακό; Ας πούμε ο υπερευρυγωνιος με χαλάει λίγο σε ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό, θα μπορούσε να βελτιωθεί; 

 Θα τις στραγγίξει τις κάμερες φαντάζομαι!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, guy_fawkes said:

 Θα τις στραγγίξει τις κάμερες φαντάζομαι!

Αν ισχύουν κάτι φήμες που είχα διαβάσει η 8 σειρά θα έχει καινούργιες κάμερες …

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νεώτερο για 5G και WiFi call ή οριστικά δεν?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νεώτερο για 5G και WiFi call ή οριστικά δεν?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Προς το παρόν μόνο με root/magisk παίζουν όλα και με ένα workaround χωρίς root παίζουν VoWifi VoLTE σε όλους τους παρόχους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bardull said:

Υπάρχει νεώτερο για 5G και WiFi call ή οριστικά δεν?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βάζεις κάθε μήνα υπενθύμιση για να μπεις να ρωτήσεις. 🙂

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τα posts και εδώ και στο αντίστοιχο θέμα από εδώ και κάτω:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7149068

5G με root. VoLTE-WiFi παίζουν και χωρίς με κάποιες προϋποθέσεις. Διάβασε τα αντίστοιχα ποστς και αν έχεις απορίες πες.

 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το αγόρασα τελικά σήμερα το μεσημέρι, έβαλα τη sim της Vodafone, και φαίνεται να λειτουργεί ok - την ώρα μάλιστα που το σέταρα με κάλεσαν και μίλησα απροβλημάτιστα, και εν συνεχεία δέχτηκα κι άλλες κλήσεις, με άψογη (ok, κανονική εννοώ) ποιότητα... Θα δω πως θα τα πάει και σε πιο δύσκολες συνθήκες (από άποψη σήματος), και αν χρειαστεί θα προχωρήσω με το Shizuku.

Από εντυπώσεις, λίγο με τις κάμερες έπαιξα, και μου φάνηκε φανταστικό από αυτή την άποψη (για τα γούστα μου).

Merci και πάλι για τις απαντήσεις και τις διευκρινίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βάζεις κάθε μήνα υπενθύμιση για να μπεις να ρωτήσεις.
Κάνε έναν κόπο και διάβασε τα posts και εδώ και στο αντίστοιχο θέμα από εδώ και κάτω:
https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7149068
5G με root. VoLTE-WiFi παίζουν και χωρίς με κάποιες προϋποθέσεις. Διάβασε τα αντίστοιχα ποστς και αν έχεις απορίες πες.
 
Θέλω να το πάρω γιαυτό, δεν τα πάω καλά με ρουτ και τετοια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bardull said:

Θέλω να το πάρω γιαυτό, δεν τα πάω καλά με ρουτ και τετοια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

VoLTE-WiFi παίζουν προς το παρόν και χωρίς root. Το 5G όχι. Δες και τα σχετικά posts. Είναι μια αρκετά εύκολη διαδικασία, χωρίς μπλέξιμο, απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει και στο μέλλον. Περιμένουμε να δούμε και το update Μαρτίου για να είμαστε πιο σίγουροι. Αφού κάνεις υπομονή τόσο καιρό, λίγη ακόμα θα πρότεινα 🙂

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sotnem said:

VoLTE-WiFi παίζουν προς το παρόν και χωρίς root. Το 5G όχι. Δες και τα σχετικά posts. Είναι μια αρκετά εύκολη διαδικασία, χωρίς μπλέξιμο, απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει και στο μέλλον. Περιμένουμε να δούμε και το update Μαρτίου για να είμαστε πιο σίγουροι. Αφού κάνεις υπομονή τόσο καιρό, λίγη ακόμα θα πρότεινα 🙂

Σε Vodafone δεν παιζουν χωρίς το patch, μόνο Cosmote με την beta.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, klainmein said:

Σε Vodafone δεν παιζουν χωρίς το patch, μόνο Cosmote με την beta.

Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Δεν μίλησα για beta, το link που παρέθεσα παραπάνω ήταν για το patch.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Sotnem said:

Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Δεν μίλησα για beta, το link που παρέθεσα παραπάνω ήταν για το patch.

Επειδή το έγραψες έτσι σκέτο και ο φίλος δεν έχει διαβάσει τα προηγούμενα posts, έκανα απλά αυτή τη διευκρίνιση για τους παρόχους και τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...