Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Αν γίνει αγορά συσκευής  από Αμερική θα έχει κάποιο πλεονέκτημα σε χαρακτηριστικά?

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giannik said:

Καλησπέρα σε όλους ,

Αν γίνει αγορά συσκευής  από Αμερική θα έχει κάποιο πλεονέκτημα σε χαρακτηριστικά?

Μειονέκτημα: δεν θα έχεις εγγύηση εδώ, οπότε για κάθε πιθανό πρόβλημα θα πρέπει να πάει εκεί το κινητό

Πλεονέκτημα: υποστηρίζει mmWave σε 5G, το οποίο όμως δεν σε απασχολεί στην Ελλάδα που δεν έχει καθόλου 5G

Πρακτικά ο λόγος να το αγοράσεις είναι αν το βρεις σε καλή τιμή και πάρεις το ρίσκο της εγγύησης. Αλλιώς σε hardware δεν έχει κάποια άλλη διαφορά και σε software δεν έχει καμία επίσης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Θα καθόμουν να σου απαντήσω σοβαρά, αλλά με αυτό το ψευτομάγκικο υφάκι δεν σου αξίζει.
Εκτός από άσχετος, είσαι και αγενέστατος.

Την επόμενη φορά όμως που θα πεις για παραπληφόρηση και τις ανοησίες για τον κοσμάκη που χάνει το βιος του θα φύγει το report σφαίρα.

Βρε κανε μου και μήνυση εγω ξερω οτι ατομα που θελουν πολυ τη συσκευη διάβασαν εδω απο καποιους οτι δεν υπαρχει προβλημα στις κλησεις και πηγαν και το πηραν και αναγκάστηκαν να το πουλήσουν....

Εδω καποιοι λεγαν οτι το 7 pro έλυσε το θεμα με τις κλησεις που ειχε το 6 pro....Αλλη φοβερη θεωρεία και αυτη....

Και παλι προκαλώ οποιον θελει να μπει ενδεικτικά στο pixel community η εστω στο xda που οι χρηστες αυτο που εδω καποιοι αμφισβητούν εκει το θεωρούν δεδομενο εδω και καιρο και εχουν βρει και τη λυση....

Υ.Γ.Οτι γραφω συγκεκριμενα επανηλειμμένα για Cosmote και μου απαντούν ατομα με Vodafone που ακομα διατηρεί το 3G μου κανει μεγαλη εντυπωση.

Υ.Γ.2.Ολη αυτη η παραπληροφόρηση προφανως πρεπει να απασχολήσει τους mod γιατι χαλά το χαρακτηρα που ειχε το φορουμ απ το 2003 και σπρώχνουν οποιον θελει αξιοπιστια σε αλλα δίκτυα ενημέρωσης....δεν αξιζει στο myphone η unwired για εμας τους παλιούς....

αντε καλη συνεχεια στην κουβεντα σας δε σας ξανα ενοχλώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, leo06 said:

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι θα έχεις ή ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ναι, ισχύει. Ακόμη το σκέφτομαι.. Είμαι ανάμεσα, σε αυτό κ το s22 ultra. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημέρες στο play store η εφαρμογή της Google δεν μπορεί να κάνει ενημέρωση και όλο γυρίζει αλλά είναι σε εκκρεμότητα.
Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, guy_fawkes said:

Εδώ και 3 ημέρες στο play store η εφαρμογή της Google δεν μπορεί να κάνει ενημέρωση και όλο γυρίζει αλλά είναι σε εκκρεμότητα.
Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Δοκίμασες να κάνεις καθαρισμό την προσωρινή μνήμη της εφαρμογής του play store;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις καθαρισμό την προσωρινή μνήμη της εφαρμογής του play store;
Του play store όχι, της εφαρμογής Google ναι.
Να κάνω και του play store προτείνεις?

Το έκανα, θα δούμε πάλι αύριο

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, guy_fawkes said:

Του play store όχι, της εφαρμογής Google ναι.
Να κάνω και του play store προτείνεις?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι φίλε μου, για δοκίμασε μπας και γίνει κάτι...

Εγώ να φανταστείς, σε προηγούμενη συσκευή μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον dialer της google.

Γύριζε, γύριζε, γύριζε, έφτανε μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό, νομίζω 79% και σταματούσε, βέβαια δεν με πολυένοιαζε γιατί δούλευε κατά τα άλλα...

Αφού είχα δοκιμάσει όλες τις εκκαθαρίσεις, κάποια στιγμή κατέθεσα τα όπλα και διορθώθηκε από μόνο του... Άβυσσος η ψυχή της google.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, για δοκίμασε μπας και γίνει κάτι...
Εγώ να φανταστείς, σε προηγούμενη συσκευή μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον dialer της google.
Γύριζε, γύριζε, γύριζε, έφτανε μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό, νομίζω 79% και σταματούσε, βέβαια δεν με πολυένοιαζε γιατί δούλευε κατά τα άλλα...
Αφού είχα δοκιμάσει όλες τις εκκαθαρίσεις, κάποια στιγμή κατέθεσα τα όπλα και διορθώθηκε από μόνο του... Άβυσσος η ψυχή της google.
Το έκανα, αν και εμένα απλά γυρίζει δεν ανεβάζει κανένα ποσοστό.
Έχεις την καλοσύνη να μου πεις τι έκδοση είναι η εφαρμογή Google?
Σε εμένα λέει αυτό
έκδοση 14.3.9.29.arm64

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

14.3.9.26 εμένα.

Βέβαια δεν έχουμε την ίδια συσκευή, απλώς επειδή αντιμετώπισα στη δική μου συσκευή παρόμοιο πρόβλημα, γι' αυτό σου είπα να κάνεις τα παραπάνω.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του θέματος με τις κλήσεις σε ορισμένες περιπτώσεις, εάν κάποιος αφήσει τη συσκευή χωρίς root, εχετε κάποιο άλλο θέμα ; Διαβάζουμε για περιπτώσεις ραγισματος του γυαλιού του φακού στη κάμερα, στη πίσω οψη της συσκευής. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimma1987 said:

Νομίζω με κάλυψες πλήρως. Απορίες κλπ. Μια ερώτηση. Εγώ έχω τη συσκευή στην επιλογή για δίκτυο:

Αυτόματο 2G/3G. Γενικά για λόγους μπαταριας κ παλαιότητας συσκευής πάω σε αυτό το μοτίβο. Εφόσον διατηρήσω την ίδια επιλογή κ στο pixel, λογικά θα είναι ακόμη μικρότερες οι πιθανότητες να χαθεί η κλήση; 

Θεωρητικά δεν θα έχεις χαμένες κλήσεις αφού θα είσαι μόνιμα συνδεδεμένος σε 2G (ή τουλάχιστον δεν θα τις χάνεις λόγω καθυστέρησης μέχρι να αλλάξει κεραία). Βέβαια χάνεις τα data, γιατί όπως είπε κι ο φίλος το 3G καταργείται (στην Cosmote έχουν ξηλωθεί ήδη όλες οι κεραίες).

Κάτι άλλο που σκεφτόμουν είναι το εξής: στην Cosmote η έξτρα SIM για data sharing κοστίζει 3 ευρώ το μήνα. Αν κάποιος έβγαζε μια δεύτερη eSIM για data sharing και μετά όριζε στο Pixel την φυσική του SIM σαν default για τις κλήσεις, μόνιμα ρυθμισμένη σε 2G, και την έξτρα eSIM σαν LTE-only και default για data, θα έπαιζε το συγκεκριμένο setup; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gpolydoros said:

Θεωρητικά δεν θα έχεις χαμένες κλήσεις αφού θα είσαι μόνιμα συνδεδεμένος σε 2G (ή τουλάχιστον δεν θα τις χάνεις λόγω καθυστέρησης μέχρι να αλλάξει κεραία). Βέβαια χάνεις τα data, γιατί όπως είπε κι ο φίλος το 3G καταργείται (στην Cosmote έχουν ξηλωθεί ήδη όλες οι κεραίες).

Κάτι άλλο που σκεφτόμουν είναι το εξής: στην Cosmote η έξτρα SIM για data sharing κοστίζει 3 ευρώ το μήνα. Αν κάποιος έβγαζε μια δεύτερη eSIM για data sharing και μετά όριζε στο Pixel την φυσική του SIM σαν default για τις κλήσεις, μόνιμα ρυθμισμένη σε 2G, και την έξτρα eSIM σαν LTE-only και default για data, θα έπαιζε το συγκεκριμένο setup; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Ε εντάξει το θέμα με τα data δεν με απασχολεί. Εξάλλου όταν είμαι σπίτι μπαίνω μέσω wifi οπότε δεν θα χάνω τη ροή. Και δεν θα έχω θέμα. Τωρα εκτός σπιτιού και να χάσω λίγο τη ροή  δεδομένων, δεν πειράζει.. Κάτι άσχετο. Είδα, ότι στη home screen δεν σε αφηνει το Pixel να αφαιρεσεις τη Google search bar. Ισχυει αυτό ; επίσης μπορείς τουλάχιστον να, τη μετακινήσεις σε άλλο σημείο πχ πιο πάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει. Ακόμη το σκέφτομαι.. Είμαι ανάμεσα, σε αυτό κ το s22 ultra. 
Αμφότερες καταπληκτικές συσκευές. Κατ' εμέ οι δύο τοπ επιλογές σε android.
Αν όμως δεν είσαι διατεθειμένος να μπεις στη διαδικασία του ρουτ, τότε πήγαινε στο s22u.

Από τη στιγμή που έπεσε και το κάστρο της cosmote (για όσους γνωρίζουν, μεχρι πρότινος δεν έπαιζε ούτε με ρουτ), δε νομίζω ότι υπάρχει συσκευή που να μπορεί να κάνει καλά το Ρ7Ρ, ειδικά στα λεφτά που κοστίζει.

Sent from my Pixel 6a

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πανόραμα Θεσσαλονίκης wind δοκίμασα σκέτο 2g και σκέτο 3g και έχει σήμα καμπάνα.

Root κλπ με Mac γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του θέματος με τις κλήσεις σε ορισμένες περιπτώσεις, εάν κάποιος αφήσει τη συσκευή χωρίς root, εχετε κάποιο άλλο θέμα ; Διαβάζουμε για περιπτώσεις ραγισματος του γυαλιού του φακού στη κάμερα, στη πίσω οψη της συσκευής. 
Αυτες ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις σε ακραίες αλλαγές θερμοκρασίας.


Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimteo said:

Αμφότερες καταπληκτικές συσκευές. Κατ' εμέ οι δύο τοπ επιλογές σε android.
Αν όμως δεν είσαι διατεθειμένος να μπεις στη διαδικασία του ρουτ, τότε πήγαινε στο s22u.

Από τη στιγμή που έπεσε και το κάστρο της cosmote (για όσους γνωρίζουν, μεχρι πρότινος δεν έπαιζε ούτε με ρουτ), δε νομίζω ότι υπάρχει συσκευή που να μπορεί να κάνει καλά το Ρ7Ρ, ειδικά στα λεφτά που κοστίζει.

Sent from my Pixel 6a
 

Είναι σε κακή τιμή και στο skroutz αυτές τις μέρες. Η αλήθεια είναι ότι σε θέλω να μπω στη διαδικασία του root...ακλα βλέπω ότι κάποιοι έχουν κ κάποιοι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. 

Just now, jimma1987 said:

Είναι σε κακή τιμή και στο skroutz αυτές τις μέρες. Η αλήθεια είναι ότι σε θέλω να μπω στη διαδικασία του root...αλλα βλέπω ότι κάποιοι έχουν κ κάποιοι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. 

 

Just now, jimma1987 said:

Είναι σε καλή τιμή και στο skroutz αυτές τις μέρες. Η αλήθεια είναι ότι σε θέλω να μπω στη διαδικασία του root...ακλα βλέπω ότι κάποιοι έχουν κ κάποιοι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλά μεταχειρισμένα σε κατάσταση σφραγισμένου, που θα μπορούσες να κοιτάξεις.
Από την το βλέπω στο bestprice στα €724.
Το παραγγέλνεις και σε μια εβδομάδα είναι εδώ. Κι εγώ πέρυσι το 6Ρ το είχα πάρει από το yoost.

Ναι, δε σημαίνει ότι αν δε ρουταρεις, σώνει και ντε θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ το έχω από τα τέλη Οκτωβρίου και το ρουταρα στα μέσα Δεκέμβρη.
Ότι πρόβλημα αντιμετώπισα αυτό τον 1½ μήνα, ήταν μέχρι το update του Νοεμβρίου. Μετά όλα καλά.
Κανείς όμως δεν μπορεί να στο προεξοφλήσει αυτό.



Sent from my Pixel 6a



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimteo said:

Υπάρχουν πάρα πολλά μεταχειρισμένα σε κατάσταση σφραγισμένου, που θα μπορούσες να κοιτάξεις.
Από την το βλέπω στο bestprice στα €724.
Το παραγγέλνεις και σε μια εβδομάδα είναι εδώ. Κι εγώ πέρυσι το 6Ρ το είχα πάρει από το yoost.

Ναι, δε σημαίνει ότι αν δε ρουταρεις, σώνει και ντε θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ το έχω από τα τέλη Οκτωβρίου και το ρουταρα στα μέσα Δεκέμβρη.
Ότι πρόβλημα αντιμετώπισα αυτό τον 1½ μήνα, ήταν μέχρι το update του Νοεμβρίου. Μετά όλα καλά.
Κανείς όμως δεν μπορεί να στο προεξοφλήσει αυτό.



Sent from my Pixel 6a


 

Ναι καταλαβαίνω. Δεν με ενδιαφέρει η τιμή γιατί θα το πάρω με απαλλαγή ΦΠΑ άρα έρχεται στα 700ε με βάσει τις, σημερινές τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, ξεκίνησα να χρησιμοποιώ twin sim της COSMOTE στο pixel και σε ένα xperia XZ3.

Και τα 2 με κλειστά δεδομένα, το pixel έχει περισσότερο σήμα και δεν χάνει κλήσεις μέσα στο σπίτι, σε αντίθεση με το Xperia το οποίο μου έρχονται σε SMS αρκετές κλήσεις. Δεν λέω οτι είναι ένα συγκριτικό που πρέπει κάποιος να βασιστεί, αλλά αυτό με την παραπληροφόρηση με βασανίζει, όταν σε άλλα θέματα κινητών γίνεται της μουρλής απο παραπληροφόρηση και bullying.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, jimma1987 said:

Ε εντάξει το θέμα με τα data δεν με απασχολεί. Εξάλλου όταν είμαι σπίτι μπαίνω μέσω wifi οπότε δεν θα χάνω τη ροή. Και δεν θα έχω θέμα. Τωρα εκτός σπιτιού και να χάσω λίγο τη ροή  δεδομένων, δεν πειράζει.. Κάτι άσχετο. Είδα, ότι στη home screen δεν σε αφηνει το Pixel να αφαιρεσεις τη Google search bar. Ισχυει αυτό ; επίσης μπορείς τουλάχιστον να, τη μετακινήσεις σε άλλο σημείο πχ πιο πάνω; 

Εκτός σπιτιού θα δουλεύει μόνο με 2G/GPRS αν κρατήσεις αυτό το setting (2G/3G μόνο)! Το μέγιστο που μπορεί να πιάσει το GPRS είναι 120kbps, κι αυτό αν έχεις φουλ σήμα! Δηλαδή περίπου το διπλάσιο από τα 56k modems που χρησιμοποιούσαμε στα τέλη των '90s... Δε νομίζω ότι είναι βιώσιμο.

Ο Pixel launcher όντως δεν σε αφήνει να πειράξεις καθόλου το search bar. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Lawnchair 12 που έχει μακράν καλύτερο customization και χωρίς να χάνει το χαρακτήρα του Pixel (ειδικά αν τον συνδυάσεις με τα Lawnfeed και Lawnicons). Θα τα βρεις όλα στο GitHub!

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Εδώ και 3 ημέρες στο play store η εφαρμογή της Google δεν μπορεί να κάνει ενημέρωση και όλο γυρίζει αλλά είναι σε εκκρεμότητα.
Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Δες μηπως εχεις ενημερωση στα google play services. Συνηθως αυτα φταινε σε κατι τετοια με ενημερωσεις. Η τελευταια νομιζω ειναι 23.03.13

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, FoT1s said:

Δες μηπως εχεις ενημερωση στα google play services. Συνηθως αυτα φταινε σε κατι τετοια με ενημερωσεις. Η τελευταια νομιζω ειναι 23.03.13

Εχει ενημερωθεί  το googple play σε Ιανουάριος 2023.

Σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κάτι η εφαρμογή της Google στο play store, δεν εμφανίστηκε, θα το δω και το βράδυ.

Ευχαριστώ!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, guy_fawkes said:

Εχει ενημερωθεί  το googple play σε Ιανουάριος 2023.

Σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κάτι η εφαρμογή της Google στο play store, δεν εμφανίστηκε, θα το δω και το βράδυ.

Ευχαριστώ!

Δεν λεω για το google play system ενημερωση, αλλα για τα google play services.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, FoT1s said:

Δεν λεω για το google play system ενημερωση, αλλα για τα google play services.

Α οκ θα το κοιτάξω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...