Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 ώρες πριν, spyridon70 said:

Κανένα πρόβλημα.Οι κλήσεις είναι άμεσες και με πολύ καθαρή φωνή.

το ίδιο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guy_fawkes said:

το ίδιο!

Ρωταω γιατί ακούω προβλήματα σε κλήσεις. Ακόμη είμαι στο τσακ να παραγγείλω γιατί φοβάμαι τις κλήσεις. Ευχαριστώ, πολύ. 

Edited by jimma1987
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimma1987 said:

Ρωταω γιατί ακούω προβλήματα σε κλήσεις. Ακόμη είμαι στο τσακ να παραγγείλω γιατί φοβάμαι τις κλήσεις. Ευχαριστώ, πολύ. 

Κανεις δεν μπορεί να σου πει ότι 100% δεν θα έχεις προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στο σημείο να τοποθετήσω επιπλέον εξοπλισμό…

εξω κεραία κ μέσα πάνελ , για ενίσχυση του σήματος gsm. 
https://amzn.eu/d/5IGCekV


Η google σφυρίζει αδιάφορα … εδώ κ πολλά χρόνια …

Επίσης .. κάτι ακόμη που βοηθάει στις χαμένες κλήσεις .. είναι , το να κάνεις επανεκκίνηση την συσκευή μια φορά την ημέρα. 
Πρέπει να υπάρχει τρόπος για scheduled auto restart στο λογισμικό !!??…
νομίζω το είχα δει παλαιότερα σε Samsung..

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xabos said:

Έχω φτάσει στο σημείο να τοποθετήσω επιπλέον εξοπλισμό…

εξω κεραία κ μέσα πάνελ , για ενίσχυση του σήματος gsm. 
Η google σφυρίζει αδιάφορα … εδώ κ πολλά χρόνια …

Επίσης .. κάτι ακόμη που βοηθάει στις χαμένες κλήσεις .. είναι , το να κάνεις επανεκκίνηση την συσκευή μια φορά την ημέρα. 
Πρέπει να υπάρχει τρόπος για scheduled auto restart στο λογισμικό !!??…
νομίζω το είχα δει παλαιότερα σε Samsung..

Φίλε μου τι εξοπλισμό και από που έχεις πάρει.εχω θέμα με κλήσεις Κιν. Λόγο εκεί που μένω είναι χαμηλά 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω θεμα με χαμένες κλήσεις με dual sim (cosmote physical sim + cosmote esim) και σκέφτομαι να κάνω root μήπως λυθεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να λειτουργήσει το work profile (Microsoft intune)?

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, jimma1987 said:

Έξτρα βήματα για τράπεζες; δηλαδή; τι εννοείς ; 

Κάνεις μια ρύθμιση για να "κρύψεις" το ρουτ από συγκεκριμένες εφαρμογές όπως Revolut επειδή δεν ανοίγουν σε ρουταρισμενη συσκευή 

23 ώρες πριν, djivo said:

Το θαυμαστικό σημαίνει ότι έχεις κλειστά δεδομένα και το κενό στο τρίγωνο ότι δεν έχεις σήμα καθολου. Δεν μου το έχει κάνει αλλά στη θέση σου θα κοίταζα:

Αν είναι ενεργοποιημένο το module στο magisk. Αν ναι, μετά θα έβλεπα τις ρυθμίσεις στο network singal guru και ξανά πάτα την επιλογή 2 και μετά το 4. Εννοείται πως χρειάζεται επανεκκίνηση μετά. 

Τελικά μου κράτησε περίπου ένα μισάωρο και ξαναήρθε μόνο του. Σήμερα μου ξαναέγινε για κάνα δεκάλεπτο την ίδια ώρα (προς βράδυ). Ίσως απλά φταίει η βονταφον στην περιοχή μου (περίεργο όμως πρώτη φορά το είδα). Θα τσεκαρω και αυτό που μου πρότεινες για καλό και για κακο

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, randroyle said:

Κάνεις μια ρύθμιση για να "κρύψεις" το ρουτ από συγκεκριμένες εφαρμογές όπως Revolut επειδή δεν ανοίγουν σε ρουταρισμενη συσκευή 

Τελικά μου κράτησε περίπου ένα μισάωρο και ξαναήρθε μόνο του. Σήμερα μου ξαναέγινε για κάνα δεκάλεπτο την ίδια ώρα (προς βράδυ). Ίσως απλά φταίει η βονταφον στην περιοχή μου (περίεργο όμως πρώτη φορά το είδα). Θα τσεκαρω και αυτό που μου πρότεινες για καλό και για κακο

Πέραν της ρύθμισης που αναφέρεις, παιδιά είναι ασφαλείς οι πληρωμές μέσω κάρτας σε rooted συσκευές; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 10:22 ΜΜ, djivo said:

Το θαυμαστικό σημαίνει ότι έχεις κλειστά δεδομένα και το κενό στο τρίγωνο ότι δεν έχεις σήμα καθολου. Δεν μου το έχει κάνει αλλά στη θέση σου θα κοίταζα:

Αν είναι ενεργοποιημένο το module στο magisk. Αν ναι, μετά θα έβλεπα τις ρυθμίσεις στο network singal guru και ξανά πάτα την επιλογή 2 και μετά το 4. Εννοείται πως χρειάζεται επανεκκίνηση μετά. 

Επιλογή 4 ή επιλογή 3? Στον οδηγό που ακολούθησα λέει 3 το τσεκαρα τώρα παλι

23 minutes ago, jimma1987 said:

Πέραν της ρύθμισης που αναφέρεις, παιδιά είναι ασφαλείς οι πληρωμές μέσω κάρτας σε rooted συσκευές; 

Προσωπικά αυτό που έχω ακούσει είναι ότι ότι κίνδυνος υπάρχει σε μη rooted συσκευές υπάρχει και στις rooted συσκευές. Εγώ έχω όλες μου τις κάρτες στο google wallet και κάνω πληρωμές κανονικά. Αλλά δεν ξέρω αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Τα απαραίτητα module από githud, δεν βάζεις αβερτα ότι βρίσκεις από δω κι από κει, δεν περνάς κρακαρισμένες εφαρμογές, δεν χρησιμοποιείς αλλά market εκτός playstore, δεν πατάμε accept, αποδοχή, allow, yes .... Στην τύχη χωρίς να καταλάβουμε τι εννοεί.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφάλειας πληρωμών. Τρέχεις ένα open source λειτουργικό που αναβαθμίζεται κάθε μήνα, έρχεται κατευθείαν από τη Google στο κινητό σου, το Magisk είναι επίσης open source και ασφαλές (το έχει αποδείξει ο χρόνος και το γεγονός ότι ο project owner του στο GitHub δουλεύει στη Google πλέον), το module για το VoLTE μπορείς να το ανοίξεις εύκολα και να δεις ακριβώς τί κάνει.

Αν υπήρχε θέμα ασφάλειας με το Magisk ή το module για το VoLTE θα ήταν εύκολο για κάποιον να το έχει ήδη βρει και θα το είχαμε μάθει. Φυσικά πάντα υπάρχει κάποιος κίνδυνος, απόλυτα ασφαλές δεν είναι τίποτα, αλλιώς η Google δεν θα είχε λόγο να κάνει patch κάθε μήνα. Αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, αν δεν κάνεις sideload apps και grant root σε ό,τι τυχόν σου το ζητήσει, πρακτικά είναι το ίδιο σαν να είσαι unrooted. Απλή λογική χρειάζεται.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο θέμα ασφάλειας αλλά δυσκολίας και "ξεβολέματος". Μπορεί πχ να γίνεται σχετικά εύκολα το update όταν είσαι root, αλλά ποτέ δεν θα γίνει τόσο εύκολο και αυτόματο όσο το stock OTA update. Μπορεί αύριο το πρωί να έρθει ένα update στα Google Play Services και να μην περνάει SafetyNet η συσκευή μέχρι να βγει κάποιο νέο fix (που σημαίνει πως όσες εφαρμογές το απαιτούν αυτό, δεν θα δουλεύουν). Μπορεί, όπως πολλοί βλέπω ότι έχουμε διαπιστώσει, να μην παίζουν τα apps της δουλειάς επειδή το Intune βλέπει unlocked bootloader και θεωρεί τη συσκευή ευάλωτη.

Γενικά το root δεν είναι λύση για να έχεις VoLTE. Είναι χρήσιμο για πολλά πράγματα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι workaround το οποίο έρχεται με ένα κόστος. Ζυγίζεις το κόστος και το όφελος και αποφασίζεις. 😟

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας σε ρουταρισμενο κινητό;Αν κατεβάσεις ένα πληρωμένο antivirus με firewall ποιο το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, randroyle said:

Επιλογή 4 ή επιλογή 3? Στον οδηγό που ακολούθησα λέει 3 το τσεκαρα τώρα παλι

 

Επειδή δεν ζούμε σε χώρα με την καλύτερη κάλυψη σε 5G, γιαυτό και σου είπα να πατήσεις το 4. Ισως είναι και ο λόγος που δεν έχεις σήμα γιατί μόλις χάνεις το 5G δεν γυρνάει σε LTE αλλά ψάχνει για το 2G.

Διάβασε τον οδηγό αυτό προς το τέλος και θα καταλάβεις γιατί ο τύπος προτείνει το 4, είμαι τουλάχιστον 2 μήνες με αυτή την επιλογή χωρίς κανένα πρόβλημα  στο δίκτυο.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2023 at 12:58 ΠΜ, konandrio said:

Τα απαραίτητα module από githud, δεν βάζεις αβερτα ότι βρίσκεις από δω κι από κει, δεν περνάς κρακαρισμένες εφαρμογές, δεν χρησιμοποιείς αλλά market εκτός playstore, δεν πατάμε accept, αποδοχή, allow, yes .... Στην τύχη χωρίς να καταλάβουμε τι εννοεί.

Και αποφεύγεις public networks θα πρόσθετα εγώ που θα έπρεπε βέβαια να το κάνεις όπως και να έχει, πχ WiFi καφετέριας 😉

Απλά με root είναι σαν τα δίνεις όλα φόρα παρτίδα στην περίπτωση που σε χακάρουν στο δίκτυο.

Και μην ξεχνάμε τον unlocked bootloader παιδιά. Αν σου κλέψουν το κινητό, ότι έχεις μέσα είναι διαθέσιμο να το πάρει ο άλλος. data + system. 

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, djkostas20 said:

Και αποφεύγεις public networks θα πρόσθετα εγώ που θα έπρεπε βέβαια να το κάνεις όπως και να έχει, πχ WiFi καφετέριας 😉

Απλά με root είναι σαν τα δίνεις όλα φόρα παρτίδα στην περίπτωση που σε χακάρουν στο δίκτυο.

Και μην ξεχνάμε τον unlocked bootloader παιδιά. Αν σου κλέψουν το κινητό, ότι έχεις μέσα είναι διαθέσιμο να το πάρει ο άλλος. data + system. 

Για αυτό VPN δωρεάν από google, αν μπορούσαμε να το βάλουμε κι ολας καλά θα ήταν 🙂

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2023 at 8:56 ΠΜ, guy_fawkes said:

το ίδιο!

Παιδιά υπάρχει οδηγός για ρουτ στα ελληνικά;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει οδηγός για ρουτ στα ελληνικά;
Αυτό δεν κάνει;

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://myphone.gr/forum/topic/196257/&share_tid=196257&share_fid=2264387&share_type=t&link_source=app

[Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, afilopou said:

Αυτό δεν κάνει;

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://myphone.gr/forum/topic/196257/&share_tid=196257&share_fid=2264387&share_type=t&link_source=app

[Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Με σταματάνε τα update αλλιώς θα το έκανα είναι λιγάκι μπέρδεμα..αρε , google τι μας κάνεις.και είναι κινητήρα 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μιλάω το πολύ 5-6 λεπτά σε κάθε κλήση.Εχθές μίλησα γύρω στα 40 λεπτά σε μια κλήση για μια ασφάλεια.Μεχρι τα πρώτα 20 λεπτά μίλαγα και άκουγα πεντακάθαρα.Μετα για κάνα 8λεπτο είχα κροτάλισμα και άκουγα δύσκολα.Ο συνομιλητής δεν είχε κανένα πρόβλημα.Προς το τέλος της κλήσεις έφτιαξε για κάνα δυο λεπτά.Εχω Vodafone χωρίς τέλειο σήμα στην καφετέρια που ήμουν.Μαλλον πρόκειται εξαιτίας της μετάβασης των κλήσεων σε 2g

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, spyridon70 said:

Συνήθως μιλάω το πολύ 5-6 λεπτά σε κάθε κλήση.Εχθές μίλησα γύρω στα 40 λεπτά σε μια κλήση για μια ασφάλεια.Μεχρι τα πρώτα 20 λεπτά μίλαγα και άκουγα πεντακάθαρα.Μετα για κάνα 8λεπτο είχα κροτάλισμα και άκουγα δύσκολα.Ο συνομιλητής δεν είχε κανένα πρόβλημα.Προς το τέλος της κλήσεις έφτιαξε για κάνα δυο λεπτά.Εχω Vodafone χωρίς τέλειο σήμα στην καφετέρια που ήμουν.Μαλλον πρόκειται εξαιτίας της μετάβασης των κλήσεων σε 2g

Πάντως η υποστήριξη του 2G συνεχίζει τουλάχιστον στη Wind, από ότι διάβασα. Άρα λογικά σε όλες τις εταιρίες. Το θέμα με τις κλήσεις υπάρχει και στις υποστηριζομενες χώρες και διαβάζω ότι αν κάνεις επανεκκίνηση ή θέσεις καθημερινά το κινητό σε flight mode κ μετά κανονικά, λύνεται. Αλλά αυτό πρέπει λέει να γίνεται κάθε μέρα ; Εάν υπάρξει μελλοντικό update λέτε να λυθεί το θέμα κ εδώ στην Ελλάδα η μπα; μιλάω για όσους έχουν τη συσκευή χωρίς root. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις χαμένες κλήσεις που υπάρχουν από το 6 τότε όχι. Μην ελπίζεις με κάποιο update να εξαλειφθεί. Ίσως να κάνουν εδώ και εκεί βελτιώσεις αλλά να φύγει εντελώς απίθανο. 1+ χρόνο τώρα απέτυχαν να το κάνουν.

Βέβαια από τοι έχω καταλάβει έχει να κάνει και με την περιοχή και κάλυψη 2G που έχει ο καθένας.

Εγώ στην Πάτρα για παράδειγμα εχω σε 14 μήνες 1 χαμένη κλήση. Αυτό μου έχει τύχει και σε άλλες συσκευές. Μπορεί εδώ να έφταιγε το 6αρι. Ποιος ξέρει.

Αλλά σε 1 κλήση / 14 μήνες μάλλον τυχαίο γεγονός

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk



Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, djkostas20 said:

Αν κρίνω από τις χαμένες κλήσεις που υπάρχουν από το 6 τότε όχι. Μην ελπίζεις με κάποιο update να εξαλειφθεί. Ίσως να κάνουν εδώ και εκεί βελτιώσεις αλλά να φύγει εντελώς απίθανο. 1+ χρόνο τώρα απέτυχαν να το κάνουν.

Βέβαια από τοι έχω καταλάβει έχει να κάνει και με την περιοχή και κάλυψη 2G που έχει ο καθένας.

Εγώ στην Πάτρα για παράδειγμα εχω σε 14 μήνες 1 χαμένη κλήση. Αυτό μου έχει τύχει και σε άλλες συσκευές. Μπορεί εδώ να έφταιγε το 6αρι. Ποιος ξέρει.

Αλλά σε 1 κλήση / 14 μήνες μάλλον τυχαίο γεγονός

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


 

Να σε ρωτήσω. Με 4g δεν έχεις, θέμα έτσι ; ή εμφανίζει LTE ; εσύ ποια, συσκευή έχεις; δεν είσαι με root σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimma1987 said:

Πάντως η υποστήριξη του 2G συνεχίζει τουλάχιστον στη Wind, από ότι διάβασα. Άρα λογικά σε όλες τις εταιρίες. Το θέμα με τις κλήσεις υπάρχει και στις υποστηριζομενες χώρες και διαβάζω ότι αν κάνεις επανεκκίνηση ή θέσεις καθημερινά το κινητό σε flight mode κ μετά κανονικά, λύνεται. Αλλά αυτό πρέπει λέει να γίνεται κάθε μέρα ; Εάν υπάρξει μελλοντικό update λέτε να λυθεί το θέμα κ εδώ στην Ελλάδα η μπα; μιλάω για όσους έχουν τη συσκευή χωρίς root. 

Μέχρι σήμερα δεν έχω χαμένη κλήση.Δεν είναι ρουταρισμενο το τηλέφωνό.Η Vodafone όπως όλοι οι πάροχοι υποστηρίζουν το 2g κανονικά.Το θέμα είναι η ποιότητα των κλήσεων μετά από κάποιο διάστημα που διαρκεί η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή, η κάλυψη και η εταιρεία.

Προσωπικά με το 6 δεν έχω χαμένες κλήσεις. Πρέπει σε έναν χρόνο να είχα 1-2 και αυτές όταν βρισκόμουν σε ασανσέρ και δεν είχα σήμα και με προηγούμενες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Sotnem said:

Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή, η κάλυψη και η εταιρεία.

Προσωπικά με το 6 δεν έχω χαμένες κλήσεις. Πρέπει σε έναν χρόνο να είχα 1-2 και αυτές όταν βρισκόμουν σε ασανσέρ και δεν είχα σήμα και με προηγούμενες συσκευές.

Αυτά συμβαίνουν σε όλες τις περιπτώσεις αδυναμίας σήματος! Δε νομιζω ότι ευθύνεται το Pixel γενικά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...