Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, morfan_rho said:

Εγώ το κινητό το έχω από 25/10. Από μέσα Δεκεμβρίου το θέμα με τις χαμένες κλήσεις έγινε ακραίο (περίπου 3-4 χαμένες κλήσεις ανα ημέρα ). Μετά το root το τηλέφωνο είναι όπως πρέπει με volte και wifi calling με εξαιρετική ποιότητα κλήσεων, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλά ολόκληρη την διαδικασία και μετά να προχωρήσεις βήμα βήμα να κάνεις το root. Εγω προσωπικά δεν το θεωρώ επικίνδυνο καθώς το magisk έχει την εποπτεία των εφαρμογών που ζητούν να αποκτήσουν δικαιώματα superuser. 

Επικίνδυνο δεν είναι όντως γιατί το Magisk είναι open source και μάλιστα ο developer που το δημιούργησε και κάνει lead το project είναι εδώ και κάποιο καιρό υπάλληλος της Google (στο κομμάτι του security) απ' όσο θυμάμαι. Πάντα υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος βέβαια, κυρίως αν βάλεις κάποιο module που κάνει "περισσότερα" από αυτά που ήθελες, αλλά εντάξει μην τρελαινόμαστε, δεν χειριζόμαστε και θέματα εθνικής ασφάλειας από το κινητό... Πρακτικά είναι απείρως πιο safe να έχεις rooted Pixel παρά οποιαδήποτε Κινεζιά κυκλοφορεί στην αγορά πιστεύω.

Το μόνο πρόβλημα είναι μην τυχόν δεν σου παίζει κάτι, π.χ. αν για τα apps της δουλειάς χρειάζεσαι work profile και ο οργανισμός έχει policy στο MDM που δεν επιτρέπει unlocked bootloader.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spyridon70 said:

Δηλαδή ξαφνικά ξεκίνησε να χάνει κλήσεις το κινητό;Εγω μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα.Μενεις μήπως σε κάποιο χωριό πιο απομονωμένο;

Μένω Κρήτη στο Ρέθυμνο. Βασικά άρχισα να το παρατηρω τώρα που γύρισα από διακοπές που ελλειπα δύο βδομάδες. Σήμερα ήταν πολύ έντονο το φαινόμενο, έχασα τουλάχιστον 5 κλήσεις. Σε δύο διαφορετικά άτομα που είχαν βονταφον και μου είπαν ότι φαινοταν σαν να μιλούσα. Και με τα δύο άτομα τελικά μίλησα στο τηλέφωνο (δεν έχανα όλες τις κλήσεις). Επίσης παρατήρησα ότι όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο καθυστερεί πολύ να κάνει την κλήση. Όλα αυτά τώρα που γύρισα από τις διακοπές 

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να ενεργοποιήσει το VPN της Google;

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, randroyle said:

Μένω Κρήτη στο Ρέθυμνο. Βασικά άρχισα να το παρατηρω τώρα που γύρισα από διακοπές που ελλειπα δύο βδομάδες. Σήμερα ήταν πολύ έντονο το φαινόμενο, έχασα τουλάχιστον 5 κλήσεις. Σε δύο διαφορετικά άτομα που είχαν βονταφον και μου είπαν ότι φαινοταν σαν να μιλούσα. Και με τα δύο άτομα τελικά μίλησα στο τηλέφωνο (δεν έχανα όλες τις κλήσεις). Επίσης παρατήρησα ότι όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο καθυστερεί πολύ να κάνει την κλήση. Όλα αυτά τώρα που γύρισα από τις διακοπές 

Και εγώ από Ρέθυμνο είμαι από τα Περιβόλια και τους Ερφους.Μενω Αθήνα κοντά στις κεραίες του Υμηττού στην Καισαριανή.Οταν περνώ τηλέφωνο τους συγγενείς μου δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.Αυτα που περιγράφεις τα είχα στο πρώτο 7προ που το έστειλα πίσω και πήρα ένα δεύτερο καινούργιο.Εχω και εγώ Vodafone αλλά έβαλα καινούργια SIM  που την ενεργοποίησα σε s22 5g. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει κάποια βλάβη το δίκτυο της Vodafone στο Ρέθυμνο και μετά από κάποιο διάστημα είναι εντάξει.Δωστου λίγες μέρες να δεις μήπως φτιάξει.Μπορει αυτά τα άτομα που πήρες τηλέφωνο να ήταν κάπου πιο απομονωμένα και όχι κοντά σε κεραία Πάντως νομίζω ότι κάποια στιγμή θα έχουμε θέμα με το τηλέφωνό αν δεν είσαι σε φουλ κάλυψη, γιατί με απόφαση της Google δεν είναι global product.Ειναι μια επίδειξη του καθαρού αντροιντ μόνο στις χώρες που έχουν υποστήριξη και σέρβις.

 

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, spyridon70 said:

Και εγώ από Ρέθυμνο είμαι από τα Περιβόλια και τους Ερφους.Μενω Αθήνα κοντά στις κεραίες του Υμηττού στην Καισαριανή.Οταν περνώ τηλέφωνο τους συγγενείς μου δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.Αυτα που περιγράφεις τα είχα στο πρώτο 7προ που το έστειλα πίσω και πήρα ένα δεύτερο καινούργιο.Εχω και εγώ Vodafone αλλά έβαλα καινούργια SIM  που την ενεργοποίησα σε s22 5g. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει κάποια βλάβη το δίκτυο της Vodafone στο Ρέθυμνο και μετά από κάποιο διάστημα είναι εντάξει.Δωστου λίγες μέρες να δεις μήπως φτιάξει.Μπορει αυτά τα άτομα που πήρες τηλέφωνο να ήταν κάπου πιο απομονωμένα και όχι κοντά σε κεραία Πάντως νομίζω ότι κάποια στιγμή θα έχουμε θέμα με το τηλέφωνό αν δεν είσαι σε φουλ κάλυψη, γιατί με απόφαση της Google δεν είναι global product.Ειναι μια επίδειξη του καθαρού αντροιντ μόνο στις χώρες που έχουν υποστήριξη και σέρβις.

 

Πιστεύω θα το ρουταρω μια και καλή να τελειώνω. Θα χρειαστώ έτσι κιαλλιως τηλέφωνο και για τη δουλειά από βδομάδα και δεν θέλω να το ρισκάρω. Σήμερα έχασα αρκετές κλήσεις (τουλάχιστον 5 στο σύνολο) και δεν ήταν σε απομονωμένα μερη ούτε αυτοί ούτε εγώ. Ίσως ισχύει πάντως αυτό που είπες με τη βλάβη. Πάντως το κινητό το έχω από Οκτώβρη και τώρα τα άρχισε αυτά (γι'αυτό και σκέφτηκα ότι ίσως τώρα σταμάτησε το 3G εδώ στο Ρέθυμνο η βονταφον)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, randroyle said:

Πάντως το κινητό το έχω από Οκτώβρη και τώρα τα άρχισε αυτά (γι'αυτό και σκέφτηκα ότι ίσως τώρα σταμάτησε το 3G εδώ στο Ρέθυμνο η βονταφον)

Το πιο πιθανό δυστυχώς! Δοκίμασε το NetMonster να δεις τι κεραίες υπάρχουν στη γύρω περιοχή. Με λίγη τύχη, η database που θα σου ζητήσει να κατεβάσεις θα έχει την ακριβή τους τοποθεσία, σε κάθε περίπτωση όμως θα μπορέσεις να δεις την ποιότητα του σήματός τους και αν είναι 3G ή 2G. Αλλιώς δοκίμασε να κάνεις μια κλήση κοιτάζοντας την οθόνη, υποψιάζομαι ότι στην αλλαγή από 4G σε 2G (ή 3G) θα δεις το σήμα να πέφτει αρκετά.

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, konandrio said:

Έχει καταφέρει κάποιος να ενεργοποιήσει το VPN της Google;

Ναι, εγώ! Παίζει άψογα! Έχω free 100GB για 3 μήνες στο drive (δεν θυμάμαι πώς μου το έβγαλε) και με άφησε να ενεργοποιήσω κανονικά το VPN μέσω του Google One (ενώ πριν λίγο καιρό έβγαζε ότι μόνο με 2TB πακέτο ενεργοποιείται...).

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, klainmein said:

Ναι, εγώ! Παίζει άψογα! Έχω free 100GB για 3 μήνες στο drive (δεν θυμάμαι πώς μου το έβγαλε) και με άφησε να ενεργοποιήσω κανονικά το VPN μέσω του Google One (ενώ πριν λίγο καιρό έβγαζε ότι μόνο με 2TB πακέτο ενεργοποιείται...).

Και πως το ενεργοποιουμε?

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, randroyle said:

Επίσης παρατήρησα ότι όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο καθυστερεί πολύ να κάνει την κλήση.

Και στο απλό Pixel 7 μου καθυστερεί πολλές φορές στις κλήσεις και νομίζω πως οφείλεται στη μετάβαση από LTE σε 2G, αναλόγως περιοχής και ισχύος σήματος. Και οι χαμένες κλήσεις (όχι κατειλημμένος αλλά εκτός δικτύου) φαντάζομαι υπάρχουν για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Guide (Pixel 6/6pro/7/7Pro)

 

Ένας Αναλυτικός Οδηγός (Pixel 6/6pro/7/7Pro) για να κάνετε  Root την συσκευή σας αλλά και Update όταν θα είστε root, καθώς βήμα βήμα για το πως να ενεργοποιήσετε τα 5g/VoLte/WifiCalling και άλλα καλούδια (όπως face unlock, dt2s κ.λπ.)

 

Link: Οδηγός για Root/Volte/5g & λοιπά καλούδια σε Pixel 6 & 7

 

*Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.
  Απαντάτε στο bot την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Credits: @Antretng

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nikaki71 said:

Και πως το ενεργοποιουμε?

Στην εφαρμογή ONE στα οφέλη πρέπει να πετάξει μήνυμα, ακολούθησα κάποιους οδηγούς χωρίς επιτυχία.

 

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, konandrio said:

Στην εφαρμογή ONE στα οφέλη πρέπει να πετάξει μήνυμα, ακολούθησα κάποιους οδηγούς χωρίς επιτυχία.

 

https://www.reddit.com/r/GooglePixel/comments/kjwy3n/how_to_claim_your_pixels_free_3month_google_one/

Δείτε εδώ παιδιά. Δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα πάντως...

Screenshot_20230110-122432.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, klainmein said:

https://www.reddit.com/r/GooglePixel/comments/kjwy3n/how_to_claim_your_pixels_free_3month_google_one/

Δείτε εδώ παιδιά. Δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα πάντως...

 

αναφέρεσαι σε Ελλάδα και χωρίς root?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, klainmein said:

 

Ναι ναι

Τότε θα πρέπει να το δοκιμάσω και εγώ, αν και πληρώνω google one για 100gb.

Πάντως εμένα δεν μου τα βγάζει με αυτό τον τρόπο τα εικονίδια στο google one

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Από Google Store Γερμανίας το έχω κι έχω απλά το περιβάλλον στα Αγγλικά. Κανένα update του Google One μήπως θέλει;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, guy_fawkes said:

Τότε θα πρέπει να το δοκιμάσω και εγώ, αν και πληρώνω google one για 100gb.

Πάντως εμένα δεν μου τα βγάζει με αυτό τον τρόπο τα εικονίδια στο google one

Και εγώ τα 100gb έχω , το γύρισα και στα αγγλικά, clear cache, clear data έκανα 10 φορές.

Διαφορικά δείχνει και το δικό μου μενού στο one.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το άλλαξε με το που ενεργοποίησα το VPN, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος...

Screenshot_20230110-131553.png

Screenshot_20230110-131604.png

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

πάντως σύμφωνα με την google το vpn είναι για πάνω απο 2TB και σε συγκεκριμένες χώρες

https://support.google.com/googleone/answer/7582172

edit: οι κάτοχοι pixel 7 & pixel 7 pro μπορούν να χρησιμοποιούν το vpn χωρίς συνδρομή στο google one, αλλά και πάλι η χώρα είναι που με προβληματίζει.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, guy_fawkes said:

πάντως σύμφωνα με την google το vpn είναι για πάνω απο 2TB και σε συγκεκριμένες χώρες

https://support.google.com/googleone/answer/7582172

Κι εγώ αυτό ήξερα, αλλά με το free trial των 3ων μηνών για 100GB plan όπως είδες με άφησε κανονικά να το ενεργοποιήσω. Τώρα λέει για premium χρειάζεται να μπεις στο 2TB plan. Βλέπεις και το κλειδακι επάνω δεξιά στα screenshots.

Screenshot_20230110-134054.png

Screenshot_20230110-134241.png

Screenshot_20230110-134253.png

Βάλε vpn να αλλάξεις χώρα και να χρησιμοποιείς το VPN της Google 😵💫😵💫🤯😜

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

μπες στο google one...ενεργοποίησε από τα benefits τα 100GB για 3 μήνες και λογικά θα σου βγάλει σε λίγο και για το google vpn...

καλό είναι , αλλά όχι για να κόβει διαφημίσεις...οπότε το απενεργοποίησα και ξαναάνοιξα το blokada

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nikos_s3 said:

μπες στο google one...ενεργοποίησε από τα benefits τα 100GB για 3 μήνες και λογικά θα σου βγάλει σε λίγο και για το google vpn...

καλό είναι , αλλά όχι για να κόβει διαφημίσεις...οπότε το απενεργοποίησα και ξαναάνοιξα το blokada

μα εγώ πληρώνω για 100gb ούτως η άλλως

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

χχμμ..οκ..έτσι δούλεψε σε μένα...άσε λίγο ανοιχτή την εφαρμογή του google one και άλλαζε μπρος πίσω τις καρτέλες και παίζει να σου πετάξει το promotion καποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγώ με vpn Αγγλία, NY..
Πάλι δεν το εμφάνισε παρόλο που είμαι premium έτσι κι αλλιώς.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι ειναι Premium με μηνιαια συνδρομη μαλλον ειναι ηδη ενεργοποιημενο γιατι δεν το εμφανιζει στο μενου του G-One....Κι εγω πληρωτικως ειμαι με 6α και δεν βλεπω πουθενα να εχει ρυθμιση για VPN

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...