Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Stef08 said:

Τότε μάλλον θα είναι παραξενια της γραμμής με εσένα...έχω τηλεφωνητή έβαλα τον γιο μου και φίλο μου με wind να με πάρουν τηλέφωνο,τους το έκλεισα,μια χαρά όλα σε oneplus 10 Pro, επίσης δεν αναφέρθηκα σε ρυθμίσεις συσκευής αλλά κάποιες ενδεχομένως ρυθμίσεις παρόχου

Στάλθηκε από το NE2213 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δεν με προσέχεις τότε...σου είπα ότι έχω βγάλει όλες τις προωθήσεις σε τηλεφωνητή, εξ'ου και είναι προφανώς θέμα της κοσμοτέ...κάποιο conflict υπηρεσιών γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Εάν ρουταρω,μετά μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν ? Φαίνεται κάπου ότι είχε ρουταριστει ?έρχομαι από iphone 13 pro max και δεν το πολύ κατέχω αλλά θα με βοηθήσει φίλος 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, joe4 said:

Εάν ρουταρω,μετά μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν ? Φαίνεται κάπου ότι είχε ρουταριστει ?έρχομαι από iphone 13 pro max και δεν το πολύ κατέχω αλλά θα με βοηθήσει φίλος 

Μπορείς!!

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα φαίνεται κάπου (όπως τα Samsung με τον knox) ? χάνεται η εγγύηση?
Ευχαριστώ προκαταβολικά 
Όχι. Η Google σου επιτρέπει το ξεκλείδωμα του bootloader. Βέβαια καλό είναι αν χρειαστείς ποτέ service, να το γυρίσεις σε stock κατάσταση.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Καλή χρονιά με υγεία και δύναμη. Χρησιμοποιώ vodafone καρτικινητό, Αν έχω καταλάβει καλά με ότι διάβασμα έχω ρίξει εδώ, αν αγοράσω το κινητό (και δεν κάνω ροοτ) θα παίζει μια χαρά (όσον αφορά τις κλήσεις) σε 4g και το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι δεν θα μπορώ να σερφάρω όταν μιλάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω μέσω wifi???

Αν ναι στα παραπάνω, θα έχω χαμένες κλήσεις και κακό σήμα με το 4g?(ας πούμε ότι δεν ενδιαφέρομαι καθλόλου για 5g)

θα έχω και κανένα άλλο πρόβλημα μελλοντικά με το σήμα?

 

Edited by KofoE
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, KofoE said:

Καλησπέρα σε όλους και Καλή χρονιά με υγεία και δύναμη. Χρησιμοποιώ vodafone καρτικινητό, Αν έχω καταλάβει καλά με ότι διάβασμα έχω ρίξει εδώ, αν αγοράσω το κινητό (και δεν κάνω ροοτ) θα παίζει μια χαρά (όσον αφορά τις κλήσεις) σε 4g και το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι δεν θα μπορώ να σερφάρω όταν μιλάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω μέσω wifi???

Αν ναι στα παραπάνω, θα έχω χαμένες κλήσεις και κακό σήμα με το 4g?(ας πούμε ότι δεν ενδιαφέρομαι καθλόλου για 5g)

θα έχω και κανένα άλλο πρόβλημα μελλοντικά με το σήμα?

 

Κοίτα χοντρικά έτσι όπως τα γράφεις είναι ..Εγώ έχω σε 2 Pixel 4XL/6 Pro,wind /Vodafone,χαμένες κλήσεις δεν έχω...

Όταν όμως και αυτές οι δύο κλείσουν το 3G,όπως η Cosmote,λογικά για ένα διάστημα θα έχουμε το αντίστοιχο πρόβλημα...Πάλι δεν είναι σίγουρο,αλλά το υπόθετο μιας και στην Cosmote υπήρχε θέμα....

Ότι και να σου πούμε εδώ είναι θεωρητικό...Άλλοι έχουν θέματα,και άλλοι όχι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με την περιοχή, είχα και εγώ παρόμοιους προβληματισμούς όταν ανακοινώθηκε από την WIND ότι θα κλείσει το 3G, όμως στην πράξη δεν συνέβη απολύτως τίποτε το αρνητικό, καθώς υπάρχει κάλυψη 4G, 4G+ και 5g στην περιοχή εξαιρετική.

Θεωρώ ότι πριν κλείσουν το 3G φροντίζουν να μην δημιουργηθούν προβλήματα αργότερα, βέβαια αυτό το διαπιστωνει ο καθένας από την προσωπική του και μόνο εμπειρία, αλλά και πάλι λέω πως δεν θεωρώ ότι κάνουν στην τύχη πράγματα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, p_k said:

Είναι ανάλογα με την περιοχή, είχα και εγώ παρόμοιους προβληματισμούς όταν ανακοινώθηκε από την WIND ότι θα κλείσει το 3G, όμως στην πράξη δεν συνέβη απολύτως τίποτε το αρνητικό, καθώς υπάρχει κάλυψη 4G, 4G+ και 5g στην περιοχή εξαιρετική.

Θεωρώ ότι πριν κλείσουν το 3G φροντίζουν να μην δημιουργηθούν προβλήματα αργότερα, βέβαια αυτό το διαπιστωνει ο καθένας από την προσωπική του και μόνο εμπειρία, αλλά και πάλι λέω πως δεν θεωρώ ότι κάνουν στην τύχη πράγματα.

Δεν είναι η κάλυψη το θέμα αλλά το volte, χωρίς volte και 3g η κλήση πρέπει να βγαίνει με 2g και εκεί υπάρχει θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

κατανοητά όλα...ευχαριστώ πολύ. Κρίμα - δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο για το αν και πότε θα λειτουργήσει αυτό το τηλέφωνο σωστά στην Ελλάδα, χωρίς root φυσικά.

Edited by KofoE
Link to comment
Share on other sites

εγω 2 Pixel 7 pro και στα 2 απροβλημάτιστα.

Το ένα το έδωσα σε γνωστό τελικά και ακόμα κανένα πρόβλημα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η κάλυψη το θέμα αλλά το volte, χωρίς volte και 3g η κλήση πρέπει να βγαίνει με 2g και εκεί υπάρχει θέμα. 
Ακριβώς... Επιπλέον, σε κάποιες πιο προηγμένες χώρες έχει ξεκινήσει και καταργείται και το 2G, οπότε θα έρθει μια μέρα που χωρίς root το Pixel δεν θα μπορεί να λειτουργήσει σαν τηλέφωνο.

Sent from my Pixel 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά μέχρι τότε μπορεί να το διαθέτει και η google σε άλλες χώρες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guy_fawkes said:

καλά μέχρι τότε μπορεί να το διαθέτει και η google σε άλλες χώρες!

Έλεος κ αυτή η Google. Δηλαδή ποτέ θα κάνει πλήρη διάθεση worldwide; και ταλαιπωρεί το κόσμο.... 😎😂

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που δεν έχει καταργηθεί ακόμα το 2G είναι κάποιες ακριτικές περιοχές... Με μια κεραία καλύπτουν πολύ μεγαλύτερες επιφάνειες, ενώ αλλιώς θα έπρεπε κάθε χωριό μερικών δεκάδων κατοίκων να έχει τη δική του κεραία για να έχει 4G. Οπότε συντηρούν τη 2G υποδομή για να μπορούν να επικαλούνται "100% πληθυσμιακή κάλυψη".

Μακάρι να γίνει κάτι από την ΕΕ και να επιβληθεί στην Google να ανοίξει το VoLTE πανευρωπαϊκά, εγώ σε αυτό ελπίζω! Κάπου είχα δει κιόλας στο Reddit ότι έχουν γίνει προσφυγές σε ευρωπαϊκούς φορείς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η κατάργηση 2G είναι κοντά. Δεν έχουν όλοι smartphone! Δεν είναι μόνο θέμα ακριτικών περιοχών.

Με ξένο αριθμό μια χαρά έχεις VoLTE/5G στην Ελλάδα. Άρα δεν είναι κάτι που μπορείτε να υποχρεώσει η ΕΕ την Google. Αφού δεν το πουλάει επίσημα στην χώρα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η κατάργηση 2G είναι κοντά. Δεν έχουν όλοι smartphone! Δεν είναι μόνο θέμα ακριτικών περιοχών.

Με ξένο αριθμό μια χαρά έχεις VoLTE/5G στην Ελλάδα. Άρα δεν είναι κάτι που μπορείτε να υποχρεώσει η ΕΕ την Google. Αφού δεν το πουλάει επίσημα στην χώρα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk



Δεν έχει να κάνει με το αν το πουλάει επίσημα στη χώρα. Σε αρκετές χώρες οι οποίες έχουν πλήρη υποστήριξη το κινητό δεν πωλείται επίσημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, djkostas20 said:

Δεν νομίζω ότι η κατάργηση 2G είναι κοντά. Δεν έχουν όλοι smartphone! Δεν είναι μόνο θέμα ακριτικών περιοχών.

Με ξένο αριθμό μια χαρά έχεις VoLTE/5G στην Ελλάδα. Άρα δεν είναι κάτι που μπορείτε να υποχρεώσει η ΕΕ την Google. Αφού δεν το πουλάει επίσημα στην χώρα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά προσωπικά δεν θα πόνταρα και τα λεφτά μου ότι τους νοιάζει αν ο καταναλωτής έχει κατάλληλη συσκευή... Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο φαντάζομαι πως οι πάροχοι θα πιέσουν, όπως πίεσαν και για το VoIP στα σταθερά, και η αγορά θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί (και εμείς να rootάρουμε 😛). Όπως πήρε ο κόσμος και αποκωδικοποιητή για να συνεχίσει να έχει τηλεόραση.

Τώρα για την επιβολή από ΕΕ που ανέφερα, αφορμή ήταν αυτό εδώ το σχόλιο στο Reddit. Κι εμένα χλωμό μου φαίνεται να γίνει κάτι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. 😊

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, gpolydoros said:

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά προσωπικά δεν θα πόνταρα και τα λεφτά μου ότι τους νοιάζει αν ο καταναλωτής έχει κατάλληλη συσκευή... Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο φαντάζομαι πως οι πάροχοι θα πιέσουν, όπως πίεσαν και για το VoIP στα σταθερά, και η αγορά θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί (και εμείς να rootάρουμε 😛). Όπως πήρε ο κόσμος και αποκωδικοποιητή για να συνεχίσει να έχει τηλεόραση.

Τώρα για την επιβολή από ΕΕ που ανέφερα, αφορμή ήταν αυτό εδώ το σχόλιο στο Reddit. Κι εμένα χλωμό μου φαίνεται να γίνει κάτι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. 😊

Ο Ελληνας πάροχος κινητης δεν θα κατσει να ασχοληθει καν αν εχεις εσυ η εγώ Πιξελ κινητο και δεν πιανεις 5g με το δικτυο του.Μακαρι να στελνανε σαν διοικηση της εταιριας κινητης επιστολη προς τη μαμα Google μπας και γινει κατι αλλα δεν κανουν τιποτα δυστυχως,καμμία απο τις 3..

Και καλα εγω ζω χωρις 5g(η καλυτερα θυσιαζω το δικτυο 5g,για να εχω μια καλυτερη καμερα),πολλοι ομως δεν το κάνουν αυτο....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό που έχω το p7 pro, ξεκίνησα και εγώ να χάνω κλήσεις (με Vodafone). Ήλπιζα να καθυστερήσει λίγο παραπάνω να καταργηθεί το 3G στην περιοχή μου, μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα πάω Γερμανία σε μερικούς μήνες. Αλλά οπως φαίνεται πρέπει να rootαρω το κινητό. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα προηγούμενα comments, αλλά σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση τώρα που έχει περάσει και καιρός, και κάποιοι έχετε ρουταρει το κινητό από όταν το πήρατη. Από εσάς που έχετε κάνει root, έχει παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα? Ήταν κάτι που χρειαστηκε παραπάνω προσοχή? Η χρήση σας με το κινητό έχει αλλάξει σε κάτι συγκριτικά με το μη-rooted?

Link to comment
Share on other sites



Μετά από τόσο καιρό που έχω το p7 pro, ξεκίνησα και εγώ να χάνω κλήσεις (με Vodafone). Ήλπιζα να καθυστερήσει λίγο παραπάνω να καταργηθεί το 3G στην περιοχή μου, μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα πάω Γερμανία σε μερικούς μήνες. Αλλά οπως φαίνεται πρέπει να rootαρω το κινητό. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα προηγούμενα comments, αλλά σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση τώρα που έχει περάσει και καιρός, και κάποιοι έχετε ρουταρει το κινητό από όταν το πήρατη. Από εσάς που έχετε κάνει root, έχει παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα? Ήταν κάτι που χρειαστηκε παραπάνω προσοχή? Η χρήση σας με το κινητό έχει αλλάξει σε κάτι συγκριτικά με το μη-rooted?


Καμία αλλαγή.Στην περίπτωση μου στο κομμάτι των κλήσεων είναι πια όπως πρέπει να είναι ένα τηλέφωνο τελευταίας γενιάς.Εχω φυσική SIM cosmote

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, afilopou said:


 

 


Καμία αλλαγή.Στην περίπτωση μου στο κομμάτι των κλήσεων είναι πια όπως πρέπει να είναι ένα τηλέφωνο τελευταίας γενιάς.Εχω φυσική SIM cosmote

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

 

Αυτό έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα εδώ, αλλά ρώτησα μήπως είναι κάτι που να μην είδα στα σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, randroyle said:

Αυτό έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα εδώ, αλλά ρώτησα μήπως είναι κάτι που να μην είδα στα σχόλια 

Δηλαδή ξαφνικά ξεκίνησε να χάνει κλήσεις το κινητό;Εγω μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα.Μενεις μήπως σε κάποιο χωριό πιο απομονωμένο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, randroyle said:

Μετά από τόσο καιρό που έχω το p7 pro, ξεκίνησα και εγώ να χάνω κλήσεις (με Vodafone). Ήλπιζα να καθυστερήσει λίγο παραπάνω να καταργηθεί το 3G στην περιοχή μου, μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα πάω Γερμανία σε μερικούς μήνες. Αλλά οπως φαίνεται πρέπει να rootαρω το κινητό. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα προηγούμενα comments, αλλά σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση τώρα που έχει περάσει και καιρός, και κάποιοι έχετε ρουταρει το κινητό από όταν το πήρατη. Από εσάς που έχετε κάνει root, έχει παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα? Ήταν κάτι που χρειαστηκε παραπάνω προσοχή? Η χρήση σας με το κινητό έχει αλλάξει σε κάτι συγκριτικά με το μη-rooted?

Εγώ το κινητό το έχω από 25/10. Από μέσα Δεκεμβρίου το θέμα με τις χαμένες κλήσεις έγινε ακραίο (περίπου 3-4 χαμένες κλήσεις ανα ημέρα ). Μετά το root το τηλέφωνο είναι όπως πρέπει με volte και wifi calling με εξαιρετική ποιότητα κλήσεων, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις καλά ολόκληρη την διαδικασία και μετά να προχωρήσεις βήμα βήμα να κάνεις το root. Εγω προσωπικά δεν το θεωρώ επικίνδυνο καθώς το magisk έχει την εποπτεία των εφαρμογών που ζητούν να αποκτήσουν δικαιώματα superuser. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...