Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε 'συ @zaras27, δε γίνεται αυτό που λες.
Το πρώτο πράγμα που θα σε ρωτήσουν είναι τι συσκευή έχεις κι αν έχεις ενεργοποιήσει το volte/vowifi, όχι να σου αλλάξουν το προφίλ όπως λες.
Προσωπικά δεν μπορώ να διασταυρωσω αυτό που λες γιατί είμαι ήδη ρουτ, αλλά εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου.
Αν κάποιο παιδί είναι χωρίς ρουτ κι έχει όρεξη να ασχοληθεί, ας κάνει τον κόπο να μιλήσει με την cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, υπάρχει ειδικό τόπικ. Γιατί δεν τα γράφετε όλα αυτά εκεί;

Και θα βοηθήσουμε τα ξεχωριστά τόπικ που είναι για συσκευές και δεν θα ψάχνει ο καθένας αλλού κάθε φορά και θα κάνει τα ίδια ερωτήματα κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sotnem said:

Ρε παιδιά, υπάρχει ειδικό τόπικ. Γιατί δεν τα γράφετε όλα αυτά εκεί;

Και θα βοηθήσουμε τα ξεχωριστά τόπικ που είναι για συσκευές και δεν θα ψάχνει ο καθένας αλλού κάθε φορά και θα κάνει τα ίδια ερωτήματα κάθε φορά

Βάζεις ενα link το topic σε παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, morfan_rho said:

Βάζεις ενα link το topic σε παρακαλώ..

Δυστυχώς έχει ένα θέμα το φόρουμ με τα λινκς.

Θα το βρεις στα πρώτα, έχει τίτλο:

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimteo said:

Ρε 'συ @zaras27, δε γίνεται αυτό που λες.
Το πρώτο πράγμα που θα σε ρωτήσουν είναι τι συσκευή έχεις κι αν έχεις ενεργοποιήσει το volte/vowifi, όχι να σου αλλάξουν το προφίλ όπως λες.
Προσωπικά δεν μπορώ να διασταυρωσω αυτό που λες γιατί είμαι ήδη ρουτ, αλλά εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου.
Αν κάποιο παιδί είναι χωρίς ρουτ κι έχει όρεξη να ασχοληθεί, ας κάνει τον κόπο να μιλήσει με την cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro


 

E τότε ρε αδερφέ @jimteo τι το λες ? Κατ αρχάς με ρώτησε τι τηλέφωνο έχω κ είπα S22 .Με βλέπει να δει τι έχω ? Οτι εχω 7αρι?

2ον γράφω ξεκάθαρα για data όπως Viber .ΔΕΝ μίλησα για volte ktl μην τα μπερδεύουμε 

Link to comment
Share on other sites

E τότε ρε αδερφέ@jimteo τι το λες ? Κατ αρχάς με ρώτησε τι τηλέφωνο έχω κ είπα S22 .Με βλέπει να δει τι έχω ? Οτι εχω 7αρι?
2ον γράφω ξεκάθαρα για data όπως Viber .ΔΕΝ μίλησα για volte ktl μην τα μπερδεύουμε 

VoLTE=data

VoLTE, VoWifi, VoNR είναι όλα υλοποιήσεις του VoIP ώστε η κλήση να κάνει χρήση δεδομένων ή wifi ώστε να διεκπεραιωθει.

Οπότε είτε το VoLTE δουλεύει στο κινητό σου είτε δε κατάλαβες καν τι σου είπανε στο τηλέφωνο είτε έχεις κανονικά ίντερνετ εν μέσω κλήσης γιατί είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο wifi δίκτυο.

Screenshot λοιπόν όπως είπα πριν or it never happened.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει ένα θέμα το φόρουμ με τα λινκς.

Για να μην πλήττουν οι μοντς βρε.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Finn said:


VoLTE=data

VoLTE, VoWifi, VoNR είναι όλα υλοποιήσεις του VoIP ώστε η κλήση να κάνει χρήση δεδομένων ή wifi ώστε να διεκπεραιωθει.

Οπότε είτε το VoLTE δουλεύει στο κινητό σου είτε δε κατάλαβες καν τι σου είπανε στο τηλέφωνο είτε έχεις κανονικά ίντερνετ εν μέσω κλήσης γιατί είσαι συνδεδεμένος σε κάποιο wifi δίκτυο.

Screenshot λοιπόν όπως είπα πριν or it never happened.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αγαπητέ @Finn όταν δέχεσαι κλήση δουλεύει πχ το Αndroid Auto στο αμάξι σου ή πχ έχεις Viber το έχεις τσεκάρει ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ@Finn όταν δέχεσαι κλήση δουλεύει πχ το Αndroid Auto στο αμάξι σου ή πχ έχεις Viber το έχεις τσεκάρει ?

Δυστυχώς δεν έχει Android auto το αυτοκίνητο μου παρά μόνο apple carplay.

Για να δεις ότι όντως έχεις VoLTE, κάνε μια κλήση χωρίς να απαραίτητα να απαντήσει ο άλλος (πχ ένα σταθερό στο χώρο) και δες τι γράφει πάνω 3G/H+ ή 4G/LTE. Με την κλήση να είναι ενεργή ή έστω να ακούγεται ότι καλεί, δοκίμασε να ανοίξεις οποιαδήποτε σελίδα στον chrome. Αν ανοίξει τότε έχεις VoLTE, αν δεν ανοίξει τότε όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2022 at 10:21 ΠΜ, guy_fawkes said:

Τίποτα δεν θα έχεις. Μια χαρά θα μιλάς και θα μπορείς να χρησιμοποιείς (όταν δεν μιλάς) το κινητό σου με 4g. Και εγώ με cosmote είμαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ολα δουλεύουν σωστά. Βλέπω βέβαια LTE έτσι πρέπει ? (αντί για 4G)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Finn said:


Δυστυχώς δεν έχει Android auto το αυτοκίνητο μου παρά μόνο apple carplay.

Για να δεις ότι όντως έχεις VoLTE, κάνε μια κλήση χωρίς να απαραίτητα να απαντήσει ο άλλος (πχ ένα σταθερό στο χώρο) και δες τι γράφει πάνω 3G/H+ ή 4G/LTE. Με την κλήση να είναι ενεργή ή έστω να ακούγεται ότι καλεί, δοκίμασε να ανοίξεις οποιαδήποτε σελίδα στον chrome. Αν ανοίξει τότε έχεις VoLTE, αν δεν ανοίξει τότε όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ωραία αυτά αλλά ξαναρωτάω , έχεις Viber την ώρα που είσαι σε κλήση ? Ναι ή Οχι ?

Απάντησε και μετά πάμε στο νήμα με το 5G να μη γράφουμε εδω 

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά αλλά ξαναρωτάω , έχεις Viber την ώρα που είσαι σε κλήση ? Ναι ή Οχι ?

Φυσικά και όχι. Για να έχω viber θα πρέπει είτε να έχω VoLTE ενεργό είτε να είμαι συνδεδεμένος και σε ένα wifi δίκτυο την ώρα που πραγματοποιω την κλήση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

@zaras27η Vodafone έχει ακόμη 3G, οπότε λογικό να είχες internet κατά την διάρκεια κλήσεων. Η Cosmote από την άλλη που έχει καταργήσει το 3G, δεν θα είχες internet αν ήσουν σε κλήση. Oπότε ότι αλλαγές κι αν σου έκαναν, VoLTE η VoWiFi δεν έχεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, giorgosgiorgos93 said:

Καλημέρα 2% με λειτουργία πτήσης.

Να είσαι καλά ρε φίλε, επιτέλους μια απάντηση που αρμόζει σε αυτό το νήμα!

Εγώ στο 12ωρο με wifi κλειστό και λειτουργία πτήσης ανοιχτό έχασα 3%.

Αρα είμαι οκ απο κατανάλωση μπαταρίας.

Είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή της συγκεκριμένης συσκευής, αν δεν ανεβάσει τιμές και δεν γίνουν μεγάλες πατάτες με βλέπω για χρόνια με pixel.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

@zaras27η Vodafone έχει ακόμη 3G, οπότε λογικό να είχες internet κατά την διάρκεια κλήσεων. Η Cosmote από την άλλη που έχει καταργήσει το 3G, δεν θα είχες internet αν ήσουν σε κλήση. Oπότε ότι αλλαγές κι αν σου έκαναν, VoLTE η VoWiFi δεν έχεις.

Νομίζω το 3G δεν επιτρέπει δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, STELSTEL said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Ολα δουλεύουν σωστά. Βλέπω βέβαια LTE έτσι πρέπει ? (αντί για 4G)

Ναι αγορίνα μου, έτσι πρέπει να είναι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Finn said:


Νομίζω το 3G δεν επιτρέπει δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίζει να έχεις δίκιο και το 3G να είναι μόνο για την φωνητική. Δεν θυμάμαι πριν κάνω root αν με H+ κατά την διάρκεια κλήσεων, μπορούσα να κάνω browsing πχ.

Σίγουρα πάντως κάτι άλλο του έκαναν στην γραμμή αλλά VoLTE δεν έδωσαν.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, baiosss said:

Παίζει να έχεις δίκιο και το 3G να είναι μόνο για την φωνητική. Δεν θυμάμαι πριν κάνω root αν με H+ κατά την διάρκεια κλήσεων, μπορούσα να κάνω browsing πχ.

Σίγουρα πάντως κάτι άλλο του έκαναν στην γραμμή αλλά VoLTE δεν έδωσαν.

εγω που δεν έχω ρουτάρει, έχω δοκιμάσει να κάνω browsing με Η+ και ήταν αδύνατον.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, guy_fawkes said:

εγω που δεν έχω ρουτάρει, έχω δοκιμάσει να κάνω browsing με Η+ και ήταν αδύνατον.

Εννοείς ότι δεν έμπαινε πουθενά η ότι ήταν πιο αργό κι από την καθυστέρηση; 

Ναι είναι πιθανόν να μην είναι για internet το H+ στις κλήσεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γενικα επειδη εχω ακουσει απο ενα ατομο που ειχε και pixel 6 pro και pixel 7 pro οτι στο 7 pro χανωνται κλησεις και οτι δεν χτυπαει το τηλεφωνο..μπορειτε να μου πειτε αν ισχυει κατι τετοιο στο 7 pro?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, baiosss said:

Εννοείς ότι δεν έμπαινε πουθενά η ότι ήταν πιο αργό κι από την καθυστέρηση; 

Ναι είναι πιθανόν να μην είναι για internet το H+ στις κλήσεις.

προφανώς πιο αργό απο την καθυστέρηση.

Θα κάνω κλήση και θα πω σε κάποιον να μου στείλει viber ,να δω αν θα το λάβω εκείνη την ώρα.

3 minutes ago, mike3550 said:

παιδια γενικα επειδη εχω ακουσει απο ενα ατομο που ειχε και pixel 6 pro και pixel 7 pro οτι στο 7 pro χανωνται κλησεις και οτι δεν χτυπαει το τηλεφωνο..μπορειτε να μου πειτε αν ισχυει κατι τετοιο στο 7 pro?

επι το πλείστων κανένα θέμα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχεις δίκιο και το 3G να είναι μόνο για την φωνητική. Δεν θυμάμαι πριν κάνω root αν με H+ κατά την διάρκεια κλήσεων, μπορούσα να κάνω browsing πχ.
Σίγουρα πάντως κάτι άλλο του έκαναν στην γραμμή αλλά VoLTE δεν έδωσαν.

2G/3G είναι circuit switched δίκτυο και όχι IP όπως τα 4G και 5G οπότε τη στιγμή που θα απαντηθεί η κλήση θα χαθεί η οποιαδήποτε σύνδεση δεδομένων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με H+ κατά τη διάρκεια της κλήσεις έχεις ίντερνετ, μπαίνεις σε σελίδες και σου έρχονται ειδοποιήσεις. Απλά αργεί λίγο να ανοίξει τις σελίδες. Όλα αυτά με vodafone που έχει ακόμα 3g δίκτυο. Υποθέτω ότι από το 2023 που λένε ότι θα το καταργήσει τότε κατά τη διάρκεια της κλήσης θα πέφτει σε 2g και δεν θα μπαίνει καθόλου στο ίντερνετ.

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Finn said:


Φυσικά και όχι. Για να έχω viber θα πρέπει είτε να έχω VoLTE ενεργό είτε να είμαι συνδεδεμένος και σε ένα wifi δίκτυο την ώρα που πραγματοποιω την κλήση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α γεια σου . Έχω Viber κ μου στέλνουν φωτό κ λαμβάνω μόνο με Vodafone και έχοντας στην κάρτα ρυθμισμένο 4G.

Στην ρημαδα την Cosmote με το ίδιο setup δεν είχα .  Τους πήρα και τους είπα πως γίνεται οκ  η  Voda κ εσείς να μην το κάνετε . .Θέλω  αλλαγή στο προφίλ μου και το κάνανε ( με διάφορες αρνήσεις στην αρχή ώσπου μιλησα με μηχανικό τους) .Πόσο πιο απλό . Και έχω Viber κανονικά την ώρα που μιλάω και λαμβάνω φωτό λόγω δουλειάς κ μου είναι απαραίτητο.

Δεν είμαι root το ξαναλέω .Δεν πέφτει σε Η+ κτλ . O ένας πάροχος το κάνει ο άλλος όχι .Πρέπει να το ζητήσεις  .Δε θέλετε, μην το κάνετε . Ακόμα και στο android auto δουλεύει κανονικά πλέον (για να προλάβω το φίλο δεν κάνει mirroring στο αμάξι μου )

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ VOLTE VOWIFI , και φυσικά δεν έχω αφού δεν είμαι root , ΣΟΡΡΥ που φωνάζω αλλά  λέμε διαφορετικά πράγματα . Δηλ μου λέτε για να δουλέψει όπως λέω πρέπει να έχω τα 2 άλλα ? Για ρωτήστε κ άλλους με άλλες συσκευές να δείτε. 

Λοιπόν, ας το αφήσουμε εδώ και ας κάνει ότι θέλει ο καθένας για να μη πλατιάζουμε .

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου . Έχω Viber κ μου στέλνουν φωτό κ λαμβάνω μόνο με Vodafone και έχοντας στην κάρτα ρυθμισμένο 4G.
Στην ρημαδα την Cosmote με το ίδιο setup δεν είχα .  Τους πήρα και τους είπα πως γίνεται οκ  η  Voda κ εσείς να μην το κάνετε . .Θέλω  αλλαγή στο προφίλ μου και το κάνανε ( με διάφορες αρνήσεις στην αρχή ώσπου μιλησα με μηχανικό τους) .Πόσο πιο απλό . Και έχω Viber κανονικά την ώρα που μιλάω και λαμβάνω φωτό λόγω δουλειάς κ μου είναι απαραίτητο.
Δεν είμαι root το ξαναλέω .Δεν πέφτει σε Η+ κτλ . O ένας πάροχος το κάνει ο άλλος όχι .Πρέπει να το ζητήσεις  .Δε θέλετε, μην το κάνετε . Ακόμα και στο android auto δουλεύει κανονικά πλέον (για να προλάβω το φίλο δεν κάνει mirroring στο αμάξι μου )
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ VOLTE VOWIFI , και φυσικά δεν έχω αφού δεν είμαι root , ΣΟΡΡΥ που φωνάζω αλλά  λέμε διαφορετικά πράγματα . Δηλ μου λέτε για να δουλέψει όπως λέω πρέπει να έχω τα 2 άλλα ? Για ρωτήστε κ άλλους με άλλες συσκευές να δείτε. 
Λοιπόν, ας το αφήσουμε εδώ και ας κάνει ότι θέλει ο καθένας για να μη πλατιάζουμε .

Είτε το θέλεις είτε όχι η τεχνολογία η οποία επιτρέπει ταυτόχρονη χρήση δεδομένων και ομιλίας ονομάζεται VoIP και οι υλοποιήσεις της είναι η VoLTE(4g) VoNR(5g) και VoWiFi (wifi)
Οπότε ανέβασε ένα screenshot τη στιγμή που είσαι σε κλήση να δούμε τι γραφει πάνω όπως επίσης και ένα screenshot από το μενού *#*#4636*#*#


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...