Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, jimteo said:

Αυτό είναι κάτι που γίνεται άπαξ.
Δε χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζεις κινητό να στέλνεις sms για ενεργοποίηση vowifi, 5G, sms χαμένων κλήσεων κτλ.
Αυτές είναι υπηρεσίες που συνοδεύουν τον αριθμό, συνεπώς όσα κινητά και να αλλάξει κανείς, αυτές πάντα θα παίζουν.

Sent from my Pixel 7 Pro


 

Makes sense. 

Αρα αν το είχες ενεργοποιημένο σε προηγουμένη συσκευή με ίδια SIM και ίδιο νούμερο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κανεις αυτη την διαδικασία ξανα. 
 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες. Θέλω να το αγοράσω αλλά φοβάμαι. Τι να κάνω ρε παίδες; Επαρχία μένω και δεν έχω 5G προς το παρόν με Vodafone

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες. Θέλω να το αγοράσω αλλά φοβάμαι. Τι να κάνω ρε παίδες; Επαρχία μένω και δεν έχω 5G προς το παρόν με Vodafone

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Βάλε στο κινητό που έχεις τώρα καρφωτο 2g να δεις πως συμπεριφέρεται με χαμένες κλήσεις. Αν είναι οκ τότε και με pixel θα είσαι οκ. Μετά στο χέρι σου είναι αν θα ρουταρεις ή όχι για να έχεις VoLTE και VoWifi


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από τους γνώστες του forum και του νήματος, να δώσει και σε εμάς τους μη μυημένους σαφείς οδηγίες για root ????

On 8/12/2022 at 3:36 ΜΜ, morfan_rho said:

.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από τους γνώστες του forum και του νήματος, να δώσει και σε εμάς τους μη μυημένους σαφείς οδηγίες για root ????
 
https://myphone.gr/forum/index.php?/topic/195265-Google-Pixel-7-Pro#entry7125858

Εδω θα βρεις σαφείς οδηγίες για root !!!!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 8:22 ΜΜ, spookype20 said:

 

Ο τύπος έχει ωραία video... πρέπει να τα δεις με την εξής σειρά...

Εννοείται ότι "μπορεί" να πάει κάτι στραβά, συνεχίζεις με δική σου ευθύνη! @agelakos12

1. Easy Google Pixel 7 Bootloader Unlock Tutorial

2. New Google Pixel 7 Root Tutorial with Magisk

3. Magisk Module to Pass Google Pixel 7 SafetyNet Checks

4. How to Install the Pixel 7 Monthly Security OTA Update while Keeping Your Data

 

Δες πάνω...

5 ώρες πριν, tsoump said:

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως θα πρέπει να έχει στείλει κανείς wificall και 5G μηνύματα στο 1333 της Cosmote από άλλη συσκευή (που να υποστηρίζει επίσημα VoWifi & 5G) ούτως ώστε κάνει register τον IMS.

 

 

Είναι όντως σημαντικό. Έχω 2 SIM Cosmote, μία φυσική και μία eSIM!

Την φυσική την είχα βάλει πέρυσι σε ένα iphone 12 και είχα στείλει τα μηνύματα wificall και 5G στο 1333.

Μετά τις χθεσινές αλλαγές (σε rooted 7 Pro), έχω στην φυσική SIM 5G/VoLTE/VoWiFi, αλλά στην eSIM τίποτα από αυτά.

Έχω και μία Vodafone eSIM, όπου εννοείται παίζουν όλα!

Σκέφτομαι λύσεις... η μία κοστίζει 20€ χα χα χα αλλαγή σε φυσική SIM ενεργοποίηση με μηνύματα, αλλαγή ξανά σε eSIM!

Δεύτερη... να πρήξω την εξυπηρέτηση να κάνει αυτή την ενεργοποίηση στην eSIM χωρίς τα sms.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, spookype20 said:

Δες πάνω...

Είναι όντως σημαντικό. Έχω 2 SIM Cosmote, μία φυσική και μία eSIM!

Την φυσική την είχα βάλει πέρυσι σε ένα iphone 12 και είχα στείλει τα μηνύματα wificall και 5G στο 1333.

Μετά τις χθεσινές αλλαγές (σε rooted 7 Pro), έχω στην φυσική SIM 5G/VoLTE/VoWiFi, αλλά στην eSIM τίποτα από αυτά.

Έχω και μία Vodafone eSIM, όπου εννοείται παίζουν όλα!

Σκέφτομαι λύσεις... η μία κοστίζει 20€ χα χα χα αλλαγή σε φυσική SIM ενεργοποίηση με μηνύματα, αλλαγή ξανά σε eSIM!

Δεύτερη... να πρήξω την εξυπηρέτηση να κάνει αυτή την ενεργοποίηση στην eSIM χωρίς τα sms.

Θα δώσεις τα φώτα σου πως θα ενεργοποιηθεί το 5g και τα λοιπά στο pixel 7 pro? 

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gkp said:

 

Μη περιμένετε να πατήσετε ένα κουμπάκι και να γίνει αυτόματα το ροοτ. Η διαδικασία θέλει μια προεργασία στον υπολογιστή αλλά και στο τηλέφωνο.

Ο φίλος πιο πάνω έβαλε κάποια βίντεο όπου αν τα ακολουθήσετε με τη σειρά, και έχεις κάποιες βασικές γνώσεις αγγλικών, τότε όλα θα πάνε καλά.

Απλά το αναφέρω για όποιον δεν έχει παρόμοια εμπειρία, να δείτε 2 και τρεις φορές τα βίντεο για να μη κάνετε ζημιά στο τηλέφωνο σας.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spookype20 said:

Δες πάνω...

Είναι όντως σημαντικό. Έχω 2 SIM Cosmote, μία φυσική και μία eSIM!

Την φυσική την είχα βάλει πέρυσι σε ένα iphone 12 και είχα στείλει τα μηνύματα wificall και 5G στο 1333.

Μετά τις χθεσινές αλλαγές (σε rooted 7 Pro), έχω στην φυσική SIM 5G/VoLTE/VoWiFi, αλλά στην eSIM τίποτα από αυτά.

Έχω και μία Vodafone eSIM, όπου εννοείται παίζουν όλα!

Σκέφτομαι λύσεις... η μία κοστίζει 20€ χα χα χα αλλαγή σε φυσική SIM ενεργοποίηση με μηνύματα, αλλαγή ξανά σε eSIM!

Δεύτερη... να πρήξω την εξυπηρέτηση να κάνει αυτή την ενεργοποίηση στην eSIM χωρίς τα sms.

Σε ευχαριστώ πολύ. Μόνο αυτά κάνουμε και τέλος???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosz75013 said:

Ήρθε αναβάθμιση στην κάμερα.. από το Play store. έκδοση 8.7.250.494820638.44

τι περιλαμβάνει?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

τι περιλαμβάνει?
Οι πληροφορίες που ζητάς βρίσκονται στο playstore. Αναζητώντας .ε το όνομα της εφαρμογής, και διαβάζοντας το πλαίσιο "Τι νέο υπάρχει"

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Phoinix said:

Οι πληροφορίες που ζητάς βρίσκονται στο playstore. Αναζητώντας .ε το όνομα της εφαρμογής, και διαβάζοντας το πλαίσιο "Τι νέο υπάρχει"

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalkhttps://www.xda-developers.com/google-camera-macro-mode-pixel-7-pro/


 

 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, spookype20 said:

Δες πάνω...

Είναι όντως σημαντικό. Έχω 2 SIM Cosmote, μία φυσική και μία eSIM!

Την φυσική την είχα βάλει πέρυσι σε ένα iphone 12 και είχα στείλει τα μηνύματα wificall και 5G στο 1333.

Μετά τις χθεσινές αλλαγές (σε rooted 7 Pro), έχω στην φυσική SIM 5G/VoLTE/VoWiFi, αλλά στην eSIM τίποτα από αυτά.

Έχω και μία Vodafone eSIM, όπου εννοείται παίζουν όλα!

Σκέφτομαι λύσεις... η μία κοστίζει 20€ χα χα χα αλλαγή σε φυσική SIM ενεργοποίηση με μηνύματα, αλλαγή ξανά σε eSIM!

Δεύτερη... να πρήξω την εξυπηρέτηση να κάνει αυτή την ενεργοποίηση στην eSIM χωρίς τα sms.

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό . Σε rooted 7αρι και δεν παίζει η Esim 5G/VoLTE/VoWiFi, ? κ τα παιζει η φυσική ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zaras27 said:

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό . Σε rooted 7αρι και δεν παίζει η Esim 5G/VoLTE/VoWiFi, ? κ τα παιζει η φυσική ?

Εξήγησε ο φίλος μας παραπάνω ότι έχει να κάνει με τη φυσική SIM που την έχεις ενεργοποιήσει μέσω του SMS από άλλη συσκευή. Η eSIM δεν είχε ενεργοποιηθεί πιθανά και θα πρέπει να την κάνει φυσική SIM για να προχωρήσει τη διαδικασία.

Οι συσκευές μας (όλα τα pixel) ΔΕΝ υποστηρίζονται από την Cosmote και αυτές οι 3 υπηρεσίες δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν μέσα από τα pixels, παρά μόνο σε άλλες υποστηριζόμενες συσκευές (iphone, s22 κ.α.) 

12 ώρες πριν, spookype20 said:

Δες πάνω...

Είναι όντως σημαντικό. Έχω 2 SIM Cosmote, μία φυσική και μία eSIM!

Την φυσική την είχα βάλει πέρυσι σε ένα iphone 12 και είχα στείλει τα μηνύματα wificall και 5G στο 1333.

Μετά τις χθεσινές αλλαγές (σε rooted 7 Pro), έχω στην φυσική SIM 5G/VoLTE/VoWiFi, αλλά στην eSIM τίποτα από αυτά.

Έχω και μία Vodafone eSIM, όπου εννοείται παίζουν όλα!

Σκέφτομαι λύσεις... η μία κοστίζει 20€ χα χα χα αλλαγή σε φυσική SIM ενεργοποίηση με μηνύματα, αλλαγή ξανά σε eSIM!

Δεύτερη... να πρήξω την εξυπηρέτηση να κάνει αυτή την ενεργοποίηση στην eSIM χωρίς τα sms.

Ε, πρώτα πάλεψέ το με την εξυπηρέτηση και μετά δες μήπως γίνεται να εκδόσεις 1 QR στην cosmote,να το βάλεις σε ενα iphone ως esim, να κάνεις την ενεργοποίηση και καπάκια με το ίδιο QR να το ξαναβάλεις στο pixel (φάση μπροστά τους σε ένα κατάστημα cosmote). Αν όντως παίζει κάτι τέτοιο θα έχεις χρεωθεί ένα 10άρικο.

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zaras27 said:

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό . Σε rooted 7αρι και δεν παίζει η Esim 5G/VoLTE/VoWiFi, ? κ τα παιζει η φυσική ?

Όσοι με Cosmote και rooted συσκευή βλέπουν VoLTE/VoWiFi 100% έχουν στείλει SMS μηνύματα wificall και 5G στο 1333 από άλλες πιστοποιημένες συσκευές. Εγώ για την φυσική SIM το είχα κάνει από iPhone 12, ακριβώς έναν χρόνο πριν. Άρα με τις προχθεσινές αλλαγές η φυσική SIM έπαιξε. Αντίθετα με την eSIM στην οποία δεν έχει γίνει η διαδικασία με τα SMS, δεν μπορεί να γίνει από το Pixel, έρχονται μηνύματα για μη υποστηριζόμενη συσκευή.

Σε Vodafone CU eSIM, όλα παίζουν αμέσως...

Σε Wind φυσική SIM το VoLTE παίζει, ενώ για VoWiFi πρέπει να στείλεις μήνυμα από υποστηριζόμενη συσκευή.

Τα έχω δοκιμάσει... 🤣

https://myphone.gr/forum/topic/195265/page/14/?tab=comments#comment-7113974

 https://myphone.gr/forum/topic/195265/page/17/?tab=comments#comment-7115786 

 

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αρα με φυσική Sim Cosmote k root μετά τα χτεσινά θα παίζει όλα χωρίς να στείλεις μήνυμα από άλλη συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα όλες τις διαδικασίες για το root και όλα οκ.

Πως θα φτιαξω να παίζει 5g και wificalling τώρα;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Έκανα όλες τις διαδικασίες για το root και όλα οκ.
Πως θα φτιαξω να παίζει 5g και wificalling τώρα;
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

5G:

https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gkp said:

Καλησπέρα.

Έκανα όλες τις διαδικασίες για το root και όλα οκ.

Πως θα φτιαξω να παίζει 5g και wificalling τώρα;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; :classic_ninja:

Καταλαβαινω την ανάγκη σου να το κάνεις να δουλέψει, αλλα κουλ. Δεν χάθηκε και ο κοσμος. 
Ναι μπορει.

https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/

Κανε σιγουρο οτι θα διαβάσεις το παραπάνω thread ΟΛΟ. 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση root με magisk γίνεται data wipe στην συσκευή; Υπάρχει κάποια σημαντική αρνητική επίπτωση κάνοντας root ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τη συσκευη τη ξανα πηρα σε λευκο 128

Οτι αναφορα κανω ειναι για Cosmote sim μονο μια καρτα και τιποτα αλλο...

Εννοειται σε αρκετες δοκιμες που εκανα καργα χασουρα κλησεων,μια αυτος που σε παιρνει δε συνδέεται ποτε....μια του βγαζει οτι μιλας...και μια εκανε εναν ηλεκτρονικό ηχο και κλεινει....βεβαια καποιες φορες χτύπησε κανονικα....

Αν παρατηρησα καλα αν εισαι συνδεδεμένος σε WiFi δεν πολυ κανει προβλημα εως καθολου....

Επισης υποθετω οτι μπορει να μην κανει προβλημα οταν δεν εισαι συνδεδεμένος σε WiFi αλλα εχεις και κλειστα δεδομενα....

Νομιζω πως το βασικο θεμα ειναι οταν εχεις ανοιχτα δεδομενα (LTE ) και συνδέεται αποκλειστικα με αυτα ...Προφανως εκει στην εναλλαγή πρεπει να δημιουργείται ολο το θεμα αν και βασικα υπόθεση κανω...

Εκ των πραγμάτων λοιπον για χρηστη Cosmote που θελει να εχει κανονικό κινητο τηλεφωνο με ανοιχτα δεδομενα κλπ το τηλεφωνο δεν κανει...

Δε θα το δωσω προς το παρων αν και θα το βαλω στην ακρη γιατι κατα τα αλλα τη γουσταρω τη συσκευη πολυ....

Οταν βρω χρονο θα κοιτάξω για ρουτ και ενεργοποίηση 5g κλπ .....Επι την ευκαιρια μηοως καποιος απο Αθήνα αναλαμβάνει να του το φερω να μου το κανει και εννοειται με το αζημίωτο? 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, morfan_rho said:

Σε περίπτωση root με magisk γίνεται data wipe στην συσκευή; Υπάρχει κάποια σημαντική αρνητική επίπτωση κάνοντας root ;

Όταν ξεκλειδώσεις τον bootloader τότε γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αν τον είχες ξεκλειδωτο παλαιότερα, τότε με το ροοτ δε θα χάσεις κάτι.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό θα είναι εκτός από εδώ να αναφέρουμε και τα προβλήματα και στην google ,με αναφορές ..εγώ τους έχω στείλει για προβλήματα που είχα και μου απάντησαν .μέσα σε 2 ώρες.οποτε καλό θα είναι αναφορές κατευθείαν εκει. . 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...