Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, jimteo said:

Ούτε με σφαίρες.
Μόνο στο σινεμά γίνονται αυτά.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Τι επαθες εσυ ?  :classic_huh::classic_biggrin:

 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ρε.
Απλά δεν παίζει χωρίς ρουτ.
Τα ίδια όνειρα κάνω κι εγώ μήνες τώρα.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυο ερωτησεις 

1)Καποιο λινκ με ευκολο τροπο ρουτ συν οτι ρύθμιση χρειαζεται για να παιζει το 5g σε Cosmote μπορειτε να μου δωσετε?

 

2)Σε περιπτωση ρουτ οι τραπεζικες εφσρμογες παιζουν?Ενεργοποιειται και η εγγραφή κλησης?

Αν τα παραπανω ειναι οκ βλεπω να το ξανα παιρνω 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι.
Confirmed οτι χρειάζεται Root και το ακόλουθο Magisk Module για να παιξει.

 spacer.png

Μόλις το απενεργοποιώ σταματάει να δουλεύει VoLTE και VoWIFI

3 minutes ago, eddiedimitris said:

Παιδια δυο ερωτησεις 

1)Καποιο λινκ με ευκολο τροπο ρουτ συν οτι ρύθμιση χρειαζεται για να παιζει το 5g σε Cosmote μπορειτε να μου δωσετε?

 

2)Σε περιπτωση ρουτ οι τραπεζικες εφσρμογες παιζουν?Ενεργοποιειται και η εγγραφή κλησης?

Αν τα παραπανω ειναι οκ βλεπω να το ξανα παιρνω 🙂

1)Ευκολος τρόπος για root δεν υπάρχει.(του στυλ click and done) . Θελει effort 

Για root: https://forum.xda-developers.com/t/december-5-2022-tq1a-221205-011-global-012-o2-uk-unlock-bootloader-root-pixel-7-pro-cheetah-safetynet.4502805/
Για 5G και VoLTE VoWIFI: https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/


2) Τραπεζικές εφαρμογές και Google Pay παίζουν, με Magisk Hide. 
Εγγραφή κλησης, δεν το εχω ψάξει. 


 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1)Έχεις Cosmote?Γιατι μόνο σε αυτό αναφέρομαι 
2)Αν διαφώνησα κάπου δεν είναι με τη Google που όντως επισήμως δεν το πουλάει εδώ και στην τελική μαγκιά της αλλά με περιπτώσεις χρηστών που ρε βρίσκουν όλα τέλεια ενώ δεν είναι 
Ναι έχω Cosmote. Δεν έχω χάσει ούτε 1 κλήση.

CosmoteTV με root magisk παίζει εκτός από τις τραπεζικές παιδιά? Άμα είναι έτσι ίσως με ψήσει να ξαναμπώ στο στην λουπα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πρωτοκάνει root, στην αρχή μου την είχαν σπάσει λίγο η εφαρμογές της Revolut και το Gpay που δεν μπορούσα να του περάσω κάρτες γιατί αναγνώριζε το root, παρόλο που τις είχα κρυμμένες στο Magisk. Mε λίγη υπομονή, με δοκιμές και βάλε βγάλε εφαρμογές, δούλεψαν όλα ρολόϊ. Επίσης το Gpay τις πρώτες μέρες μπορεί να σας λέει ότι δεν μπορείτε να κάνετε ανέπαφες πληρωμές, επειδή δεν πληροί τις προδιαγραφές ασφαλείας το τηλέφωνο, αλλά μετά από καμιά μέρα, με το module του safetynet του Displax, όλα επανέρχονται στην κανονικότητα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν το πιστεύω... μόνο κλήσεις από το πρωί! 🤣

image.thumb.png.fa49a114eb99865a41627a44ffc887a0.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baiosss said:

Όταν είχα πρωτοκάνει root, στην αρχή μου την είχαν σπάσει λίγο η εφαρμογές της Revolut και το Gpay που δεν μπορούσα να του περάσω κάρτες γιατί αναγνώριζε το root, παρόλο που τις είχα κρυμμένες στο Magisk. Mε λίγη υπομονή, με δοκιμές και βάλε βγάλε εφαρμογές, δούλεψαν όλα ρολόϊ. Επίσης το Gpay τις πρώτες μέρες μπορεί να σας λέει ότι δεν μπορείτε να κάνετε ανέπαφες πληρωμές, επειδή δεν πληροί τις προδιαγραφές ασφαλείας το τηλέφωνο, αλλά μετά από καμιά μέρα, με το module του safetynet του Displax, όλα επανέρχονται στην κανονικότητα.

Έχει βγει fix για το safetynet και με τα ανάλογα hides των εφαρμογών στο magisk, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται είναι μετά τη διαδικασία, να κάνετε μια επανεκκίνηση και ένα καθαρισμό στο play store για να έχει πιστοποίηση play protect.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Just now, djivo said:

Έχει βγει fix για το safetynet και με τα ανάλογα hides των εφαρμογών στο magisk, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται είναι μετά τη διαδικασία, να κάνετε μια επανεκκίνηση και ένα καθαρισμό στο play store για να έχει πιστοποίηση play protect.

Ναι τα γνωρίζω αυτά. Μιλάω για την περίοδο που πρωτοκυκλοφόρησαν τo module του Magisk για VoLTE/VoWiFi για P6/6 Pro. H Revolut για παράδειγμα θυμάμαι ότι ούτε στο playstore δεν αναγνωρίζονταν για την συσκευή. Όταν βρήκα την άκρη, όλα καλά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, doganos said:

Τελικά μάθαμε πως έφτιαξε; update ήταν;

Κάτι αλλαξε απο την μεριά της η Cosmote χθές 12/12 
Λογικά κατι με τον IMS 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Phoinix said:

Κάτι αλλαξε απο την μεριά της η Cosmote χθές 12/12 
Λογικά κατι με τον IMS 

Αρα μπορει να το ξαναλλαξει και να χαλασει.... αναμενουμε λιγες μερες ακομα να δουμε αν ειναι σταθερο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, doganos said:

Αρα μπορει να το ξαναλλαξει και να χαλασει.... αναμενουμε λιγες μερες ακομα να δουμε αν ειναι σταθερο

Πολυ σωστό, ναι μπορεί να συμβεί. 

---
Να σημειώσω εδώ, οτι αυτό ειναι δίκο μου take καθαρα. (το οτι η cosmote κατι αλλαξε απο την πλευρά της). 
Και στηρίζεται στα εξής δεδομένα: 

  • Δεν άρχισε να παίζει με το update Δεκεμβρίου
  • Δεν αλλάχτηκε κατι απο μεριάς μου στο τηλέφωνο
  • Παίζει για όλους τους rooted ταυτοχρονα απο χθές 12/12  
  • Τοσο καιρό δεν έκανε register στον IMS της Cosmote. Απο χθές κανει.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι οτι κάποιος μηχανικός στο Core δίκτυο της Cosmote με πρόσβαση στον IMS αγοράσε Google Pixel 7  :classic_rolleyes: 

Edited by Phoinix

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Phoinix said:

Πολυ σωστό, ναι μπορεί να συμβεί. 

---
Να σημειώσω εδώ, οτι αυτό ειναι δίκο μου take καθαρα. (το οτι η cosmote κατι αλλαξε απο την πλευρά της). 
Και στηρίζεται στα εξής δεδομένα: 

  • Δεν άρχισε να παίζει με το update Δεκεμβρίου
  • Δεν αλλάχτηκε κατι απο μεριάς μου στο τηλέφωνο
  • Παίζει για όλους τους rooted ταυτοχρονα απο χθές 12/12  
  • Τοσο καιρό δεν έκανε register στον IMS της Cosmote. Απο χθές κανει.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι οτι κάποιος μηχανικός στο Core δίκτυο της Cosmote με πρόσβαση στον IMS αγοράσε Google Pixel 7  :classic_rolleyes: 

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε αν δουλευει καλα με 2 αριθμους (φυσικη sim + esim) cosmote (και οι 2 θα ταν καλυτερα) 🙂 

Γιατι καπου διαβασα πως με 2 σιμ δεν δουλευει οπως πρεπει, διορθωσε με αν κανω λαθος... 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, doganos said:

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε αν δουλευει καλα με 2 αριθμους (φυσικη sim + esim) cosmote (και οι 2 θα ταν καλυτερα) 🙂 

Γιατι καπου διαβασα πως με 2 σιμ δεν δουλευει οπως πρεπει, διορθωσε με αν κανω λαθος... 

Δεν εχω ιδέα. Εχω μόνο μία φυσική SIM. Μπορει κάποιος να δοκιμάσει και να μας πει. 

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά καλοκαίρι η Google βγάζει λίστα με χώρες που δεν πωλείται η συσκευή αλλά κάνει άρση των αποκλεισμών...

Ίσως φέτος το καλοκαίρι μπει και η Ελλάδα στην λίστα που θα δώσει...

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimlost said:

Αν θυμάμαι καλά καλοκαίρι η Google βγάζει λίστα με χώρες που δεν πωλείται η συσκευή αλλά κάνει άρση των αποκλεισμών...

Ίσως φέτος το καλοκαίρι μπει και η Ελλάδα στην λίστα που θα δώσει...

 

Που το διάβασες αυτό;Πολυ καλό νέο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Phoinix said:

 

Το πιο πιθανό σενάριο είναι οτι κάποιος μηχανικός στο Core δίκτυο της Cosmote με πρόσβαση στον IMS αγοράσε Google Pixel 7  :classic_rolleyes: 

Χα χα χα κλαίω! 🤣🤣🤣

Να τον βρούμε... μην κάνει καμία αλλαγή και τα ξανά χάσουμε!!!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, doganos said:

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε αν δουλευει καλα με 2 αριθμους (φυσικη sim + esim) cosmote (και οι 2 θα ταν καλυτερα) 🙂 

Γιατι καπου διαβασα πως με 2 σιμ δεν δουλευει οπως πρεπει, διορθωσε με αν κανω λαθος... 

Πολύ σημαντικό για μένα αυτό γιατί έχω 2 sim

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 2 sim στο 6 rooted και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν αρμονικά. Συνεργάζονται οι sim και τα δίκτυα χωρίς κολλήματα. Χαμένες κλήσεις δεν ξέρω αν θα έχουμε, ελπίζουμε σε κάτι σταθερό πλέον που δε θα ευθύνονται οι πάροχοι.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως θα πρέπει να έχει στείλει κανείς wificall και 5G μηνύματα στο 1333 της Cosmote από άλλη συσκευή (που να υποστηρίζει επίσημα VoWifi & 5G) ούτως ώστε κάνει register τον IMS.

 

 

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsoump said:

 

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως θα πρέπει να έχει στείλει κανείς wificall και 5G μηνύματα στο 1333 της Cosmote από άλλη συσκευή (που να υποστηρίζει επίσημα VoWifi & 5G) ούτως ώστε κάνει register τον IMS.

 

 

Να σημειώσω οτι συνεχίζω και παίρνω ακυρο απο την Cosmote officially, οταν στέλνω WIFICALL στο 1333. 
Ενω όλα δουλευουν 

Δεν μπορώ να κανω confirm το παραπάνω, δεν χρειάστηκε να βγάλω την SIM και να την βάλω σε αλλή συσκευη. 

Screenshot_20221213-182358.png

Edited by Phoinix

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Phoinix said:

Να σημειώσω οτι συνεχίζω και παίρνω ακυρο απο την Cosmote officially, οταν στέλνω WIFICALL στο 1333. 
Ενω όλα δουλευουν 

Δεν μπορώ να κανω confirm το παραπάνω, δεν χρειάστηκε να βγάλω την SIM και να την βάλω σε αλλή συσκευη. 

Screenshot_20221213-182358.png

Εγώ που είχα καινούριο αριθμό και εταιρικό, ήταν τελείως παρθένο (του στυλ πως ενεργοποιώ τα WAP /MMS 😛 ) οπότε ήταν επιτακτική ανάγκη να γίνει αυτό το αίτημα. Οι περισσότεροι φαντάζομαι θα είχαν τη sim σε άλλα τηλέφωνα πριν, δεν ξέρω.

Όπως και να χει, αν σε κάποιον υπάρχει θέμα να έχει υπ όψιν του ότι ενδέχεται να πρέπει να στείλει τα κατάλληλα δύο sms από άλλη συσκευή.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που γίνεται άπαξ.
Δε χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζεις κινητό να στέλνεις sms για ενεργοποίηση vowifi, 5G, sms χαμένων κλήσεων κτλ.
Αυτές είναι υπηρεσίες που συνοδεύουν τον αριθμό, συνεπώς όσα κινητά και να αλλάξει κανείς, αυτές πάντα θα παίζουν.

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...