Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τους παρόχους, τι υποστήριξη έχουνε και που. Οπότε δεν θα συνεχίσω να το συζητάω άλλο και μάλιστα εδώ μέσα.
Θα μπορούσε κάλλιστα ένας developer στην Ελλάδα που έχει τις συσκευές της Google, να το ψάξει και να βρεί λύσεις ενδεχομένως. Πχ αν είχε ταυτόχρονα ένα Galaxy S21 ρουταρισμένο με Cosmote, ώστε να δει τις διαφορές που υπάρχουν στο Samsung και στο Pixel μιας και έχουν ίδια modems, να δει γιατί δουλεύουν στο ένα με Cosmote κι όχι στο άλλο και να κάνει τις απαραίτητες τροποποιήσεις στα κατάλληλα files. Αν έλυνε το πρόβλημα όμως με Cosmote, όσοι γκρινιάζουν θα ήταν ευχαριστημένοι με την λύση του Root;


https://www.droidwin.com/how-to-enable-volte-in-google-pixel-6-pro/

Λόγω tensor η διαδικασία είναι ίδια και για το 7. Νομίζω η μέθοδος που έχει χρησιμοποιηθεί λιγότερο είναι η πρώτη. Δυστυχώς δεν έχω cosmote για να δοκιμάσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, baiosss said:

Έχεις μπει στο topic του Pixel 7 Pro και έχεις γράψει πως τα Samsung είναι τα πιο ολοκληρωμένα πακέτα, πως το Sony Xperia τάδε, έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και λειτουργεί πιο σωστά (πράγματα για τα οποία δεν αμφιβάλλω) και πως η μέχρι τώρα εμπειρία σου με τα Pixels σου έσπαγε τα νεύρα, που έχουν τις ελλείψεις αυτές και δεν μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου με τις κλήσεις. Επίσης σε αυτό που σε quotαρα έγραψες ότι είναι βιτσιόζος όποιος θέλει να τα σκάσει για μια προβληματική συσκευή και λίγο μετά, αυτή την "προβληματική συσκευή", που κόβονται οι κλήσεις και δεν μπορεί να κάνει σωστά την δουλειά σου, που την πούλησες δύο φορές, ρωτάς αν πρέπει να την ξαναπάρεις.

Ε, αναρωτήσου τώρα λοιπόν, ποιος έχει τα βίτσια, ποιος έχει σχιζοφρενική προσωπικότητα και ποιος βρίσκεται σε λάθος forum 😛

Αρχικα απο οτι λες εχεις το 6 αλλα κάθεσαι και γραφεις και υποστηρίζεις αλλη συσκευη που δεν αγόρασες ποτε αντίθετα με μενα που την εχω αγορασει ....δικαιωμα σου βεβαια

 

Απο κει και περα επειδη υπαρχουν χρηστες που μπορει να εχουν 3-4 συσκευες ταυτοχρονα τοτε μιλωντας για ναυρχιδες ασυναίσθητα μπαινει το θεμα της σύγκρισης...Γραφει καπου στους όρους χρήσης οτι απαγορεύονται αναφορες σε αλλες συσκευες?Και ο guy flakes εκανε συγκριση και καλα εκανε αφου ειναι ενας τροπος να καταλαβαίνει καποιος αλλος τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα ....εκτος και αν εχεις διοριστεί ως ινστρουκτορας εδω και το απαγορεύεις.

Για τελευταια φορα θα πω οτι αυτο το φορουμ ανεκαθεν ηταν για να αναλύουμε συσκευες και οχι για να αποθεώνουμε...Αλλιως μπαίνεις στο σαιτ της κατασκευάστριας και γουσταρεις 

Ολες οι συσκευες εχουν τα θεματα τους αλλα το θεμα των κλησεων ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για να περναει στα ψιλά....

Υ.Γ.Οι αναφορες σε S22 ultra αλλα και στο Sony ειναι γιατι στην ουσια παίξαν ταυτοχρονα στα χερια μου και επειδη ειναι αμεσα ανταγωνιστικές του pixel.Θεωρω οτι βοηθάω μη φανατισμένο χρήστη 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, eddiedimitris said:

Αρχικα απο οτι λες εχεις το 6 αλλα κάθεσαι και γραφεις και υποστηρίζεις αλλη συσκευη που δεν αγόρασες ποτε αντίθετα με μενα που την εχω αγορασει ....δικαιωμα σου βεβαια

 

Απο κει και περα επειδη υπαρχουν χρηστες που μπορει να εχουν 3-4 συσκευες ταυτοχρονα τοτε μιλωντας για ναυρχιδες ασυναίσθητα μπαινει το θεμα της σύγκρισης...Γραφει καπου στους όρους χρήσης οτι απαγορεύονται αναφορες σε αλλες συσκευες?Και ο guy flakes εκανε συγκριση και καλα εκανε αφου ειναι ενας τροπος να καταλαβαίνει καποιος αλλος τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα ....εκτος και αν εχεις διοριστεί ως ινστρουκτορας εδω και το απαγορεύεις.

Για τελευταια φορα θα πω οτι αυτο το φορουμ ανεκαθεν ηταν για να αναλύουμε συσκευες και οχι για να αποθεώνουμε...Αλλιως μπαίνεις στο σαιτ της κατασκευάστριας και γουσταρεις 

Ολες οι συσκευες εχουν τα θεματα τους αλλα το θεμα των κλησεων ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για να περναει στα ψιλά....

Υ.Γ.Οι αναφορες σε S22 ultra αλλα και στο Sony ειναι γιατι στην ουσια παίξαν ταυτοχρονα στα χερια μου και επειδη ειναι αμεσα ανταγωνιστικές του pixel.Θεωρω οτι βοηθάω μη φανατισμένο χρήστη 

Είδες πουθενά να γράφω πως έχουμε την καλύτερη συσκευή του πλανήτη ή την αποθεώνω και προτέινω σε όλους ανεξαιρέτως να πάρουν τις συσκευές της Google; Δεν νομίζω!

Τα Pixel 6/6 Pro είναι πρακτικά τα ίδια τηλέφωνα. Μέχρι και το SOC του είναι ίδιο με τα 7/7 Pro με διαφορετικούς χρονισμούς. Επομένως εσύ που είσαι από το 2003 εδώ και είσαι τεχνολογικά ενημερωμένος, θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό. Ο @guy_fawkesδεν έκανε καμία σύγκριση για ποιότητες κατασκευών και για το ποιος προσφέρει το πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Αυτά είναι δικά σου γραπτά. Έγραψε απλά ότι την ίδια συμπεριφορά που είχε στις κλήσεις με τις προηγούμενες συσκευές του, έχει και τώρα.

Δυστυχώς όμως δεν προσέχεις τι γράφουν οι άλλοι, η τι σου έχω γράψει εγώ τουλάχιστον 3 φορές και συνεχίζεις το βιολί σου. Αν δεν ξέρεις σε ποια ενότητα συζητάμε τι και σε ποιά όχι, τότε συγχώρεσε με, αλλά όσες φορές και να γράψεις πως είσαι παλιό μέλος, το γράφω στα παλαιότερα των υποδυμάτων μου και δεν έχει καμία σημασία για μένα. Αν θες να γράψεις τα μειονεκτήματα της συσκευής εδώ, μπορείς κάλλιστα να αναφερθείς πχ στις ταχύτητες φόρτισης, στο ότι η συσκευή μπορεί να υπερθερμαίνεται μετά από 5 λεπτά λήψης 4k video, πως δεν έχει εγγύηση και service στην χώρα μας, πως κάποιο update σου μείωσε την αυτονομία κι άλλα πολλά. Το να επιμένεις να συζητάς κάτι που έχει δική του ενότητα σε άλλο μέρος, δειχνει στην καλύτερη, πόσο παιδική συμπεριφορά έχεις και πως "είδες φως και μπήκες." Είσαι μέλος από το 2003, αλλά ούτε τους κανόνες του forum δεν μπορείς να αντιληφθείς.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τρεξει καποιος ενα προγραμμα netmonster να δω αν λειτουργει καλα με το tensor? 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, baiosss said:

Είδες πουθενά να γράφω πως έχουμε την καλύτερη συσκευή του πλανήτη ή την αποθεώνω και προτέινω σε όλους ανεξαιρέτως να πάρουν τις συσκευές της Google; Δεν νομίζω!

Τα Pixel 6/6 Pro είναι πρακτικά τα ίδια τηλέφωνα. Μέχρι και το SOC του είναι ίδιο με τα 7/7 Pro με διαφορετικούς χρονισμούς. Επομένως εσύ που είσαι από το 2003 εδώ και είσαι τεχνολογικά ενημερωμένος, θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό. Ο @guy_fawkesδεν έκανε καμία σύγκριση για ποιότητες κατασκευών και για το ποιος προσφέρει το πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Αυτά είναι δικά σου γραπτά. Έγραψε απλά ότι την ίδια συμπεριφορά που είχε στις κλήσεις με τις προηγούμενες συσκευές του, έχει και τώρα.

Δυστυχώς όμως δεν προσέχεις τι γράφουν οι άλλοι, η τι σου έχω γράψει εγώ τουλάχιστον 3 φορές και συνεχίζεις το βιολί σου. Αν δεν ξέρεις σε ποια ενότητα συζητάμε τι και σε ποιά όχι, τότε συγχώρεσε με, αλλά όσες φορές και να γράψεις πως είσαι παλιό μέλος, το γράφω στα παλαιότερα των υποδυμάτων μου και δεν έχει καμία σημασία για μένα. Αν θες να γράψεις τα μειονεκτήματα της συσκευής εδώ, μπορείς κάλλιστα να αναφερθείς πχ στις ταχύτητες φόρτισης, στο ότι η συσκευή μπορεί να υπερθερμαίνεται μετά από 5 λεπτά λήψης 4k video, πως δεν έχει εγγύηση και service στην χώρα μας, πως κάποιο update σου μείωσε την αυτονομία κι άλλα πολλά. Το να επιμένεις να συζητάς κάτι που έχει δική του ενότητα σε άλλο μέρος, δειχνει στην καλύτερη, πόσο παιδική συμπεριφορά έχεις και πως "είδες φως και μπήκες." Είσαι μέλος από το 2003, αλλά ούτε τους κανόνες του forum δεν μπορείς να αντιληφθείς.

1)Εχω διαβασει πως το 7 χρησιμοποιει καλυτερο modem chip η καπως ετσι...αν ισχυει τοτε δεν ειναι τα ιδια τουλαχιστον στο συγκεκριμενο προβλημα που αναφερω...ηταν και λογος που και φετος το πηρα...

 

2)Ο guy εχει κανει αναλυτικό συγκριτικό των 2 συσκευών στο thread του Sony και καλα εχει κανει γιατι ειναι πολυ βοηθητικό και αναλυτικό .

3)Το παλιο μελος το ανεφερα με την εννοια οτι εξαρχης η ουσια του φορουμ ηταν η αναφορα προβλημάτων και αποφυγής αυτών καποιου ωστε να γλυτωσει χρηματα...Αυτο και μονο δεν ειμαστε στο στρατο για να εννοούσα κατι αλλο...Επισης πολλοι για να αποφασίσουν μπαινουν σε αυτο το thread και ρωτούν χωρις να κοιτούν και σε αλλο...

4)Τα προβληματα που αναφερεις για αργή φορτιση,υπερθέρμανση κλπ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και περα απ το γεγονος πως ειναι γνωστά ισχυουν και σε αλλες ναυαρχιδες...Για μενα δεν ειναι προβληματα καν για τα σημερινά δεδομενα...το να μην μπορεις αξιοπιστα να μιλήσεις ομως ειναι κατι πολυ διαφορετικο...

Για να μη το συνεχίσουμε απλα κρατά πως ειμαι χρηστης που μου αρεσει να χρησιμοποιω ταυτοχρονα αρκετες συσκευες ,το pixel το γουσταρω πολυ,ειναι αδυναμία μου σε γενικες γραμμες αλλα δυστυχως τα προβληματα των κλησεων με αναγκάζουν να μη το χρησιμοποιω ενω θα το θελα πολυ....Οσο και να το θελω την ωρα που μιλαω πχ με εναν πελατη ξενερωνω  που μου δημιουργει προβλημα....αυτα...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, doganos said:

Μπορει να τρεξει καποιος ενα προγραμμα netmonster να δω αν λειτουργει καλα με το tensor? 

Λειτουργεί αν αυτό ρωτάς.

Θα βρεις πολλά screenshot και στο telegram αν θες να δεις κάτι συγκεκριμένο.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, βγήκε από το Android Authority ως "Το καλύτερο τηλέφωνο της χρονιάς 2022", ας ελπίσουμε μελλοντικά να ανοίξει και ένα φυσικό κατάστημα η Google στα μέρη μας, να την απολαύσουν ακόμα περισσότεροι~!

Link to comment
Share on other sites

VoLTE σε Cosmote σήμερα!

Σε 7 Pro rooted, module κλπ

Screenshot_20221212-142651~3.png

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Just now, eddiedimitris said:

Μια διευκρινηση επειδη δε το θυμαμαι,ασχετα με την κληση οσον αφορα το θεμα internet συνδεεται σε 4g?

εννοείται! LTE

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, spyridon70 said:

Το LTE είναι ένα ελάχιστα πιο αργό 4G

Στην πράξη δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά, πριν πουλήσω το 1 iv , ΄έκανα και εγω τα test που κάνουν οι youtubers σχετικά με το πόσο γρήγορα ανοίγουν apps ή σελίδες με wifi και δεδομένα και το xperia ήταν ελαφρώς πιο γρήγορο(αφού δεν ήξερα αν ήταν και το πάτημα μου σωστό και συγχρονισμένο!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spookype20 said:

VoLTE σε Cosmote σήμερα!

Σε 7 Pro rooted, module κλπ

Screenshot_20221212-142651~3.png

Δηλαδή όλα οκ με το ρουτ????????

Να αρχίσω να καλοβλεπω τα πίξελ???

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, spookype20 said:

VoLTE σε Cosmote σήμερα!

Σε 7 Pro rooted, module κλπ

Screenshot_20221212-142651~3.png

Οταν λες σήμερα; Τι αλλαξε απο εχθες πχ; module? κατι άλλο; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

VoLTE σε Cosmote σήμερα!
Σε 7 Pro rooted, module κλπ
1799563220_Screenshot_20221212-1426513.thumb.png.e582f95ea5ccce914477b01eeee6697d.png

Κρίνοντας από αυτά που βλέπω στη φωτό πιο πολύ για VoNR μου φαίνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites


Κρίνοντας από αυτά που βλέπω στη φωτό πιο πολύ για VoNR μου φαίνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και στο 6 στις κλήσεις αν είσαι με 5G, δεν πέφτει σε LTE .

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο 6 στις κλήσεις αν είσαι με 5G, δεν πέφτει σε LTE .

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Αν όλα λειτουργούν σωστά τότε όταν κάνεις κλήση με LTE η κλήση περνάει ως data με VoLTE και στην περίπτωση του 5G η κλήση περνάει ως data με VoNR.
Στο XDA είδα ότι με το τελευταίο update έδωσε VoNR για T-mobile Αμερικής γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση το VoNR σε ρουταρισμενο Pixel.

EDIT
Μόλις δοκίμασα στο iphone 14 pro και είδα ότι και η wind υποστηρίζει VoNR οπότε καλά τα νέα και σε αυτό το κομμάτι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites


Αν όλα λειτουργούν σωστά τότε όταν κάνεις κλήση με LTE η κλήση περνάει ως data με VoLTE και στην περίπτωση του 5G η κλήση περνάει ως data με VoNR.
Στο XDA είδα ότι με το τελευταίο update έδωσε VoNR για T-mobile Αμερικής γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση το VoNR σε ρουταρισμενο Pixel.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Υπήρχε και αρχείο για VoNR, η μάλλον καλύτερα μια σειρά εντολών που έπρεπε να επικολλησεις σε ένα φάκελο συστήματος αν είσαι root, αλλά δεν νομίζω πως δούλευε. Την ίδια συμπεριφορά είχε παλι, με η χωρίς αυτή την τροποποίηση.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Οταν λες σήμερα; Τι αλλαξε απο εχθες πχ; module? κατι άλλο; 

 

49 minutes ago, Finn said:


Κρίνοντας από αυτά που βλέπω στη φωτό πιο πολύ για VoNR μου φαίνεται emoji16.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από χθες κάτι άλλαξε... Σήμερα μάλλον κάτι έκανε η cosmote!

Φώτο και από LTE

 

Screenshot_20221212-154542~2.png

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, spookype20 said:

 

Από χθες κάτι άλλαξε... Σήμερα μάλλον κάτι έκανε η cosmote!

Φώτο και από LTE

 

Screenshot_20221212-154542~2.png

Ωραία νέα, για δοκίμασε αν μπορείς και το VoWifi αν δουλεύει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

I can confirm. 
Ξαφνικά απο σήμερα, παίζουν τα πάντα. 

VoLTE και VoWIFI σε Cosmote. 
Ειμαι rooted, με το update Δεκεμβρίου. :classic_love:

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png



 

Edited by Phoinix

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Phoinix said:

I can confirm. 
Ξαφνικά απο σήμερα, παίζουν τα πάντα. 

VoLTE και VoWIFI σε Cosmote. 
Ειμαι rooted, με το update Δεκεμβρίου. :classic_love:

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png



 

Ωραιος. ΓΙα 1000% οταν εισαι σε κληση με 4G μπες chrome και δες αν μπορεις να κανεις περιηγηση σε σελιδες... (αν δε το εχεις δοκιμασει)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, confirmed. Παιζουν τα παντα. 

Με 5G:

spacer.pngspacer.png

Με 4G(LTE)

spacer.pngspacer.png

Edited by Phoinix

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Λες να παιζει και χωρις ρουτ πλεον; 😛 Αν εκανε κατι η cosmote ισως να ισχυει... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Λες να παιζει και χωρις ρουτ πλεον;  Αν εκανε κατι η cosmote ισως να ισχυει... 

Με πρόλαβες! Ψάχνω κάρτα κοσμοτε να δοκιμάσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...