Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγγνώμη που δεν πήραμε Samsung...Είμαστε μυστήριοι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 Το μυστήριο... λύνεται με root! 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

 Το μυστήριο... λύνεται με root! 

Αν τύχει και δεν είσαι με κοσμοτε.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites


Κάμερες πάλι που ήταν ένας σοβαρός λόγος για να πάρει κάποιος Pixel συσκευή παλιότερα, την έχουν φτάσει και την έχουν περάσει κιόλας. Όχι μόνο σε hardware επίπεδο αισθητήρων και φακών, αλλά και στο software των καμερών τους τις έχουν βελτιώσει τα μάλα οι υπόλοιποι.

Well said.....με εξαίρεση το κομμάτι των καμερών.
Εκεί η google θεωρώ ότι εξακολουθεί, έστω και οριακά, να έχει τα ηνία.

Sent from my Pixel 7 Pro


Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη που δεν πήραμε Samsung...Είμαστε μυστήριοι!
Εγώ δεν είμαι αν και έχω pixel αλλά μόνο σαν δεύτερη συσκευή,η οποία αγοράστηκε συνειδητά για ρουτ και παιχνίδι με custom ROM , γνωρίζοντας τα μείον που έχει σαν συσκευή,άλλο αυτό και άλλο τα μισά ποστ να είναι για το 5g το volte και wi-fi calling

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν θα μπορούσες να τα έχεις πει καλύτερα, αυτή η καραμέλα του καθαρού αντροιντ και των άμεσων ενημερώσεων πρέπει κάποτε να σταματήσει, η Samsung έδωσε update 5 μέρες μετά την Google,οι ειδήμονες είναι σε θέση να καταλάβουν τα κλάσματα του δευτερολέπτου της απόκρισης ενός τηλεφώνου , οι κάμερες των περισσότερων κινητών ακόμα και των midrange είναι μια χαρά για κάποιον που δεν ταιζει τα παιδιά του από την φωτογραφία. Ο μόνος λόγος που κάποιος θα πάρει ένα τηλέφωνο χωρίς βασικές λειτουργίες ενός σύγχρονου smartphone δίνοντας ένα σεβαστό χρηματικό ποσό είναι μυστήριο

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είναι μυστήριο. Είναι απλά επιλογή μας. Προσωπικά ούτε τα specs με νοιάζουν εδώ και κάποια χρόνια, ούτε οι γρήγορες φορτίσεις, ούτε οι τρελές επιδόσεις με εξωπραγματικά benchmark νούμερα, ούτε τα τελευταία και γρηγορότερα SOCs, ούτε η οθόνη μου να έχει 165Hz.

Πάντοτε θυμάμαι να είμαι fan του καθαρού λογισμικού, από τότε που είχα στην κατοχή μου συσκευές άλλων εταιρειών, που τις ξεκλείδωνα για να τους περάσω custom ROMs. Samsung, Huawei, Τσαόμι κλπ. Μόνο με την Blackberry δεν πείραξα πότε τίποτα. Αλλά άλλη κουβέντα εκείνο.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Well said.....με εξαίρεση το κομμάτι των καμερών.
Εκεί η google θεωρώ ότι εξακολουθεί, έστω και οριακά, να έχει τα ηνία.

Sent from my Pixel 7 Pro


Έχει ξεπεραστεί σε μεγάλο σχετικά βαθμό. Ναι είναι στους 3 κορυφαίους πχ φωτογραφικά αλλά μέχρι εκεί. Οι UW τους για παράδειγμα και ειδικά σε εσωτερικό χώρο, είναι για κλάματα. Το βίντεο τους είναι κατώτερο από άλλων, ειδικά της Samsung και στις φωτό τους πολλές φορές υπάρχει ακόμα θόρυβος σε σκιές και σκοτεινά σημεία.

Κατά τ' άλλα ναι! Ο αλγόριθμος της Google και το computational photography της κάνει θαύματα σε πολλές σκηνές, είτε βραδινές είτε με καλό φωτισμό. Μπορεί να σου δώσει απίστευτα αποτελέσματα και πολύ φυσικά χρώματα σε αυτό που φωτογραφιζεις. Θυμάμαι εδώ στο forum πχ όλοι να εκθειάζουν την κάμερα του 4XL. Κι εγώ μαζί. Κανείς όμως δεν έλεγε τίποτα για τον κόκκο και τον θόρυβο που υπήρχαν και το δικαιολογούσαν ως το ότι δίνει καλύτερη λεπτομέρεια. Φυσικά μέχρι τότε, οι άλλες εταιρείες δεν είχαν κάνει σοβαρή δουλειά στο κομμάτι των καμερών τους. Η Huawei μόνο έδινε καλά δείγματα κι το έχει τερματίσει κι αυτή πλέον.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεπεραστεί σε μεγάλο σχετικά βαθμό. Ναι είναι στους 3 κορυφαίους πχ φωτογραφικά αλλά μέχρι εκεί. Οι UW τους για παράδειγμα και ειδικά σε εσωτερικό χώρο, είναι για κλάματα. Το βίντεο τους είναι κατώτερο από άλλων, ειδικά της Samsung και στις φωτό τους πολλές φορές υπάρχει ακόμα θόρυβος σε σκιές και σκοτεινά σημεία.

Κατά τ' άλλα ναι! Ο αλγόριθμος της Google και το computational photography της κάνει θαύματα σε πολλές σκηνές, είτε βραδινές είτε με καλό φωτισμό. Μπορεί να σου δώσει απίστευτα αποτελέσματα και πολύ φυσικά χρώματα σε αυτό που φωτογραφιζεις. Θυμάμαι εδώ στο forum πχ όλοι να εκθειάζουν την κάμερα του 4XL. Κι εγώ μαζί. Κανείς όμως δεν έλεγε τίποτα για τον κόκκο και τον θόρυβο που υπήρχαν και το δικαιολογούσαν ως το ότι δίνει καλύτερη λεπτομέρεια. Φυσικά μέχρι τότε, οι άλλες εταιρείες δεν είχαν κάνει σοβαρή δουλειά στο κομμάτι των καμερών τους. Η Huawei μόνο έδινε καλά δείγματα κι το έχει τερματίσει κι αυτή πλέον.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk



Παίζει μεγάλο ρόλο και το price tag και το pixel 7 pro στα 899€ δεν έχει ανταγωνιστή. Ειλικρινά δε μπορώ να προτείνω κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baiosss said:

Δεν είναι μυστήριο. Είναι απλά επιλογή μας. Προσωπικά ούτε τα specs με νοιάζουν εδώ και κάποια χρόνια, ούτε οι γρήγορες φορτίσεις, ούτε οι τρελές επιδόσεις με εξωπραγματικά benchmark νούμερα, ούτε τα τελευταία και γρηγορότερα SOCs, ούτε η οθόνη μου να έχει 165Hz.

Πάντοτε θυμάμαι να είμαι fan του καθαρού λογισμικού, από τότε που είχα στην κατοχή μου συσκευές άλλων εταιρειών, που τις ξεκλείδωνα για να τους περάσω custom ROMs. Samsung, Huawei, Τσαόμι κλπ. Μόνο με την Blackberry δεν πείραξα πότε τίποτα. Αλλά άλλη κουβέντα εκείνο.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Έχει ξεπεραστεί σε μεγάλο σχετικά βαθμό. Ναι είναι στους 3 κορυφαίους πχ φωτογραφικά αλλά μέχρι εκεί. Οι UW τους για παράδειγμα και ειδικά σε εσωτερικό χώρο, είναι για κλάματα. Το βίντεο τους είναι κατώτερο από άλλων, ειδικά της Samsung και στις φωτό τους πολλές φορές υπάρχει ακόμα θόρυβος σε σκιές και σκοτεινά σημεία.

Κατά τ' άλλα ναι! Ο αλγόριθμος της Google και το computational photography της κάνει θαύματα σε πολλές σκηνές, είτε βραδινές είτε με καλό φωτισμό. Μπορεί να σου δώσει απίστευτα αποτελέσματα και πολύ φυσικά χρώματα σε αυτό που φωτογραφιζεις. Θυμάμαι εδώ στο forum πχ όλοι να εκθειάζουν την κάμερα του 4XL. Κι εγώ μαζί. Κανείς όμως δεν έλεγε τίποτα για τον κόκκο και τον θόρυβο που υπήρχαν και το δικαιολογούσαν ως το ότι δίνει καλύτερη λεπτομέρεια. Φυσικά μέχρι τότε, οι άλλες εταιρείες δεν είχαν κάνει σοβαρή δουλειά στο κομμάτι των καμερών τους. Η Huawei μόνο έδινε καλά δείγματα κι το έχει τερματίσει κι αυτή πλέον.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

 

σε σχέση με τα xperia ή με τα iphone ο θόρυβος δεν είναι τόσο μεγάλος σε σκοτεινά μέρη, φωτογραφίζω τα πιτσιρίκια μέσα σε σπίτι και με φωτεινές πηγές είτε φωτιστικά τραπεζιού, είτε με παράθυρα ανοιχτά και τα αποτελέσματα είναι άκρως καλά μιας και μιλάμε για κινητό. Με Samsung δεν μπορούν να πάρουν καν αποτελέσματα καλά μέσα σε σπίτι. Ο δε οπτικόςπάλι μέσα σε σπίτι που είναι δύσκολες οι καταστάσεις είναι top. Ναι έχει φυσικά χρώματα και μάλιστα περισσότερο απο τα Sony που φημίζονται για αυτό. Το μόνο που δεν μου αρέσει τόσο είναι το oversharpening που όμως δεν είναι κάτι τρομερό!

Προτιμώ πάντως να γράφουμε για τέτοια θέματα, παρά να ανακυκλώνουμε αν στηνΕλλάδα έχει 5g και Volte!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites



σε σχέση με τα xperia ή με τα iphone ο θόρυβος δεν είναι τόσο μεγάλος σε σκοτεινά μέρη, φωτογραφίζω τα πιτσιρίκια μέσα σε σπίτι και με φωτεινές πηγές είτε φωτιστικά τραπεζιού, είτε με παράθυρα ανοιχτά και τα αποτελέσματα είναι άκρως καλά μιας και μιλάμε για κινητό. Με Samsung δεν μπορούν να πάρουν καν αποτελέσματα καλά μλεσα σε σπίτι. Ο δε οπτικόςπάλι μέσα σε σπίτι που είναι δύσκολες οι καταστάσεις είναι top. Ναι έχει φυσικά χρώματα και μάλιστα περισσότερο απο τα Sony που φημίζονται για αυτό. Το μόνο που δεν μου αρέσει τόσο είναι το oversharpening που όμως δεν είναι κάτι τρομερό!
Προτιμώ πάντως να γράφουμε για τέτοια θέματα, παρά να ανακυκλώνουμε αν στηνΕλλάδα έχει 5g και Volte!


Ναι σκηνές με πιτσιρίκια η κατοικίδια που τρέχουν κλπ, είναι ότι καλύτερο για καθαρές φωτό. Καμία άλλη σχεδόν συσκευή δεν το κάνει αυτό. Αλλά εγώ αναφέρομαι κυρίως στον ultra wide και ειδικά όταν τραβάς βίντεο με αυτόν σε εσωτερικό χώρο. Όπως και οι φωτό του UW είναι μέτριες. Βέβαια εγώ έχω το P6 αλλά δεν νομίζω πως αυτό άλλαξε στα 7/7 Pro.

Αλλά μιας και η Google θα κολλήσει με αυτόν τον αισθητήρα για καμία 3ετία στάνταρ ακόμα, σίγουρα θα τον τερματίσει φωτογραφικά. Απλά υπάρχουν πολλά που πρέπει να βελτιώσει. Χρόνο με τον χρόνο ας πούμε ότι βελτιώνει το βίντεο της.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο ultra wide παίρνει κι άλλο αναβάθμιση. 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites


Παίζει μεγάλο ρόλο και το price tag και το pixel 7 pro στα 899€ δεν έχει ανταγωνιστή. Ειλικρινά δε μπορώ να προτείνω κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό από μόνο του είναι αρκετό. Ειδικά κιόλας αν είσαι σε χώρα που υποστηρίζεται. Αν μπορούσαμε κι εδώ να το δουλέψουμε όπως ο Αμερικανός η ο Γερμανός η ο Άγγλος, με όλα του τα features, πραγματικά θα αντιλαμβανόμασταν κι εμείς αυτό που λένε πως τα Google Pixels είναι τα πιο έξυπνα τηλέφωνα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από μόνο του είναι αρκετό. Ειδικά κιόλας αν είσαι σε χώρα που υποστηρίζεται. Αν μπορούσαμε κι εδώ να το δουλέψουμε όπως ο Αμερικανός η ο Γερμανός η ο Άγγλος, με όλα του τα features, πραγματικά θα αντιλαμβανόμασταν κι εμείς αυτό που λένε πως τα Google Pixels είναι τα πιο έξυπνα τηλέφωνα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Μα αυτό ακριβώς έγραψα , εάν ήμασταν στην Αμερική δεν θα υπήρχε ανταγωνισμός συμπεριλαμβανομένων και όλων των άλλων χαρακτηριστικών που δίνει η Google στους χρήστες εκεί, όταν όμως είσαι σε μη υποστηριζόμενες χώρες το να δώσεις 900 ευρώ για συσκευή χωρίς 5g volte wi-fi calling και ουσιαστικά χωρίς εγγύηση για εμένα θα παραμείνει ένα μυστήριο ότι και να λέμε εδώ . Το να μιλάμε για εμπειρία χρήσης του καθαρού αντροιντ,για φωτογραφικά σενάρια,συνήθως ακραία, και άμεσες ενημερώσεις για εμένα είναι πράσινα άλογα. Έχω το πίξελ 6 και το s22u , στο σπίτι μου μηδαμινό σήμα κινητής ελέω cosmote, σας διαβεβαιώνω ότι το ... smoothness του πίξελ δεν με βοήθησε να κάνω ούτε μια κλήση, σε αυτό το εύρος τιμής περιμένεις τουλάχιστον τα βασικά ενός σύγχρονου smartphone,και είμαι κάτοχος όλων των Google τηλεφώνων από το HTC nexus one

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το καθαρό android αλλά και το οικοσύστημα. Για να έναν που χρησιμοποιεί Google σε όλα είναι έτη φωτός μπροστά (λογικό όπως αν έχεις σε όλα Apple).

Native support Google Assistant. Απλά ότι καλύτερο. Αν δεν το συνδυάσεις και με άλλα gadgets της Google τότε απογείωση. Voice recorder από άλλο πλανήτη. Πραγματικά το live transcription είναι φοβερό.

Εδώ συντάσσω μυνήματα και emails απλώς μιλώντας με ακρίβεια που και με το χέρι να τα έγραφα δεν θα το έκανα. Πραγματικά απίστευτο. ΟΚ στα αγγλικά, προφανώς είναι η φύση και της δουλειάς μου εδώ που μπαίνει στην εξίσωση.

Και στην τελική το στοκ android είναι και αλλά. Δεν θέλω να βάλω nova launcher πχ, δεν θέλω για να βάλω theme να πρέπει να έχω Samsung store, δεν θέλω να έχω τον caller της Sammy ή όποια άλλη εφαρμογή μου τσαμπούναει. Ούτε Samsung account θέλω να έχω. Θέλω Google photos και όχι Samsung gallery. Δεν θέλω διπλά apps για να κάνω την δουλειά μου όπως θέλω ούτε να κάνω disable apps.

Ας με πεις μυστήριο. Ίσως και να είμαι. Φυσικά και ξέρω όταν το παίρνω το αρνητικό κυρίως του VoLTE VoWiFi. Το 5g προσωπικά είναι το λιγότερο. Αλλά τι να κάνουμε. Αλλά φυσικά και θα κραξω την Google που δεν κάνει το αυτονόητο! Να δώσει τις ρυθμίσεις ακόμα και αν δεν υποστηρίζει την πώληση επίσημα. Δεν είναι και δα πυρηνική φυσική.



Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk





Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το καθαρό android αλλά και το οικοσύστημα. Για να έναν που χρησιμοποιεί Google σε όλα είναι έτη φωτός μπροστά (λογικό όπως αν έχεις σε όλα Apple).

Native support Google Assistant. Απλά ότι καλύτερο. Αν δεν το συνδυάσεις και με άλλα gadgets της Google τότε απογείωση. Voice recorder από άλλο πλανήτη. Πραγματικά το live transcription είναι φοβερό.

Εδώ συντάσσω μυνήματα και emails απλώς μιλώντας με ακρίβεια που και με το χέρι να τα έγραφα δεν θα το έκανα. Πραγματικά απίστευτο. ΟΚ στα αγγλικά, προφανώς είναι η φύση και της δουλειάς μου εδώ που μπαίνει στην εξίσωση.

Και στην τελική το στοκ android είναι και αλλά. Δεν θέλω να βάλω nova launcher πχ, δεν θέλω για να βάλω theme να πρέπει να έχω Samsung store, δεν θέλω να έχω τον caller της Sammy ή όποια άλλη εφαρμογή μου τσαμπούναει. Ούτε Samsung account θέλω να έχω. Θέλω Google photos και όχι Samsung gallery. Δεν θέλω διπλά apps για να κάνω την δουλειά μου όπως θέλω ούτε να κάνω disable apps.

Ας με πεις μυστήριο. Ίσως και να είμαι. Φυσικά και ξέρω όταν το παίρνω το αρνητικό κυρίως του VoLTE VoWiFi. Το 5g προσωπικά είναι το λιγότερο. Αλλά τι να κάνουμε. Αλλά φυσικά και θα κραξω την Google που δεν κάνει το αυτονόητο! Να δώσει τις ρυθμίσεις ακόμα και αν δεν υποστηρίζει την πώληση επίσημα. Δεν είναι και δα πυρηνική φυσική.



Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk






Φίλε μου εάν ήμασταν Αμερική θα συμφωνούσα για το Google assistant που εκεί όντως μπορεί και σου προσφέρει υπηρεσίες ποιότητας , καταλαβαίνω ότι είναι γούστα και προτιμάς αυτό από το Bixby, Alexa, Siri και δεν ξέρω εγώ τι άλλο αλλά σαν υπηρεσίες στην Ελλάδα δεν βρίσκονται μακριά, επίσης δεν βλέπω κάποιο άλλο innovation, εκτός και αν θεωρείς το speech to text που υπάρχει στην τηλεφωνία 6-7 χρόνια αποκλειστικότητα της Google, επίσης γούστα είναι να προτιμάς τις εφαρμογές του τηλεφώνου ή το Google photos από αυτά άλλων εταιριών αλλά σε τι ακριβώς είναι καλύτερα αυτά της Google; Εν πάση περιπτώσει και επειδή βλέπω ότι οι προτιμήσεις διέπονται από υποκειμενικότητα δεν βλέπω το λόγο να το συνεχίσουμε άλλο

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς έγραψα , εάν ήμασταν στην Αμερική δεν θα υπήρχε ανταγωνισμός συμπεριλαμβανομένων και όλων των άλλων χαρακτηριστικών που δίνει η Google στους χρήστες εκεί, όταν όμως είσαι σε μη υποστηριζόμενες χώρες το να δώσεις 900 ευρώ για συσκευή χωρίς 5g volte wi-fi calling και ουσιαστικά χωρίς εγγύηση για εμένα θα παραμείνει ένα μυστήριο ότι και να λέμε εδώ . Το να μιλάμε για εμπειρία χρήσης του καθαρού αντροιντ,για φωτογραφικά σενάρια,συνήθως ακραία, και άμεσες ενημερώσεις για εμένα είναι πράσινα άλογα. Έχω το πίξελ 6 και το s22u , στο σπίτι μου μηδαμινό σήμα κινητής ελέω cosmote, σας διαβεβαιώνω ότι το ... smoothness του πίξελ δεν με βοήθησε να κάνω ούτε μια κλήση, σε αυτό το εύρος τιμής περιμένεις τουλάχιστον τα βασικά ενός σύγχρονου smartphone,και είμαι κάτοχος όλων των Google τηλεφώνων από το HTC nexus one

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε, πως στην Ελλάδα οι κάτοχοι Google Pixels είμαστε τρεις κι ο κούκος. Οπότε κάνουμε το ψώνιο μας, το χόμπι μας η ότι προτιμάμε τελοσπαντων. Άλλοι αγοράζουν συσκευές από την Κίνα με ένα χρόνο εγγύηση που ξέρουν ότι δεν θα την ξαναδούν ποτέ αν πάθει κάτι κι εμείς αγοράζουμε από την Google. Δικαίωμα του καθενός ειναι. Άλλοι αγοράζουν Xiaomi και με το που τα ανοίξουν κάνουν αίτηση ξεκλειδώματος για να τους φλασάρουν άλλες ROMs κι άλλοι αγοράζουν κινητά για να παίζουν παιχνίδια. Οπότε αυτά τα περί μυστηρίου η ότι άλλο είναι άτοπα.

Γενικά αυτή η κλάψα με το 5G και το VoLTE ξεκίνησε εδώ μέσα από το Pixel 5 και έπειτα. Κι αυτό γιατί πολλοί αγόραζαν τυφλά χωρίς να γνώριζουν. Πιο πριν που ήσασταν όλοι εσείς που γράφετε κάθε μέρα κατεβατά ολόκληρα και σεντόνια και μάλιστα στα λάθος topics; Και στο κάτω κάτω δεν μας ενδιαφέρει κιόλας. Όσοι μπορούμε το λύσαμε το θέμα κι όσοι δεν μπορούν η συμβιβάζονται με αυτό η αλλάζουν συσκευή και πάνε στην ευχή του Θεού. Οπότε ποιος είναι ο μυστήριος; Αυτός που αγόρασε κάτι, δεν του κάνει την δουλειά και κλαίγεται στα forums, η αυτός που ξέρει τι αγοράζει;



Sent from my Pixel 6 using Tapatalk




Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε, πως στην Ελλάδα οι κάτοχοι Google Pixels είμαστε τρεις κι ο κούκος. Οπότε κάνουμε το ψώνιο μας, το χόμπι μας η ότι προτιμάμε τελοσπαντων. Άλλοι αγοράζουν συσκευές από την Κίνα με ένα χρόνο εγγύηση που ξέρουν ότι δεν θα την ξαναδούν ποτέ αν πάθει κάτι κι εμείς αγοράζουμε από την Google. Δικαίωμα του καθενός ειναι. Άλλοι αγοράζουν Xiaomi και με το που τα ανοίξουν κάνουν αίτηση ξεκλειδώματος για να τους φλασάρουν άλλες ROMs κι άλλοι αγοράζουν κινητά για να παίζουν παιχνίδια. Οπότε αυτά τα περί μυστηρίου η ότι άλλο είναι άτοπα.

Γενικά αυτή η κλάψα με το 5G και το VoLTE ξεκίνησε εδώ μέσα από το Pixel 5 και έπειτα. Κι αυτό γιατί πολλοί αγόραζαν τυφλά χωρίς να γνώριζουν. Πιο πριν που ήσασταν όλοι εσείς που γράφετε κάθε μέρα κατεβατά ολόκληρα και σεντόνια και μάλιστα στα λάθος topics; Και στο κάτω κάτω δεν μας ενδιαφέρει κιόλας. Όσοι μπορούμε το λύσαμε το θέμα κι όσοι δεν μπορούν η συμβιβάζονται με αυτό η αλλάζουν συσκευή και πάνε στην ευχή του Θεού. Οπότε ποιος είναι ο μυστήριος; Αυτός που αγόρασε κάτι, δεν του κάνει την δουλειά και κλαίγεται στα forums, η αυτός που ξέρει τι αγοράζει;



Sent from my Pixel 6 using Tapatalk




Καταρχήν δεν νομίζω να είδες κάποια κλαψα, διαπίστωση κάνουμε,όπως έγραψα πιο πάνω συνειδητά αγόρασα το 6 όπως συνειδητά επέλεξα να μην είναι η πρώτη μου συσκευή. Έχεις δίκιο ότι τα παράπονα άρχισαν από το 5 επειδή πιο πριν δεν υπήρχε 5g ούτε wifi calling....οπότε κάπου εκεί ήμασταν. Όπως σου έγραψα είμαι κάτοχος nexus τηλεφώνων από το one ,έχω ρουταρει από το nexus s μέχρι τώρα όλες τις συσκευές οπότε κάτι γνωρίζω για το τι πήρα . Εάν έχεις cosmote,wind ,τι ακριβώς ελυσες με το ρουτ; επίσης σε τι είσαι καλύτερος από αυτόν που πήρε από Κίνα. 2 μήνες θα περιμένεις και εσύ που κομπαζεις ότι αγόρασες από Google τόσο θα περιμένει και αυτός. Φυσικά και είναι δικαίωμα το καθ'ενός να κάνει ότι θέλει τα χρήματα του και φυσικά είναι δικαίωμα μια να το θεωρώ μυστήριο, επίσης προσπάθησε να μην είσαι τόσο επιθετικός σε μια ανταλλαγή απόψεων. Για το τέλος το ότι οι κάτοχοι στην Ελλάδα των πίξελ είναι τρεις και ο κούκος ίσως είναι και ο λόγος που κάποιοι το αγοράζουν. Πρέπει να είναι ωραία η αίσθηση όταν ακουμπάς το τηλέφωνο στο τραπέζι και σε ρωτάνε τι τηλέφωνο είναι αυτό

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2022 at 11:07 ΜΜ, spookype20 said:

 

 

 

Wind σε rooted Pixel 6... είχαμε πει για VoLTE, έτσι δεν είναι; Πάρτε και VoWiFi. Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε σε Samsung Α52s (συμβατό τηλέφωνο για την Wind) και μετά η SIM μπήκε σε Pixel 6 Rooted (μη συμβατό χα χα χα)! Cosmote G@m.........!!!!

 

2022-11-15 22.36.29.png

2022-11-15 22.36.57.png

 

23 minutes ago, Stef08 said:

Εάν έχεις cosmote,wind ,τι ακριβώς ελυσες με το ρουτ;
 

https://myphone.gr/forum/topic/195265/?do=findComment&comment=7113974

Σε Vodafone, Wind με root τα έχεις όλα! 5G/VoLTE/VoWiFi

Σε Cosmote μόνο 5G

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites





Καταρχήν δεν νομίζω να είδες κάποια κλαψα, διαπίστωση κάνουμε,όπως έγραψα πιο πάνω συνειδητά αγόρασα το 6 όπως συνειδητά επέλεξα να μην είναι η πρώτη μου συσκευή. Έχεις δίκιο ότι τα παράπονα άρχισαν από το 5 επειδή πιο πριν δεν υπήρχε 5g ούτε wifi calling....οπότε κάπου εκεί ήμασταν. Όπως σου έγραψα είμαι κάτοχος nexus τηλεφώνων από το one ,έχω ρουταρει από το nexus s μέχρι τώρα όλες τις συσκευές οπότε κάτι γνωρίζω για το τι πήρα . Εάν έχεις cosmote,wind ,τι ακριβώς ελυσες με το ρουτ; επίσης σε τι είσαι καλύτερος από αυτόν που πήρε από Κίνα. 2 μήνες θα περιμένεις και εσύ που κομπαζεις ότι αγόρασες από Google τόσο θα περιμένει και αυτός. Φυσικά και είναι δικαίωμα το καθ'ενός να κάνει ότι θέλει τα χρήματα του και φυσικά είναι δικαίωμα μια να το θεωρώ μυστήριο, επίσης προσπάθησε να μην είσαι τόσο επιθετικός σε μια ανταλλαγή απόψεων. Για το τέλος το ότι οι κάτοχοι στην Ελλάδα των πίξελ είναι τρεις και ο κούκος ίσως είναι και ο λόγος που κάποιοι το αγοράζουν. Πρέπει να είναι ωραία η αίσθηση όταν ακουμπάς το τηλέφωνο στο τραπέζι και σε ρωτάνε τι τηλέφωνο είναι αυτό

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δεν είδα κλάψα; Αν πάρεις αυτό το topic και των προηγουμενων Pixels από την αρχή, συν το topic που ανοίχθηκε ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, στο οποίο τελικά δεν γράφει κανένας, μόνο κλάψα θα βρεις.

Δεν επιτίθεμαι σε εσένα προσωπικά, ούτε έχω λόγο να το κάνω. Απλά απαξιώ για την συγκεκριμένη συζήτηση. Εγώ έχω λύσει το πρόβλημα μου. Είναι τόσο απλά τα πράγματα και κάποιοι τα κάνετε πολύ σύνθετα. Επίσης επειδή έχω εμπειρία με bricked Pixel, σε πληροφορω ότι ούτε ένα μήνα περιμένεις χωρίς συσκευή. Αλλά τελοσπαντων το θέμα μας δεν είναι αυτό, αλλά τα τόσο μεγάλα "μυστήρια" που δεν μπορείς να κατανοήσεις.

Δεν πάω σε καφετέριες γενικά κι οταν έρχεται κάποιος να με ρωτήσει ποια συσκευή έχω, τον αρχίζω στις σφαλιάρες

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το volte και το WiFi calling  έμαθα τι είναι πρόσφατα από το φόρουμ,όταν άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ γιατί το πρώτο μου 7pro χάνει τις εισερχόμενες κλήσεις.Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Το 5g στο s22 που έχουμε στο σπίτι σε Vodafone δεν δουλεύει καλα.Ειναι πιο αργό η το ίδιο με το LTE του pixel.Εχω Google κινητά από το nexus one κάι μόνο Google γιατί όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω δεν μπορώ τις διπλές εφαρμογές, τους διπλούς λογαριασμούς τα δίπλα γκαλερί και τα δίπλα playstore.Το μόνο κινητό που είναι ανάλογο του pixel είναι το iPhone.Να κάνω και μια πρόβλεψη.Αν πότε η Google αποφασίσει να το κάνει global phone και να βγάζει έσοδα,τότε η τιμή θα πάει κοντά στο iPhone και στο s22.Δηλαδη θα τσιμπήσει 200 ευρώ εύκολα.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο συγκεκριμενο φορουμ απ το 2003 αν θυμαμαι...

Η διαφορα εδω σε σχεση με το να χαζέψεις συσκευες σε ενα κατάστημα της Vodafone ειναι πως εδω παντα ζητάμε απ τα κινητα οτι γινεται περισσοτερο και Επισης αν καποιος μπει να διαβασει να μη παραπλανηθεί 

Το συγκεκριμενο thread δεν ακολουθεί αυτη τη λογικη...Γινεται αποδεκτό να μην εχει σωστη ποιοτητα κλησης αλλα και να χανεις κλησεις...Τι να πω ρε παιδια οκ...Για μενα η κληση σε ενα τηλεφωνο θα πρεπει να ειναι αδιαπραγμάτευτη γιατι μιλαμε για τηλεφωνο....Επισης επειδη το pixel στο θεμα της δουλειας μου την έσπασε πολυ γιατι ειτε έχανα κλησεις ειτε οταν μιλούσα με πελατη καπου τον έχανα και δεν μπορουσα να συνεννοηθώ οσοι δεν ενόχλησε απορω τι δουλεια κανετε....και δε το λεω δεικτικά ....
 

θυμαμαι θα κοντεύουν 20 χρονια που ειχα παρει το razr v3 που ηταν τοτε απ τις high end συσκευες παρατηρησα οτι έχανα κλησεις και πουλήθηκε σε  χρονο dt 

Καθε καινούργιος υποψηφιος να ξερει επειδη θα δωσει αρκετα φραγκα οτι με τις κλησεις θα εχει προβληματα λιτά και κοφτά....Αν εχει βίτσιο ας τα δωσει 

και ναι αυτη τη στιγμη τα Samsung εχουν το πιο ολοκληρωμενο πακετο στο χωρο των Android....αν υπηρχε βεβαια η Huawei θα ταν αλλιως τα πραγματα αλλα οκ...

 

Υ.Γ.Φανταζομαι πως αν υποθετικά στην Ελλάδα η συσκευη δεν άνοιγε την εφσρμογη της καμερας καποιοι παλι θα ελεγαν ελα μωρε δεν πειραζει μου αρεσει το αγνό Android 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εξαίρεση για τις κλήσεις πάντως.
Τα υπόλοιπα όπως γράφει και ο Βάιος είναι για λαϊκή κατανάλωση.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εξαίρεση για τις κλήσεις πάντως.
Τα υπόλοιπα όπως γράφει και ο Βάιος είναι για λαϊκή κατανάλωση.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δεν είναι εξαίρεση. 2/2 συσκευές

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, afilopou said:


Δεν είναι εξαίρεση. 2/2 συσκευές

Σε εμένα η πρώτη είχε χοντρό θέμα.Η δεύτερη δουλεύει τέλεια.Πρεπει κάποιες συσκευές να είχαν θέμα κατασκευαστικό και όχι λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

εγω μια πουλησα και μια που ξανααγορασα( για το χρωμα) και οι 2 κανένα θέμα με τις κλήσεις!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...