Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους......

Όποιος δεν είναι κολλημένος με τα pixel, το πιο πιθανό είναι ότι πάνω στον μήνα θα το πουλήσει. Ας πούμε ότι είναι μια συσκευή για πιο μυημένους.
Προσωπικα αποφεύγω να το προτείνω σε φίλους που με ρωτάνε τι κινητό να πάρουν. Τις περισσότερες φορές θα τους καθοδηγήσω προς Samsung μεριά.

Εγώ για παράδειγμα χωρίς να παίζω με rom, χωρίς να ρουταρω, να τεσταρω κτλ, έχω αγαπήσει το pure android, το ότι δεν υπάρχουν περιττές εφαρμογές, τις τακτικές και με συνέπεια ενημερώσεις και φυσικά τις κάμερές του. Πρωτίστως αυτές.

Το volte/vowifi είναι ένα μεγάλο μείον, το οποίο όμως είμαι διατεθειμένος να παραβλέψω. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για όλους τους άλλους.
Να ξεκαθαρίσω ωστόσο, ότι οι κλήσεις είναι μια χαρά ποιοτικές και καθαρές.

Με λίγα λόγια εξαρτάται από το τι απαιτήσεις έχει ο άλλος από το τηλέφωνο και που εστιάζει περισσότερο.
Εγώ που δίνω μεγάλη έμφαση στην κάμερα, δύσκολα θα πάω σε άλλο κινητό.
Από την άλλη πάλι για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, αν το S22U είχε την ίδια ποιότητα στις νυχτερινές, ενδεχομένως και να έμπαινα στο πειρασμό να το αντικαταστήσω.

Εν κατακλείδι κάποιος που δεν είναι απόλυτα σίγουρος, καλύτερα να μην το πάρει.

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 11:48 ΠΜ, guy_fawkes said:

Οσοι παραλάβατε ρολόι, είναι το απλό η το LTE?

Εμένα μου ήρθε, είναι LTE αλλά Ελλάδα από ότι ξέρω δεν μπορούμε να βάλουμε sim

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, randroyle said:

Εμένα μου ήρθε, είναι LTE αλλά Ελλάδα από ότι ξέρω δεν μπορούμε να βάλουμε sim

Σήμερα αντάλλαξα το Samsung 5 pro με το Pixel  watch. Η μπαταρία είναι μην πω χαλιά μαύρα.. α ς3ρε google ωραία είναι παιδιά κομψό ωραία οθόνη αλλά μικρο. Γενικά έστειλα και σε google και σε cosmote. Αλλά δεν νομίζω να το βάλουν να παίζει Ελλάδα 5g. Εκτός αν κάνουν πόλλοι αναφορές .

Edited by nikosz75013
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν υπάρχει 5G volte WiFi calling δεν ευθύνονται οι Έλληνες πάροχοι.Η Google δεν δίνει τις ρυθμίσεις γιατί δεν είμαστε χώρα που πωλούνται τα προϊόντα της επίσημα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά το τελευταίο update δεν είχα καμία χαμένη κλήση ενώ μέχρι πρότινος λάμβανα καθημερινά μηνύματα για χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει η κατάργηση του 3G από την Vodafone..

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν υπάρχει 5G volte WiFi calling δεν ευθύνονται οι Έλληνες πάροχοι.Η Google δεν δίνει τις ρυθμίσεις γιατί δεν είμαστε χώρα που πωλούνται τα προϊόντα της επίσημα 
Το ίδιο ισχύει και με αρκετούς άλλους περιορισμούς σε υπηρεσίες όπως πχ. Ελληνική γλώσσα στη Google assistant.
Μόνο εάν ανοίξει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα διάβασα κάπου σε forum τους.

Με λίγο ψάξιμο στο xda πάντως είδα πως με root υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης 5G + Volte.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sofos_5 said:

Το ίδιο ισχύει και με αρκετούς άλλους περιορισμούς σε υπηρεσίες όπως πχ. Ελληνική γλώσσα στη Google assistant.
Μόνο εάν ανοίξει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα διάβασα κάπου σε forum τους.

Με λίγο ψάξιμο στο xda πάντως είδα πως με root υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης 5G + Volte.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

Γίνεται αλλά χάνεις τα OTA update.Πρεπει να τα περνάς χειροκίνητα που είναι μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyridon70 said:

Γίνεται αλλά χάνεις τα OTA update.Πρεπει να τα περνάς χειροκίνητα που είναι μπέρδεμα.

Αν το κάνεις μια φορά, δεν είναι καθόλου μπέρδεμα. Ίσως τελειώνεις και πιο γρήγορα από το ΟΤΑ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, djivo said:

Αν το κάνεις μια φορά, δεν είναι καθόλου μπέρδεμα. Ίσως τελειώνεις και πιο γρήγορα από το ΟΤΑ.

Ε ναι είναι μέχρι να το κάνεις μια φορά 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αποτρεπτικό στην όλη υπόθεση θα έλεγα ότι είναι τα banking apps. Αν δουλεύει σωστά το safetynet με magisk τότε αξίζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Finn said:

Το μόνο αποτρεπτικό στην όλη υπόθεση θα έλεγα ότι είναι τα banking apps. Αν δουλεύει σωστά το safetynet με magisk τότε αξίζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

εννοείς με root να υποθέσω?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εννοείς με root να υποθέσω?

Ναι φυσικά. Ο μόνος λόγος που δε ρουραρα το πίξελ 5 ήταν γιατί δεν ήθελα να χάσω χρόνο δοκιμάζοντας ποια τράπεζα παίζει και ποια όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Finn said:

Το μόνο αποτρεπτικό στην όλη υπόθεση θα έλεγα ότι είναι τα banking apps. Αν δουλεύει σωστά το safetynet με magisk τότε αξίζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια χαρά δουλεύουν.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εγώ μετά το update του Δεκεμβρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν καταργηθεί το 3G από την Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, morfan_rho said:

Καλησπέρα σας, εγώ μετά το update του Δεκεμβρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν καταργηθεί το 3G από την Vodafone.

Τίποτα δεν θα γίνει αν καταργηθεί το 3g.Οι κλήσεις θα γίνονται σε 2g.Ειχες πρόβλημα με χαμένες κλήσεις πριν την ενημέρωση Δεκεμβρίου;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, morfan_rho said:

Καλησπέρα σας, εγώ μετά το update του Δεκεμβρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν καταργηθεί το 3G από την Vodafone.

 

5 ώρες πριν, morfan_rho said:

Εγώ πάντως μετά το τελευταίο update δεν είχα καμία χαμένη κλήση ενώ μέχρι πρότινος λάμβανα καθημερινά μηνύματα για χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει η κατάργηση του 3G από την Vodafone..

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spyridon70 said:

Τίποτα δεν θα γίνει αν καταργηθεί το 3g.Οι κλήσεις θα γίνονται σε 2g.Ειχες πρόβλημα με χαμένες κλήσεις πριν την ενημέρωση Δεκεμβρίου;

Καθημερινά 3-4 χαμένες κλήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εγώ μετά το update του Δεκεμβρίου δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαμένες κλήσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν καταργηθεί το 3G από την Vodafone.
Κανένα πρόβλημα.
Κι εμείς στην cosmote, τόσο καιρό με 2G είμαστε.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, jimteo said:

Κανένα πρόβλημα.
Κι εμείς στην cosmote, τόσο καιρό με 2G είμαστε.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Ακριβώς, η ποιότητα κλήσης πάντως είναι εφάμιλλη και ίσως καλύτερη απο το Xperia που είχα, βέβαια ούτε εκεί προσωπικά χρησιμοποιούσα Volte ή wifi calling.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση: Έχει δοκιμάσει κανείς SIM προγράμματος mobile internet και όχι κινητής τηλεφωνίας ώστε να δει αν συνδέεται με 5G? Είναι σίγουρο ότι και εκεί θα υπάρχουν οι ίδιοι περιορισμοί?

Link to comment
Share on other sites

Το Νοέμβριο είχα καθημερινά 2-3  μηνύματα για κλήσεις πού δεν πραγματοποιήθηκαν.. 

Η αναβάθμιση Δεκεμβρίου σταμάτησε το πρόβλημά... 

Τώρα θα προχωρήσω σε εγκατάσταση εξωτερικής κεραίας  με χρήση ενισχυτή κ επιπλέον πρόσθετη κεραία εσωτερικά του σπιτιού...  φουλ σήμα 5g.

Μπορεί το pixel να μην πιάνει το 5G...αλλά τα υπόλοιπα κινητά θα έχουν  βελτίωση. 

Πρέπει να βρω μόνο σε πια συχνότητα η cosmote εκπέμπει το σήμα της.. το πιθανότερο είναι να είναι 3500...

Αν ξέρεις κάποιος με ακρίβεια ας με καθοδηγήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να ξέρω εαν η έλλειψη των παραπάνω επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα της κλήσης...

Ναι, ξεκάθαρα. Δεν έχω το pixel 7 αλλά έχω το pixel 2 που δουλεύω καθημερινά και δεν έχει υποστήριξη volte & vowifi. Δεν μπορείς να έχεις Ίντερνετ ποτέ όταν μιλάς, συνεχώς πέφτει σε 3g και αν το χάσει κλείνει ή γραμμή εκτός και αν βρει 2g και μείνει εκεί. Αν τα παραπάνω δεν τα θεωρείς σημαντικά, προχώρα άφοβα, είναι κινηταρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, than0s7 said:


Ναι, ξεκάθαρα. Δεν έχω το pixel 7 αλλά έχω το pixel 2 που δουλεύω καθημερινά και δεν έχει υποστήριξη volte & vowifi. Δεν μπορείς να έχεις Ίντερνετ ποτέ όταν μιλάς, συνεχώς πέφτει σε 3g και αν το χάσει κλείνει ή γραμμή εκτός και αν βρει 2g και μείνει εκεί. Αν τα παραπάνω δεν τα θεωρείς σημαντικά, προχώρα άφοβα, είναι κινηταρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

2g έχει πάντα και βρίσκει πάντα, έχω γυρίσει την μισή Ελλάδα και όλη την Αττική και δεν έχω χαμένη κλήση, 3g στην cosmote γιοκ!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2g έχει πάντα και βρίσκει πάντα, έχω γυρίσει την μισή Ελλάδα και όλη την Αττική και δεν έχω χαμένη κλήση, 3g στην cosmote γιοκ!

Αυτό έγραψα και εγώ. Αν χάσει το 3g ενώ είσαι σε κλήση πέφτει η γραμμή. Αν πέσει σε 2g επειδή δεν βρήκε 3g τότε έχει σήμα παντού μία χαρά. Αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει πάντα το 2ο, οπότε είναι σημαντικό να το γνωρίζει. Εγώ έχω εμπειρία με βονταφον που λειτουργεί ακόμη το 3g δίκτυο της.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...