Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 12/11/2022 at 4:03 ΜΜ, alextrela said:

Ο developer έγραψε ότι έχει ενσωματωσει το γνωστό mod στο device tree άρα θα δουλεύει out of the box.
Το δοκίμασε χρήστης σε Κροατία όπου volte και 5g παίζει αυτόματα, ενώ πριν με stock pixel rom ήθελε το mod απαραίτητα.


Λογικά θα πρέπει και Ελλάδα το ίδιο σε Vodafone και Wind.(σε cosmote ίσως μην παίξει λόγο ότι ούτε με το γνωστό mod δουλεύει τίποτα από 5g, volte-WiFi και με stock rom )

Μένει να μας το επιβεβαιώσει και κάποιος χρήστης από εδώ που θα φλασαρει τη rom.





Στα 750 δολάρια θα το δώσει η Google την ερχόμενη Παρασκευή black Friday όπως ανακοίνωσε η ίδια τα deal θα παρέχει, άρα θα αξίζει περισσότερο.

Αρκεί σιγουρευτείς δεν θα έχεις θέμα εδώ με θέματα δικτύου εκτός των γνωστών.

Sent from my LE2123 using Tapatalk




 

Πως θα σιγουρευτω δεν θα έχει θέμα εδώ με θέματα δικτύου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως μετά το τελευταίο update, έστρωσαν αρκετά τα πράγματα. Τουλάχιστον στην cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, jimteo said:

Θαρρώ πως μετά το τελευταίο update, έστρωσαν αρκετά τα πράγματα. Τουλάχιστον στην cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Έχει το global update που πάλι υπάρχει το πρόβλημα με τις χαμένες κλήσεις και το Α1 που έχει πάει μόνο Σουηδία στην Telia πάροχο και το πρόβλημα διορθώθηκε.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ παραλαμβάνω το καινούργιο.
Ερώτηση μου τι φέρνει ένας φίλος από Αγγλία, θα του ζητήσουν τελωνείο?


Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, guy_fawkes said:

Σήμερα το βράδυ παραλαμβάνω το καινούργιο.
Ερώτηση μου τι φέρνει ένας φίλος από Αγγλία, θα του ζητήσουν τελωνείο?


Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν πει ότι είναι δικό του ,δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Έχει το global update που πάλι υπάρχει το πρόβλημα με τις χαμένες κλήσεις και το Α1 που έχει πάει μόνο Σουηδία στην Telia πάροχο και το πρόβλημα διορθώθηκε.
Σωστό αυτό αλλά και πάλι επιμένω ότι με το update πρέπει να έγινε δουλίτσα.
Εγώ από τις 27 Οκτωβρίου που μου ήρθε το κινητό μέχρι το update της Τετάρτης 9 Νοεμβρίου, είχα 11 sms για χαμένες κλήσεις.
Από την Τετάρτη μέχρι σήμερα, μόνο ένα.
Δεν μπορεί να είναι καθαρά θέμα τύχης. Τι να πω;


Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jimteo said:

Σωστό αυτό αλλά και πάλι επιμένω ότι με το update πρέπει να έγινε δουλίτσα.
Εγώ από τις 27 Οκτωβρίου που μου ήρθε το κινητό μέχρι το update της Τετάρτης 9 Νοεμβρίου, είχα 11 sms για χαμένες κλήσεις.
Από την Τετάρτη μέχρι σήμερα, μόνο ένα.
Δεν μπορεί να είναι καθαρά θέμα τύχης. Τι να πω;


Sent from my Pixel 7 Pro
 

Ρίξε στο κινητό σου καμμία 20αρια κλήσεις σε μια μέρα από το σταθερό ή από άλλο κινητό και πες το αποτέλεσμα αν μπορείς.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως.
Αν και λόγω δουλειάς, λαμβάνω τόσες κλήσεις ημερησίως που αν ήταν να χαθεί καμια κλήση, πιστεύω θα είχε γίνει.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πως θα σιγουρευτω δεν θα έχει θέμα εδώ με θέματα δικτύου ?
 
Η λογική λέει unlocked συσκευή θα παίξει κανονικά Ευρώπη τουλάχιστον στα βασικά, αλλά επειδή είναι λίγο περίεργη κατάσταση με τα δίκτυα, δεν βάζω το δάχτυλο στη φωτιά εκτός αν υπάρχει χρήστης να το επιβεβαιώσει αγοράζοντας και φέρνοντας από Αμερική στην Ελλάδα τη συσκευή.

Με οποιαδήποτε άλλη unlocked συσκευή οποιοδήποτε oem θα έπαιζε Ευρώπη κανονικά αλλά με τα Pixel δεν μπορώ η προτείνω τρόπο θα σιγουρευτείς.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο θέμα κλήσης και με πάροχο την Cosmote, τα πράγματα είναι κάπως μαύρα.. Και γω δεν είχα χάσει πολλές κλήσεις αλλά είχα χάσει κάποιες σημαντικές, όπου αν δεν υπήρχε σταθερό για να ενημερωθώ και να κάνω επανεκκίνηση, ακόμα θα με έπαιρναν. Άσε που κάποιες φορές δε μου ερχόταν ειδοποίηση με SMS.

Επίσης για κάποιο λόγο όταν μιλάς πάνω από 6-7 λεπτά, η φωνή του συνομιλητή μετατρέπεται σε ρομπότ και φτιάχνει μόνο με επανάληψη της κλήσης.

Απο προχθές ενεργοποιήθηκε η φορητότητα μου σε Vodafone και σε συνδυασμό με root κλπ... το τηλ έχει απογειωθεί! Ήταν το μόνο μελανό σημείο.

Νομίζω οποιοδήποτε άλλος συνδιασμός προς το παρόν είναι απαγορευτικός στην Ελλάδα και απλά είναι συμβιβασμός και αργά ή γρήγορα θα σας κουράσει.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djivo said:

Γενικά στο θέμα κλήσης και με πάροχο την Cosmote, τα πράγματα είναι κάπως μαύρα.. Και γω δεν είχα χάσει πολλές κλήσεις αλλά είχα χάσει κάποιες σημαντικές, όπου αν δεν υπήρχε σταθερό για να ενημερωθώ και να κάνω επανεκκίνηση, ακόμα θα με περνάν. Άσε που κάποιες φορές δε μου ερχόταν ειδοποίηση με SMS.

Επίσης για κάποιο λόγο όταν μιλάς πάνω από 6-7 λεπτά, η φωνή του συνομιλητή μετατρέπεται σε ρομπότ και φτιάχνει μόνο με επανάληψη της κλήσης.

Απο προχθές ενεργοποιήθηκε η φορητότητα μου σε Vodafone και σε συνδυασμό με root κλπ... το τηλ έχει απογειωθεί! Ήταν το μόνο μελανό σημείο.

Νομίζω οποιοδήποτε άλλος συνδιασμός προς το παρόν είναι απαγορευτικός στην Ελλάδα και απλά είναι συμβιβασμός και αργά ή γρήγορα θα σας κουράσει.

Αυτό λέω και εγώ.Δεν λαμβανα κλήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.Αν το έκανα επανεκκίνηση γίνονταν εντάξει αλλά για λίγο.Μετα τα ίδια.Μονο αν το έβαζα το νετγουορκ σε 3g δούλευε το τηλέφωνο και δεν έχανα καμμία κλήση αλλά όταν άνοιγες τα δεδομένα δεν είχες ίντερνετ.Μολις έβαζες LTE έχανες τις κλήσεις.Ειναι καθαρά θέμα μόντεμ και software.Αλλα δεν μπορεί να γίνει κάτι ειδικό για τις ελληνικές εταιρείες κινητής γιατί είμαστε unofficial χώρα.Πρεπει να δούμε ένα global update που θα λύσει το θέμα.Μεχρι στιγμής δεν υπάρχει.Υπαρχει μια ενημέρωση Α1 που είναι για την σουηδική τέλια μόνο και όχι για άλλες χώρες.Αυτη έλυσε οριστικά το θέμα των χαμένων κλήσεων μόνο στην Σουηδία.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spyridon70 said:

Αυτό λέω και εγώ.Δεν λαμβανα κλήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.Αν το έκανα επανεκκίνηση γίνονταν εντάξει αλλά για λίγο.Μετα τα ίδια.Μονο αν το έβαζα το νετγουορκ σε 3g δούλευε το τηλέφωνο και δεν έχανα καμμία κλήση αλλά όταν άνοιγες τα δεδομένα δεν είχες ίντερνετ.Μολις έβαζες LTE έχανες τις κλήσεις.Ειναι καθαρά θέμα μόντεμ και software.Αλλα δεν μπορεί να γίνει κάτι ειδικό για τις ελληνικές εταιρείες κινητής γιατί είμαστε unofficial χώρα.Πρεπει να δούμε ένα global update που θα λύσει το θέμα.Μεχρι στιγμής δεν υπάρχει.Υπαρχει μια ενημέρωση Α1 που είναι για την σουηδική τέλια μόνο και όχι για άλλες χώρες.Αυτη έλυσε οριστικά το θέμα των χαμένων κλήσεων.

Όλα ξεκινούν από την εναλλαγή όπως λες από lte σε 2g. Αν για κάποιο λόγο αργήσει να κάνει την εναλλαγή, η κλήση χάνεται. Αλλά όχι πάντα. Όντως και γω χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές επανεκκίνηση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djivo said:

Όλα ξεκινούν από την εναλλαγή όπως λες από lte σε 2g. Αν για κάποιο λόγο αργήσει να κάνει την εναλλαγή, η κλήση χάνεται. Αλλά όχι πάντα. Όντως και γω χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές επανεκκίνηση.

Από την στιγμή που λύθηκε το πρόβλημα στην Σουηδία, πρέπει να είναι θέμα software.ειμαι έτοιμος να το ξαναπαραγγειλω από το αμαζον.Αν έχει πάλι θέμα θα το στείλω πάλι πίσω για επιστροφή χρημάτων και θα πάω για το pixel 8pro του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά του κινητού δεν είναι σταθερή και για αυτό κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει με τη λογική όσα γίνονται, ούτε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Κι εγώ με cosmote είμαι, με αρκετές κλήσεις ημερησίως και μάλιστα μεγάλης διάρκειας.
Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφετε.

Άλλος πάλι με vodafone, χωρίς ρουτ όμως, έχει βελαξει με τις χαμένες κλήσεις και τα drop calls.

Δεν παρουσιάζουν δηλαδή όλοι οι συνδρομητές του Χ παρόχου τα ίδια συμπτώματα.
Ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό να πει κι ας ειναι όλοι στο ίδιο δίκτυο.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jimteo said:

Το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά του κινητού δεν είναι σταθερή και για αυτό κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει με τη λογική όσα γίνονται, ούτε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Κι εγώ με cosmote είμαι, με αρκετές κλήσεις ημερησίως και μάλιστα μεγάλης διάρκειας.
Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφετε.

Άλλος πάλι με vodafone, χωρίς ρουτ όμως, έχει βελαξει με τις χαμένες κλήσεις και τα drop calls.

Δεν παρουσιάζουν δηλαδή όλοι οι συνδρομητές του Χ παρόχου τα ίδια συμπτώματα.
Ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό να πει κι ας ειναι όλοι στο ίδιο δίκτυο.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Εγώ ήμουν με Vodafone χωρίς ρουτ και μου είχε σπάσει τα νευρα.Δεν πήρα ένα καρτοκινητο κοσμοτε να το τσεκαρω.Ηταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, spyridon70 said:

Εγώ ήμουν με Vodafone χωρίς ρουτ και μου είχε σπάσει τα νευρα.Δεν πήρα ένα καρτοκινητο κοσμοτε να το τσεκαρω.Ηταν λάθος.

Αν δε βρεθεί επίσημη λύση από την μαμά Google, τότε οποία εταιρεία κινητής και να έχεις, πάλι θα υπολειτουργεί.. Τώρα αν εσύ δε θες να χάνεις 10 κλήσεις αλλά σε ικανοποιεί να χάνεις 3 στη Cosmote τι να πω.

Αν δεν έχεις σκοπό να του κάνεις root και να περιμένεις μπας και φτιάξει μελλοντικά η κατάσταση, γνώμη μου είναι να μη το πάρεις ξανά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djivo said:

Αν δε βρεθεί επίσημη λύση από την μαμά Google, τότε οποία εταιρεία κινητής και να έχεις, πάλι θα υπολειτουργεί.. Τώρα αν εσύ δε θες να χάνεις 10 κλήσεις αλλά σε ικανοποιεί να χάνεις 3 στη Cosmote τι να πω.

Αν δεν έχεις σκοπό να του κάνεις root και να περιμένεις μπας και φτιάξει μελλοντικά η κατάσταση, γνώμη μου είναι να μη το πάρεις ξανά.

Έτσι είναι.Δεν έχω πρόβλημα με το ρουτ αλλά είναι λίγο πρόβλημα να  περνάω χειροκίνητα τις ενημερώσεις.Γιαυτο κοιτάω συνέχεια το φόρουμ της Google μπας και βρεθεί οριστική λύση.Παντως στο pixel 3xl δεν είχα κανένα πρόβλημα 4 χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

έχει επικοινωνήσει κανείς σας με κοσμοτέ και τους υπόλοιπους και να τους "κράξει" , μπας και το υποστηρίξουν?

μόνο έτσι θα γίνει δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ιδρώνει το αυτί κανενός.
Αν ποτέ έρθει η ώρα του να γίνει, θα γίνει από μόνο του χωρίς κόπο.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nikos_s3 said:

έχει επικοινωνήσει κανείς σας με κοσμοτέ και τους υπόλοιπους και να τους "κράξει" , μπας και το υποστηρίξουν?

μόνο έτσι θα γίνει δουλειά...

Έχω στείλει e-mail στη Cosmote εδώ και 20 μέρες και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Απλά Απαράδεκτοι στο θέμα επικοινωνίας..

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djivo said:

Έχω στείλει e-mail στη Cosmote εδώ και 20 μέρες και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Απλά Απαράδεκτοι στο θέμα επικοινωνίας..

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο την υποστήριξη της Vodafone και μου είπε ότι η sim μου είναι μια χαρά και όλες οι ρυθμίσεις το ίδιο.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από αυτούς και είναι καθαρά πρόβλημα του pixel . Ακόμα μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή.Πιστευω ότι λένε την αλήθεια γιατί στο pixel 3xl αλλά και σε ένα s22 5g που την δοκίμασα,δουλεύει εξαιρετικα η SIM μου χωρίς καμμία ρύθμιση 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spyridon70 said:

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο την υποστήριξη της Vodafone και μου είπε ότι η sim μου είναι μια χαρά και όλες οι ρυθμίσεις το ίδιο.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από αυτούς και είναι καθαρά πρόβλημα του pixel . Ακόμα μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή.Πιστευω ότι λένε την αλήθεια γιατί στο pixel 3xl αλλά και σε ένα s22 5g που την δοκίμασα,δουλεύει εξαιρετικα η SIM μου χωρίς καμμία ρύθμιση 

 

Για τη Vodafone το πιστεύω και εγώ αυτό. Για την cosmote όμως όχι μιας και δεν παίζει ούτε καν με root το voLTE και το voWiFi.

Και η vodafone όχι ότι μας λυπήθηκε, φαντάζομαι ότι επειδή υπάρχει και vodafone στο εξωτερικό για αυτό παίζει απροβλημάτιστα.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nikos_s3 said:

έχει επικοινωνήσει κανείς σας με κοσμοτέ και τους υπόλοιπους και να τους "κράξει" , μπας και το υποστηρίξουν?

μόνο έτσι θα γίνει δουλειά...

Να κράξει τους παρόχους γιατί? Αυτή σου πούλησαν τη συσκευή ως συμβατή με το δίκτυο τους αλλά τελικά δεν είναι? Την Google να το καταλάβω αλλά ούτε και αυτή σου πούλησε την συσκευή. Ήξερες από πριν τη αγόραζες οπότε είσαι ο μόνος υπεύθυνος.

Δεν πάει σε σένα αυτό αλλά γενικά σε όσους την αγοράζουν τη συσκευή ενώ ξέρουν την κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

Να κράξει τους παρόχους γιατί? Αυτή σου πούλησαν τη συσκευή ως συμβατή με το δίκτυο τους αλλά τελικά δεν είναι? Την Google να το καταλάβω αλλά ούτε και αυτή σου πούλησε την συσκευή. Ήξερες από πριν τη αγόραζες οπότε είσαι ο μόνος υπεύθυνος.
Δεν πάει σε σένα αυτό αλλά γενικά σε όσους την αγοράζουν τη συσκευή ενώ ξέρουν την κατάσταση 
Σωστό εν μέρει αυτό αλλά ειναι η μισή αλήθεια.
Η άλλη μισή είναι ότι υπάρχουν κάτι άκυρες συσκευές της κακιάς ώρας που παίζουν κανονικοτατα out of the box.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, djivo said:

Για τη Vodafone το πιστεύω και εγώ αυτό. Για την cosmote όμως όχι μιας και δεν παίζει ούτε καν με root το voLTE και το voWiFi.

Και η vodafone όχι ότι μας λυπήθηκε, φαντάζομαι ότι επειδή υπάρχει και vodafone στο εξωτερικό για αυτό παίζει απροβλημάτιστα.

Όπως τα λες είναι.Η Vodafone παίζει καλύτερα λογο ότι είναι διεθνής εταιρεία 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...