Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

34 minutes ago, bardull said:

Θεωρείτε απίθανο να ενεργοποιηθεί 5G και volte στο 7αρι?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

απίθανο ναι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρελαβα το pixel 7 pro από το Amazon Γερμανίας που είναι εξουσιοδοτημένος πωλητής.Τα προηγούμενα τηλέφωνα μου ήταν τα Nexus S,galaxy nexus, nexus 5x,και τώρα για 4 χρόνια έχω το pixel 3xl.Σε όλα αυτά δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Ειδικα το 3xl το είχα λιώσει χωρίς το παραμικρό κόλλημα η πρόβλημα.Με το που το παρέλαβα το 7pro εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα κατασκευής, οθόνη, κάμερα και λειτουργία.Τωρα πάμε στα δύσκολα.Δεν μπορούσα να λάβω κλήσεις.Μολις έκανα restart αυτό έστρωνε αλλά για 10 λεπτά το πολύ.Οποιος με έπαιρνε τηλέφωνο άκουγε ότι δεν είμαι διαθέσιμος.Αλλαξα από 5g το network σε LTE αλλά τίποτα.Εκανα factory reset και πάλι τίποτα.Ανοιγα και έκλεινα το airplane mode, τίποτα.Μολις έβαλα το δίκτυο σε 3g τότε λαμβανα τις κλήσεις κανονικά χωρίς προβλήματα.Αν ήμουν όμως χωρίς wi-fi και άνοιγα τα δεδομένα τότε δεν είχα ίντερνετ στο 3g.Μολις το έβαζα στο LTE τότε έχανα τις κλήσεις.Εχω SIM Vodafone κανονική.Μπηκα στο φόρουμ της Google για drop calls και lost calls και γίνεται χαμός παγκόσμια με τις χαμένες κλήσεις.Τεραστια προβλήματα από Αγγλία, Αυστραλία,Δανία Σουηδία, Ινδία,αλλά και από χώρες που είναι χωρίς υποστήριξη όπως η Πολωνία Σλοβενία και εγώ Ελλάδα.Εκανα ότι ρυθμίσεις πρότειναν αυτοι στο φόρουμ αλλά τίποτα.Η Vodafone Ελλάδας μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από αυτους.Γνωριζω ότι δεν υποστηρίζει η Google το wi-fi call ,το volte και το 5g.Προσωπικα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.Αποφασισα τελικά μετά από πολύ στεναχώρια να το επιστρέψω πίσω στο αμαζον για επιστροφή των χρημάτων.Θα περιμένω να δω τι θα γίνει και θα το ξαναπαραγγειλω σε 1-2 μήνες μολις δω ότι λύνεται το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να επιτρέπεται το 2g το έχεις κλικαρει?
Γιατί εγώ με cosmote και δεν έχω κανένα θέμα με κλήσεις!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, guy_fawkes said:

Να επιτρέπεται το 2g το έχεις κλικαρει?
Γιατί εγώ με cosmote και δεν έχω κανένα θέμα με κλήσεις!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Ναι το είχα κλικαρει.Μπηκα ακόμα και στα σετινγκς και άλλαξα να δέχεται κλήσεις και μηνύματα από όλους.Εφτιαξε για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι στην Vodafone αλλά δεν νομίζω.Μαλλον κάποιες συσκευές έχουν θέμα από εξ αρχής γιατί υπάρχουν πρόβληματα  σε όλες τις χώρες ακόμα και στις εξουσιοδοτημένες από την Google.Κανε αναζήτηση στο διαδίκτυο για pixel 7pro drop calls στο επίσημο φόρουμ της Γίνεται χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Και εμένα αυτός ήταν ο φόβος μου αλλά μια χαρά είναι.
Ποίο έχεις? Με τα 256? Άσχετο με το θέμα σου.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, guy_fawkes said:

Τι να σου πω? Και εμένα αυτός ήταν ο φόβος μου αλλά μια χαρά είναι.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορεί να μου έκατσε στραβή συσκευή.Στειλε ένα μήνυμα σε παρακαλώ,αν μετά από μια εβδομάδα είναι όλα εντάξει στο δικό σου με τις κλήσεις και με επιλογή LTE στο network.Αν δεν έχεις πρόβλημα θα το ξαναπαραγγειλω.Φαντασου ότι όλα μου τα κινητά είναι Google.

 

Link to comment
Share on other sites

σκέψου σήμερα 2 ώρες κλησεις, στο γραφείο είχα ξεχάσει το LTE ανοιχτό και δεν είχα βάλει wifi και δεν έχασα ούτε μια κλήση. Χθες μια ώρα κλήσεις με wifi ανοιχτό και πάλι χωρίς πρόβλημα και σου αναφέρω ημέρες δουλειάς, το Σ/Κ για παράδειγμα οι κλήσεις ήταν ελάχιστες.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, guy_fawkes said:

σκέψου σήμερα 2 ώρες κλησεις, στο γραφείο είχα ξεχάσει το LTE ανοιχτό και δεν είχα βάλει wifi και δεν έχασα ούτε μια κλήση. Χθες μια ώρα κλήσεις με wifi ανοιχτό και πάλι χωρίς πρόβλημα και σου αναφέρω ημέρες δουλειάς, το Σ/Κ για παράδειγμα οι κλήσεις ήταν ελάχιστες.

Χαίρομαι ιδιαίτερα.Αρα μάλλον κάποιες συσκευές είχαν θέμα.Θα το ξαναπαραγγειλω.Ευχαριστω για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi calling λειτουργεί στο 7?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να λειτουργήσει το wi-fi calling αν η Google έδινε τις ρυθμίσεις στις ελληνικές εταιρείες κινητής.Αλλα επειδή το pixel δεν απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά όπως το iPhone,δεν είναι η Ελλάδα στις χώρες που υποστηρίζει η Google.Μπορει να λειτουργήσει με root κανονικά όπως και το 5g αλλά χάνεις τα ota update.Πρεπει να τα περάσεις μόνος σου.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ευθύνεται η Voda . Άλλαξα σε Cosmote και δεν έχω κανένα πρόβλημα και μάλιστα με eSim που τερματίζει το σήμα ενώ με Voda ήταν στη μέση κ το έχανα κ έκανα airplane mode μπας ..

Βέβαια νομίζω ότι 2 Sim της ίδιας εταιρίας και μάλιστα της Voda έχουν θέμα ( 1 φυσική , 1 esim) .

Ας μας πουν αυτοί που έχουν 2 Cosmote 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zaras27 said:

Για μένα ευθύνεται η Voda . Άλλαξα σε Cosmote και δεν έχω κανένα πρόβλημα και μάλιστα με eSim που τερματίζει το σήμα ενώ με Voda ήταν στη μέση κ το έχανα κ έκανα airplane mode μπας ..

Βέβαια νομίζω ότι 2 Sim της ίδιας εταιρίας και μάλιστα της Voda έχουν θέμα ( 1 φυσική , 1 esim) .

Ας μας πουν αυτοί που έχουν 2 Cosmote 

Για την εύρυθμη λειτουργίας τους θα πρέπει να είναι καρφωμένο σε 2G η μία από τις 2 και προτείνεται η Cosmote διότι έχει προβεί ήδη σε κατάργηση των 3G κεραιών της και κατά συνέπεια όλες οι κλήσεις της γίνονται μέσω 2G. Η vodafone έχει ακόμη ανοιχτές κάποιες 3G κεραίες και μπορείς να κάνεις κλήση μέσω 2G/3G (όχι όμως μέσω 4G αφού δεν υποστηρίζεται).

Αν δεν γίνει τέτοιο setup για 2 κάρτες τότε θα υπάρχουν τυχαία drop calls αμφότερα.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsoump said:

Για την εύρυθμη λειτουργίας τους θα πρέπει να είναι καρφωμένο σε 2G η μία από τις 2 και προτείνεται η Cosmote διότι έχει προβεί ήδη σε κατάργηση των 3G κεραιών της και κατά συνέπεια όλες οι κλήσεις της γίνονται μέσω 2G. Η vodafone έχει ακόμη ανοιχτές κάποιες 3G κεραίες και μπορείς να κάνεις κλήση μέσω 2G/3G (όχι όμως μέσω 4G αφού δεν υποστηρίζεται).

Αν δεν γίνει τέτοιο setup για 2 κάρτες τότε θα υπάρχουν τυχαία drop calls αμφότερα.

Το θέμα είναι αν έχεις μια SIM card κανονική.Αν βάλεις το network σε LTE τότε δεν λαμβάνεις τις κλήσεις.Κανεις restart δουλεύει για λίγο και μετά πάλι χάνει τις κλήσεις.Πρεπει να βάλεις το network σε 3g και 2g και μετά λαμβάνει κανονικά τις κλήσεις αλλά δεν έχεις ίντερνετ.Αυτα σε Vodafone 

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήθελα να αγοράσω την συσκευή αλλά αυτά είναι σοβαρά προβλήματα για να να προβείς σε μια τέτοια ακριβή αγορά κινητού τηλεφώνου. Να έχεις τηλέφωνο και να μην έχεις... Κάπως έτσι το βλέπω. Μια στεναχώρια και απογοήτευση παράλληλα. Και είναι εργαλείο το γ******ο. Κρίμα... Κρίμα

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήθελα να αγοράσω την συσκευή αλλά αυτά είναι σοβαρά προβλήματα για να να προβείς σε μια τέτοια ακριβή αγορά κινητού τηλεφώνου. Να έχεις τηλέφωνο και να μην έχεις... Κάπως έτσι το βλέπω. Μια στεναχώρια και απογοήτευση παράλληλα. Και είναι εργαλείο το γ******ο. Κρίμα... Κρίμα

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Πάντως η πλειονότητα δεν έχει τέτοια σήμερα πάλι μίλησα 1:30 ώρα χωρίς θέμα.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, guy_fawkes said:

Πάντως η πλειονότητα δεν έχει τέτοια σήμερα πάλι μίλησα 1:30 ώρα χωρίς θέμα.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ίσως επειδή έχεις cosmote.Ισως να είχε θέμα κάποια παρτίδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spyridon70 said:

Το θέμα είναι αν έχεις μια SIM card κανονική.Αν βάλεις το network σε LTE τότε δεν λαμβάνεις τις κλήσεις.Κανεις restart δουλεύει για λίγο και μετά πάλι χάνει τις κλήσεις.Πρεπει να βάλεις το network σε 3g και 2g και μετά λαμβάνει κανονικά τις κλήσεις αλλά δεν έχεις ίντερνετ.Αυτα σε Vodafone 

Εγώ έχω βονταφον, έχω το κινητό περίπου 10 μερες  και δεν εχω κανένα απόλυτως θέμα με drop calls χωρίς να αλλαξω καμία ρύθμιση. Εχω πάντα ανοιχτα και wifi και LTE και έχω κάνει κλήσεις από παντού

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, randroyle said:

Εγώ έχω βονταφον, έχω το κινητό περίπου 10 μερες  και δεν εχω κανένα απόλυτως θέμα με drop calls χωρίς να αλλαξω καμία ρύθμιση. Εχω πάντα ανοιχτα και wifi και LTE και έχω κάνει κλήσεις από παντού

Χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτό που λες.Και εγώ Vodafone εχω.Απο την Vodafone μου είπαν ότι δεν έχει θέμα η SIM μου ούτε η εταιρεία χρειάζεται να κάνει ρυθμίσεις.Ειναι όλα καλά.Αρα είχα θέμα προβληματικού μόντεμ και όχι σοφτγουεαρ.Γιαυτο το έστειλα πίσω με επιστροφή χρημάτων.Θα το ξαναπαραγγειλω μετά από ένα μήνα ώστε να μην πέσω σε κανένα κίνητρο πρώτης παράδοσης

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Οταν τραβάει στο αυτόματο και όχι στην νυχτερινή λήψη, τραβάει πολλές φωτογραφίες μαζί και ύστερα επιλέγει να δεις αυτή που τράβηξες και αυτή που σου προτείνει? Η οποία αυτή που σου προτείνει για κάποιο λόγο είναι χειρότερη απο αυτή που τράβηξες.(??)

Επίσης αστροφωτογραφία και κινούμενα αντικείμενα ή ανθρώπους απλά στο auto και τα κάνει μόνο του?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Οταν τραβάει στο αυτόματο και όχι στην νυχτερινή λήψη, τραβάει πολλές φωτογραφίες μαζί και ύστερα επιλέγει να δεις αυτή που τράβηξες και αυτή που σου προτείνει? Η οποία αυτή που σου προτείνει για κάποιο λόγο είναι χειρότερη απο αυτή που τράβηξες.(??)
Επίσης αστροφωτογραφία και κινούμενα αντικείμενα ή ανθρώπους απλά στο auto και τα κάνει μόνο του?
Μήπως έχεις ενεργό το top shot στις ρυθμίσεις της κάμερας; Αυτό βοηθάει πιο πολύ για παιδιά που τρέχουν η για ληψεις σε σπορ αθλήματα κλπ.

Η αστροφωτογραφια για να δουλέψει πρέπει να το έχεις σε night sight, κάπου σταθερά χωρίς να κουνιεται ούτε στο ελάχιστο και σου εμφανίζει την επιλογή μόνο του στην οθόνη και στο κουμπί κλείστρο.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites




Για μένα ευθύνεται η Voda .  


Καμμία σχέση, όπως έγραψα πιο πάνω έχω αυτόχθων Κινέζο umitigi power 3 που είναι φθηνή αντιγραφή pixel με mtk επεξεργαστή και μεγάλη μπαταρία

150 ευρώ αγορά

και δουλεύει άψογα με Βόδα σε 4g LTE calling και WiFi calling και ούτε χάνει κλήσεις ούτε τίποτα

Παίδες πια εταιρεία φτιάχνει το Pixel;;; Γνωρίζει κανείς;;;


Sent from my Power 3 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HEO said:



 

 


Καμμία σχέση, όπως έγραψα πιο πάνω έχω αυτόχθων Κινέζο umitigi power 3 που είναι φθηνή αντιγραφή pixel με mtk επεξεργαστή και μεγάλη μπαταρία

150 ευρώ αγορά

και δουλεύει άψογα με Βόδα σε 4g LTE calling και WiFi calling και ούτε χάνει κλήσεις ούτε τίποτα

Παίδες πια εταιρεία φτιάχνει το Pixel;;; Γνωρίζει κανείς;;;


Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

 

Έχω τώρα μέρες με την Esim της Cosmote . Απλά κανένα θέμα σε τίποτα απολύτως .Σε σημεία που δεν είχα σήμα ή 1 γραμμή τώρα έχω 4 . Και σε τεστ μέσα στο αμάξι σε συγκεκριμένο σημείο στο βουνό προς τον Ωρωπό εκεί που η Voda ούτε καν τώρα έχω .

Αποδεικνύεται εξάλλου ότι μέσα στο αυτοκίνητο δεν έχω διακοπές όπως είχα .

Έφυγα και ησύχασα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zaras27 said:

Έχω τώρα μέρες με την Esim της Cosmote . Απλά κανένα θέμα σε τίποτα απολύτως .Σε σημεία που δεν είχα σήμα ή 1 γραμμή τώρα έχω 4 . Και σε τεστ μέσα στο αμάξι σε συγκεκριμένο σημείο στο βουνό προς τον Ωρωπό εκεί που η Voda ούτε καν τώρα έχω .

Αποδεικνύεται εξάλλου ότι μέσα στο αυτοκίνητο δεν έχω διακοπές όπως είχα .

Έφυγα και ησύχασα 

ποια η διαφορά της esim με την κλασική παλια φυσική sim?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά της esim με την κλασική παλια φυσική sim?
Λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμμία διαφορά αλλά φαίνεται το υλικό του τηλεφώνου έχει θέμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...