Jump to content

Πήρε θέση η Samsung για τις μπαταρίες που φουσκώνουν


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σάλο προκάλεσε ο γνωστός YouTuber Arun Maini πριν από περίπου μια εβδομάδα και αυτό συνέβη επειδή μίλησε για μεγάλα προβλήματα με τις μπαταρίες ορισμένων smartphones Samsung Galaxy. Έχει εκδώσει ένα βίντεο που περιγράφει ένα πρόβλημα που έχει παρατηρήσει σε ορισμένα από τα παλαιότερα δικά του τηλέφωνα Samsung.

Μέσα στα πλάνα επισημαίνεται ότι τα smartphone Galaxy που έχει αποθηκεύσει όλα αυτά τα χρόνια σε κατάλληλη θερμοκρασία και θέση δωματίου έχουν φουσκωμένες μπαταρίες και παραμορφωμένο και αποκολλημένο σώμα στο πίσω μέρος.

Εν τω μεταξύ, η Samsung απάντησε επίσημα στη διαμάχη σχετικά με την πρόσφατη ανακάλυψη διογκωμένων μπαταριών σε smartphone.

Η Samsung γνωρίζει το ζήτημα και αυτή τη στιγμή εργάζεται σε μια καλά τεκμηριωμένη τεχνική αξιολόγηση. Οι πελάτες που έχουν ερωτήσεις σχετικά με τις συσκευές Samsung τους θα πρέπει να επικοινωνήσουν με το τοπικό τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Samsung.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου που αποθηκεύονται αχρησιμοποίητες για μεγάλες χρονικές περιόδους είναι γνωστό ότι διογκώνονται. Σε τακτική χρήση, ωστόσο, αυτό είναι πολύ απίθανο. Εάν η μπαταρία διογκώνεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις, ο βαθμός διόγκωσης επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες όπως ο σχεδιασμός της συσκευής, η χωρητικότητα της μπαταρίας, η κατάσταση φόρτισης, η θερμοκρασία ή η υγρασία.

Όταν αποθηκεύετε smartphone χωρίς δεν χρησιμοποιούνται, συνιστούμε να ακολουθείτε τις συστάσεις για το χειρισμό μπαταριών ιόντων λιθίου:  https://www.samsung.com/us/support/galaxy-battery/  ”

Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί και θα μπορούσε να συνεχίσει να σας επηρεάζει, ειδικά με τα smartphone της Samsung, οι μπαταρίες φουσκώνουν πολύ πιο συχνά από ότι με άλλους κατασκευαστές.

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσωπικά δυο εμπειρίες όχι με αποθηκευμένες συσκευές αλλά εν λειτουργεία  , μια με ένα galaxy s8 το οποίο είχε διογκωθεί πολύ και προσπάθησα να το Κλειώς και στο τέλος πήρε φωτιά και κάηκε , η Samsung είπε ότι έφταιγα εγώ .

Και πριν ένα χρόνο με ένα galaxy s10 το οποίο είχε διογκωθεί ήταν ακόμα σε εγγύηση το πήγα στο service και το έφτιαξαν , χατιρικώς .  

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ofr said:

Είχα προσωπικά δυο εμπειρίες όχι με αποθηκευμένες συσκευές αλλά εν λειτουργεία  , μια με ένα galaxy s8 το οποίο είχε διογκωθεί πολύ και προσπάθησα να το Κλειώς και στο τέλος πήρε φωτιά και κάηκε , η Samsung είπε ότι έφταιγα εγώ .

Και πριν ένα χρόνο με ένα galaxy s10 το οποίο είχε διογκωθεί ήταν ακόμα σε εγγύηση το πήγα στο service και το έφτιαξαν , χατιρικώς .  

γιατί χατηρικώς? Εφταιγες εσύ σου είπανε?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σου είπαν οτι έγινε επισκευή κατ'εξαίρεση;

Δεν νομίζω να γράψει εταιρία τέτοια έκφραση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Λογο τις δουλειας μου επιτρεψτε με να πω την γνωμη μου καθως τα βλεπω σχεδον καθημερινα....

ΔΕΝ ειναι μονο μια εταιρεια με φουσκωμενη μπαταρια..., μου εχουν φερει για service Samsung, xiaomi, Huawei, alcatel ακομη και iphone.... NAI Iphone ...μην σας φενεται απιστευτο και μαλιστα οχι ενα και δυο iphone αλλα αρκετα.

Το ποιο συνηθισμενο λαθος που κανουμε ειναι οταν το κινητο εχει τα παντα ανοιχτα (bluetooth,wifi,4g,τοποθεσια) και μπαινει στην τσεπη παντελονιου! ειναι λαθος καθως η ζεστη απο το σωμα μαζι με τον ιδρωτα-υγρασια κανει ζημια (εκτος απο τα κινητα με δεικτη αδιαβροχοποιησης).

Αλλος ενας λογος και μεγαλος μαλιστα ειναι οι διαφοροι οτι ναναι φορτιστες απο noname μεχρι και ταχυφορτιστες που δεν ειναι για το δικο μας κινητο.

Ξερετε ποσες φορες ερχοντε στο καταστημα ιδιως κατοχοι iphone με χαλασμενους φορτιστες και καλωδια και οταν τους λεω την τιμη για τα γνησια μου λενε "χεστο φιλε, φερε μου ενα φθηνο!" το φθηνο τον εφαγε μετα και του φταιει ο κατασκευαστης του κινητου του!

Βεβαια αρκετες φορες οντως και ο κατασκευαστης εχει τα λαθη του (βλεπε samsung note 7) αλλα καπου καπου φταιμε και εμεις!

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλωντας προφανως και παιζουν ρολο οι "κακοι" φορτιστες στη υγεια και την κατασταση της μπαταριας.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lazlo said:

 

Αλλος ενας λογος και μεγαλος μαλιστα ειναι οι διαφοροι οτι ναναι φορτιστες απο noname μεχρι και ταχυφορτιστες που δεν ειναι για το δικο μας κινητο.

Βεβαια αρκετες φορες οντως και ο κατασκευαστης εχει τα λαθη του (βλεπε samsung note 7) αλλα καπου καπου φταιμε και εμεις!

 

53 minutes ago, manolog3 said:

Γενικα μιλωντας προφανως και παιζουν ρολο οι "κακοι" φορτιστες στη υγεια και την κατασταση της μπαταριας.

Δεν διαφωνώ με κάποιον, αλλά αφαιρέθηκαν οι φορτιστές από τις συσκευασίες δήθεν για περιβαλλοντικούς λόγους, για μείωση απορριμμάτων και γιατί όλοι οι καταναλωτές έχουμε ήδη φορτιστές από παλιές/άλλες συσκευές. Πάρα πολύ ωραία, θα βάλω λοιπόν τη συσκευή να φορτίσει με ό,τι έχω και οποιαδήποτε αντίρρηση σε περίπτωση βλάβης είναι για καταγγελία. Όχι προφανώς με φορτιστή μαϊμού αλλά παλιό (σε καλή οπτικά κατάσταση) ή άλλης μάρκας ή άλλης συσκευής κ.λπ. Αλλιώς ας μας έδιναν έναν καινούριο και κατάλληλο. Προσπαθούν οι κατασκευαστές να σώσουν τον πλανήτη και θα πάω να αγοράσω καινούριο φορτιστή;;; Ντροπή.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και σε μένα να φουσκωσει η μπαταρια, σε κάτι παμπάλαια ιστορικά ΝΟΚΙΑ, τα 2 παρατημένα επι χρόνια σε συρτάρι, το 1 σε μερική χρήση.

Το κοινό σημείο ήταν ότι και τα 3 ήταν πολύ basic οικονομικά μοντέλα.

Αν τωρα στη συνάρτηση προσθέσω ότι 5-6 ακριβές ΤΟΠ συσκευες της ΝΟΚΙΑ και αλλων εταιρειών που ειναι παρατημενες στο ιδιο συρτάρι για εξισου 10++ χρονια δεν επαθαν τιποτα.

Τοτε βγαζω Συμπέρασμα μάλλον  φταίει ότι στις  φτηνές συσκευές οι κατασκευαστες βαζουν χαμηλής ποιότητας υλικα και οχι τα χρόνια αδράνειας.

Και γιατί φτάσαμε στο 2022 να συμβαίνει το ίδιο και σε ακριβές συσκευες? Γιατί προφανώς οι εταιρείες προσπαθούν να κερδίσουν από παντού αδιαφορώντας ακόμα και για την υγεία των πελατών τους 

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...