Jump to content

Poco X4 GT


mpampis81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην Poco παρέα. Προερχόμενος από TCL plex θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Αξίζει το συγκεκριμένο;; Δεν βρίσκω κάποιο ποστ...Αν υπάρχει σε συγχωνευτει. Πολλά μοντέλα ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

το χω 2 μέρες τώρα, πολύ γρηγορο σε όλα, οθόνη κ κάμερα μου φαίνονται πάρα πολύ καλές για τα δικά μου κριτήρια, την οθόνη την συγκρίνω με  το nova 9 που εχει η σύζυγος με amoled, σχεδόν δεν βλέπω διαφορές, ίσως ελάχιστα καλύτερη αλλά πιο υπερτονισμένη η amoled αλλα δεν θα την θεωρούσα κριτήριο για την αγορά κινητού-όπως κ έκανα-, ήχος δυνατός στερεοφωνικός, θα δείξει στην πορεία πόσο καλό θα είναι, αγορά στα 290€ χωρίς ΦΠΑ

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

  Τελικά το αγόρασα. Αρκετά ευχαριστημένος. Με ελαφριά χρήση μου βγάζει δύο μέρες. Προσπαθώ να βρώ πως γίνεται να ρυθμίσω με τα κουμπιά την ένταση που χτυπάει το κινητό κ όχι την ένταση των πολυμέσων....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/9/2022 at 10:54 ΜΜ, mpampis81 said:

  Τελικά το αγόρασα. Αρκετά ευχαριστημένος. Με ελαφριά χρήση μου βγάζει δύο μέρες. Προσπαθώ να βρώ πως γίνεται να ρυθμίσω με τα κουμπιά την ένταση που χτυπάει το κινητό κ όχι την ένταση των πολυμέσων....

Ρυθμισεις-ηχοι και δονηση- κουδουνισμα. επισης απο το κουμπι volumeοταν το πατησεις πανω εχει 3 τελειες. πατας εκει και βγαζει επιλογες(πολυμεσα-κουδουνισμα-ξυπνητηρι). οτι χρειαστεις με ρωτας. το εχω 2 μηνες ,το ξεκλειδωσα περασα custom recovery και περιμενω βα βγει και custom rom για να του περασω.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, manos1958_ said:

περιμενω βα βγει και custom rom

custom rom και mtk δεν πάνε μαζί, μην περιμένεις να βγει κάτι καλό σε ρομ

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, manos1958_ said:

Ρυθμισεις-ηχοι και δονηση- κουδουνισμα. επισης απο το κουμπι volumeοταν το πατησεις πανω εχει 3 τελειες. πατας εκει και βγαζει επιλογες(πολυμεσα-κουδουνισμα-ξυπνητηρι). οτι χρειαστεις με ρωτας. το εχω 2 μηνες ,το ξεκλειδωσα περασα custom recovery και περιμενω βα βγει και custom rom για να του περασω.

Αν μπορείς στείλε μου τον τρόπο για rootarisma, να απαλλαγώ εντελώς από διαφημίσεις, για custom  δεν ενδιαφέρομαι αν κ δεν νομίζω να ενδιαφερθούν οι dev λόγω mtk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, argiris77 said:

Αν μπορείς στείλε μου τον τρόπο για rootarisma, να απαλλαγώ εντελώς από διαφημίσεις, για custom  δεν ενδιαφέρομαι αν κ δεν νομίζω να ενδιαφερθούν οι dev λόγω mtk

Δεν χρειάζεται ρουτάρισμα για τις διαφημίσεις, βάλε στο προσωπικό dns (στις συνδέσεις) το dns.adguard.com και τέρμα οι διαφημίσεις για  🐼. 😎

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, geotzia said:

Δεν χρειάζεται ρουτάρισμα για τις διαφημίσεις, βάλε στο προσωπικό dns (στις συνδέσεις) το dns.adguard.com και τέρμα οι διαφημίσεις για  🐼. 😎

για dns έχω βάλει 1.1.1.1, δεν ξέρω αν κάπου αλλού εννοεις

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, chios said:

custom rom και mtk δεν πάνε μαζί, μην περιμένεις να βγει κάτι καλό σε ρομ

Ανεπίσημες υπάρχουν και τώρα. Από XDA έχουν αναφέρει ότι συσκευές με mtk επεξεργαστές σύντομα θα έχουν υποστηριξη  από το φόρουμ.

Screenshot_2022-10-06-10-11-14-367_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2022-10-06-10-10-57-459_org.telegram.messenger.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, manos1958_ said:

Ανεπίσημες υπάρχουν και τώρα. Από XDA έχουν αναφέρει ότι συσκευές με mtk επεξεργαστές σύντομα θα έχουν υποστηριξη  από το φόρουμ.

Screenshot_2022-10-06-10-11-14-367_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2022-10-06-10-10-57-459_org.telegram.messenger.jpg

Το πρόβλημα είναι με το ανεπίσημο twrp που περνάει δύσκολα.

Screenshot_2022-10-06-10-32-22-510_org.telegram.messenger.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, argiris77 said:

για dns έχω βάλει 1.1.1.1, δεν ξέρω αν κάπου αλλού εννοεις

Εμένα στο mi 9 lite το έχει Ρυθμίσεις=>Σύνδεση & κοινοποίηση->Προσωπικό DNS Εκεί λοιπόν βάλε το dns που σου έγραψα παραπάνω ( dns.adguard.com )και τέρμα οι διαφημίσεις.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 12:02 ΠΜ, chios said:

custom rom και mtk δεν πάνε μαζί, μην περιμένεις να βγει κάτι καλό σε ρομ

 

Screenshot_20221007-001419_Ρυθμίσεις.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα μικρής έντασης ήχου κατά τη χρησιμοποίηση bluetooth ακουστικών και συγκεκριμένα του buds 3T pro xiomi.

Εκεί λοιπόν δεν είναι ενεργή η μάσκα ρυθμίσεων στην οποία ενεργοποιούνται τα εφέ ήχου δηλαδή η προσαρμογή ήχου στα ακουστικά και ο ισοσταθμιστής.

Τέλος γνωρίζει κανείς μήπως υπάρχει κάποιος περιορισμός στην ένταση ήχου βάσει πρωτοκόλλων;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από σήμερα της συσκευής.

Π-Υ-Ρ-Α-Υ-Λ-Ο-Σ!!!!!!!

Δυστυχώς όμως βλέπω πως οι ιδιοκτήτες είμαστε λίγοι.

Αυτά.

 

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2022 at 2:46 ΜΜ, anna2 said:

Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από σήμερα της συσκευής.

Π-Υ-Ρ-Α-Υ-Λ-Ο-Σ!!!!!!!

Δυστυχώς όμως βλέπω πως οι ιδιοκτήτες είμαστε λίγοι.

Αυτά.

 

Δεν πειραζει που ειμαστε λιγοι.(Λιγοι και καλοι🤣😂 )Ποια rom exeiw?? eu η mi ??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποφάσισα να το κάνω δώρο στη σύζυγο γιατί τι redmi note 7 ψιλό σερνόταν και σταμάτησαν τα security updates. 

Αρχικά ήθελα να δώσω μέχρι 250 ευρώ αλλά ρε παιδιά τι έχει γίνει με τα κινητά φέτος? Έχουν έλλειψη σε επεξεργαστές και κοτσάρουν μια amoled και ζητάνε 250-300 ευρώ??

Επειδή λοιπόν η σύζυγος αλλάζει σπάνια κινητό ήθελα να είναι του 22 για να έχει υποστήριξη για αρκετό καιρό. 

Ξέφυγα λίγο στα 320 αλλά είναι φοβερό κινητό. Ναι δεν έχει amoled αλλά πάει σφαίρα και δεν ζεστενεται. Δεν είμαι fan των mediatek αλλά όλοι λένε τα καλύτερα για τον 8100 και όντως δεν έχει σχέση με την παλιά κακή φήμη που είχε η εταιρία. 

Dimensity 8100,144hz, 5000mah, 65watt φόρτιση, 8/128. 

Θεωρώ ότι καλύτερο για τα χρήματα που παίζει αυτή τη στιγμή αν θες κινητό του 22.

Στα αρνητικά ας πούμε η κάμερα που είναι κλασική xiaomi (καλή τη μέρα μέτρια προς κακή τη νύχτα) , έλλειψη ois (δεν το συζητάμε γι αυτά τα λεφτά), η amoled που ζεις και χωρίς αυτή, το miui το οποίο είναι βαρύ αλλά με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή δεν νιώθει και οι ενοχλητικές διαφημίσεις που  αφαιρούνται με λίγο ψάξιμο (ίσως το πιο ενοχλητικό για τον μέσο χρήστη που δεν θέλει διαφημίσεις out of the box) . 

Περίμενα και εγώ να δω να γίνεται χαμός στο φόρουμ με αυτό το κινητό αλλά φαίνεται ότι η μόδα των amoled κερδίζει. 

Υ. Γ. Κάτοχος oneplus 8 pro (σε προσφορά τότε) εγώ το οποίο έχει τρομερή εμπειρία χρήσης αλλά να λέμε και τα καλά της xiaomi! 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έδωσα στη σύζυγο το huwaei nova 9 με την amoled που έχει και δεν το μετάνιωσα, δεν έβλεπα αξιοσημείωτες διαφορές στην σύγκριση μεταξύ των δυο οθονών,

τα μάτια του καθενός αντιλαμβάνονται διαφορετικά, ταχύτατο, διαφημίσεις όπως ειπε με ελάχιστο κόπο βγαίνουν, όλα οκ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GoniM said:

Αποφάσισα να το κάνω δώρο στη σύζυγο γιατί τι redmi note 7 ψιλό σερνόταν και σταμάτησαν τα security updates. 

Αρχικά ήθελα να δώσω μέχρι 250 ευρώ αλλά ρε παιδιά τι έχει γίνει με τα κινητά φέτος? Έχουν έλλειψη σε επεξεργαστές και κοτσάρουν μια amoled και ζητάνε 250-300 ευρώ??

Επειδή λοιπόν η σύζυγος αλλάζει σπάνια κινητό ήθελα να είναι του 22 για να έχει υποστήριξη για αρκετό καιρό. 

Ξέφυγα λίγο στα 320 αλλά είναι φοβερό κινητό. Ναι δεν έχει amoled αλλά πάει σφαίρα και δεν ζεστενεται. Δεν είμαι fan των mediatek αλλά όλοι λένε τα καλύτερα για τον 8100 και όντως δεν έχει σχέση με την παλιά κακή φήμη που είχε η εταιρία. 

Dimensity 8100,144hz, 5000mah, 65watt φόρτιση, 8/128. 

Θεωρώ ότι καλύτερο για τα χρήματα που παίζει αυτή τη στιγμή αν θες κινητό του 22.

Στα αρνητικά ας πούμε η κάμερα που είναι κλασική xiaomi (καλή τη μέρα μέτρια προς κακή τη νύχτα) , έλλειψη ois (δεν το συζητάμε γι αυτά τα λεφτά), η amoled που ζεις και χωρίς αυτή, το miui το οποίο είναι βαρύ αλλά με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή δεν νιώθει και οι ενοχλητικές διαφημίσεις που  αφαιρούνται με λίγο ψάξιμο (ίσως το πιο ενοχλητικό για τον μέσο χρήστη που δεν θέλει διαφημίσεις out of the box) . 

Περίμενα και εγώ να δω να γίνεται χαμός στο φόρουμ με αυτό το κινητό αλλά φαίνεται ότι η μόδα των amoled κερδίζει. 

Υ. Γ. Κάτοχος oneplus 8 pro (σε προσφορά τότε) εγώ το οποίο έχει τρομερή εμπειρία χρήσης αλλά να λέμε και τα καλά της xiaomi! 

 

Εαν αυτη η συσκευη ειχε και amoled οθονη ,τοτε η τιμη θα ηταν γυρω στα 400 ευρω για το 8/128. Μια χαρα ειναι και αυτη,δεν συγκρινεται με τις LCD IPS τις απλες. οσο για τον επεξεργαστη ισοδυναμος του snap 870. Αν θα δεις σχολια πιο πανω εγω το ξεκλειδωσα και του περασα για δοκιμη και custom rom,παρ'οτι ανεπισημες. Το καλο ειναι οτι αρχισε (αν και με mtk)να εχει επισημη υποστηριξη απο την κοινοτητα xiaomi eu και ελπιζω αργοτερα και απο xda για custom roms.

Link to comment
Share on other sites

Σας λειτουργεί το 5G της Cosmote στο Poco X4 GT;

Έστειλα χθες sms για ενεργοποίηση αλλά μου απάντησε ότι δεν είναι πιστοποιημένη η συσκευή. Αν βάλω τη SIM σε πιστοποιημένη συσκευή για να το ενεργοποιήσω θα παίζει μετά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vigor said:

Σας λειτουργεί το 5G της Cosmote στο Poco X4 GT;

Έστειλα χθες sms για ενεργοποίηση αλλά μου απάντησε ότι δεν είναι πιστοποιημένη η συσκευή. Αν βάλω τη SIM σε πιστοποιημένη συσκευή για να το ενεργοποιήσω θα παίζει μετά;

σε vodafone και επαρχία έχω full 5g, λογικά δεν θα παίζει γιατί μάλλον θα διαβάζει το imei,

εγώ το μόνο λειτουργικό θεματάκι που έχω είναι ότι δεν έχω ειδοποίηση για update εφαρμογών από play store- παρόλο που έχω ενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις- και πρέπει όταν το θυμάμαι να μπαίνω να δω αν υπάρχουν ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτό που αναφέρεις για τα updates των εφαρμογών, είναι γενική συμπεριφορά όλων των Xiaomi που έχω δει. Και στο F3 μου αυτό κάνει. Κάποιες φορές προχωράει μόνο του στις ενημερώσεις, συνήθως όταν είναι στη φόρτιση, αλλά είναι τυχαίο το πότε θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vigor said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτό που αναφέρεις για τα updates των εφαρμογών, είναι γενική συμπεριφορά όλων των Xiaomi που έχω δει. Και στο F3 μου αυτό κάνει. Κάποιες φορές προχωράει μόνο του στις ενημερώσεις, συνήθως όταν είναι στη φόρτιση, αλλά είναι τυχαίο το πότε θα το κάνει.

περίεργο γιατί με άλλα xiaomi που είχα κατά καιρούς δεν το έκανε, τέλος πάντων, μικρό το κακό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα! Κάτοχος Xiaomi Mi Max 3 εδώ και 4 χρόνια αρκετά ευχαριστημένος αλλά πλέον ζορίζεται το κινητό σε εφαρμογές και games οπότε σκέφτομαι για την αντικατάσταση του… Κοιτάζω το Poco X4 GT 8/256… Εχω διαβάσει καλά σχόλια για τις επιδόσεις του… Με χαλάει το μικρότερο μέγεθος της οθόνης (είχα συνηθίσει στης 6,9" και ήταν και ο λόγος που είχα αγοράσει το Mi Max), καθώς επίσης και το γεγονός που δεν έχει microSD και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει και led notification αλλά οκ συμβιβάζομαι και χωρίς αυτά… Οσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι; Η μπαταρία του αν και σίγουρα έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης του καθενός ανταποκρίνεται σωστά; Αξίζει η αγορά του στην παρούσα χρονική στιγμή; Εχει ραδιόφωνο η συσκευή; Να περιμένω το x5 ή κάποιο καλύτερο μοντέλο μέσα στο 2023; Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι από 300€ έως 450€ το πολύ… Εχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα για την αγορά του; Αν είναι στείλτε μου και pm εφ όσον δεν επιτρέπετε να το αναφέρουμε εδώ. Στο σκρουτζ οι τιμές από ότι είδα παίζουν από 370€ έως και 450€ για την έκδοση 8/256… Κοιτούσα και για αγορά από κανένα κινεζομάγαζο με κάποιο κουπόνι από διάφορα site που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, ενώ βγαίνει αρκετά οικονομικά θα έλεγα φοβάμαι πιθανή χρέωση τελωνείου… Κάθε βοήθεια-συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2022 at 8:11 ΜΜ, UNEXPECTEDGR said:

Καλησπέρα στην παρέα! Κάτοχος Xiaomi Mi Max 3 εδώ και 4 χρόνια αρκετά ευχαριστημένος αλλά πλέον ζορίζεται το κινητό σε εφαρμογές και games οπότε σκέφτομαι για την αντικατάσταση του… Κοιτάζω το Poco X4 GT 8/256… Εχω διαβάσει καλά σχόλια για τις επιδόσεις του… Με χαλάει το μικρότερο μέγεθος της οθόνης (είχα συνηθίσει στης 6,9" και ήταν και ο λόγος που είχα αγοράσει το Mi Max), καθώς επίσης και το γεγονός που δεν έχει microSD και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει και led notification αλλά οκ συμβιβάζομαι και χωρίς αυτά… Οσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι; Η μπαταρία του αν και σίγουρα έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης του καθενός ανταποκρίνεται σωστά; Αξίζει η αγορά του στην παρούσα χρονική στιγμή; Εχει ραδιόφωνο η συσκευή; Να περιμένω το x5 ή κάποιο καλύτερο μοντέλο μέσα στο 2023; Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι από 300€ έως 450€ το πολύ… Εχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα για την αγορά του; Αν είναι στείλτε μου και pm εφ όσον δεν επιτρέπετε να το αναφέρουμε εδώ. Στο σκρουτζ οι τιμές από ότι είδα παίζουν από 370€ έως και 450€ για την έκδοση 8/256… Κοιτούσα και για αγορά από κανένα κινεζομάγαζο με κάποιο κουπόνι από διάφορα site που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, ενώ βγαίνει αρκετά οικονομικά θα έλεγα φοβάμαι πιθανή χρέωση τελωνείου… Κάθε βοήθεια-συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για το θεμα τελωνειου ,υπαρχουν καταστηματα και αποθηκες κινεζικες σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης και δεν χρεωνεσαι τελωνειο.Η μπαταρια αρκετα καλη,ραδιοφωνο εχει, αλλα εαν διαθετεις 450 ευρω κοιταξε και το poco F4. εχω 5 μηνες το x4 gt και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco X4 GT

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...