Jump to content

5G κινητό με αφαιρούμενη μπαταρία


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να λοιπον, που ηρθε η ωρα να ανοιχτει και ενα τετοιο νημα. Γιατι; Γιατι δεν υπαρχουν επιλογες. Μονομερως οι εταιρειες αποφασιζουν, οτι θελω δεν θελω, πρεπει να εχω οφελος 1mm στο παχος της συσκευης, αλλα να μην μπορω να αλλαξω μπαταρια μονος μου. Για τα λοιπα οφελη, αδιαβροχοποιηση κλπ, αν τα θελω ας τα παρω πακετο με περιορισμο στη μη αφαιρουμενη μπαταρια. Αλλα αν δεν τα θελω, δεν θελω και τον περιορισμο της μη αφαιρουμενης μπαταριας.

Επειδη λοιπον οι επιλογες ειναι περιορισμενες, ως και...μηδαμινες, ανοιγω αυτο το νημα, μηπως και μαζι ανακαλυψουμε και καταγραψουμε, ποια κινητα με 5G, υπαρχοντα και επερχομενα, εχουν αφαιρουμενη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην Ελλάδα για αγορά αλλά ακριβά...

   Samsung Galaxy xcover6_pro

Fairphone

 

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Eνας αλλος λογος ειναι οτι αφου δεν μπορω, η δυσκολευομαι να αλλαξω την μπαταρια, παω σε αλλο μοντελο, (πιθανο σκεπτικο της οιασδηποτε εταιρειας)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nemos said:

Υπάρχουν στην Ελλάδα για αγορά αλλά ακριβά...

  • Samsung Galaxy Xcover6 Pro

  •    Fairphone 4

xcover 6 pro

Fairphone

Οντως ακριβα! Πολυτελεια βλεπεις, η αφαιρουμενη μπαταρια!!!!!!!

Το samsung το ειχα εντοπισει κι εγω.

Μιλαμε οτι πχ κυκλοφορουν ισως καμια 30αρια κινητα 5g πες, στην ελληνικη αγορα, και ειναι 1 ή 2 μονο, με αφαιρουμενη μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Eδώ και χρόνια,δεν ενδιαφέρει πλέον τον πολύ κόσμο η αφαιρούμενη μπαταρία.Οπότε δεν ασχολούνται οι εταιρίες με αυτό το θέμα.Εχει λήξει πλέον γι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμενα με ενδιαφερει ομως, και βρισκω παραλογο που κοσμος τρωει αμασητα οτι του σερβιρουν ως δηθεν καινοτομια και για 'το καλο του'.

Ευτυχως, φαινεται απεμεινε λιγη λογικη σε καποιους ακομη.

Ετσι, η ΕΕ (με ολα τα στραβα της), επειτα απο την καθολικη υιοθετηση-προωθηση του usb-c στα κινητα, βαζει στοχο τις αφαιρουμενες μπαταριες!

 

Η νέα νομοθεσία της ΕΕ μπορεί να επαναφέρει αφαιρούμενες μπαταρίες

https://myphone.gr/i-nea-nomothesia-tis-ee-borei-na-epanaferei-afairoumenes-bataries/

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Τι προσφέρει η αφαιρούμενη μπαταρία???

Μικρότερη χωρητικότητα στο ίδιο μέγεθος, μεγαλύτερο βάρος, χειρότερη αδιαβροχοποιηση, συσκευή που ανοίγει και γίνεται 3 κομμάτια όταν πέσει, πιο χοντρές συσκευές, ποιότητα κατασκευής και στιβαρότητα συνήθως χειρότερη.
Αυτά προσφέρει.
Την αλλαγή μπαταρίας όταν τελειώσει με άλλη που φόρτισες σε εξωτερικό φορτιστή δεν θα την πω πλεονέκτημα τη σημερον ημέρα που έχουμε τεράστιες μπαταρίες, υπερβολικά γρήγορη φόρτιση και power bank από μέγεθος κραγιόν μέχρι μέγεθος γεννήτριας.

Ένα και μόνο πλεονέκτημα είναι ότι στα 4 χρόνια που θα θες να αλλάξεις αν για κάποιο λόγο έχεις την συσκευή ακόμα, θα πάρεις μια μούφα από το eBay για 30€ αντί για 50-60€ που θα δώσεις τώρα για να σου περάσουν μια μαζί με την νέα αδιαβροχοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. 

Σε 2-3-4 χρόνια που η μπαταρία θα είναι για αλλαγή, το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει η συσκευή στα χέρια μας 😛

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ποσο μπροστα απο την εποχη μου παιζει να ειμαι;

Δεχομαι συγνωμες, ειμαι μεγαλοψυχος ομως!

Συμπερασμα (γιατι το εχω δει και απο αλλα νηματα που πεφτουν κορμια για να υπερασπιστουν τις τακτικες των εταιριων):

μη τρωτε οτι σας σερβιρουν οι εταιριες!

 

Όλα τα smartphones πρέπει να έχουν αφαιρούμενες μπαταρίες έως το 2027

https://myphone.gr/ola-ta-smartphones-prepei-na-echoun-afairoumenes-bataries-eos-to-2027/

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...