Jump to content

iOS 16


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

38 minutes ago, redcom7 said:

Γενικά στα sms είναι πολύ πίσω...ας πούμε εμένα μου λείπει τρελά το προγραμματισμενο μήνυμα που είχα στο samsung...


Αυτό πάντως με τα ομαδικά sms νομίζω λύνεται εύκολα με ένα shortcut


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το θέμα είναι ότι αντί να απλοποιούμε την ζωή μας ,την κάνουνε πιο συνθέτη. 
 Δεν θα έπρεπε να κάνουμε workarounds  για να πετύχουμε τόσο απλά πράγματα. 
Ευελπιστώ στο iOS 17 να έχει και τέτοιες μικρές βελτιώσεις πέρα από αυτές που έχουν απόκαλυφθει. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ποιό SMS ρε παλικάρια;;;
Σοβαρά τώρα;
Και το κάνετε και Ανατολικό ζήτημα!!
Και που υπάρχει επιλογή για SMS στο Αμερικάνικο κινητό, πολύ μας είναι.

Όσο για το προγραμματισμένο μήνυμα, θέλει shortcut ή 3rd party εφαρμογή.
Ανωμαλία θα μου πείς;
Ε έτσι το σκέφτηκε η Apple. Γενικά στις "ιδιοτροπίες" (σε σχέση με το όπως έχουμε συνηθίσει από άλλα λειτουργικά) είναι μανούλα!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2023 at 9:48 ΜΜ, panoszavra said:

Χριστός Ανέστη. Ερώτηση….. Προσπάθησα να στείλω ένα ομαδικό ευχετήριο μήνυμα σε ένα group επαφών που έχω φτιάξει στο Google contacts. Αναγκαστικά και άνοιξα ένα android κινητό όπου μπορούσα να επιλέξω κατευθείαν όλες τις επαφές του group και να στείλω απλά και γρήγορα το μήνυμα. Γίνεται κάτι αντίστοιχο και στο iPhone  γιατί δεν κατάφερα να το βρω. 

Μπορείς να στείλεις συγκεντρωτικό sms σε ομάδα μέχρι 10 επαφές. 

Edited by enterhere
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, enterhere said:

Μπορείς να στείλεις συγκεντρωτικό sms σε ομάδα μέχρι 10 επαφές. 

Αυτό το γνωρίζω φίλε μου. Μόνο που πρέπει να πληκτρολογείς το όνομα κάθε επαφής για να την διαλέξεις οπότε ξοδεύεις χρόνο και ο περιορισμός των 10 επαφών είναι αστείος όταν πρέπει να στείλεις σε 200 άτομα. 
 Στα Android επιλέγεις το γκρουπ ατόμων που θέλεις (όσα άτομα και να έχει ) ,αποεπιλέγεις με ένα απλό ξετικάρισμα όσους δεν θες και πατάς send. Τόσο απλά και γρήγορα. 
 Αλήθεια εύχομαι η Apple να κάνει εκτός των άλλων και τέτοιου είδους μικρές αλλά ουσιαστικές βελτιώσεις στο κατά τα αλλά θελκτικό  iOS ώστε να μας διευκολύνει στην επαγγελματική μας καθημερινότητα. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Λάμπες Smart bulb W3, εφαρμογή Yeelight με το κόκκινο εικονίδιο.. Αλλά δεν ολοκληρώνεται το σετάρισμα επειδή αποσυνδεέται από το wifi της λάμπας επειδη δεν έχει ίντερνετ.. Στο Android πατούσα stay connected anyway και είχε ολοκληρωθεί με επιτυχία το setup.. Βγαίνει από το wifi της λάμπας και το setup σταματάει στο 25%..

Πώς μπορώ να αναγκάσω να παραμείνει στο wifi κι ας μην έχει ιντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, geortsaki said:

Λάμπες Smart bulb W3, εφαρμογή Yeelight με το κόκκινο εικονίδιο.. Αλλά δεν ολοκληρώνεται το σετάρισμα επειδή αποσυνδεέται από το wifi της λάμπας επειδη δεν έχει ίντερνετ.. Στο Android πατούσα stay connected anyway και είχε ολοκληρωθεί με επιτυχία το setup.. Βγαίνει από το wifi της λάμπας και το setup σταματάει στο 25%..

Πώς μπορώ να αναγκάσω να παραμείνει στο wifi κι ας μην έχει ιντερνετ;

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κατά το σετάρισμα συσκευών στο xiaomi home. Τελικά κατέληγα στο να τις σετάρω σε android συσκευή και μετά μα κάνω απλά login με το iPhone.Είχα απελπιστεί μέχρι να μου κόψει να το δοκιμάσω έτσι. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

είχες δοκιμάσει και λάμπες;

Το yeelight δίνει αρκετές επιλογές για τις λάμπες.. Το xiaomi home δεν έχει όλες τις επιλογές.. 

Για το yeelight δεν βρήκα τρόπο να κάνω κοίνη χρήση από iphone..

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2023 at 1:05 ΜΜ, geortsaki said:

Λάμπες Smart bulb W3, εφαρμογή Yeelight με το κόκκινο εικονίδιο.. Αλλά δεν ολοκληρώνεται το σετάρισμα επειδή αποσυνδεέται από το wifi της λάμπας επειδη δεν έχει ίντερνετ.. Στο Android πατούσα stay connected anyway και είχε ολοκληρωθεί με επιτυχία το setup.. Βγαίνει από το wifi της λάμπας και το setup σταματάει στο 25%..

Πώς μπορώ να αναγκάσω να παραμείνει στο wifi κι ας μην έχει ιντερνετ;

  1. Open Settings.
  2. Go to Mobile Data.
  3. Scroll down to the bottom where you will find the Wi-Fi Assist option.
  4. Deselect it
  5. Ακόμα, απενεργοποίησε προσωρινά την αυτόματη επανασύνδεση.
Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geortsaki said:

είχες δοκιμάσει και λάμπες;

Το yeelight δίνει αρκετές επιλογές για τις λάμπες.. Το xiaomi home δεν έχει όλες τις επιλογές.. 

Για το yeelight δεν βρήκα τρόπο να κάνω κοίνη χρήση από iphone..

Λάμπες ναι. Οχι όμως συμβατές με xiaomi και yeelight. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

iOS Security Response 16.4.1 (a)

Τι είν’ τούτο ; Καταλαβαίνω τι σημαίνει αλλά πρώτη φορά μου έρχεται κάτι τέτοιο. 

IMG_1825.png

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Security update. Στην αρχή κάτι δεν είχαν κάνει σωστά εκεί στην Apple και δεν μπορούσε να μπει στις συσκευές. Φαίνεται ότι το έλυσαν. Εγώ δε θα το βιαζόμουν πάντως να το βάλω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ούτε και εγώ θα βιαστώ καλύτερα να περιμένεις 2-3 μέρες που θα το βάλουν μερικά εκατομμύρια και αν κάτι έχει θέμα θα το μάθουμε σύντομα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι Rapid Security Response (RSR). Εμένα μου πήρε λίγα δεύτερα η εγκατάσταση και μετά έκανε ένα restart.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, athanaso77 said:

Security update. Στην αρχή κάτι δεν είχαν κάνει σωστά εκεί στην Apple και δεν μπορούσε να μπει στις συσκευές. Φαίνεται ότι το έλυσαν. Εγώ δε θα το βιαζόμουν πάντως να το βάλω.

Εγω παντος το εβαλα , λογικα βρηκαν καποια επικινδυνη τρυπα/ες δεν μπορει να το εβγαλαν ετσι 

BTW θα μπορεσεις να μην ενωσεις τα 2 acount μου μιας και με το παλιο υπηρχε θεμα , ειναι κριμα τοσα χρονια και τοση αξιολογηση να παει χαμενη (το νεο fotisbasm_ το παλιο fotisbasm)

 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

BTW θα μπορεσεις να μην ενωσεις τα 2 acount μου μιας και με το παλιο υπηρχε θεμα , ειναι κριμα τοσα χρονια και τοση αξιολογηση να παει χαμενη (το νεο fotisbasm_ το παλιο fotisbasm)

Δες τα pm σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που δεν βιαστηκες...κι εγώ το αφαίρεσα χθες βράδυ, γιατί έπινε μπαταρία! Πάλι καλά αφαιρείτε. Και έκλεισα και την επιλογή να μην μου έρχονται καθόλου προς το παρόν. Και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πως το αφαίρεσες? Εκτός από την μπαταρία που την εξαντλεί, από τότε που εγκαταστάθηκε, το face id και τα push notifications λειτουργούν όποτε θέλουν!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, mikepaltri said:

Πως το αφαίρεσες?

Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Πληροφορίες -> Έκδοση iOS -> Αφαίρεση Απόκρισης ασφαλείας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Πληροφορίες -> Έκδοση iOS -> Αφαίρεση Απόκρισης ασφαλείας.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω επειδή μου έχει τύχει μερικές φορές. Αν προσπεράσω την οθόνη που ζητάει κωδικό sim κάρτας. Πως μπορώ να επανέλθω σε αυτή την οθόνη για να τον βάλω; Χωρίς να χρειαστεί βέβαια να κλείσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fotisbasm_ said:

Και η τελευταία της σειράς 16 , μπαίνουμε σε τροχιά iOS 17

Έχουμε 4 μήνες ακόμα μέχρι να έρθει το 17 φίλε, ούτε public beta δεν θα έχει μέχρι τον Ιούλιο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, drollAntonis said:

Να ρωτήσω επειδή μου έχει τύχει μερικές φορές. Αν προσπεράσω την οθόνη που ζητάει κωδικό sim κάρτας. Πως μπορώ να επανέλθω σε αυτή την οθόνη για να τον βάλω; Χωρίς να χρειαστεί βέβαια να κλείσω το κινητό.

Ρυθμίσεις

Κινητό δίκτυο

Κάρτες σιμ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...