Jump to content

iOS 16


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβαθμιση σε ios16 (iphone 13pro max) στα notifications του facebook (οταν πχ απανταει καποιος σε ενα ποστ σου κλπ) δεν υπαρχει πλεον preview που απλα λεει «εχετε μια νεα ειδοποιηση» . Πως μπορω να επαναφερω το preview?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δε μπορείς ακόμη. Πρέπει να αναβαθμίσει τα apis του η εφαρμογή της Meta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το iOS 16. (iPhone 13 Pro, αλλά δε νομίζω πως έχει σημασία) Όταν σέρνεις στη μέση της οθόνης που βγαίνει το search, όταν δεν ανοίξεις κάποια εφαρμογή αλλά πατήσεις στο κενό για να γυρίσεις στη Home Screen έχετε παρατηρήσει ένα lag μέχρι να αλλάξει το χρώμα στο search σε άσπρο που φαίνεται πλέον στο κάτω μέρος της οθόνης;

 

 

Edited by soiramk

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω αυτό το search button όταν αναβάθμισα στη 16, νομίζω ότι δεν είναι lag αλλά έτσι είναι φτιαγμένο να δουλεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κι άλλως στο ios 16 ότι μετά την επανεκκίνηση της συσκευής ζητάει τον κωδικό του Id; Πρόκειται για πρόβλημα που αναφέρουν πολλοί σε διάφορα forum. Mου το κάνει κάθε φορά που εκκινώ την συσκευή το πρωί καθώς το βράδυ πάντα την απενεργοποιώ. Όλες οι ως τώρα γνωστές μέθοδοι για log out και εκ νέου log in δεν βοηθούν. Πρόκειται για κόλλημα που αναμένεται να διορθωθεί στο 16.1    

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κι άλλως στο ios 16 ότι μετά την επανεκκίνηση της συσκευής ζητάει τον κωδικό του Id; Πρόκειται για πρόβλημα που αναφέρουν πολλοί σε διάφορα forum. Mου το κάνει κάθε φορά που εκκινώ την συσκευή το πρωί καθώς το βράδυ πάντα την απενεργοποιώ. Όλες οι ως τώρα γνωστές μέθοδοι για log out και εκ νέου log in δεν βοηθούν. Πρόκειται για κόλλημα που αναμένεται να διορθωθεί στο 16.1    

Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια. Κάθε φορά που κλείνεις ή επανεκκινείς τη συσκευή θέλει το passcode για να ενεργοποιηθεί το face id.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κι άλλως στο ios 16 ότι μετά την επανεκκίνηση της συσκευής ζητάει τον κωδικό του Id; Πρόκειται για πρόβλημα που αναφέρουν πολλοί σε διάφορα forum. Mου το κάνει κάθε φορά που εκκινώ την συσκευή το πρωί καθώς το βράδυ πάντα την απενεργοποιώ. Όλες οι ως τώρα γνωστές μέθοδοι για log out και εκ νέου log in δεν βοηθούν. Πρόκειται για κόλλημα που αναμένεται να διορθωθεί στο 16.1    

Το έλυσα, προσωρινά η όχι θα δείξει, απενεργοποιώντας το iMessage και το FaceTime, κλείσιμο καρτέλας ρυθμίσεων, άνοιγμα και ενεργοποίηση των δυο και επανεκκίνηση.
Σε δυο φρέσκα ανοίγματα δε το έχει βγάλει ακόμα..
με αναζητηση θα βρεις 2-3 ακόμα επιλογές αλλά δε μου άρεσαν (reset κωδικού iCloud κλπ) όποτε πήγα στην πιο εύκολη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bill_viper said:


Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια. Κάθε φορά που κλείνεις ή επανεκκινείς τη συσκευή θέλει το passcode για να ενεργοποιηθεί το face id.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι, στην περίπτωση που αναφέρομαι δεν πρόκειται για τον κωδικό συσκευής που πράγματι τον ζητάει μετά από κάθε επανεκκίνηση, αλλά για το κωδικό του λογαριασμού. Δηλαδή η συσκευή ξεκινά, βάζεις τον κωδικό συσκευής και μόλις βγεις στην επιφάνεια εργασίας ανοίγει ειδοποίηση να βάλεις τον κωδικό του λογαριασμού (id). Εν πάση περιπτώση, πατάς cancel και το εικονίδιο φεύγει χωρίς αλλη επιπλοκή καθώς αν πας στις ρυθμίσεις όλα είναι ομαλά και ο λογαριασμός σου ενεργός. Κατά συνέπεια πρόκειται για αστοχία λογισμικού.

7 ώρες πριν, YpNoS said:


Το έλυσα, προσωρινά η όχι θα δείξει, απενεργοποιώντας το iMessage και το FaceTime, κλείσιμο καρτέλας ρυθμίσεων, άνοιγμα και ενεργοποίηση των δυο και επανεκκίνηση.
Σε δυο φρέσκα ανοίγματα δε το έχει βγάλει ακόμα..
με αναζητηση θα βρεις 2-3 ακόμα επιλογές αλλά δε μου άρεσαν (reset κωδικού iCloud κλπ) όποτε πήγα στην πιο εύκολη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ελπίζω, αν και εγώ που έκανα διάφορες τεχνικές με reset id κ.λ.π. στην αρχή για μερικές φορές δεν το έβγαλε και τώρα το βγάζει και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ το  ID εννοείς. Ναι, τότε πρόκειται περί bug, δε το έχω συναντήσει ποτέ μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

iOS 16.0.2

iOS 16.0.2: Αναβαθμίστε το iPhone σας άμεσα!

Η Apple μόλις κυκλοφόρησε το νέο update για τα iPhones, το οποίο έχει την έκδοση 16.0.2 και βελτιώνει πολλά bugs, τόσο στα ολοκαίνουργια iPhone 14, αλλά τόσο και όλα τα τηλέφωνά της. Σε περίπτωση που δε σας έβγαλε ακόμη ειδοποίηση το κινητό σας για το νέο update, μπορείτε να πάτε στις ρυθμίσεις, μετά στα Γενικά και ύστερα να κάνετε σάρωση για νέα ενημέρωση.

Μεταξύ άλλων, αυτό το update φτιάχνει το πρόβλημα με το «τρεμόπαιγμα» των καμερών των iPhone 14 Pro και iPhone 14 Pro Max, που γινόταν όταν κάποιος άνοιγε την κάμερα σε TikTok, Instagram, Snapchat και άλλα, ενώ βελτιώνει και κάποιες σημαντικές αστάθειες του λειτουργικού iOS 16.

feaa7eV.png

Επίσης, διορθώνει ένα σφάλμα που έκανε συνέχεια “pop up” ένα παράθυρο για αντιγραφή και επικόλληση, ενώ διορθώνει και το πρόβλημα που είχαν ορισμένοι χρηστές με μία μαύρη οθόνη κατά τη διάρκεια της νέας εγκατάστασης του iOS 16.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλήσει το clock widgets και δείχνει ώρα από  cupertino, πως στο 🤬 🤬 αλλάζει;

Εννοείται ότι η ώρα στο xs μου είναι μια χαρά, στο widgets βγαίνει λάθος.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ro33ck said:

Εχει κολλήσει το clock widgets και δείχνει ώρα από  cupertino, πως στο 🤬 🤬 αλλάζει;

Εννοείται ότι η ώρα στο xs μου είναι μια χαρά, στο widgets βγαίνει λάθος.

Κρατάς πατημένο το widget για ένα - δύο δευτερόλεπτα και σου βγάζει τρείς επιλογές. Η πρώτη γράφει edit widget, την πατάς και σου βγάζει επιλογή για "my location" ή για όποια τυχών έχεις αποθηκεύσει χειροκίνητα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το κράταγα πατημένο γι αυτό δεν το έκανε ,  ήθελε απλά ενα πάτημα σε edit mode .

Edited by ro33ck
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα που μου κανει συχνα και το 13 mini και το 14 pro με iOS 16 ειναι οταν με καλουν να ξεκιναει να χτυπαει ο ηχος κλησης κανονικα και μετα απο 2 δευτερόλεπτα σταματάει ο ηχος ....Σας εχει συμβει ?Δε ξανα ειχα τετοιο θεμα...Υπαρχει περιπτωση να του φταιει οταν στην επαφή εχεις βαλει δικο της ringtone?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, eddiedimitris said:

Ενα προβλημα που μου κανει συχνα και το 13 mini και το 14 pro με iOS 16 ειναι οταν με καλουν να ξεκιναει να χτυπαει ο ηχος κλησης κανονικα και μετα απο 2 δευτερόλεπτα σταματάει ο ηχος ....Σας εχει συμβει ?Δε ξανα ειχα τετοιο θεμα...Υπαρχει περιπτωση να του φταιει οταν στην επαφή εχεις βαλει δικο της ringtone?

Μήπως συμβαίνει αυτό όταν η συσκευή αντιλαμβάνεται ότι έχεις δει την κλήση και χαμηλώνει την ένταση του ringtone; Γιατί αυτό είναι φυσιολογικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, athanaso77 said:

Μήπως συμβαίνει αυτό όταν η συσκευή αντιλαμβάνεται ότι έχεις δει την κλήση και χαμηλώνει την έμφαση του ringtone; Γιατί αυτό είναι φυσιολογικό.

Οχι δε του εχω ενεργοποιήσει αυτη τη λειτουργια...Εβαλα τωρα τη συγκεκριμενη επαφη να μην εχει δικο της ringtone αλλα οτι εχουν οι υπόλοιπες και σε δοκιμες που εκανα δε μου το κανει 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος iphone 13 και προερχόμενος από android. Ποια είναι η σωστότερη διαδικασία εγκατάστασης του ios 16 ώστε να μην υπάρχουν τα προβλήματα που διαβάζω; Restore  μέσω itunes ή reset όταν την εγκαταστήσω ota; Υπάρχει διαφορά; Λογικά θα μου γράψετε πως δεν υπάρχει διαφορά, αλλά έχω συνηθίσει να κάνω καθαρή εγκατάσταση σε κάθε μεγάλη ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, stapd_21 said:

Καλημέρα. Κάτοχος iphone 13 και προερχόμενος από android. Ποια είναι η σωστότερη διαδικασία εγκατάστασης του ios 16 ώστε να μην υπάρχουν τα προβλήματα που διαβάζω; Restore  μέσω itunes ή reset όταν την εγκαταστήσω ota; Υπάρχει διαφορά; Λογικά θα μου γράψετε πως δεν υπάρχει διαφορά, αλλά έχω συνηθίσει να κάνω καθαρή εγκατάσταση σε κάθε μεγάλη ενημέρωση

Στο iOS δε χρειάζονται clean installs. Κάνεις κανονικά OTA update και θα είσαι κομπλέ. Στη σπάνια περίπτωση που μπορεί να παρουσιαστούν θέματα, κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, athanaso77 said:

Στο iOS δε χρειάζονται clean installs. Κάνεις κανονικά OTA update και θα είσαι κομπλέ. Στη σπάνια περίπτωση που μπορεί να παρουσιαστούν θέματα, κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον μου έχουν μείνει οι ψυχαναγκασμοί του android. Οπότε με απλή επαναφορά καθαρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, stapd_21 said:

Οπότε με απλή επαναφορά καθαρίζω

Ναι αν και εκτιμώ ότι πιθανότατα δε θα χρειαστεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1.21 gb στο 14 Pro! Wow! Μα καλά τι έκαναν; Έγραψαν όλο το λογισμικό από την αρχή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, bill_viper said:

1.21 gb στο 14 Pro! Wow! Μα καλά τι έκαναν; Έγραψαν όλο το λογισμικό από την αρχή;

Βασίλη εσύ που είχες θέμα με την κατανάλωση, ενημέρωσε μας αν θέλεις αν άλλαξε κάτι (εύχομαι προς το καλύτερο) μετά το update.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εσύ που είχες θέμα με την κατανάλωση, ενημέρωσε μας αν θέλεις αν άλλαξε κάτι (εύχομαι προς το καλύτερο) μετά το update.

Ναι, εννοείται, αν και κρατάω μικρό καλάθι.
Συνήθως βέβαια σε αυτά τα incremental updates (από πλευράς έκδοσης γιατί από μέγεθος μόνο incremental δεν είναι) δεν αλλάζει κάτι στη μπαταρία.
Και στο YouTube που είδα βίντεο και ο zollotech και ο Brandon Butch βελτίωση στη μπαταρία λένε θα έρθει με τη 16.1 τέλος του μήνα.
Το ενθαρρυντικό βέβαια με τη 16.0.3 είναι ότι περιλαμβάνει καινούριο modem update, από την έκδοση 1.00.05 πήγε στην 1.00.08.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρόβλημα που έχω είναι ότι ζεσταίνεται η μπαταρία στην Φορτίσει στο 89 τοις 100 σταματάει. Απενεργοποίησαν την επιλογή για προστασία της μπαταρίας επανήλθε και φόρτισε 100 τα 100 και τώρα άρχισε πάλι τα ίδια σήμερα πριν την αναβάθμιση!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...