Jump to content

Apple Watch Ultra


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμα και τα απλά (χωρίς GSM) Apple Watch που πουλάνε, πόσα είναι άραγε;
Γιατί μπορεί όταν βγαίνεις έξω και βλέπεις 100 άτομα, τα 80 να έχουν ένα οποιοδήποτε iPhone, αλλά ζήτημα οι 2-3 να έχουν ένα οποιοδήποτε Apple watch.

Γενικά και εγώ πιστεύω ότι εάν δεν αυξηθούν ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ οι πωλήσεις των μη-GSM, με την προοπτική ότι αυτοί οι ίδιοι σε κάποια φάση θα περάσουν και σε GSM, οι πάροχοι δεν πρόκειται να ασχοληθούμε με το θέμα. Γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το ΜΟΝΟ που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος (και είναι απόλυτα φυσιολογικό ε...)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, pavlidisc said:

Ακόμα και τα απλά (χωρίς GSM) Apple Watch που πουλάνε, πόσα είναι άραγε;
Γιατί μπορεί όταν βγαίνεις έξω και βλέπεις 100 άτομα, τα 80 να έχουν ένα οποιοδήποτε iPhone, αλλά ζήτημα οι 2-3 να έχουν ένα οποιοδήποτε Apple watch.

Γενικά και εγώ πιστεύω ότι εάν δεν αυξηθούν ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ οι πωλήσεις των μη-GSM, με την προοπτική ότι αυτοί οι ίδιοι σε κάποια φάση θα περάσουν και σε GSM, οι πάροχοι δεν πρόκειται να ασχοληθούμε με το θέμα. Γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το ΜΟΝΟ που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος (και είναι απόλυτα φυσιολογικό ε...)

Εντάξει Apple Watch γενικά βλέπεις 

Δεν έχουν όλοι αλλά πλέον βλέπεις αρκετά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
16 minutes ago, pavlidisc said:

Ακόμα και τα απλά (χωρίς GSM) Apple Watch που πουλάνε, πόσα είναι άραγε;

Τα Apple watch παγκοσμίως είναι περισσότερα από όλα τα υπόλοιπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Τα Apple watch παγκοσμίως είναι περισσότερα από όλα τα υπόλοιπα.

Στην Ελλάδα ίσως και όχι 

Εγω βλέπω πολύ Huawei γύρω μου τις πιο πολλές φορές 

Στο εξωτερικό γενικά ναι πιθανόν να είναι πιο πολλά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

Τα Apple watch παγκοσμίως είναι περισσότερα από όλα τα υπόλοιπα.

Ναι οκ.
Αλλά μιλάω για Ελλάδα, γιατί το ερώτημα είνα πότε θα υποστηρίξει ο πάροχος την esim στην Ελλάδα.

 

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pavlidisc said:

Ναι οκ.
Αλλά μιλάω για Ελλάδα, γιατί το ερώτημα είνα πότε θα υποστηρίξει ο πάροχος την esim στην Ελλάδα.

 

Και αν έρθει η υποστήριξη στην Ελλάδα θα είναι η σωστή; Δηλαδή όταν κλείνεις το κινητό να χρησιμοποιείς το ρολόι με τον ίδιο αριθμο

Οχι να έχει άλλο αριθμό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos19s said:

Και αν έρθει η υποστήριξη στην Ελλάδα θα είναι η σωστή; Δηλαδή όταν κλείνεις το κινητό να χρησιμοποιείς το ρολόι με τον ίδιο αριθμο

Οχι να έχει άλλο αριθμό 

Ε φαντάζομαι πως ναι.
Αλλιώς δεν έχει και νόημα δηλαδή. Εκεί είναι το ρεζουμέ της όλης φάσης.

Υ.Γ
Από κάποια ράδιο αρβύλα που ακούω από Γερμανία μεριά (εκεί δουλεύει η esim εξ αρχής), δεν χρειάζεται καν να κλείνεις το ένα για να πάει η κλήση στο άλλο. Υπάρχουν "αυτοματισμοί και τρόποι συνεννόησης" μεταξύ ρολογιού και τηλεφώνου πού μαθαίνουν το πώς κινείσαι με 2-3 ερωτήσεις στην αρχή και από εκεί και πέρα δουλεύουν μόνα του χωρίς άνοιξε κλείσε.  

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pavlidisc said:

Ε φαντάζομαι πως ναι.
Αλλιώς δεν έχει και νόημα δηλαδή. Εκεί είναι το ρεζουμέ της όλης φάσης.

Υ.Γ
Από κάποια ράδιο αρβύλα που ακούω από Γερμανία μεριά (εκεί δουλεύει η esim εξ αρχής), δεν χρειάζεται καν να κλείνεις το ένα για να πάει η κλήση στο άλλο. Υπάρχουν "αυτοματισμοί και τρόποι συνεννόησης" μεταξύ ρολογιού και τηλεφώνου πού μαθαίνουν το πώς κινείσαι με 2-3 ερωτήσεις στην αρχή και από εκεί και πέρα δουλεύουν μόνα του χωρίς άνοιξε κλείσε.  

Καλό πράγμα αυτό 

Αν έχεις esim COSMOTE όμως θα ξέρεις ότι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις πάλι. Δηλαδή σήμερα πχ Κυριακή θες να αλλάξεις τηλέφωνο δεν έχεις την επιλογή να την βάλεις σε αλλο

Αντε ξανά τρέχα σε κατάστημα μέσα στην εβδομάδα να σε δώσουν φάκελο, άμα έχουν και τρέχα γύρευε 

Γι αυτό λέω μήπως όταν έρθει η λειτουργία αυτή κάνουν καμία πατάτα και μας πουν θέλεις καινούργιο αριθμό; Ακραίο είναι αυτό που λέω αλλά με τους δικούς μας εδώ δεν είναι να περιμένεις να γίνουν όλα σωστά 

 

Καλα στα καρτοκινητά θέλουν κάθε φορά και 10€

Εγω αλλάζω κάθε 2-3 μήνες συσκευή θέλουν να τους δίνω 40-50€ μόνο για τον αριθμό μου να τον ξανά έχω και με ταλαιπωρία κιόλας 

 

Να μου λείπει η δυνατότητα μένω με την φυσική sim και ότι ώρα θέλω την βάζω, την βγάζω σε οποία συσκευή θέλω 

Ασε που συγκεκριμένα έχω 2 sim με τον ίδιο αριθμό ώστε να έχω το iPhone αλλά καμία φορά χρησιμοποιώ και το Nokia της υπογραφής μου αλλά και ένα Android Oneplus

 

Εντάξει κάτι τέτοιο που κάνω εγώ δεν το κάνει σχεδόν κανένας αλλά γενικά η esim αν δεν ελευθερωθεί να την βάζεις όποτε θέλεις σε άλλη συσκευή, σε δεσμεύει 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pavlidisc said:

Ε φαντάζομαι πως ναι.
Αλλιώς δεν έχει και νόημα δηλαδή. Εκεί είναι το ρεζουμέ της όλης φάσης.

Υ.Γ
Από κάποια ράδιο αρβύλα που ακούω από Γερμανία μεριά (εκεί δουλεύει η esim εξ αρχής), δεν χρειάζεται καν να κλείνεις το ένα για να πάει η κλήση στο άλλο. Υπάρχουν "αυτοματισμοί και τρόποι συνεννόησης" μεταξύ ρολογιού και τηλεφώνου πού μαθαίνουν το πώς κινείσαι με 2-3 ερωτήσεις στην αρχή και από εκεί και πέρα δουλεύουν μόνα του χωρίς άνοιξε κλείσε.  

Περίπτωση multiSIM

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
34 minutes ago, Tasos19s said:

Και αν έρθει η υποστήριξη στην Ελλάδα θα είναι η σωστή; Δηλαδή όταν κλείνεις το κινητό να χρησιμοποιείς το ρολόι με τον ίδιο αριθμο

Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Γιατί και στο Galaxy watch μπορείς να βάλεις e-sim αλλά οι εδώ πάροχοι δεν δίνουν τη δυνατότητα multi sim σε e-sim (ακόμα τουλάχιστον).

21 minutes ago, pavlidisc said:

Από κάποια ράδιο αρβύλα που ακούω από Γερμανία μεριά (εκεί δουλεύει η esim εξ αρχής), δεν χρειάζεται καν να κλείνεις το ένα για να πάει η κλήση στο άλλο. Υπάρχουν "αυτοματισμοί και τρόποι συνεννόησης" μεταξύ ρολογιού και τηλεφώνου πού μαθαίνουν το πώς κινείσαι με 2-3 ερωτήσεις στην αρχή και από εκεί και πέρα δουλεύουν μόνα του χωρίς άνοιξε κλείσε.  

Δεν είναι ράδιο αρβύλα. Έτσι δουλεύει, όπως θα έπρεπε εξάλλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, athanaso77 said:

Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Γιατί και στο Galaxy watch μπορείς να βάλεις e-sim αλλά οι εδώ πάροχοι δεν δίνουν τη δυνατότητα multi sim σε e-sim (ακόμα τουλάχιστον).

Δεν είναι ράδιο αρβύλα. Έτσι δουλεύει, όπως θα έπρεπε εξάλλου.

Εμ καλά θυμόμουν κάτι αντίστοιχο 

Δεν μπορούσα να σκεφτώ που το είχα ακούσει 

Ναι στα galaxy θέλει άλλο αριθμό 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Κάτι άλλο που θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψη είναι και η επιβάρυνση στην αυτονομία του ρολογιού με ενεργοποιημένα τα data.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, athanaso77 said:

Κάτι άλλο που θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψη είναι και η επιβάρυνση στην αυτονομία του ρολογιού με ενεργοποιημένα τα data.

Αυτό εξυπακούεται 

Δεν έχει που δεν έχει καλή μπαταρία το ρολοι

Θα βάλουμε μετά από κάτω ένα power bank χειρός να φορτίζει μόνιμα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Γιατί και στο Galaxy watch μπορείς να βάλεις e-sim αλλά οι εδώ πάροχοι δεν δίνουν τη δυνατότητα multi sim σε e-sim (ακόμα τουλάχιστον).

 

Στην COSMOTE multiSIM μπορεί να χρησιμοποιηθεί eSIM. Αυτό το επιβεβαίωσα από την COSMOTE.

Το τρελό είναι ότι εάν έχεις πακέτο με απεριόριστα data κάθε κάρτα επιπλέον έχει μηνιαίο πάγιο 25€, ενώ για κάθε άλλο πακέτο 5€ πάγιο.

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, eleco said:

Στην COSMOTE multiSIM μπορεί να χρησιμοποιηθεί eSIM. Αυτό το επιβεβαίωσα από την COSMOTE.

Το τρελό είναι ότι εάν έχεις πακέτο με απεριόριστα data κάθε κάρτα επιπλέον έχει μηνιαίο πάγιο 25€, ενώ για κάθε άλλο πακέτο με 5€ πάγιο.

Ότι να ναι δεν παίζονται με τίποτα οι Γερμανοί 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 11:31 ΠΜ, Tasos19s said:

Καλό πράγμα αυτό 

Αν έχεις esim COSMOTE όμως θα ξέρεις ότι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις πάλι. Δηλαδή σήμερα πχ Κυριακή θες να αλλάξεις τηλέφωνο δεν έχεις την επιλογή να την βάλεις σε αλλο

Αντε ξανά τρέχα σε κατάστημα μέσα στην εβδομάδα να σε δώσουν φάκελο, άμα έχουν και τρέχα γύρευε 

 

 

Εντυπωσιακά κακό αυτό και την είχα σε υπόληψη την Cosmote. Με την e-sim της Vodafone, την απενεργοποίησα από το Xs και μετά την πρόσθεσα στο καινούριο με το QR code (που μπορείς ακόμα και σε φωτογραφία να το έχεις) και σε μισό λεπτό έτοιμος. Κάθε μέρα που λέει ο λόγος μπορείς να αλλάζεις...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, JohnDoe954 said:

Εντυπωσιακά κακό αυτό και την είχα σε υπόληψη την Cosmote. Με την e-sim της Vodafone, την απενεργοποίησα από το Xs και μετά την πρόσθεσα στο καινούριο με το QR code (που μπορείς ακόμα και σε φωτογραφία να το έχεις) και σε μισό λεπτό έτοιμος. Κάθε μέρα που λέει ο λόγος μπορείς να αλλάζεις...

Ναι ξέρω για την Vodafone ισχύει αυτό 

Σε κάποιες εταιρίες κινητής στο εξωτερικό όλα αυτά τα κανείς μέσα από την συσκευή σου. Έχει το λογισμικό την λειτουργία απλά εδώ σε εμάς οι πάροχοι δεν το υποστηρίζουν 

Σου εμφανίζει μέσα στις ρυθμίσεις επιλογή να κανείς την φυσική σου κάρτα, άμεσα σε ψηφιακή και ξεμπερδεύεις 

Εδω εμείς πρέπει να πάμε σε κατάστημα και τα λοιπά και τα λοιπά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Ναι ξέρω για την Vodafone ισχύει αυτό 

Σε κάποιες εταιρίες κινητής στο εξωτερικό όλα αυτά τα κανείς μέσα από την συσκευή σου. Έχει το λογισμικό την λειτουργία απλά εδώ σε εμάς οι πάροχοι δεν το υποστηρίζουν 

Σου εμφανίζει μέσα στις ρυθμίσεις επιλογή να κανείς την φυσική σου κάρτα, άμεσα σε ψηφιακή και ξεμπερδεύεις 

Εδω εμείς πρέπει να πάμε σε κατάστημα και τα λοιπά και τα λοιπά 

Ναι έχω δει τις επιλογές μέσα στην προσθήκη δικτύου. Δυστυχώς στη χώρα μας είμαστε πίσω σε όλα. Ακόμα και σε τόσο απλά πράγματα 🤔. Και η Wind δεν έχει καν e-sim. Γελάω...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, JohnDoe954 said:

Ναι έχω δει τις επιλογές μέσα στην προσθήκη δικτύου. Δυστυχώς στη χώρα μας είμαστε πίσω σε όλα. Ακόμα και σε τόσο απλά πράγματα 🤔. Και η Wind δεν έχει καν e-sim. Γελάω...

τι να κάνουμε σε αυτά τα πράγματα είμαστε όντως πίσω. όλη την ουσία και το ζουμί το Apple Watch το χανουμε πιστευω χωρις την υποστηριξη της esim 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι κάνει μια εταιρία μεγάλη;

το γεγονός, σε αντίθεση με τις μικρές, ότι δεν κοιτάει μόνο το κέρδος. 

Αυτό θα πρέπει να το μάθουν κάποιοι, αλλιώς…

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Dimitris_w said:

Μάλλον θα έρθει έως το Σάββατο !!! Το κόσμημα 🤩🤩

Καλώς να το δεχτείς. Περιμένουμε εντυπώσεις και τα σχετικά… 😉

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ομάδα καλησπέρα σήμερα μεταξύ καφέ και βαριεστημάρας βρήκα 2 ετοιμοπαράδοτα (River )  οπότε τσίμπησα το ένα και όλα κομπλέ. Χρόνια κάτοχος smartwatch με όλη την σειρά της  αλλά και πριν από αυτό μέχρι και το προ Apple Watch by USA το I’m watch στην κατοχή μου. Παράλληλα ενδιάμεσα και με άλλα android smart watch και με φυσική (όχι  e sim) κάρτα. Λόγο του μεγάλου τηλεφωνικού μου καταλόγου το ρολόι - τηλέφωνο πέραν ότι δε με βόλεψε ποτέ, ( λόγο δουλειάς ) οι μετρήσεις Sar ήταν πάντα οριακές οπότε γρήγορα μπήκε συρτάρι. 
Ως προς το ultra τώρα ok είναι ‘κτήνος ‘ του πέρασα μια θήκη τζαμί ( διαφανή ) από tech protected defence που δεν χαλάει καθόλου το σχέδιο / αισθητική του ρολογιού ενώ και η απόκριση με το τζαμί είναι άμεση χωρίς κολλήματα. 
Βρήκα και λουράκι στα δικά μου γούστα και όλα μια χαρά. 
Μπαταρία εννοείτε δεν έχω άποψη αλλά θα επανέλθω.  

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pol2410 said:

Ομάδα καλησπέρα σήμερα μεταξύ καφέ και βαριεστημάρας βρήκα 2 ετοιμοπαράδοτα (River )  οπότε τσίμπησα το ένα και όλα κομπλέ. Χρόνια κάτοχος smartwatch με όλη την σειρά της  αλλά και πριν από αυτό μέχρι και το προ Apple Watch by USA το I’m watch στην κατοχή μου. Παράλληλα ενδιάμεσα και με άλλα android smart watch και με φυσική (όχι  e sim) κάρτα. Λόγο του μεγάλου τηλεφωνικού μου καταλόγου το ρολόι - τηλέφωνο πέραν ότι δε με βόλεψε ποτέ, ( λόγο δουλειάς ) οι μετρήσεις Sar ήταν πάντα οριακές οπότε γρήγορα μπήκε συρτάρι. 
Ως προς το ultra τώρα ok είναι ‘κτήνος ‘ του πέρασα μια θήκη τζαμί ( διαφανή ) από tech protected defence που δεν χαλάει καθόλου το σχέδιο / αισθητική του ρολογιού ενώ και η απόκριση με το τζαμί είναι άμεση χωρίς κολλήματα. 
Βρήκα και λουράκι στα δικά μου γούστα και όλα μια χαρά. 
Μπαταρία εννοείτε δεν έχω άποψη αλλά θα επανέλθω.  

 

Για εξήγησε μας αυτό με το SAR

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Tasos19s said:

Για εξήγησε μας αυτό με το SAR

Απλά αν και γνωστή εταιρία στον χώρο που ακόμα και σήμερα βγάζει δυνατά κομμάτια στην μέτρηση του sar κατά την λήψη είτε κλήσης είτε κάποιας ειδοποίησης τα νούμερα ήταν πάντα κολλητά δίπλα στα ανώτερα επιτρεπτά όρια. 
ok θα πει κάποιος και στο τηλέφωνο ιδίως τα μήλα πάντα είναι σχετικά ψηλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό ( πιο ψηλά όχι όμως δίπλα στο όριο ασφαλείας Ευρώπης <πάντα> ). Επιπλέον το τηλέφωνο είναι άμεσα συνδεδεμένο με σημείο ζωτικών ενδείξεων οργανισμού μονιμα που εδώ αν και θελουμε τις μετρήσεις τύπου καρδιάς / οξυγόνου κλπ με ανάλογο αισθητήρα την ακτινοβολία την θελουμε;; Τέλος επειδή μιλάμε για μια εποχή που η double sim στο μήλο ήταν ένας διακαής πόθος αλλά χωρίς αντίκρισμα και η ένδειξη του sar / μαζί με τον συνδυασμό της μη ευχριστιας του τηλεφώνου - ρολόι έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην λήψη αποφάσεων. 
Τωρα με τα νέα δεδομένα στο τραπέζι μπορεί κάποιοι να είναι σε σκέψεις. Προσωπικά επειδή ( για Ελλάδα) ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί εάν θα υπάρχει η δυνατότητα χρήσης double sim για ρολόι & κινητό ( εννοώ όπως τότε που κλείναμε την μια συσκευή πρώτα και μετά άνοιγε η άλλη )και με τις esim που δεν μπορεισ ούτε ολική διαγραφή να κάνεις και να μην χρειάζεσαι νέα esim το μέλλον σε αυτό είναι μακρύ. 
Πιστεύω να σε κάλυψα. Είναι πάντα προσωπικές μου  εμπειριες / εκτιμήσεις οπότε εννοείτε ο καθένας μας πράττει όπως θεωρεί καλύτερα.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...