Jump to content

iPhone 14


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Apple iPhone 14 και iPhone 14 Plus: Η νέα γενιά έφτασε με μεγαλύτερες οθόνες και αναβαθμισμένες κάμερες
 

Μπορεί το μεγάλο Far Out event της Apple να ξεκίνησε με την παρουσίαση των ολοκαίνουργιων Apple Watch, ωστόσο από την παρουσίαση δε θα μπορούσε να λείπει το iPhone 14.

 

Η οθόνη του iPhone 14:

Τα νέα βασικά μοντέλα είναι το iPhone 14 και το iPhone 14 Plus. Αυτό σημαίνει πως όσοι θέλουν μεγαλύτερη οθόνη δε θα χρειαστεί υποχρεωτικά να καταφύγουν στην Pro σειρά, όπως συνέβαινε πέρυσι με το iPhone 13 Pro Max.

 

Το iPhone 14 θα έχει οθόνη 6.1 ιντσών. Έχουμε ένα custom OLED panel από την Apple, το οποίο έχει 1200 nits φωτεινότητα και 2,000,000:1 λόγο αντίθεσης. Παράλληλα, υποστηρίζονται οι Dolby Vision, HDR10 και HLG τεχνολογίες, ενώ μιας και μιλάμε για Super Retina XDR οθόνη, η Apple υπόσχεται και True Tone χρώματα.

 

qiTgtRw.jpg

Περνώντας στο εσωτερικό, η Apple τονίζει πως έχει αλλάξει τον σχεδιασμό του hardware, για αποτελεσματικότερη ψύξη και κατά συνέπεια και καλύτερη απόδοση. Ωστόσο, ο επεξεργαστής του iPhone 14  θα είναι για άλλη μια χρονιά ο A15 Bionic, ο οποίος υπήρχε και στις περσινές συσκευές της εταιρίας.

Η κάμερα του iPhone 14:

Βέβαια, το ίδιο δεν ισχύει για την κάμερα, η οποία είναι σημαντικά βελτιωμένη. Συγκεκριμένα, έχουμε μια νέα κεντρική κάμερα των 12MP, με μεγαλύτερο αισθητήρα, μεγαλύτερα 1.9μm pixels και aperture f/1,5. Αυτός ο νέος αισθητήρας συνοδεύεται και από μια τρομερά αναβαθμισμένη software υποδομή, τη λεγόμενη Photonic Engine. Κάπως έτσι, το iPhone 14 υπόσχεται πιο φωτεινά χρώματα, χάρη στο νέο software pipeline που βελτιώνει κάθε κάμερα, με έως και δύο φορές καλύτερες φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού με την μπροστινή, δύο φορές καλύτερες με την ultra wide και δυόμιση φορές με την κεντρική. Πέρα από τις low-light φωτογραφίες βέβαια, η Apple υπόσχεται καλύτερα αποτελέσματα σε όλο το φάσμα των συνθηκών φωτισμού.

Σημαντικά βελτιωμένη είναι και η μπροστινή TrueDepth κάμερα, η οποία για πρώτη φορά έρχεται με autofocus για καλύτερες selfies και group selfies. Τέλος, το βίντεο είναι καλύτερο από ποτέ, με τη νέα μεγάλη προσθήκη για φέτος να είναι το βελτιωμένο stabilization και ειδικότερα το Action Mode, το οποίο υπόσχεται σταθερό βίντεο, σχεδόν σα να χρησιμοποιείται gimbal.

Περνώντας στα της συνδεσιμότητας, το iPhone 14 έρχεται με δυνατότητα χρήσης 5G δικτύων, ενώ η Apple θα επιτρέπει για πρώτη φορά στους χρήστες και την αποθήκευση πολλαπλών eSIMs. Έτσι, τα αμερικανικά μοντέλα δε θα έχουν καν sim tray για φυσικές κάρτες SIM.

Τέλος, τα νέα iPhone 14 θα φέρουν και μερικά νέα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Το πρώτο από αυτά είναι το crash detection για την ανίχνευση τρακαρισμάτων, το οποίο θα ενσωματώνεται και στα ολοκαίνουργια Apple Watch μοντέλα. Το δεύτερο νέο χαρακτηριστικό ασφαλείας είναι η δυνατότητα αποστολής επειγόντων SOS μνημάτων μέσω δορυφόρου, για επικοινωνία έκτακτης ανάγκης ακόμη και εκεί που δεν υπάρχει κάλυψη του τυπικού δικτύου τηλεπικοινωνιών. Η εν λόγω υπηρεσία θα προσφέρεται δωρεάν για δύο χρόνια με κάθε iPhone 14.

Τα βασικά χαρακτηρίστηκα του iPhone 14:

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ένα infographic που περιγράφει συνοπτικά όλα τα βασικά χαρακτηριστικά των νέων iPhone 14 μοντέλων.

3ad7vcG.jpg

Η τιμή του iPhone 14:

Όσον αφορά την αμερικανική αγορά, οι τιμές των iPhone 14 διαμορφώνονται στα ίδια επίπεδα με πέρυσι. Επομένως:

Το iPhone 14 θα ξεκινά από τα $799.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, Tasos19s said:

Η λειτουργία always on που όλοι περίμεναν, διαθέσιμη μόνο στα pro μοντέλα 

Το γνωρίζαμε αυτό ήδη από τις διαρροές. Γενικώς άνοιξε πολύ η ψαλίδα των απλών μοντέλων σε σχέση με το Pro.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Το γνωρίζαμε αυτό ήδη από τις διαρροές. Γενικώς άνοιξε πολύ η ψαλίδα των απλών μοντέλων σε σχέση με το Pro.

Δυστυχώς άνοιξε πολύ 

Μου είχε αρέσει που στα προηγούμενα μοντέλα είτε έπαιρνες το μικρό είτε το πιο μεγάλο είχαν κυρίως διάφορες μόνο στο μέγεθος και στην μπαταρία 

Το υπόλοιπο μεγάλο ποσοστό της συσκευής παρέμεινε το ίδιο 

Πιθανόν χαλούσε τα νούμερα στις πωλήσεις γι αυτό έκαναν αυτήν την αλλαγή τακτικής 

 

Εχω σταματήσει να διαβάζω τις φήμες για να έχω μια μικρή αγωνία τι θα δω την ημέρα της παρουσίασης 

Πλεον με τις φήμες να ξεκινάνε από την αρχή της χρονιάς δεν μένει και τίποτα να δεις την ώρα της παρουσίασης 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Tasos19s said:

Πλεον με τις φήμες να ξεκινάνε από την αρχή της χρονιάς δεν μένει και τίποτα να δεις την ώρα της παρουσίασης 

Η αλήθεια είναι ότι όσοι από εμάς παρακολουθούσαμε τους γνωστούς αξιόπιστους leakers, είχαμε μάθει τα πάντα για τις νέες συσκευές πριν τη παρουσίαση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, athanaso77 said:

Η αλήθεια είναι ότι όσοι από εμάς παρακολουθούσαμε τους γνωστούς αξιόπιστους leakers, είχαμε μάθει τα πάντα για τις νέες συσκευές πριν τη παρουσίαση.

Ναι εκεί χάνεται η ουσία της σημερινής παρουσίασης 

Προτιμω να μην ξέρω τίποτα 

 

Καλα πλέον δεν έχω και την ίδια όρεξη όπως παλιά 

Πριν χρόνια κάθε τέτοια μέρα Μαζευόμασταν με 2-3 φίλους και ήμασταν μισή ώρα πριν μπροστά στην οθόνη περιμένοντας με αγωνία να δούμε τι θα μας παρουσιάσουν 

Πλεον έτσι να περνάει η ώρα κάθομαι και βλέπω 

 

Δεν μπορώ και από οικονομικής πλευράς μα ακολουθήσω αυτά που μας πλασάρουν ίσως γι αυτό έχασα την όρεξη για τεχνολογία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
40 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν μπορώ και από οικονομικής πλευράς μα ακολουθήσω αυτά που μας πλασάρουν ίσως γι αυτό έχασα την όρεξη για τεχνολογία 

Φέτος, οι τιμές ειδικά στα Pro μοντέλα θα ξεφύγουν ακόμα περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Φέτος, οι τιμές ειδικά στα Pro μοντέλα θα ξεφύγουν ακόμα περισσότερο.

Φυσικά κάθε χρόνο αυξάνουν δεν είναι μόνο φέτος 

Προχθες έβλεπα το αναδιπλούμενο της Huawei να κοστίζει 2000€+
Τα λόγια είναι περιττά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mol said:

Ποιες οι ουσιαστικές διαφορές με το 13???

 

Επίσης η οθόνη παραμένει 60hz?

Παρά πολύ μικρές οι διάφορες μεταξύ τους 

Στην ουσία είναι το ίδιο τηλέφωνο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ούτε παραπάνω RAM έβαλαν;
Πάλι 4 έχει;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Tasos19s said:

Παρά πολύ μικρές οι διάφορες μεταξύ τους 

Στην ουσία είναι το ίδιο τηλέφωνο 

Λόγω apple panel πίστευα θα είχε 120 (έστω 90) hz

17 minutes ago, pavlidisc said:

Ούτε παραπάνω RAM έβαλαν;
Πάλι 4 έχει;

Έτσι φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο επεξεργαστή 

ιδια γραφικά 

ιδια οθόνη 

μικρες διάφορες στις κάμερες 

gps emergency 

Bluetooth 5.3

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει η μεταβαση απο s20 plus στο απλο το 14αρι ?  απο αποψης μπαταριας και καμερας ρωταω πιο πολυ .

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει η μεταβαση απο s20 plus στο απλο το 14αρι ?  απο αποψης μπαταριας και καμερας ρωταω πιο πολυ .
Απ ότι έχω δει μέχρι τώρα , καλύτερα να πας στo 13 pro, μιας και είναι πιθανόν καλύτερο.

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gesvts said:

Απ ότι έχω δει μέχρι τώρα , καλύτερα να πας στo 13 pro, μιας και είναι πιθανόν καλύτερο.

Sent from my V2145 using Tapatalk
 

ναι αλλα απο μπαταρια στα χαρτια εχει μεγαλυτερη το 14αρι το απλο απο το 13 pro επισης ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια εκτος απο καμερα που εχει αλλο ενα φακο ,

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, lambgeo said:

ναι αλλα απο μπαταρια στα χαρτια εχει μεγαλυτερη το 14αρι το απλο απο το 13 pro επισης ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια εκτος απο καμερα που εχει αλλο ενα φακο ,

Σε σχέση με αυτά τα δυο το 14 είναι λίγο καλύτερο στην μπροστά κάμερα, έχει Bluetooth 5.3, λίγο μεγαλύτερη μπαταρία αλλά με λιγότερα nits φωτεινότητας και διαφορετικό υλικό στο σασί της συσκευής 

Εγω πιθανόν θα πήγαινα στο 13 pro αντί για το 14

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντελώς αποτυχία τον 14αρι. Τα δίκτυα κινητής της Σουηδίας ήδη μιλάνε για στοκ μοντέλο και δεν το παραγγέλνουν καν στην αποθήκη τους 

Τα 14pro και max έχουν πουλήσει λιγότερο σε σχέση με τα 13 αλλά δε μιλάνε για στοκ.

Ελπίζω να πάρει μάθημα η Apple και να μην παρουσιάζει τηλέφωνα παλιά για καινούρια με εξωφρενικές τιμές.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αποτυχία τα απλά 14 και 14 max. Προτιμότερο να πάρει κάποιος τα 13 pro και 13 pro max με λιγότερα λεφτά που είναι και καλύτερα! Πραγματικά νομίζω ότι καμία φορά η apple μας περνάει για χαζούς...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koutsis said:

Εννοείται αποτυχία τα απλά 14 και 14 max. Προτιμότερο να πάρει κάποιος τα 13 pro και 13 pro max με λιγότερα λεφτά που είναι και καλύτερα! Πραγματικά νομίζω ότι καμία φορά η apple μας περνάει για χαζούς...

συγκριτικά το 14 με το 13 pro ναι σωστά τα λες αξίζει κάποιος να πάρει το 13 pro

σε τιμή είναι σχεδόν τα ίδια αλλά με μια ελαφρα υψηλότερη τιμή προς το 13 pro

φυσικά μιλάμε για αμελητέο ποσό της τάξης των 100-150 ευρώ αλλά νομίζω οποίος φτάσει να δώσει 1000+ ευρώ δεν νομίζω να σκεφτεί να δώσει κάτι παραπάνω να πάρει μια παλαιότερη αλλά καλύτερη συσκευή 

τα προηγούμενα χρόνια η apple έκανε ξεστοκαρισμα με τα μοντέλα se

τώρα μάλλον προχώρησε το ξεστοκαρισμα ακόμα και στα κανονικά τους μοντέλα όπως το iPhone 14

κρίμα για εμάς τους πελάτες και ειδικά όσους θα πάνε να το αγοράσουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φέτος αποφάσισα ζηλεύοντας το 12 της συζύγου να πάρω και εγώ iPhone, και στόχο είχα θέσει το 14 pm, δυστυχώς το παλιό κινητο δεν πήγαινε άλλο , οπότε λόγω της περιβόητης έλλειψης διαθεσιμότητας αγόρασα το 14αρι το απλό η’ 13s όπως θέλετε πείτε το.

13pm θα έπερνα μόνο από τη σειρά 13 αλλά δε βρήκα άμεσα διαθέσιμο.

Για αρχή μπορώ να πω από χθες το απόγευμα που το άνοιξα τα εξής:

1. Οθόνη
Στην αρχή μου φάνηκε κάπως μικρή αλλά πλέον μάλλον τη συνήθισα. Θα δείξει.

2. Μπαταρία
Από χθες το απόγευμα που το άνοιξα τώρα έχω 25% μπαταρία και 5,48 ώρες ενεργή οθόνη.

3. Ήχος
Φοβερός

4. Face ID
Αψογο.

Περισσότερα σε λίγο καιρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elias74gr said:

Φέτος αποφάσισα ζηλεύοντας το 12 της συζύγου να πάρω και εγώ iPhone, και στόχο είχα θέσει το 14 pm, δυστυχώς το παλιό κινητο δεν πήγαινε άλλο , οπότε λόγω της περιβόητης έλλειψης διαθεσιμότητας αγόρασα το 14αρι το απλό η’ 13s όπως θέλετε πείτε το.

13pm θα έπερνα μόνο από τη σειρά 13 αλλά δε βρήκα άμεσα διαθέσιμο.

Για αρχή μπορώ να πω από χθες το απόγευμα που το άνοιξα τα εξής:

1. Οθόνη
Στην αρχή μου φάνηκε κάπως μικρή αλλά πλέον μάλλον τη συνήθισα. Θα δείξει.

2. Μπαταρία
Από χθες το απόγευμα που το άνοιξα τώρα έχω 25% μπαταρία και 5,48 ώρες ενεργή οθόνη.

3. Ήχος
Φοβερός

4. Face ID
Αψογο.

Περισσότερα σε λίγο καιρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

καλώς ηρθες

πήρες το iPhone 13 αλλά το 2022

ίδιο κινητό είναι 

στα υπόλοιπα όλα εντάξει ναι όπως τα είπες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...